Zespół przesiąkania włośniczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zespół przesiąkania włośniczekchoroba ogólnoustrojowa związana z nadmierną przepuszczalnością naczyń włosowatych o nieznanej etiologii, powodującą epizody niedociśnienia, obrzęku i hipowolemii[1].

Opisany po raz pierwszy w 1960 r., diagnozowany przeważnie w wieku ok. 45 lat. W przebiegu choroby występują okresy remisji trwające od kilku tygodni do kilku lat, a fazy zaostrzenia o długości od kilku dni do kilku tygodni obserwuje się po infekcjach (w szczególności górnych dróg oddechowych), w czasie menstruacji lub po porodzie, a w rzadkich przypadkach po intensywnym wysiłku fizycznym. Wśród możliwych przyczyn wymieniano m.in. uszkodzenie śródbłonka naczyń włosowatych przez gammapatię monoklonalną[1].

Zwiastunem zaostrzenia może być ogólne osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni, hipotonia ortostatyczna, biegunka, ból brzucha, katar, kaszel, gorączka i przyrost masy ciała. W kolejnej fazie przesiąkania oliguria, niedociśnienie tętnicze i obrzęk twarzy lub kończyn górnych, które mogą prowadzić do wstrząsu hipowolemicznego. W ostatniej fazie następuje resorpcja obrzęku, co prowadzi do wielomoczu i utraty masy ciała. W fazach ostrej i powysiękowej mogą wystąpić powikłania, tj. zespół komory z rabdomiolizą, arytmia serca, zakrzepica, zapalenie trzustki, zapalenie osierdzia, drgawki i obrzęk mózgu. W fazie powysiękowej zaobserwowano także śmiertelny ostry obrzęk płuc[1].

Rozpoznanie opiera się na badaniu fizykalnym i hematologicznym (nawracających zaostrzeniach zagęszczenia krwi powiązanych z hipoalbuminemią). Leczenie wyłącznie objawowe i działania profilaktyczne, m.in. wcześnie przyjęte doustnie płyny zawierające elektrolity mogą zmniejszyć nasilenie ataku. Śmiertelność po 10 latach od wystąpienia choroby wynosi 30-40%[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Zespół przesiąkania włośniczek, „ORPHA”, 188, 2012 (pol.).