Tede

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rapera. Zobacz też: telewizja TeDe.
Tede
Ilustracja
Tede podczas koncertu w 2007 roku
Podpis Jacek Maciej Graniecki
Imię i nazwisko Jacek Maciej Graniecki
Pseudonim Tede, DJ Buhh
Data i miejsce urodzenia 24 lipca 1976
Warszawa
Gatunki hip-hop, freestyle rap
Zawód raper, producent muzyczny, aktor, przedsiębiorca
Aktywność od 1994
Wytwórnie płytowe R.R.X., Wielkie Joł
Zespoły
Warszafski Deszcz
Potwierdzone Info

Tede, właściwie Jacek Maciej Graniecki[1] (ur. 24 lipca 1976 w Warszawie[1]), znany również jako Tas, Tas Da Fleia, TDF, Tedeusz, Tedzik, Tedunio, Tedzio, Fiodor, Jaca oraz Mylffon – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca i osobowość telewizyjna.

Działalność artystyczną prowadzi od 1994 roku. Początkowo był związany z zespołem Trzyha przekształconym w latach późniejszych w Warszafski Deszcz. Współtworzył także zespoły Bezele, Dabl Blast, Eurobiznes, Gib Gibon Skład, GTW, Jama Zła i Mop Skład. Od 2001 roku prowadzi karierę solową. Natomiast od 2003 roku występuje również pod pseudonimem DJ Buhh[2]. W 2013 roku wraz z Dioxem i Sir Michem założył zespół pod nazwą Potwierdzone Info.

Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: DJ 600V, Numerem Raz, duetem Paresłów, Natalią Kukulską, Waldemarem Kastą, DonGURALesko, Abradabem, O.S.T.R., Sokołem, Pono, grupą Sistars, WSZ & CNE i zespołem Smagalaz. W 2011 roku został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[3]. Rok później znalazł się na 3. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys[4].

Ojcem rapera jest Maciej Graniecki, który jest urzędnikiem państwowym i prawnikiem[5]. Tede był związany z aktorkami Weroniką Rosati i Magdaleną Schejbal oraz piosenkarką Magdaleną Ciećką[6].

Biografia[edytuj]

Jacek "Tede" Graniecki na planie teledysku do utworu "Glokk" w 2006 roku

Działalność artystyczną Graniecki rozpoczął około 1994 roku w warszawskim zespole 1 Killa Hertz. Do którego został zaproszony przez jego założycieli Sebastiana Imbierowicza znanego jako DJ 600V i Mariusza Sobolewskiego znanego wówczas jako DJ JanMarian[7]. Zespół nagrał kilka kompozycji z czego tylko dwie zostały wydane[7]. Pierwszy utwór "Wyłącz mikrofon" został wydany na kompilacji SP Records w 1996 roku, drugi "1kHz" ukazał się na kompilacji Smak B.E.A.T. Records w 1997 roku[7]. Jeszcze w 1996 roku grupę opuścił DJ 600V, którego zastąpił Jakub Swicki występujący pod pseudonimem Ceube[7]. Zmianie ulegała również nazwa zespołu na Trzyha, która stanowiła skrót od hardcore hip-hop[7]. W 1997 roku muzycy nagrali album zatytułowany Wuwua wydany nakładem własnym. Pojedyncze utwory formacji zostały wydane ponadto na kompilacjach Wspólna Scena, Znasz Zasady oraz Smak B.E.A.T. Records. W 1998 roku grupę opuścił Ceube, którego zastąpił Michał Witak znany jako Numer Raz[8]. Raper wcześniej związany był z grupami Nr 1 i Nr 0[8]. Po raz kolejny zmianie uległa również nazwa zespołu, tym razem na Warszafski Deszcz[8]. 5 stycznia 1999 roku nakładem R.R.X. został wydany debiut grupy pt. Nastukafszy...[8][9].

W 2000 roku Graniecki rozpoczął prace nad debiutanckim wydawnictwem. W 2001 roku ukazał się jego pierwszy singel zatytułowany "Wyścig szczurów" promujący solowy album. Debiut zatytułowany S.P.O.R.T. ukazał się 5 czerwca tego samego roku nakładem R.R.X.[1]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Tomasz "Borixon" Borycki znany z występów w grupie Wzgórze Ya-Pa 3, który rapował w utworze "Baunsuj ze mną" oraz duet WSZ & CNE, który wystąpił w kompozycji "A pamiętasz jak...". Wydawnictwo zadebiutowało na 29. miejscu listy OLiS w Polsce. 31 stycznia 2003 roku nakładem należącej do Tedego wytwórni ukazał się jego drugi album zatytułowany 3h hajs, hajs, hajs[1]. W ramach promocji wydawnictwa zostały zrealizowane teledyski do utworów "Pili gin", "Zeszyt rymów" i "Wielkie Joł". Gościnnie na płycie wystąpił zespół Sistars, CNE i pochodzący z Katowic raper HST.

Również w 2003 roku Graniecki pod pseudonimem DJ Buhh nagrał dwa nielegale pt. Volumin I: Hałas i Volumin II: George W. Buhh dostępne bezpłatnie w formie digital download na oficjalnej stronie internetowej wytwórni Wielkie Joł. Następnie raper wystąpił gościnnie na płycie popowej wokalistki Natalii Kukulskiej w utworze pt. "Kamienie"[10]. Kompozycja została negatywnie przyjęta przez fanów rapera zarzucających mu komercjalizację[10]. 6 maja 2004 roku ukazał się trzeci album solowy rapera zatytułowany Notes[11][12]. Na płycie ukazał się m.in. utwór pt. "Jak żyć" zawierający sample partii wokalnych wokalistki Zdzisławy Sośnickiej[13]. Ponadto w nagraniach gościnnie wzięli udział Kiełbasa, Kołcz, Numer Raz i WSZ & CNE. Również w 2004 roku Graniecki rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną VIVA, która zaproponowała raperowi prowadzenie programu Bezele. Produkcja ta łączyła elementy satyry, talk-show i programu muzycznego[1]. Następnie ukazał się trzeci nielegal pod pseudonimem Dj Buhh pt. Volumin III: Buhhmacher zawierający kompozycje które nie ukazały się na poprzednich wydawnictwach Tedego oraz nagrane gościnnie zwrotki.

W 2005 roku Tede wystąpił gościnnie na albumie rapera DonGURALesko zatytułowanej Drewnianej małpy rock w utworze pt. "Liryczny wandal". Kolejne występy gościnne Tedego to "Mówi mówi" na płycie Dread za dreadem grupy Dreadsquad i "No witam!" na płycie duetu WSZ & CNE pt. Jeszcze Raz. Również w 2005 roku została zakończona emisja programu Bezele na antenie telewizji VIVA. Raper wystąpił również w serialu telewizji TVN Kryminalni[14]. 22 czerwca 2006 roku został wydany czwarty album Tedego pt. Esende Mylffon[15]. Nagrania zostały wyprodukowane przez Mateusza "Matheo" Schmidta. Wydawnictwo poprzedziło cyfrowe wydanie płyty pt. Esende Mylffon Hałas. W międzyczasie po zakończonej w rok wcześniej emisji programu Bezele stacja telewizyjna 4fun.tv rozpoczęła emisję programu o podobnej formule pt. Parszywa 13, którego prowadzenia Tede podjął się wraz Kołczem[16]. Następnie raper wystąpił gościnnie po raz drugi na płycie producenta muzycznego IGS zatytułowanej Garaże w kompozycjach "Lubię dobre (wersja oryginalna)" i "Alchemia (wolny styl)".

Jacek "Tede" Graniecki, 2009 (pierwszy z prawej)

W 2007 roku Graniecki rozpoczął również współpracę z telewizją TVN Turbo, która zaoferowała raperowi prowadzenie programu pt. Operacja tuning[17]. 10 grudnia ukazał się kolejny album rapera jako DJ Buhh pt. American Mylffon[18]. Również w 2007 roku raper wystąpił gościnnie na albumie producenckim duetu WhiteHouse zatytułowany Kodex 3: Wyrok w kompozycji "Teoria Fikcji". Ponadto Graniecki wystąpił w dubbingowej roli w animowanym filmie pt. Wojownicze Żółwie Ninja w którym wcielił się w postać żółwia Michelangelo[19]. 22 stycznia 2008 roku zostało wydane siódme wydawnictwo pod nazwą DJ Buhh zatytułowane Volumin IV: Pierdolę Was. 19 czerwca został wydany piąty album solowy Tedego pt. Ścieżka dźwiękowa[20]. Gościnnie na wydawnictwie wystąpili CNE w utworze "F/S 360 Kickflip", Natalia Kukulska w utworze "Modopolo" i Abel w kompozycji "Posłuchaj to tutaj" i "Dryń, dryń, dryń"[21]. Tede natomiast wystąpił gościnnie na albumie producenckim Dariusza "DJ Decksa" Działka zatytułowanym Mixtape Vol. 4 oraz na płytach Hugo Toxx pt. Rok psa i Orion a James Cole pt. Orikoule. 10 września 2009 roku ukazał się szósty album solowy Granieckiego pt. Note2. Wydawnictwo dotarło do 3. miejsca listy sprzedaży OLiS w Polsce[22]. Uzyskało ponadto status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 7500 egzemplarzy[23]. 2 października tego samego roku ukazał się suplement do szóstej płyty rapera pt. Note2 Errata[24].

Siódma płyta Tedego pt. FuckTede/Glam Rap została wydana 24 czerwca 2010 roku[25]. Na dwupłytowym albumie wystąpili gościnnie m.in. Eldo, Pezet , Natalia Lesz i Molesta Ewenement. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS, uzyskało także status złotej płyty. W ramach promocji do utworów "Dokąd idziesz Polsko", "22” bccustom", "Kalash", "Glam rap" oraz "Imprezowy automat" zostały zrealizowane teledyski. 9 grudnia tego samego roku ukazał się ósmy album rapera pt. Notes 3D[26]. Nagrania uplasowały się 23. miejscu listy OLiS. Płyta była promowana teledyskiem do utworu "To jest mój rock" zrealizowany przez First Floor Studio.

Konflikt z Płomień 81 i Nowatorem[edytuj]

Beef zapoczątkowała grupa Płomień 81 utworem "Co jest", który ukazał się w październiku 2005 roku, odebrany przez Tedego jako diss[27]. Utworem pt. "Zamknij pysk" z albumu Esende Mylffon odpowiedział Tede[27]. Wkrótce potem członkowie grupy Płomień 81 – Onar i Pezet nagrali diss skierowany w stronę rapera pt. "Kiedy powiem na osiedlu"[28]. Tego samego dnia Tede udostępnił w internecie diss zatytułowany "Sześćdziesiątkaósemka", w którym odpiera zarzuty zespołu Płomień 81[28]. Nowator zaatakował Tedego utworem "Usiądź jak stoisz", gdyż wielokrotnie wypowiadał się negatywnie na jego temat w programie radiowym RapGra[29].

Tede w odpowiedzi opublikował utwór pt. "Sześćdziesiątkadziewiątka", wyprodukowany przez Matheo[27]. Nazajutrz Nowator nagrał nowy utwór pt. "Przed czasem"[30]. 8 lipca 2006 ukazała się odpowiedź grupy Płomień 81 o tytule "Knebel w pysk"[27]. 13 lipca 2006 Tede odpowiedział na diss utworem "3 korony", który słowami "Kto wygrał beef? Tede, Pezet czy Onar? Wygrał hip-hop jak mawiał Hirek Wrona" które wydawały się kończyć beef[27].

6 października 2007 roku Tede zaprezentował film pt. Mordo Ty Moja, w którym poinformował o nagraniu odpowiedzi na utwór Onara pt. "Śliski parkiet", umieszczonego na albumie Onara Pod prąd, wydanego 1 października 2007[31]. 13 października 2007 na stronach wytwórni Wielkie Joł ukazał się utwór "Mordo Ty moja" jako kontynuacja odpowiedzi na utwór "Śliski parkiet" Onara[27]. Wkrótce potem na stronach portalu hip-hop.pl Onar udostępnił utwór pt. "Teraz ty jesteś pragnienie"[27]. 22 stycznia 2008 Tede umieścił w internecie swój czwarty nielegal Volumin IV: Pierdolę Was, na którym umieścił kolejne dissy na Onara pod tytułem "Olej Onara" i "Zwiidy"[27]. W odpowiedzi zespół Płomień 81 nagrał utwór "Tam się kurwa patrz"[27]. Według sondy przeprowadzonej na stronach portalu hip-hop.pl beef wygrał Onar[27].

Działalność pozamuzyczna[edytuj]

W 2002 roku Tede wraz z DJ Ostaszem założył wytwórnię płytową Wielkie Joł[1]. Od 2006 roku muzyk jest jedynym właścicielem oficyny. Graniecki jest ponadto współwłaścicielem przedsiębiorstwa odzieżowego Trykot TDK Sp. z o.o.[32]. Raper pełni funkcję wiceprezesa zarządu. Posiada także marki odzieżowe PLNY Textylia i Wielkie Joł Codziennie[33].

Dyskografia[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Warszafski Deszcz, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Gib Gibon Skład, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Potwierdzone Info, w sekcji Dyskografia.

Albumy[edytuj]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
S.P.O.R.T.
 • Data: 5 czerwca 2001
 • Wydawca: R.R.X./MIL
28[34]
3h hajs, hajs, hajs
 • Data: 31 stycznia 2003
 • Wydawca: Wielkie Joł/Warner Music
8[36]
Notes
 • Data: 6 maja 2004
 • Wydawca: Wielkie Joł/Sony Music
7[37]
Esende Mylffon
 • Data: 22 czerwca 2006
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
15[38]
Ścieżka dźwiękowa
 • Data: 19 czerwca 2008
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
8[39]
Note2
 • Data: 10 września 2009
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
3[22]
 • POL: 7,5 tys.+[40]
FuckTede/Glam Rap
 • Data: 24 czerwca 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
2[42]
 • POL: 7,5 tys.+[40]
 • POL: złota płyta[41]
Notes 3D
 • Data: 9 grudnia 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
23[43]
Mefistotedes
 • Data: 22 marca 2012[44]
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
3[45]
 • POL: 7,5 tys.+[40]
 • POL: złota płyta[41]
Elliminati. Produkcja Sir Michu (oraz Sir Michu)
 • Data: 22 marca 2013[46]
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
2[47]
 • POL: złota płyta[41]
#kurt_rolson (oraz Sir Michu)
 • Data: 17 maja 2014[49]
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
3[50]
 • POL: złota płyta[41]
[VHS]Vanillahajs (oraz Sir Michu)
 • Data: 18 czerwca 2015[51]
 • Wydawca: Wielkie Joł/My Music
1[52]
"—" album nie był notowany.

Remiks albumy[edytuj]

Tytuł Dane dot. albumu
Paffistotedes (oraz P.A.F.F.)
 • Data: 1 marca 2013[54]
 • Wydawca: PLNY Maderfakin Rekords
Ultradźwięki (oraz Młody Grzech)
 • Data: 31 października 2014[55]
 • Wydawca: Wielkie Joł

Minialbumy[edytuj]

Tytuł Dane dot. albumu
Note2 Errata
 • Data: 2 października 2009
 • Wydawca: Wielkie Joł
Spacer (oraz Szyna)
 • Data: 20 listopada 2012[56]
 • Wydawca: Wielkie Joł

Albumy specjalne[edytuj]

Tytuł Dane dot. albumu
Esende Mylffon Hałas
 • Data: 14 czerwca 2006
 • Wydawca: Wielkie Joł
Elliminaticket
 • Data: 21 lipca 2013[57]
 • Wydawca: Wielkie Joł
#kurort_rolson
 • Data: 27 lipca 2014
 • Wydawca: Wielkie Joł

Single[edytuj]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[58]
"Wyścig szczurów"[59] 2001 S.P.O.R.T.
Camey Squad – "Król parkietu" (gościnnie: Tede)[60] 2002 Rytm ulicy
"D.I.S./Domysły i spekulacje"[61] 2003 43 3h hajs, hajs, hajs
"Aluminium 20"[62] 2008
"22 Gibony (Diler)"[63] Ścieżka dźwiękowa
"Kalash"[64] 2010 FuckTede/Glam Rap
"Dokąd idziesz Polsko?"[65]
"Xenon"[66] 2013 Elliminati
"Mainstream"[67]
"Charlie S"[68]
"WWA żegna"[69]
"Nie banglasz"[70]
"Feat"[71] 2014 #kurt_rolson
"#john_rambo"[72]
"#gimb_money"[73]
"CMRT"[74]
"#Hot16Challenge"[75] [VHS]Vanillahajs
"—" singel nie był notowany.

Inne notowane utwory[edytuj]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[58]
PiK
[76]
"Zeszyt rymów" (gościnnie: Sistars) 2003 42 3h hajs, hajs, hajs
DJ 600V – "Merctedes S600" (gościnnie: Tede) 26 600 °C
Natalia Kukulska – "Kamienie" (gościnnie: Tede) 49 4 Natalia Kukulska
Paresłów – "Gwiazda" (gościnnie: Tede) 30 Ironia
WhiteHouse – "Ile można?" (gościnnie: Tede) 41 Kodex
"Jak żyć" (gościnnie: Zdzisława Sośnicka) 2004 28 3 Notes
O$ka – "Bezele kochana" (gościnnie: Tede, Kołcz, Kiełbasa) 2005 26 Przez $ jak...
"—" utwór nie był notowany.

Nielegale[edytuj]

Tytuł Rok Źródło
Volumin I: Hałas (jako DJ Buhh) 2003
[77]
Volumin II: George W. Buhh (jako DJ Buhh) [78]
Volumin III: Buhhmacher (jako DJ Buhh) 2004 [79]
Volumin IV: Pierdolę Was (jako DJ Buhh) 2008 [80]
Volumin V: FaceBuhh (jako DJ Buhh) 2010 [81]
Volumin VII: Hans Ximer Uwertura (jako DJ Buhh) 2015 [82]

Mixtape'y[edytuj]

Tytuł Rok Źródło
Wypijmy za blendy (mixtape vol.1) (oraz DJ Macu) 2006 [83][84]
Wypijmy za blendy 2: wypijmy za błędy (mixtape vol.2) (oraz DJ Macu) 2007 [85][86]
American Mylffon (jako DJ Buhh) [87]
A/H24N2 (oraz Sir Michu, Dj Tuniziano) 2009 [88][89]
Jama Zła (DJ Frodo, Łysy Anioł, Sir Michu, Tede) - Poruchafszy... [90]
Howwa (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano) 2010 [91]
Dabl Blast South Tropez (oraz Zgrywus) 2011 [92]
Howwa 2 (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano) [93]
NMI – Dub'l Blast (jako DJ Buhh) 2012 [94]
Droga do odkupienia (oraz DJ Tuniziano, DJ Buhh) [95]
Numer stulecia (oraz Numer Raz, DJ Tuniziano) [96]
36 Problems [97]
Howwa 3 Dynastia (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano) [98]

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj]

Album Rok Utwór Źródło
Styl reprezentacji pierwszej ligi 2000 Tede – "S.R.P.L.G.", Tede – "Lubię wyluzować się", Tede – "Kombosy" [99]
Hiphopstacja 2004 Tede – "Wielkie joł", Tede – "Klaszcz!" (Tedunio wieeesz) [100]
Hiphopstacja 2 Tede – "Jak żyć" [101]
12 ławek 2005 Tede – "Melanż, impreza – świeżak (Ławka Szósta)" [102]
Francuski numer (ścieżka dźwiękowa) 2006 Tede – "T.D.F. (Mateo Remix)" [103]
Mixtape Hip-Hop Akademnya 2010 Tede, JotWu, Ero – "Prosto z esende", Tede – "Chory" [104]

Występy gościnne[edytuj]

Album Rok Utwór Źródło
DJ 600VSzejsetkilovolt 1999 "Świat zwariował w 23 lata (E?!)" (gościnnie: Tede) [105]
DJ 600VWkurwione bity 2001 "Marian i szejsetvolt" (gościnnie: DJ Mario, Tede) [106]
DJ 600VV6 "Opowieść o tym, co tu dzieje się na wolno" (gościnnie: Tede) [107]
BorixonWYP3 kolejna część "Re-kontra" (gościnnie: Tede) [108]
IGSAlchemia "Lansuj się z Gibon Składem" (gościnnie: Tede, Borixon, CNE)
"Odcinam się II" (gościnnie: Borixon, Tede)
[109]
PękuNowe wyzwanie "T.T.F.B." (gościnnie: Borixon, Warszafski Deszcz, Gracjan) [110]
Onar i O$kaSuperelaks "Więcej Te eR U De U..." (gościnnie: Tede) [111]
WhiteHouseKodex 2002 "Ile można?" (gościnnie: Tede) [112]
O.S.T.R.Tabasko "Ziom za ziomem" (gościnnie: Tede) [113]
GRZ – Samuraj "Tak ma być" (gościnnie: Tede) [114]
BorixonMam pięć gram "Jeszcze więcej bausu" (gościnnie: Tede, Gutek) [115]
MCF – Made In Poland "Nie mów hop..." (gościnnie: Tede) [116]
ParesłówIronia 2003 "Gwiazda" (gościnnie: Tede) [117]
DJ DecksMixtape Vol. 3 "Jeszcze raz ziom" (gościnnie: Tede) [118]
SistarsSiła sióstr "Fala" (gościnnie: Tede) [119]
Natalia KukulskaNatalia Kukulska "Kamienie Wielkie Joł Remix" (gościnnie: Tede) [120]
DJ 600V600 °C "Merctedes S600" (gościnnie: Tede) [121]
BorixonKielce sie palom 2004 "Intro" (gościnnie: Tede)
"Outro" (gościnnie: Tede)
[122]
WhiteHouseKodex 2: Suplement "Grrrrrubas (wersja 130KG)" (gościnnie: GTW)
"Grrrrrubas" (gościnnie: GTW)
"Grrrrrubas (wersja 100KG)" (gościnnie: GTW)
[123]
O$kaPrzez $ jak... "Bezele kochanie" (gościnnie: Bezele) [124]
AbradabCzerwony album "Państwo jest nasze" (gościnnie: Gutek, Tede) [125]
DJ 600VStyle (operacja zrób to głośniej) "Randka" (gościnnie: Tede) [126]
DonGURALeskoDrewnianej małpy rock 2005 "Liryczny wandal" (gościnnie: Tede) [127]
Camey Squad – Rytm ulicy "Król parkietu" (gościnnie: Tede, DJ Mario) [128]
DreadsquadDread za dreadem "Mówi mówi" (gościnnie: Tede) [129]
WSZ & CNEJeszcze raz "No witam!" (gościnnie: Tede, Kołcz) [130]
Hardkorowe Brzmienie – Mamy to co chcemy 2006 "Tu się wychowałem" (gościnnie: Tede) [131]
IGSGaraże "Lubię dobre (wersja oryginalna)" (gościnnie: Gutek, Tede)
"Alchemia (wolny styl)" (gościnnie: Tede, Borixon)
[132]
WhiteHouseKodex 3: Wyrok 2007 "Teoria fikcji" (Skrecze DJ Macu, gościnnie: Tede, Verte) [133]
Abel & DJ Pete – Eintopf Mixtape "The Champ tu jest" (gościnnie: Tede) [134]
Hugo Toxx – Rok psa 2008 "Autoerotika" (gościnnie: Tede) [135]
DJ DecksMixtape Vol. 4 "IV RP" (gościnnie: Tede) [136]
Orion a James Cole – Orikoule "Rap Biz" (gościnnie: Tede) [137]
Brożas & BuczerCzas to pieniądz 2009 "W formie" (gościnnie: Tede, Zawik, Zelo) [138]
Ortega CartelLavorama "Dokąd tak gnasz?" (gościnnie: Tede) [139]
DonGURALesko & MatheoInwazja porywaczy ciał "My robimy te manewry tu 2" (gościnnie: Tede) [140]
SmagalazCzillen Am Grillen 2010 "Moi Ludzie RMX" (gościnnie: Kodi, Kiełbasa, Miuosh, Tede, Rudy Rudeboy, SpeciaL i inni) [141]
LukatricksCzarne złoto "Mówią o mnie w mieście" (gościnnie: Tede, Gano, Fokus, Abradab, Gutek) [142]
Wuwunio – Ambulans vol. 1 "Pieniądze szczęścia nie dają" (gościnnie: Tede, Zgrywus)
"Pieniądze szczęścia nie dają (Paffbeatz Remix)" (gościnnie: Tede, Zgrywus)
[143]
Wice WersaMiędzy niebem a piekłem "Hiphokryzja" (gościnnie: Tede, Kwaśna)
"Płoną bębny" (gościnnie: Tede, Waldemar Kasta, DJ Macu)
[144]
Numer Raz & DJ Abdool – Lursztyn "Tak się robi rap" (gościnnie: Tede) [145]
HiFi BandaPuszer DVD "Puszer Remix 1" (gościnnie: Tede) [146]
HiFi Banda23:55 "Daj mi czas" (gościnnie: Tede) [147]
Wuwunio – Ambulans vol. 2: Lansylwania 2011 "Czemu już zamykacie?" (gościnnie: Tede) [148]
SobotaGorączka sobotniej nocy "Przekaz" (gościnnie: Tede) [149]
DonatanRównonoc. Słowiańska dusza 2012 "Noc kupały" (gościnnie: Tede) [150]
Szyna - Spacer "Bez wytchnienia" (gościnnie: Seta, Tede, DJ Klasyk)
"One Shot" (gościnnie: Zgrywus, Tede)
[151]
DJ Tuniziano & B.R.O - Zabojcza B.R.Oń "Zabójcza broń" (gościnnie: Tede) [152]
Wice Wersa – O niebo więcej "Tacy sami" (gościnnie: Tede) [153]
Temate – Tematycznie 2013 "Dowody naszej pasji" (gościnnie: Danny, Tede) [154]
Braddu – HotTape "Pop That" (gościnnie: Tede) [155]
Czarny Furiat – Rubikon "Ludzie zrobią wszystko" (gościnnie: Tede) [156]
Te-Tris, PogzTeraz "Klasyk" (gościnnie: Tede) [157]
Abel – Ostatni Sarmata 2014 "Bractwo Orhickie" (gościnnie: Tede) [158]
PawbeatsUtopia "To tylko muzyka" (gościnnie: Tede) [159]
2styStej Flaj "Wyjście z bloków" (gościnnie: Tede) [160]
Bonson, Matek – MVP "Backstage" (gościnnie: Tede, VNM, Danny) [161]

Teledyski[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Warszafski Deszcz, w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule Potwierdzone Info, w sekcji Teledyski.

Solowe[edytuj]

Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
"Wyścig szczurów" 2001
S.P.O.R.T. [162]
"Pili gin" (gościnnie: CNE) 2003
3h hajs, hajs, hajs [163]
"Zeszyt rymów" (gościnnie: Sistars) Jakub Łubniewski [164]
"Wielkie Joł"
[165]
"Klaszcz" (gościnnie: Maluta) 2004 Jakub Łubniewski, Wojciech Zieliński Notes [166]
"Jak żyć?" (gościnnie: Zdzisława Sośnicka)
[167]
"Blask / To jeszcze nie Koniec" 2006 XGroup Entertainment Esende Mylffon [168]
"Glokk" 2007 Dominik Ziółkowski [169]
"Air Max Classic" [170]
"Szje (młodyGrzech RMX)" Szymon Pawlik [171]
"Nasze jest to Mielno" 2008 Karaś Ścieżka dźwiękowa [172]
"22 gibony (Diler)" (gościnnie: Mr. Hide) Bartosz "Zgrywus" Deja [173]
"Pali się dach" (gościnnie: Mrozu) 2009 Endorfina Artmedia Note2 [174]
"Dokąd idziesz Polsko" 2010 Flow Motion FuckTede/Glam Rap [175]
"22” bccustom" Tomasz Kućkowski [176]
"Kalash" Marcin Pietkiewicz [177]
"Glam rap" (gościnnie: Natalia Lesz) [178]
"Imprezowy automat" MadPixel Studios [179]
"To jest mój rock" First Floor Studio Notes 3D [180]
"Syn marnotrawny" 2012 Bartosz "Zgrywus" Deja Mefistotedes [181]
"Jestem z Polski" Wielkie Joł Video [182]
"Rok '97 dobrze pamiętam"
[183]
"Dwadzieścia lat" (gościnnie: Seta) Bartosz "Zgrywus" Deja [184]
"Xenon"
Elliminati [185]
"Charlie S" 2013
[186]
"P.J.L. Dalej" Bartosz "Zgrywus" Deja [187]
"Easy Rider" Marcin Pietkiewicz [188]
"Biały murzyn"
[189]
"Tak się robi remix"
(gościnnie: Pelson, Diox, Obi, VNM, Numer Raz, DJ Tuniziano)
Marcin Pietkiewicz [190]
"Mainstream"
[191]
"Nie banglasz"
[192]
"R.O.Y." 2014 Łukasz Szyszka, Bartosz "Zgrywus" Deja [193]
"Feat" Bartosz "Zgrywus" Deja,
Jacek "Tede" Graniecki
Kurt Rolson [194]
"Najaraj się Marią" (gościnnie: Seta) NWJ [195]
"#john_rambo" Bartosz "Zgrywus" Deja [196]
"CMRT" [197]
"#DLS"
[198]
"Tłek" (gościnnie: Abel) Evil Eye Studio [199]
"Kaman" OG Films [200]
"Kot Gigant (Hot Nigga Remix)" Bartosz "Zgrywus" Deja
[201]
"#Hot16Challenge" [202]
"Martwe ziomki" Bartosz "Zgrywus" Deja Vanillahajs [203]
"Pażałsta" 2015 [204]
"WUNDER-BAUM" Marcin "Łysy Anioł" Pietkiewicz [205]
"Na pierwszej linii" (gościnnie: DJ Grubaz) NWJ [206]
"Forever Ja" (gościnnie: Agi Figurska) Bartosz Deja, Jacek "Tede" Graniecki [207]
"Vanillahajs" [208]
"Iza Luiza" [209]
"Wyje wyje bane" [210]

Występy gościnnie[edytuj]

Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
Camey Squad – "Król parkietu" (gościnnie: Tede) 2002
Rytm ulicy [211]
WhiteHouse – "Na raz" (gościnnie: O.S.T.R.)/"Ile można" (gościnnie: Tede) 2003 Dariusz Szermanowicz, Grupa 13 Kodex [212]
DJ 600V – "Merctedes S600" (gościnnie: Tede)
600 °C [213]
Paresłów – "Gwiazda" (gościnnie: Tede)
Ironia [214]
WhiteHouse – "Grrrrrubas" (gościnnie: GTW (DonGURALesko, Tede, Wall-E)) 2004 Grupa 13 Kodex 2: Suplement [215]
WhiteHouse – "Teoria fikcji" (gościnnie: Verte, Tede) 2008
Kodex 3: Wyrok [216]
Lukatricks – "Mówią o mnie w mieście" (gościnnie: Tede, Gano, Fokus, Abradab, Gutek) 2010 Toczy Videos Czarne zloto [217]
HiFi Banda – "Puszer (Remix 1)" (gościnnie: Pyskaty, Numer Raz, Kaszalot, Rak, Tede) Letemknow Puszer (singel) [218]
Donatan – "Noc Kupały" (gościnnie: Tede) 2012 Piotr Smoleński Równonoc. Słowiańska dusza [219]
DJ Tuniziano – "Mamy się lepiej" (gościnnie: Tede) 2013 Bartosz "Zgrywus" Deja HOWWA 3 Dynastia [220]
Temate – "Dowody naszej pasji" (gościnnie: Danny, Tede) OG Films Tematycznie [221]
Czarny Furiat, DJ Gondek – "Ludzie zrobią wszystko" (gościnnie: Tede) Maciej Lipiński Rubikon [222]
Braddu – "Pop That" (gościnnie: Tede) Magictown Visual Arts HotTape [155]
Wice Wersa – "Tacy sami" (gościnnie: Tede) Double P O niebo więcej [223]
Pawbeats – "To tylko muzyka" (gościnnie: Tede) 2014 ML Filmz Utopia [224][225]
DJ Tuniziano – "To coś" (gościnnie: Tede) Marcin "Łysy Anioł" Pietkiewicz Elliminatejp [226]
Abel – "Bractwo Orhickie" (gościnnie: Tede) Bartosz "Zgrywus" Deja Ostatni sarmata [227]
Diox – "Oni tego chcą Remix"
(gościnnie: Miuosh, Mosad, Małach, Vienio, PMM, Haju, Tede, PeeRZet)
2015 Dobrekino Studio
[228]

Inne[edytuj]

Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
Wdowa, donGuralesko, Tede, Diox, Numer Raz - "Koncert" 2013
[229]
VNM, Sobota, Tede, Kieru - "Na zajawie 2" Cam-L Studio
[230]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2003 Album roku hip-hop (3h hajs, hajs, hajs) Fryderyk Nominacja [231]
2004 Kreacja aktorska ("Klaszcz") Yach Film Nominacja [166]
Album roku hip-hop (Notes) Fryderyk Nominacja [232]
2007 Wykonawca roku 2006 Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl. Nominacja [233]
2008 Album Roku Urban/Roots (Ścieżka dźwiękowa) Pam Awards Laureat [234]
Najlepszy teledysk hip-hopowy ("Glokk") Yach Film Nominacja [235]
2009 Album roku 2008 (Ścieżka dźwiękowa) Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl Nominacja [236]
Artysta roku Superjedynki Nominacja [237]
Płyta Roku (Ścieżka dźwiękowa) Nominacja [238]
2010 Artysta 10-lecia VIVA Comet Awards Nominacja [239]
Przebój 10-lecia ("Wielkie joł") Nominacja
Innowacja ("Dokąd idziesz Polsko") Yach Film Nominacja [240].
Płyta hip hop (Note2) Superjedynki Laureat [241][242]
Najlepszy Polski Wykonawca MTV Europe Music Awards Nominacja [243]
2011 Artysta Roku VIVA Comet Awards Nominacja [244]
Płyta Roku (FuckTede/Glam Rap) Nominacja
Teledysk Roku ("Pali się dach") Nominacja
2015 Artysta/zespół roku Sztosy 2014 Nominacja [245]
Album roku hip-hop (Kurt Rolson) Fryderyki 2015 Nominacja [246]
Najlepszy polski wykonawca MTV Ema Nominacja [247]
2016 Album roku hip-hop (Vanillahajs) Fryderyki 2016 Nominacja [248]

Filmografia[edytuj]

Tytuł Rok Reżyseria Rola Źródło
"Mówią bloki człowieku" 2000 Joanna Rechnio jako on sam [249]
"Blokersi" 2001 Sylwester Latkowski jako on sam [250]
"Mówią bloki człowieku 2" Joanna Rechnio jako on sam [249]
"Zebra z klasą" 2005 Frederik Du Chau Mucha Bzyk (dubbing) [251]
"Kryminalni" Piotr Wereśniak jako on sam [250]
"Francuski numer" 2006 Robert Wichrowski jako on sam
"Wojownicze Żółwie Ninja" 2007 Kevin Munroe Michelangelo (dubbing)
"Niania" 2009 Jerzy Bogajewicz jako Igor
"Wszyscy kochają Romana" 2011 jako Robert
"Pionierzy stylu - Włodi" 2014 Michał Kowal jako on sam [252]

Przypisy

 1. a b c d e f Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 474. ISBN 9788389738752.
 2. Zdzicha jeszcze nie wie – wywiad z Tede (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-12-06].
 3. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 4. 20 najlepszych polskich raperów wszech czasów (pol.). www.porcys.com. [dostęp 2015-07-24].
 5. Raper Tede rozkręca biznes porno (pol.). dziennik.pl. [dostęp 2010-01-30].
 6. Magdalena Schejbal (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 7. a b c d e Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 45. ISBN 83-89738-75-9.
 8. a b c d Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 497. ISBN 83-89738-75-9.
 9. Warszafski Deszcz – Nastukafszy... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-30].
 10. a b Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 475. ISBN 9788389738752.
 11. Nieprzewidywalny muzycznie Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 12. Tede: Kwietniowy "Notes" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-12-06].
 13. Tede i Zdzisława Sośnicka razem (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 14. "Kryminalni" w rytm rapu (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 15. Tede w wersji czystej (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 16. Tede i Kołcz w 4 Fun TV (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 17. Tede w TVN (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 18. Tede zmiksowany z Jayem-Z (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 19. Małaszyński, Szyc, Damięcki i… Tede zostaną Wojowniczymi Żółwiami Ninja (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 20. Promo mix płyty Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 21. Kolejny gość na płycie Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 22. a b Olis – sprzedaż w okresie 07.09.2009 - 13.09.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 23. Wielkie Joł: Złota płyta dla Tede!. hip-hop.pl. [dostęp 2009-10-01].
 24. Note2 Errata (pol.). wielkiejol.com. [dostęp 2010-04-09].
 25. Raper przeklina sam siebie w tytule płyty (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-08-06].
 26. Nowa płyta Tede w sklepach 9 grudnia (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-11-19].
 27. a b c d e f g h i j Beef: Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). tedunio.com. [dostęp 2010-02-14].
 28. a b Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2010-02-14].
 29. Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). www.muzyka.pl. [dostęp 2010-02-14].
 30. Nowator i Crazy Frog odpowiadają Tedemu (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2010-02-14].
 31. Beef to przeciąganie liny – wywiad z Onarem (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-14].
 32. Trykot TDK Sp. z o.o. (pol.). www.krs-online.com.pl. [dostęp 2013-02-21].
 33. Paweł Piotrowicz: Ani szajba, ani dupeczki (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-06-29].
 34. Olis – sprzedaż w okresie 10.09.2001 - 16.09.2001 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 35. a b Tede (pol.). hiphoprono.w.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 36. Olis – sprzedaż w okresie 03.03.2003 - 09.03.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 37. Olis – sprzedaż w okresie 10.05.2004 - 16.05.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 38. Olis – sprzedaż w okresie 26.06.2006 - 02.07.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 39. Olis – sprzedaż w okresie 16.06.2008 - 22.06.2008 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 40. a b c d e ZPAV: Pełny Tekst Regulaminu Przyznawania Wyróżnień (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2013-03-14].
 41. a b c d e ZPAV: złote płyty 2009 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-29].
  ZPAV: złote płyty 2010 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-29].
  ZPAV: złote płyty 2012 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-29].
  ZPAV: złote płyty 2013 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-29].
  ZPAV: złote płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-29].
 42. OLiS – sprzedaż w okresie 21.06.2010 - 27.06.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-08-19].
 43. OLiS – sprzedaż w okresie 06.12.2010 - 12.12.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-12-17].
 44. TEDE "Mefistotedes '12" (Video) + Okładka Płyty (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-02].
 45. OLiS – sprzedaż w okresie 19.03.2012 - 25.03.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-03-30].
 46. Przemolo2o1: Tede "Elliminati" – Premiera 22 marca! (pol.). kupujciepolskirap.pl. [dostęp 2013-01-21].
 47. OLiS – sprzedaż w okresie 25.03.2013 - 31.03.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-12].
 48. Sebastian Skajnowski: TEDE "ELLIMINATI" - DWIE ZŁOTE PŁYTY! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2015-01-29].
 49. Premiera TEDE #kurt_rolson już 17 maja (pol.). wielkiejol.co. [dostęp 2014-05-11].
 50. OLiS - sprzedaż w okresie 12.05.2014 - 18.05.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-05-23].
 51. Sebastian Skajnowski: TEDE UJAWNIŁ DATĘ PREMIERY PŁYTY "VANILLAHAJS" (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2015-03-27].
 52. OLiS - sprzedaż w okresie 15.06.2015 - 21.06.2015 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-06-25].
 53. ZPAV: platynowe płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-11-07].
 54. Tede & Paff Bangerski - PAFFISTOTEDES (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2013-02-21].
 55. MŁODYGRZECH "ULTRADŹWIĘKI" - PREMIERA / POBIERZ (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-08-24].
 56. SZYNA/TDF – "SPACER EP" - PREMIERA 20 LISTOPADA! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-11-07].
 57. Tede - Elliminaticket (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-13].
 58. a b SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede feat. Sistars (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy DJ 600 V feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Natalia Kukulska feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Paręsłów feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede feat. Zdzisława Sośnicka (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Ośka feat. Tede feat. Kołcz feat. Kiełbasa (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Magiera feat. L.A. feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede Trzyha (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
 59. Tede – Wyścig Szczurów (pol.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 60. Camey Squad Feat. Tede – Król Parkietu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 61. Tede – D.I.S. Domysły i Spekulacje (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 62. Tede – Aluminium 20 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 63. Tede – 22 Gibony (Diler) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 64. Tede – Kalash (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 65. Tede – Dokąd Idziesz Polsko ? (pol.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 66. Xenon - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 67. Mainstream - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 68. Charlie S - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 69. WWA żegna - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 70. Nie Banglasz - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-03-19].
 71. Feat - Single Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 72. #John_Rambo - Single Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 73. #Gimb_Money - Single Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 74. Cmrt? (feat. DJ Pete [Peter Malche) - Single Tede] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 75. #Hot16challenge - Single Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-29].
 76. Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2003 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
  Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2004 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
 77. DJ Buhh - Wolumin 1: Hałas (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-14].
 78. BUHH Volumin II: George W. Buhh DJ Buhh – "George W. Buhh" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2005-03-21].
 79. DJ Buhh - Wolumin 3: Buhhmacher (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-14].
 80. DJ BUHH volumin IV: Pierdole Was (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2008-07-03].
 81. DJ BUHH vol.V FACEBUHH (pol.). www.ziomy.pl. [dostęp 2011-01-09].
 82. DJ Buhh - Wolumin 7: Hans Ximer Uwertura (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2016-01-02].
 83. Tede & DJ Macu piją za blendy (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 84. Tede & DJ. Macu – Mixtape Vol. 1 Wypijmy Za Blendy (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-12-02].
 85. Tede wypije za blendy (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 86. Tede & DJ Macu - Wypijmy Za Blendy 2: Wypijmy Za Błędy (Mixtape vol.2) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-02].
 87. DJ BUHH American Mylffon (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2008-02-07].
 88. A/H24N2 (pol.). wielkiejol.com. [dostęp 2009-12-24].
 89. Tede / Tuniziano / Sir Michu – A/H24N2 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-12-02].
 90. Jama Zła – Poruchafszy... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 91. DJ Tuniziano/Jay-ziano/Tedeziano - Howwa (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 92. Dabl Blast South Tropez (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2010-04-09].
 93. DJ Tuniziano/Jay-ziano/Tedeziano – Howwa 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 94. DJ Buhh – NMI – Dub'l Blast (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 95. DJ Tuniziano/DJ Buhh/Tede – Droga Do Odkupienia (pol.). www.hiphopedia.info/. [dostęp 2012-07-08].
 96. Numer Raz/TDF/DJ Tuniziano – Numer Stulecia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 97. Tede - 36 Problems (pol.). www.hiphopedia.info.
 98. Marcin Tomaszewski: Nadchodzi "Howwa 3 Dynastia Mixtape", czyli 46 utworów, a każdy to hit (pol.). W: Howwa 3 Dynastia Mixtape [on-line]. students.pl. [dostęp 2012-10-02].
 99. Styl Reprezentacji Pierwszej Ligi (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 100. Hiphopstacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 101. Hiphopstacja 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 102. 12 Ławek (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 103. Francuski Numer - Ścieżka Dźwiękowa (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2016-08-23].
 104. Mixtape Hip-Hop Akademnya (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-12].
 105. DJ 600V – "Szejsetkilovolt" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 106. DJ 600V – "Wkurwione Bity" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 107. DJ 600V – "V6" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 108. Borixon – "WYP3 Kolejna Część" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 109. IGS – "Alchemia" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 110. Pęku – "Nowe Wyzwanie" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 111. Onar i O$ka – "Superelaks" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 112. WhiteHouse – "Kodex" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 113. O.S.T.R. – "Tabasko" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 114. GRZ – "Samuraj" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 115. Borixon – "Mam Pięć Gram" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 116. MCF – "Made In Poland" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 117. Paresłów – Ironia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-04].
 118. DJ Decks – "Mixtape Vol.3" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 119. Sistars – "Siła Sióstr" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 120. Tede z Natalią (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-12-06].
 121. DJ 600V – "600 °C" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 122. Borixon – "Kielce Sie Palom" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 123. WhiteHouse – "Kodex II: Suplement" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 124. O$ka – "Przez $ Jak..." (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 125. Abradab – Czerwony Album (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 126. DJ 600V – "Style (Operacja Zrób To Głośniej)" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 127. DonGURALesko – Drewnianej Małpy Rock (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 128. Camey Squad – "Rytm Ulicy" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 129. Dreadsquad – Dread za dreadem (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 130. WSZ & CNE – Jeszcze Raz (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 131. Hardkorowe Brzmienie – Mamy to co chcemy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 132. IGS – Garaże (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 133. WhiteHouse – Kodex 3: Wyrok (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 134. Abel & DJ Pete – Eintopf Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 135. Tede gościem czeskiego rapera (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 136. DJ Decks – Mixtape Vol.4 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 137. Orion a James Cole – Rap biz feat. Hugo Toxx & Tede (HD) (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-08].
 138. PTP prezentuje: Brożas i Buczer (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2009-12-06].
 139. Ortega Cartel – Lavorama (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 140. Inwazja Porywaczy Ciał (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 141. Czillen Am Grillen (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-05].
 142. Czarne Złoto (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 143. WuWunio - Ambulans Vol.1 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 144. Wice Wersa – Między Niebem, A Piekłem (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-11-07].
 145. Numer Raz i DJ Abdool – Lursztyn (pol.). [dostęp 2010-11-07].
 146. Preorder: HIFI Banda „23:55” + „Puszer DVD”. (pol.). prosto.pl. [dostęp 2010-11-06].
 147. Prosto: HIFI Banda „23:55” (pol.). prosto.pl. [dostęp 2010-11-08].
 148. WuWunio - Ambulans Vol.2 - Lansylwania (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 149. Sobota Gorączka Sobotniej Nocy (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-10-10].
 150. Donatan – Równonoc (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 151. Szyna – Spacer (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 152. DJ Tuniziano & B.R.O - Zabojcza B.R.Oń (pol.). hiphopedia.info.
 153. Wice Wersa – O Niebo Więcej (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 154. Temate - Tematycznie (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 155. a b Braddu feat. Tede "Pop That" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-01-30].
 156. Czarny Furiat - Rubikon (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-23].
 157. Te-Tris/Pogz - Teraz (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-01-06].
 158. Abel - Ostatni Sarmata (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-19].
 159. Pawbeats - Utopia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-01-01].
 160. 2sty - Stej Flaj (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-11-10].
 161. Bonson/Matek - MVP (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2015-01-01].
 162. Tede - "Wyścig szczurów" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 163. Tede & CNE - Pili Gin (pol.). video.interia.pl. [dostęp 2013-02-10].
 164. Tylko o Hip-Hop'ie, tylko dla Hip-Hop.pl część 3 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-18].
 165. Tede - Wielkie Joł (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 166. a b 13. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2016-08-23].
 167. Tede - "Jak żyć?" feat. Zdzisława Sośnicka (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 168. Tede - "Blask / To jeszcze nie koniec" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 169. Tede – Glokk at Wielkie Joł Official YouTube Profile (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2010-02-02].
 170. Teledysk Tede do utworu "Air Max Classic" z płyty Esende Mylffon (pol.). www.facebook.com. [dostęp 2013-02-10].
 171. Tede – "Szje (młodyGrzech RMX)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-12].
 172. Tede - "Nasze jest to Mielno" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 173. Tede – "22 Gibony (Diler)" at Wielkie Joł Official YouTube Profile (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2010-02-02].
 174. Premiera teledysku Tede feat. Mrozu - Pali się dach (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 175. TEDE – "Dokąd Idziesz Polsko" – (making of) (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-07-31].
 176. Nowy klip Tede tylko w Onet.pl! (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-08-03].
 177. Jakuza, Wielkie Joł: Tede – Kalash (pol.). [dostęp 2010-08-05].
 178. TEDE – na planie klipu "Glam Rap" (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-08-18].
 179. Tede - Imprezowy automat (klip z X urodzin Wielkiego Joł) (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2013-02-10].
 180. Making of "To Jest Mój Rock" TEDE (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-12-16].
 181. "Syn Marnotrawny" nowy klip od Tede (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 182. Piotr Zdziarstek: Tede "Jestem z Polski" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 183. Mateusz Natali: Tede "Rok '97 Dobrze Pamiętam" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-02-10].
 184. Tede "Dwadzieścia Lat" Teledysk (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 185. Daniel Wardziński: Tede "Xenon" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 186. Piotr Zdziarstek: Tede "Charlie S" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 187. Maciej Sulima: Video Dnia: Tede "P.J.L. DALEJ" (prod. Sir Mich) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 188. Daniel Wardziński: Video Dnia: Tede "Easy Rider" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 189. Krystian Krupiński: Tede "Biały Murzyn" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 190. Mateusz Natali: Video Dnia: Tede feat. Pelson, Diox, Obi, VNM, Numer Raz, DJ Tuniziano "Tak Się Robi Remix" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09].
 191. Piotr Zdziarstek: Video Dnia: Tede "Mainstream" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 192. Tede "awangardą awangardy" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-05].
 193. Wojciech Graczyk: Tede "R.O.Y." - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 194. Mateusz Natali: Tede "Feat" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 195. Krzysztof Cyrych: Tede feat. Seta "Najaraj się Marią" - spontaniczne wideo (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 196. Mateusz Natali: Video Dnia: Tede "#john_rambo" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 197. Mateusz Natali: Tede "CMRT" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 198. Mateusz Natali: Tede "#DLS" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 199. Maciej Sulima: [http://www.popkiller.pl/2014-06-21,video-dnia-tede-feat-abel-tlek video dnia Video Dnia: Tede feat. Abel "Tłek"] (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 200. Maciej Sulima: Tede "Kaman'" (prod. Sir Mich) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 201. Mateusz Natali: Tede "Kot Gigant (Hot Nigga Remix)" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 202. Mateusz Natali: Tede, Skorup, Wini i Dejan odpowiadają na "#Hot16Challenge" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-01-26].
 203. Mateusz Natali: Video Dnia: Tede "Martwe Ziomki" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 204. Maciej Sulima: Tede "Pażałsta" (prod. Sir Mich) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-01-20].
 205. Mateusz Natali: Tede "Wunder-Baum" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-06-23].
 206. Mateusz Natali: Video Dnia: Tede feat. DJ Grubaz "Na pierwszej linii" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-06-23].
 207. Karolina Dobkowska: Tede "Forever Ja" (feat. Agi Figurska) - nowy teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-06-23].
 208. Mateusz Natali: Tede "Vanillahajs" - odsłuch całości, teledysk i impreza premierowa (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-06-23].
 209. Łukasz Fatowy: TELEDYSK: Tede - "Iza Luiza" (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-08-23].
 210. Mateusz Natali: Tede "Wyje Wyje Bane" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2016-08-23].
 211. Camey Squad feat. Tede - Król parkietu (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 212. Whitehouse (Magiera & LA) – "Na raz – Ile można (feat. O.S.T.R., TEDE)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 213. DJ 600V – "Merctedes S600" (gościnnie: Tede) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 214. Paresłów – "Gwiazda" (gościnnie: Tede) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 215. Grupa 13 na YouTube (ang.). www.youtube.com. [dostęp 2009-12-19].
 216. Whitehouse (Magiera & LA) – "Teoria Fikcji (ft. Verte & Tede)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 217. Czarne Złoto - Mówią o mnie w mieście (feat. Tede, Gano, Fokus, Abradab, Gutek) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 218. HiFi Banda – "Puszer (Remix 1)" (gościnnie: Pyskaty, Numer Raz, Kaszalot, Rak, Tede) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 219. Donatan (Feat. Tede) Noc Kupały teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-12-10].
 220. Mateusz Natali: Video Dnia: DJ Tuniziano & Tede "Mamy Się Lepiej" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-30].
 221. Temate feat. Danny, Tede - Dowody Naszej Pasji (prod. Kaerson) [Official Video] (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 222. Maciej Sulima: Czarny Furiat / Dj Gondek feat. Tede "Ludzie zrobią wszystko" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-30].
 223. Maciej Sulima: Wice Wersa feat. Tede "Tacy Sami" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-30].
 224. Pawbeats - "To tylko muzyka" ft. Tede (wideo) (pol.). cgm.pl. [dostęp 22 sierpnia 2014].
 225. Pawbeats ft. Tede - To tylko muzyka (pol.). youtube.com. [dostęp 22 sierpnia 2014].
 226. Mateusz Natali: Video Dnia: DJ Tuniziano & Tede "To Coś" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-30].
 227. Maciej Sulima: Abel feat. Tede "Bractwo Orhickie" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-30].
 228. Krystian Krupiński: DIOX HIFI feat. Miuosh, Mosad, Małach, Vienio, PMM, Haju, Tede, PeeRZet "Oni tego chcą Remix" (prod. Sir Michu) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-13].
 229. Mateusz Natali: Video Dnia: Wdowa, donGuralesko, Tede, Diox, Numer Raz "Koncert" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 230. Mateusz Natali: VNM, Sobota, Tede, Kieru "Na Zajawie 2" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 231. ZPAV: Fryderyki 2003 Nominowani i Laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-08-26].
 232. ZPAV: Fryderyki 2004 Nominowani i Laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-08-26].
 233. Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl – 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 234. Tede laureatem PAM AWARDS 2008 ! (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 235. 17. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-08-26].
 236. Rusza Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl 2008 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 237. Superjedynki 2009 – nominowani (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 238. Superjedynki: Szczęśliwe siódemki (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 239. Doda, Chylińska czy Paulla? (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 240. Kto ma szansę na Yacha? (pol.). tuba.pl. [dostęp 2010-08-26].
 241. SuperJedynki 2010: Oto nominowani! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 242. SuperJedynki 2010 (ang.). festiwalopole.com. [dostęp 2010-09-12].
 243. MTV Europe Music Awards 2010: Znamy nominowanych! (pol.). www.mtv.pl. [dostęp 2010-09-20].
 244. VIVA Comet 2011 – Poznaj nominowanych!! (pol.). www.viva-tv.pl. [dostęp 2011-01-17].
 245. Mateusz Natali: Sztosy 2014 - poznaliśmy nominacje (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02].
 246. Fryderyki 2015 - nominacje (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2015-03-04].
 247. MTV EMA 2015 25.10.2015 Mediolan Nominowani. EMA.MTV. [dostęp 2015-11-05].
 248. Fryderyki 2016: nominowani (pol.). zpav.pl. [dostęp 2016-03-09].
 249. a b MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18].
 250. a b Tede (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2009-12-06].
 251. Tede i Wujek Samo Zło w "Zebrze z klasą" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 252. Karolina Dobkowska: "Pionierzy Stylu - Włodi" - film dokumentalny (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-02].