Zbigniew Zaleski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Zaleski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 kwietnia 1947
Rogoziniec
Zawód, zajęcie psycholog, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy profesor nauk humanistycznych
Alma Mater Katolicki Uniwersytet Lubelski
Stanowisko poseł do Parlamentu Europejskiego

Zbigniew Franciszek Zaleski (ur. 29 kwietnia 1947 w Rogozińcu) – polski psycholog i polityk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1972 ukończył studia z zakresu psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1978 uzyskał stopień doktora, dziesięć lat później obronił habilitację. W 1994 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Został wykładowcą m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na KUL, na którym pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych.

W latach 2002–2004 pełnił funkcję radnego sejmiku lubelskiego.

Z listy PO w 2001 bez powodzenia kandydował do Sejmu, a w 2004 został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Należał do frakcji Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów. Brał udział w pracach Komisji Rozwoju, Komisji Handlu Zagranicznego oraz delegacji ds. współpracy Unii Europejskiej z Izraelem. W 2009 nie uzyskał reelekcji. Mandat europosła VII kadencji objął jednak w 2013, zastępując Lenę Kolarską-Bobińską. Ponownie dołączył do grupy chadeckiej. W 2014 nie ubiegał się o wybór na kolejną kadencję.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]