Zofia Wilimowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zofia Józefa Wilmowska
Kraj działania Polska Polska
Data urodzenia 1949
doktor habilitowany nauk ekonomicznych
Specjalność: podejmowanie decyzji inwestycyjnych i finansowych, zarządzanie ryzykiem
Alma Mater Politechnika Wrocławska
Doktorat 1976 – elektronika
Politechnika Wrocławska
Habilitacja 1997 – ekonomia
Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle "Orgmasz"
Nauczyciel akademicki
Uczelnia Politechnika Wrocławska
Okres zatrudn. od 1975
Uczelnia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie
Okres zatrudn. od 2001
Rektor
Uczelnia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie
Okres spraw. 2008–2016
Poprzednik Ryszard Knosala
Następca Przemysław Malinowski

Zofia Józefa Wilimowska (ur. 1949 r.[1]) – polska ekonomistka specjalizująca się w podejmowaniue decyzji inwestycyjnych i finansowych, zarządzaniu ryzykiem; nauczycielka akademicka związana z Politechniką Wrocławska i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie oraz rektor tej ostatniej uczelni w latach 2008-2016[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1949 roku. Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej oraz pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym podjęła studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej zakończone w 1972 roku zdobyciem tytułu zawodowego magistra inżyniera. W tym samym też roku rozpoczęła 4-letnie studia doktoranckie w Instytucie Cybernetyki Technicznej na Wydziale Elektroniki swojej macierzystej uczelni. W 1976 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk technicznych. Już rok wcześniej została zatrudniona w Instytucie Organizacji i Zarządzania na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej (od 1976 roku jako adiunkt)[3]. W 1998 roku uzyskała w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Przemyśle "Orgmasz" w Warszawie stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu na podstawie pracy pt. Metodyka budowy efektywnego portfela projektów inwestycyjnych[4]. W 2000 roku awansowano ją na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Wrocławskiej. W 2003 roku objęła kierownictwo w Zakładzie Zarządzania Finansami na Wydziale Informatyki i Zarządzania (do 2014 roku)[3]. Obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny w Katedrze Systemów Zarządzania na tym samym wydziale[2].

Poza Politechniką Wrocławską w 2001 roku zaangażowała się w rozwój Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie na Opolszczyźnie zostając pierwszym dyrektorem tamtejszego Instytutu Finansów. Funkcję tę pełniła do 2008 roku, kiedy to objęła urząd rektora nyskiej uczelni, które zajmowała przez dwie kadencje do 2016 roku[3].

Zainteresowania naukowe, badawcze i dydaktyczne Zofii Wilimowskiej koncentrują się na nowoczesnych metodach zarządzania, szczególnie zarządzania systemami wytwórczymi typu High Technology oraz zarządzaniu finansami - podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i finansowych. Jest autorką blisko 106 prac naukowych, w tym, 15 książek[5]. Jak dotychczas wypromowała 10 doktorantów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]