Zishe Breitbart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zishe Breitbart
Ilustracja
Zishe Breitbart w listopadzie 1923 roku
Data i miejsce urodzenia 22 lutego 1893
Stryków
Data i miejsce śmierci 12 października 1925
Berlin
Gablota poświęcona Ziszy Breitbartowi w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Grób Zishe Breitbarta w Berlinie

Zishe (Siegmund; Zygmunt) Breitbart (ur. 22 lutego 1893 w Strykowie, zm. 12 października 1925 w Berlinie) – cyrkowiec żydowskiego pochodzenia, siłacz i aktor estradowy oraz bohater folkloru żydowskiego[1][2]. Był znany w latach dwudziestych XX wieku jako Najsilniejszy człowiek świata i Król żelaza. Stanowił wzór dla postaci komiksowej – Supermana[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przyszedł na świat w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie kowali w Strykowie. Podróżował po całej Europie i Ameryce. W 1923 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

Zishe Breitbart zmarł w wyniku rany odniesionej w czasie jednego ze swoich pokazów w Radomiu. W trakcie demonstracji przeprowadzał szpic przez pięć calowej grubości desek dębowych, opierających się o jedno z jego kolan, używając tylko swych nagich rąk. Kolano zostało przypadkowo przekłute. Szpic był zardzewiały i wywołał zakażenie, które spowodowało zgorzel. Obie nogi zostały amputowane w celu zatrzymania postępującego zakażenia, lecz to zawiodło. Zishe Breitbart zmarł po ośmiu tygodniach. Został pochowany na cmentarzu w Berlinie.

W 2001 roku Werner Herzog nakręcił film o jego życiu zatytułowany Niezwyciężony. W roli tytułowej wystąpił fiński strongman Jouko Ahola.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]