Zielona Stolica Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zielona Stolica Europy – nagroda przyznawana corocznie przez Komisję Europejską miastu wyróżniającemu się ze względu na kryteria: wzrostu gospodarczego, poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska. Została zainicjowana 22 maja 2008 roku, a pierwszą nagrodę zdobył Sztokholm w 2010 roku.

Celem nagrody Zielonej Stolicy Europy jest rozpoznanie, nagrodzenie, a także zachęcenie miast do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych mających na celu poprawę jakości życia miejskiej społeczności dbając jednocześnie o środowisko.

Doceniane są konkretne działania, takie jak:

  • współpraca i partnerstwo między władzą, przedsiębiorstwami i obywatelami mająca na celu rozwój i poprawę warunków życia w mieście,
  • wdrożenie rozwiązań zrównoważonej gospodarki,
  • założenie oraz rozwój parków i terenów rekreacyjnych,
  • nowoczesne podejście do gospodarki zarządzania odpadkami,
  • innowacyjne rozwiązania w zakresie redukcji zanieczyszczeń,
  • zintegrowane podejście do zarządzania miastem zapewniające pozytywne i długoterminowe skutki.

Uprawnienia[edytuj]

Wszystkie miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców mają prawo kandydować do tytułu Zielonej Stolicy Europy. Nagroda przyznawana jest dla miast państw członkowskich Unii Europejskiej, państw kandydujących (Turcja, Macedonia, Serbia, Czarnogóra i Islandia) oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia, Liechtenstein). W krajach, w których nie ma miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców, uprawnione jest do kandydowania największe miasto w państwie[1].

Kandydatury ocenia się wedle 12 wskaźników: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, eko-innowacji i trwałego zatrudnienia, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawności energetycznej.

Tytuł przyznawany jest przez międzynarodowe jury, w którym zasiadają eksperci w poszczególnych dziedzinach środowiska.

Historia[edytuj]

Sztokholm, Zielona Stolica Europy w 2010 roku

Koncepcja nagrody Zielonej Stolicy Europy powstała pierwotnie na spotkaniu w Tallinnie, w Estonii, w maju 2008 roku. Nagroda jest wynikiem inicjatywy podjętej przez 15 miast europejskich (Tallinn, Helsinki, Ryga, Wilno, Berlin, Warszawa, Madryt, Lublana, Praga, Wiedeń, Glasgow, Kilonia, Kotka, Dartford, Tartu).

Zwycięzcy[edytuj]

Kandydaci[edytuj]

Kandydatami do nagrody Zielonej Stolicy Europy na rok 2018 są[2]:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Zielona Stolica Europy 2014 (pol.). W: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce [on-line]. ec.europa.eu, 2011-06-14. [dostęp 2012-11-06].
  2. 2018 EGCA Applicant Cities (ang.). W: European Union [on-line]. europa.eu. [dostęp 2016-01-06].

Bibliografia[edytuj]

  • European Green Capital (ang.). W: European Commission [on-line]. ec.europa.eu, 2013-12-26. [dostęp 2012-12-26].