Zbrodnia nienawiści

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbrodnia nienawiści (ang. hate crime, bias crime) – akt przemocy werbalnej (zob.: mowa nienawiści) lub fizycznej, wynikający z antyspołecznych uprzedzeń, przejawianych względem danych grup społecznych[1]. Może wiązać się z dyskryminacją ze względu na: płeć (lub tożsamość psychoseksualną), rasę, religię, orientację seksualną, niepełnosprawność, bezdomność, pochodzenie etniczne, narodowość, wiek, przekonania polityczne lub filozoficzne.

Historia pojęcia[edytuj | edytuj kod]

W amerykańskim systemie prawnym pojęcie stosowane od końca lat 60. XX wieku w odniesieniu do grupy przestępstw o podłożu rasowym i religijnym, na które zaostrzono wówczas kary w Stanach Zjednoczonych. Pojęcie używane jest także przez organizacje zajmujące się obroną praw człowieka (m.in. Open Society Institute[2], Amnesty International[3], Human Rights Watch[4]).

Ofiary zbrodni nienawiści[edytuj | edytuj kod]

Zbrodnie nienawiści przejawiają się poprzez przemoc wobec jednostek: o odmiennej orientacji seksualnej (spowodowana np. homofobią), niepełnosprawnych (w szczególności upośledzonych umysłowo), o odmiennej narodowości, o odmiennych wierzeniach religijnych. Do przestępstw z nienawiści należą między innymi akty wandalizmu, morderstwa, pobicia, obelgi słowne i pisemne, zastraszanie[5][6].

W Stanach Zjednoczonych nienawiść na tle rasowym jest najczęściej występującym motywem zbrodni nienawiści[7]. W 2011 roku FBI zanotowało 7254 zbrodnie nienawiści na terenie USA, z których 2619 było motywowanych rasizmem wobec rasy czarnej, a 593 – wobec białej[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Valerie Jenness, Hate crime, [w:] Britannica Encyclopaedia [online].
  2. Gara LaMarche: Open Society Foundations (ang.). 15 lutego 2005. [dostęp 2007-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-01)].
  3. Amnesty International Polska.
  4. Human Rights Watch (ang.).
  5. Słownik socjologii i nauk społecznych, red. M. Tabin, Warszawa 2005. ​ISBN 83-01-13219-1​.
  6. Przemoc motywowana uprzedzeniami. Przestępstwa z nienawiści, red. Anna Lipowska-Teutsch, Ewa Ryłko, Kraków 2007.
  7. Uniform Crime Reports, The FBI. Federal Bureau of Investigation.
  8. Uniform Crime Reporting, The FBI. Federal Bureau of Investigation.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]