Stryków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: Stryków (ujednoznacznienie).
Stryków
Stryków od strony zalewu
Stryków od strony zalewu
Herb Flaga
Herb Strykowa Flaga Strykowa
Państwo  Polska
Województwo  łódzkie
Powiat zgierski
Gmina Stryków
gmina miejsko-wiejska
Aglomeracja łódzka
Burmistrz Andrzej Jankowski
Powierzchnia 8,15 km²
Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość

3552[1]
435,8 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 42
Kod pocztowy 95-010
Tablice rejestracyjne EZG
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Stryków
Stryków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stryków
Stryków
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Stryków
Stryków
Ziemia 51°54′04″N 19°36′39″E/51,901111 19,610833
TERC
(TERYT)
1101220084
Hasło promocyjne: Spotkajmy się w Strykowie
Urząd miejski
ul. Tadeusza Kościuszki 27
95-010 Stryków
Strona internetowa

Strykówmiasto w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stryków. Był miastem szlacheckim[2].

Według danych z 31 grudnia 2012 miasto liczyło 3552 mieszkańców[1].

Stryków położony jest na obszarze Wzniesień Łódzkich, nad rzeką Moszczenicą, na północny wschód od Łodzi. W obrębie miasta znajduje się zalew o powierzchni 9 ha[3].

Historia[edytuj]

Stryków uzyskał prawa miejskie w 1394 z rąk Władysława Jagiełły na prośbę Deresława de Thulka – podskarbiego łęczyckiego i ówczesnego dziedzica tamtejszych dóbr. W średniowieczu Stryków leżał przy drodze ze Zgierza do Łowicza łączącej Mazowsze z Wielkopolską i Śląskiem. Miasto ze swymi 45 rzemieślnikami (13 sukienników, 5 kupców i kramarzy oraz 5 szynkarzy) stanowiło lokalny ośrodek handlu i rzemiosła, było też ośrodkiem dóbr szlacheckich. Po najeździe szwedzkim w XVII wieku miasto podupadło i zaczęło się odradzać dopiero pod koniec XVIII wieku dzięki F. Czarneckiemu, który próbował ze Strykowa uczynić ośrodek produkcji tekstylnej.

Mimo sprowadzenia handlarzy wełną oraz sukienników Stryków pozostawał ciągle miasteczkiem o charakterze rzemieślniczo-rolniczym i w 1870 utracił prawa miejskie. W 1902 Stryków uzyskał połączenie kolejowe z Łodzią i Warszawą. Również na początku XX wieku stał się dużym ośrodkiem mariawitów. Dzięki ponownemu rozwojowi rzemiosła, zwłaszcza krawiectwa, szewstwa i garbarstwa w 1923 Stryków odzyskał prawa miejskie.

Stryków, 1940 r.
Kościół rzymskokatolicki św. Marcina

W trakcie II wojny światowej miasto straciło 45% ludności – głównie Żydów – wymordowanych przez hitlerowców, oraz osiadłych w Strykowie Niemców, którzy opuścili miasto wraz z odwrotem okupantów. Na północny zachód od centrum Strykowa znajdują się pozostałości po cmentarzu żydowskim, na którym ostatni pochówek został przeprowadzony w 1946. Na pozostałościach cmentarza ewangelickiego znajduje się kilkanaście grobów protestanckich, w większości niemieckich, sprzed 1945. Duża kolonia osadników niemieckich znajdowała się w podstrykowskiej osadzie Tymianka.

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. łódzkiego.

Stryków na przestrzeni wieków wydał wiele znanych osób. Wywodzą się z niego między innymi: historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Maciej Stryjkowski, Łazarz Andrysowicz – twórca polskiego drukarstwa oraz Paweł Radziszewski (1890–1931) – polski mineralog. W Strykowie urodził się również cyrkowiec i siłacz Zishe Breitbart (1893–1925).

Demografia[edytuj]

 • Piramida wieku mieszkańców Strykowa w 2014 roku[4].


Piramida wieku Strykow.png

Zabytki[edytuj]

Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa[5] na listę zabytków wpisany jest obiekt:

 • dom, ul. Adama Mickiewicza 3, drewn., 2 poł. XIX, nr rej.: 725-I-109 z 9.11.1956

Turystyka[edytuj]

Atrakcją turystyczno-rekreacyjną miasta jest (zwłaszcza w okresie letnim) zalew o pow. 9 ha wraz z plażą i strzeżonym kąpieliskiem. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego (rowery wodne, kajaki). Obok zalewu jest duży parking. Znajduje się też obiekt sportowy zbudowany w ramach programu Orlik 2012. W jego skład wchodzi boisko do piłki nożnej ze sztuczną murawą, boisko do koszykówki oraz tenisa ziemnego, a także szatnie. Z inicjatywy młodzieży, nad zalewem powstał również skatepark. W Strykowie znajduje się ośrodek zdrowia, posterunek policji, były dworzec PKP (obecnie nieczynny), postój taxi, hotel, jednostka Państwowej Straży Pożarnej, jednostka OSP, tor motocrossowy, trzy stacje paliw (w tym dwie z gazem, a jedna przy trasie do Łodzi).

Atrakcjami są również:

Transport[edytuj]

Drogi[edytuj]

Obecnie przez Stryków przebiega droga krajowa nr 14 oraz autostrada A2. Na południowy wschód od miasta znajduje się węzeł autostradowy Łódź Północ - skrzyżowanie autostrad A1 i A2.

Kolej[edytuj]

Przez miasto przebiega linia kolejowa nr 15. W mieście znajduje się nieczynna stacja kolejowa Stryków. Stacja ma zostać odnowiona w ramach projektu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej[6].

Komunikacja miejska[edytuj]

Miasto włączone jest do sieci komunikacji autobusowej MPK Łódź: linia 60[7] oraz MUK w Zgierzu: linia 2[8].

Gospodarka[edytuj]

Dzięki powstającemu skrzyżowaniu autostrad A1 i A2 miasto stało się jednym z najważniejszych punktów komunikacyjnych tej części Europy. Wpływa to na duży przypływ inwestorów - szczególnie z branży logistycznej. W ostatnich latach bezrobocie spadło z 13 do 4 proc., a budżet gminy urósł o 40 mln zł – z 10 do 50 (stan na 2012 rok)[9].

W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo RolnePaństwowe Gospodarstwo Hodowli Zwierząt Futerkowych w Strykowie i Smolicach[10].

Oświata[edytuj]

W Strykowie znajdują się 2 szkoły podstawowe i gimnazjum.

Religia[edytuj]

W Strykowie znajdują się dwa kościoły: neobarokowy kościół św. Marcina będący siedzibą parafii rzymskokatolickiej i neogotycki kościół św. Anny i św. Marcina będący siedzibą parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

W mieście żyje również diaspora Kościoła Katolickiego Mariawitów, utrzymująca kontakt z parafią w Niesułkowie. Wierni ze Strykowa odprawiają adorację ubłagania 9. dnia każdego miesiąca[11].

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

 1. a b Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2012 r.Stan w dniu 31 XII.
 2. Przeszłość administracyjna ziem województwa łódzkiego, w: Rocznik Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, Łódź 1929, s. 15.
 3. Opis gminy Stryków
 4. http://www.polskawliczbach.pl/Strykow, w oparciu o dane GUS.
 5. NID: Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkie. [dostęp 24 listopada 2010].
 6. Łódzka Kolej Aglomeracyjna sp. z o.o.: Budowa systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej - Etap I (PDF). [dostęp 2012-05-24].
 7. MPK Łódź - rozkłady jazdy. [dostęp 2012-05-24].
 8. http://ezg.info.pl/index.php/zgierz/1964-miedzygminna-linia-aleksandrow-zgierz-strykow-ruszy-1-pazdziernika
 9. gazetaprawna.pl: Wszyscy korzystają na bliskości autostrad - szczególnie małe miasta. [dostęp 6 grudnia 2012].
 10. Dz. U. z 1990 r. Nr 51, poz. 301
 11. Kalendarz mariawicki na rok 2015 (Felicjanów)