Tede

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy rapera. Zobacz też: telewizja TeDe.
Tede
Ilustracja
Tede podczas koncertu w 2007 roku
Podpis Jacek Maciej Szymon Graniecki
Imię i nazwisko Jacek Maciej Szymon Graniecki
Pseudonim Tede, DJ Buhh
Data i miejsce urodzenia 24 lipca 1976
Warszawa
Pochodzenie Polska
Gatunek hip-hop, freestyle rap
Zawód raper, producent muzyczny, aktor, przedsiębiorca
Aktywność od 1994
Wytwórnia płytowa R.R.X., Wielkie Joł
Zespół
Warszafski Deszcz
Potwierdzone Info

Tede, właściwie Jacek Maciej Graniecki[1] (ur. 24 lipca 1976 w Warszawie[1]), znany również jako Tas, Tas Da Fleia, TDF, Tedeusz, Tedzik, Tedunio, Tedzio, Fiodor, Chory Pastor oraz Mylffon – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca i osobowość telewizyjna.

Działalność artystyczną prowadzi od 1994 roku. Początkowo był związany z zespołem Trzyha przekształconym w latach późniejszych w Warszafski Deszcz. Współtworzył także zespoły Bezele, Dabl Blast, Eurobiznes, Gib Gibon Skład, GTW, Jama Zła i Mop Skład. Od 2001 roku prowadzi karierę solową. Natomiast od 2003 roku występuje również pod pseudonimem DJ Buhh[2]. W 2013 roku wraz z Dioxem i Sir Michem założył zespół pod nazwą Potwierdzone Info.

Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: DJ 600V, Numerem Raz, duetem Paresłów, Natalią Kukulską, Waldemarem Kastą, DonGURALesko, Abradabem, O.S.T.R., Sokołem, Pono, grupą Sistars, WSZ & CNE i zespołem Smagalaz. W 2011 roku został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[3].

Ojcem rapera jest Maciej Graniecki, który jest urzędnikiem państwowym i prawnikiem[4]. Tede był związany z aktorkami Weroniką Rosati i Magdaleną Schejbal oraz piosenkarką Magdaleną Ciećką[5].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jacek "Tede" Graniecki na planie teledysku do utworu "Glokk" w 2006 roku

Działalność artystyczną Graniecki rozpoczął około 1994 roku w warszawskim zespole 1 Killa Hertz. Do którego został zaproszony przez jego założycieli Sebastiana Imbierowicza znanego jako DJ 600V i Mariusza Sobolewskiego znanego wówczas jako DJ JanMarian[6]. Zespół nagrał kilka kompozycji z czego tylko dwie zostały wydane[6]. Pierwszy utwór "Wyłącz mikrofon" został wydany na kompilacji SP Records w 1996 roku, drugi "1kHz" ukazał się na kompilacji Smak B.E.A.T. Records w 1997 roku[6]. Jeszcze w 1996 roku grupę opuścił DJ 600V, którego zastąpił Jakub Swicki występujący pod pseudonimem Ceube[6]. Zmianie ulegała również nazwa zespołu na Trzyha, która stanowiła skrót od hardcore hip-hop[6]. W 1997 roku muzycy nagrali album zatytułowany Wuwua wydany nakładem własnym. Pojedyncze utwory formacji zostały wydane ponadto na kompilacjach Wspólna Scena, Znasz Zasady oraz Smak B.E.A.T. Records. W 1998 roku grupę opuścił Ceube, którego zastąpił Michał Witak znany jako Numer Raz[7]. Raper wcześniej związany był z grupami Nr 1 i Nr 0[7]. Po raz kolejny zmianie uległa również nazwa zespołu, tym razem na Warszafski Deszcz[7]. 5 stycznia 1999 roku nakładem R.R.X. został wydany debiut grupy pt. Nastukafszy...[7][8].

W 2000 roku Graniecki rozpoczął prace nad debiutanckim wydawnictwem. W 2001 roku ukazał się jego pierwszy singel zatytułowany "Wyścig szczurów" promujący solowy album. Debiut zatytułowany S.P.O.R.T. ukazał się 5 czerwca tego samego roku nakładem R.R.X.[1]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Tomasz "Borixon" Borycki znany z występów w grupie Wzgórze Ya-Pa 3, który rapował w utworze "Baunsuj ze mną" oraz duet WSZ & CNE, który wystąpił w kompozycji "A pamiętasz jak...". Wydawnictwo zadebiutowało na 29. miejscu listy OLiS w Polsce. 31 stycznia 2003 roku nakładem należącej do Tedego wytwórni ukazał się jego drugi album zatytułowany 3h hajs, hajs, hajs[1]. W ramach promocji wydawnictwa zostały zrealizowane teledyski do utworów "Pili gin", "Zeszyt rymów" i "Wielkie Joł". Gościnnie na płycie wystąpił zespół Sistars, CNE i pochodzący z Katowic raper HST.

Również w 2003 roku Graniecki pod pseudonimem DJ Buhh nagrał dwa nielegale pt. Volumin I: Hałas i Volumin II: George W. Buhh dostępne bezpłatnie w formie digital download na oficjalnej stronie internetowej wytwórni Wielkie Joł. Następnie raper wystąpił gościnnie na płycie popowej wokalistki Natalii Kukulskiej w utworze pt. "Kamienie"[9]. Kompozycja została negatywnie przyjęta przez fanów rapera zarzucających mu komercjalizację[9]. 6 maja 2004 roku ukazał się trzeci album solowy rapera zatytułowany Notes[10][11]. Na płycie ukazał się m.in. utwór pt. "Jak żyć" zawierający sample partii wokalnych wokalistki Zdzisławy Sośnickiej[12]. Ponadto w nagraniach gościnnie wzięli udział Kiełbasa, Kołcz, Numer Raz i WSZ & CNE. Również w 2004 roku Graniecki rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną VIVA, która zaproponowała raperowi prowadzenie programu Bezele. Produkcja ta łączyła elementy satyry, talk-show i programu muzycznego[1]. Następnie ukazał się trzeci nielegal pod pseudonimem Dj Buhh pt. Volumin III: Buhhmacher zawierający kompozycje które nie ukazały się na poprzednich wydawnictwach Tedego oraz nagrane gościnnie zwrotki.

W 2005 roku Tede wystąpił gościnnie na albumie rapera DonGURALesko zatytułowanej Drewnianej małpy rock w utworze pt. "Liryczny wandal". Kolejne występy gościnne Tedego to "Mówi mówi" na płycie Dread za dreadem grupy Dreadsquad i "No witam!" na płycie duetu WSZ & CNE pt. Jeszcze Raz. Również w 2005 roku została zakończona emisja programu Bezele na antenie telewizji VIVA. Raper wystąpił również w serialu telewizji TVN Kryminalni[13]. 22 czerwca 2006 roku został wydany czwarty album Tedego pt. Esende Mylffon[14]. Nagrania zostały wyprodukowane przez Mateusza "Matheo" Schmidta. Wydawnictwo poprzedziło cyfrowe wydanie płyty pt. Esende Mylffon Hałas. W międzyczasie po zakończonej w rok wcześniej emisji programu Bezele stacja telewizyjna 4fun.tv rozpoczęła emisję programu o podobnej formule pt. Parszywa 13, którego prowadzenia Tede podjął się wraz Kołczem[15]. Następnie raper wystąpił gościnnie po raz drugi na płycie producenta muzycznego IGS zatytułowanej Garaże w kompozycjach "Lubię dobre (wersja oryginalna)" i "Alchemia (wolny styl)".

Jacek "Tede" Graniecki, 2009 (pierwszy z prawej)

W 2007 roku Graniecki rozpoczął również współpracę z telewizją TVN Turbo, która zaoferowała raperowi prowadzenie programu pt. Operacja tuning[16]. 10 grudnia ukazał się kolejny album rapera jako DJ Buhh pt. American Mylffon[17]. Również w 2007 roku raper wystąpił gościnnie na albumie producenckim duetu WhiteHouse zatytułowany Kodex 3: Wyrok w kompozycji "Teoria Fikcji". Ponadto Graniecki wystąpił w dubbingowej roli w animowanym filmie pt. Wojownicze Żółwie Ninja w którym wcielił się w postać żółwia Michelangelo[18]. 22 stycznia 2008 roku zostało wydane siódme wydawnictwo pod nazwą DJ Buhh zatytułowane Volumin IV: Pierdolę Was. 19 czerwca został wydany piąty album solowy Tedego pt. Ścieżka dźwiękowa[19]. Gościnnie na wydawnictwie wystąpili CNE w utworze "F/S 360 Kickflip", Natalia Kukulska w utworze "Modopolo" i Abel w kompozycji "Posłuchaj to tutaj" i "Dryń, dryń, dryń"[20]. Tede natomiast wystąpił gościnnie na albumie producenckim Dariusza "DJ Decksa" Działka zatytułowanym Mixtape Vol. 4 oraz na płytach Hugo Toxx pt. Rok psa i Orion a James Cole pt. Orikoule. 10 września 2009 roku ukazał się szósty album solowy Granieckiego pt. Note2. Wydawnictwo dotarło do 3. miejsca listy sprzedaży OLiS w Polsce[21]. Uzyskało ponadto status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 7500 egzemplarzy[22]. 2 października tego samego roku ukazał się suplement do szóstej płyty rapera pt. Note2 Errata[23].

Siódma płyta Tedego pt. FuckTede/Glam Rap została wydana 24 czerwca 2010 roku[24]. Na dwupłytowym albumie wystąpili gościnnie m.in. Eldo, Pezet , Natalia Lesz i Molesta Ewenement. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS, uzyskało także status złotej płyty. W ramach promocji do utworów "Dokąd idziesz Polsko", "22” bccustom", "Kalash", "Glam rap" oraz "Imprezowy automat" zostały zrealizowane teledyski. 9 grudnia tego samego roku ukazał się ósmy album rapera pt. Notes 3D[25]. Nagrania uplasowały się 23. miejscu listy OLiS. Płyta była promowana teledyskiem do utworu "To jest mój rock" zrealizowany przez First Floor Studio.

Konflikt z Płomień 81 i Nowatorem[edytuj | edytuj kod]

Beef zapoczątkowała grupa Płomień 81 utworem "Co jest", który ukazał się w październiku 2005 roku, odebrany przez Tedego jako diss[26]. Utworem pt. "Zamknij pysk" z albumu Esende Mylffon odpowiedział Tede[26]. Wkrótce potem członkowie grupy Płomień 81 – Onar i Pezet nagrali diss skierowany w stronę rapera pt. "Kiedy powiem na osiedlu"[27]. Tego samego dnia Tede udostępnił w internecie diss zatytułowany "Sześćdziesiątkaósemka", w którym odpiera zarzuty zespołu Płomień 81[27]. Nowator zaatakował Tedego utworem "Usiądź jak stoisz", gdyż wielokrotnie wypowiadał się negatywnie na jego temat w programie radiowym RapGra[28].

Tede w odpowiedzi opublikował utwór pt. "Sześćdziesiątkadziewiątka", wyprodukowany przez Matheo[26]. Nazajutrz Nowator nagrał nowy utwór pt. "Przed czasem"[29]. 8 lipca 2006 ukazała się odpowiedź grupy Płomień 81 o tytule "Knebel w pysk"[26]. 13 lipca 2006 Tede odpowiedział na diss utworem "3 korony", który słowami "Kto wygrał beef? Tede, Pezet czy Onar? Wygrał hip-hop jak mawiał Hirek Wrona" które wydawały się kończyć beef[26].

6 października 2007 roku Tede zaprezentował film pt. Mordo Ty Moja, w którym poinformował o nagraniu odpowiedzi na utwór Onara pt. "Śliski parkiet", umieszczonego na albumie Onara Pod prąd, wydanego 1 października 2007[30]. 13 października 2007 na stronach wytwórni Wielkie Joł ukazał się utwór "Mordo Ty moja" jako kontynuacja odpowiedzi na utwór "Śliski parkiet" Onara[26]. Wkrótce potem na stronach portalu hip-hop.pl Onar udostępnił utwór pt. "Teraz ty jesteś pragnienie"[26]. 22 stycznia 2008 Tede umieścił w internecie swój czwarty nielegal Volumin IV: Pierdolę Was, na którym umieścił kolejne dissy na Onara pod tytułem "Olej Onara" i "Zwiidy"[26]. W odpowiedzi zespół Płomień 81 nagrał utwór "Tam się kurwa patrz"[26]. Według sondy przeprowadzonej na stronach portalu hip-hop.pl beef wygrał Onar[26].

Działalność pozamuzyczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 2004-2005 wraz z Maciejem "Kołczem" Łuczkowskim tworzył program Bezele, emitowany na antenie stacji muzycznej Viva Polska. Od 2007 roku prowadzi również program Operacja tuning emitowany na antenie TVN Turbo. Był także związany z telewizją 4fun.tv w której prowadził audycję Parszywa 13. Ponadto był jurorem w programie Fabryka Gwiazd emitowanym w telewizji Polsat. Wziął udział w polskiej edycji programu MTV Cribs, w programie Szymon Majewski Show oraz w programie Zagadkowa blondynka.

W 2005 roku wystąpił w dubbingowanej roli w filmie animowanym "Zebra z klasą", jako Mucha Bzyk. Następnie zagrał w epizodycznej roli w serialu Piotra Wereśniaka "Kryminalni". Raper wystąpił jako on sam w odcinku pt. "Hip-hop" m.in. wraz z udziałem Pezeta i WSZ. W 2006 roku ponownie jako on sam wystąpił w komedii "Francuski numer" w reżyserii Robert Wichrowskiego. Kolejną dubbingowaną rolą Granieckiego była postać Michelangelo w filmie "Wojownicze Żółwie Ninja" (2007). Następnie, jako Igor gościł w polskiej ekranizacji serialu "Niania" (2009). Od 2011 roku gra w serialu TVN "Wszyscy kochają Romana", w którym wciela się w postać policjanta – Roberta.

W 2002 roku Tede wraz z DJ Ostaszem założył wytwórnię płytową Wielkie Joł[1]. Od 2006 roku muzyk jest jedynym właścicielem oficyny. Graniecki jest ponadto współwłaścicielem przedsiębiorstwa odzieżowego Trykot TDK Sp. z o.o.[31]. Raper pełni funkcję wiceprezesa zarządu. Posiada także marki odzieżowe PLNY Textylia i Wielkie Joł Codziennie[32].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Warszafski Deszcz, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Gib Gibon Skład, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Potwierdzone Info, w sekcji Dyskografia.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
S.P.O.R.T.
 • Data: 5 czerwca 2001
 • Wydawca: R.R.X./MIL
28[33]
3h hajs, hajs, hajs
 • Data: 31 stycznia 2003
 • Wydawca: Wielkie Joł/Warner Music
8[35]
Notes
 • Data: 6 maja 2004
 • Wydawca: Wielkie Joł/Sony Music
7[36]
Esende Mylffon Hałas
 • Data: 14 czerwca 2006
 • Wydawca: Wielkie Joł
Esende Mylffon
 • Data: 22 czerwca 2006
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
15[37]
Ścieżka dźwiękowa
 • Data: 19 czerwca 2008
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
8[38]
Note2
 • Data: 10 września 2009
 • Wydawca: Wielkie Joł/Vision
3[21]
 • POL: 7,5 tys.+[39]
Note2 Errata (EP)
 • Data: 2 października 2009
 • Wydawca: Wielkie Joł
FuckTede/Glam Rap
 • Data: 24 czerwca 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
2[41]
 • POL: 7,5 tys.+[39]
 • POL: złota płyta[40]
Notes 3D
 • Data: 9 grudnia 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
23[42]
Mefistotedes
 • Data: 22 marca 2012[43]
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
3[44]
 • POL: 7,5 tys.+[39]
 • POL: złota płyta[40]
Spacer (EP; oraz Szyna)
 • Data: 20 listopada 2012[45]
 • Wydawca: Wielkie Joł
Paffistotedes (oraz P.A.F.F.)
 • Data: 1 marca 2013[46]
 • Wydawca: PLNY Maderfakin Rekords
Elliminati. Produkcja Sir Michu (oraz Sir Michu)
 • Data: 22 marca 2013[47]
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
2[48]
 • POL: złota płyta[40]
Elliminaticket
 • Data: 21 lipca 2013[50]
 • Wydawca: Wielkie Joł
#kurt_rolson (oraz Sir Michu)
 • Data: 17 maja 2014[51]
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
3[52]
 • POL: złota płyta[40]
[VHS]Vanillahajs (oraz Sir Michu)
 • Data: 18 czerwca 2015[53]
 • Wydawca: Wielkie Joł/JAWI
1[54]
"—" album nie był notowany.

Single[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[55]
"Wyścig szczurów"[56] 2001 S.P.O.R.T.
Camey Squad – "Król parkietu" (gościnnie: Tede)[57] 2002 Rytm ulicy
"D.I.S./Domysły i spekulacje"[58] 2003 43 3h hajs, hajs, hajs
"Aluminium 20"[59] 2008
"22 Gibony (Diler)"[60] Ścieżka dźwiękowa
"Kalash"[61] 2010 FuckTede/Glam Rap
"Dokąd idziesz Polsko?"[62]
"Xenon"[63] 2013 Elliminati
"Mainstream"[64]
"Charlie S"[65]
"WWA żegna"[66]
"Nie banglasz"[67]
"Feat"[68] 2014 #kurt_rolson
"#john_rambo"[69]
"#gimb_money"[70]
"CMRT"[71]
"#Hot16Challenge"[72]
"—" singel nie był notowany.

Inne notowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[55]
PiK
[73]
"Zeszyt rymów" (gościnnie: Sistars) 2003 42 3h hajs, hajs, hajs
DJ 600V – "Merctedes S60" (gościnnie: Tede) 26 600 °C
Natalia Kukulska – "Kamienie" (gościnnie: Tede) 49 4 Natalia Kukulska
Paresłów – "Gwiazda" (gościnnie: Tede) 30 Ironia
WhiteHouse – "Ile można?" (gościnnie: Tede) 41 Kodex
"Jak żyć" (gościnnie: Zdzisława Sośnicka) 2004 28 3 Notes
O$ka – "Bezele kochanie" (gościnnie: Tede, Kołcz, Kiełbasa) 2005 26 Przez $ jak...
"—" utwór nie był notowany.

Nielegale[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Źródło
Volumin I: Hałas (jako DJ Buhh) 2003
[74]
Volumin II: George W. Buhh (jako DJ Buhh) [75]
Volumin III: Buhhmacher (jako DJ Buhh) 2004 [76]
Volumin IV: Pierdolę Was (jako DJ Buhh) 2008 [77]
Volumin V: FaceBuhh (jako DJ Buhh) 2010 [78]

Mixtape'y[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Źródło
Wypijmy za blendy (mixtape vol.1) (oraz DJ Macu) 2006 [79][80]
Wypijmy za blendy 2: wypijmy za błędy (mixtape vol.2) (oraz DJ Macu) 2007 [81][82]
American Mylffon (jako DJ Buhh) [83]
A/H24N2 (oraz Sir Michu, Dj Tuniziano) 2009 [84][85]
Jama Zła (DJ Frodo, Łysy Anioł, Sir Michu, Tede) - Poruchafszy... [86]
Howwa (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano) 2010 [87]
Dabl Blast South Tropez (oraz Zgrywus) 2011 [88]
Howwa 2 (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano) [89]
NMI – Dub'l Blast (jako DJ Buhh) 2012 [90]
Droga do odkupienia (oraz DJ Tuniziano, DJ Buhh) [91]
Numer stulecia (oraz Numer Raz, DJ Tuniziano) [92]
36 Problems [93]
Howwa 3 Dynastia (oraz DJ Tuniziano, Jay-ziano) [94]

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

Album Rok Utwór Źródło
Styl reprezentacji pierwszej ligi 2000 Tede – "S.R.P.L.G.", Tede – "Lubię wyluzować się", Tede – "Kombosy" [95]
Hiphopstacja 2004 Tede – "Wielkie joł", Tede – "Klaszcz!" (Tedunio wieeesz) [96]
Hiphopstacja 2 Tede – "Jak żyć" [97]
12 ławek 2005 Tede – "Melanż, impreza – świeżak (Ławka Szósta)" [98]
Mixtape Hip-Hop Akademnya 2010 Tede, JotWu, Ero – "Prosto z esende", Tede – "Chory" [99]

Występy gościnne[edytuj | edytuj kod]

Album Rok Utwór Źródło
DJ 600VSzejsetkilovolt 1999 "Świat zwariował w 23 lata (E?!)" (gościnnie: Tede) [100]
DJ 600VWkurwione bity 2001 "Marian i szejsetvolt" (gościnnie: DJ Mario, Tede) [101]
DJ 600VV6 "Opowieść o tym, co tu dzieje się na wolno" (gościnnie: Tede) [102]
BorixonWYP3 kolejna część "Re-kontra" (gościnnie: Tede) [103]
IGSAlchemia "Lansuj się z Gibon Składem" (gościnnie: Tede, Borixon, CNE)
"Odcinam się II" (gościnnie: Borixon, Tede)
[104]
PękuNowe wyzwanie "T.T.F.B." (gościnnie: Borixon, Warszafski Deszcz, Gracjan) [105]
Onar i O$kaSuperelaks "Więcej Te eR U De U..." (gościnnie: Tede) [106]
WhiteHouseKodex 2002 "Ile można?" (gościnnie: Tede) [107]
O.S.T.R.Tabasko "Ziom za ziomem" (gościnnie: Tede) [108]
GRZ – Samuraj "Tak ma być" (gościnnie: Tede) [109]
BorixonMam pięć gram "Jeszcze więcej bausu" (gościnnie: Tede, Gutek) [110]
MCF – Made In Poland "Nie mów hop..." (gościnnie: Tede) [111]
ParesłówIronia 2003 "Gwiazda" (gościnnie: Tede) [112]
DJ DecksMixtape Vol. 3 "Jeszcze raz ziom" (gościnnie: Tede) [113]
SistarsSiła sióstr "Fala" (gościnnie: Tede) [114]
Natalia KukulskaNatalia Kukulska "Kamienie Wielkie Joł Remix" (gościnnie: Tede) [115]
DJ 600V600 °C "Merctedes S600" (gościnnie: Tede) [116]
BorixonKielce sie palom 2004 "Intro" (gościnnie: Tede)
"Outro" (gościnnie: Tede)
[117]
WhiteHouseKodex 2: Suplement "Grrrrrubas (wersja 130KG)" (gościnnie: GTW)
"Grrrrrubas" (gościnnie: GTW)
"Grrrrrubas (wersja 100KG)" (gościnnie: GTW)
[118]
O$kaPrzez $ jak... "Bezele kochanie" (gościnnie: Bezele) [119]
AbradabCzerwony album "Państwo jest nasze" (gościnnie: Gutek, Tede) [120]
DJ 600VStyle (operacja zrób to głośniej) "Randka" (gościnnie: Tede) [121]
DonGURALeskoDrewnianej małpy rock 2005 "Liryczny wandal" (gościnnie: Tede) [122]
Camey Squad – Rytm ulicy "Król parkietu" (gościnnie: Tede, DJ Mario) [123]
DreadsquadDread za dreadem "Mówi mówi" (gościnnie: Tede) [124]
WSZ & CNEJeszcze raz "No witam!" (gościnnie: Tede, Kołcz) [125]
Hardkorowe Brzmienie – Mamy to co chcemy 2006 "Tu się wychowałem" (gościnnie: Tede) [126]
IGSGaraże "Lubię dobre (wersja oryginalna)" (gościnnie: Gutek, Tede)
"Alchemia (wolny styl)" (gościnnie: Tede, Borixon)
[127]
WhiteHouseKodex 3: Wyrok 2007 "Teoria fikcji" (Skrecze DJ Macu, gościnnie: Tede, Verte) [128]
Abel & DJ PeteEintopf Mixtape "The Champ tu jest" (gościnnie: Tede) [129]
Hugo Toxx – Rok psa 2008 "Autoerotika" (gościnnie: Tede) [130]
DJ DecksMixtape Vol. 4 "IV RP" (gościnnie: Tede) [131]
Orion a James Cole – Orikoule "Rap Biz" (gościnnie: Tede) [132]
Brożas & BuczerCzas to pieniądz 2009 "W formie" (gościnnie: Tede, Zawik, Zelo) [133]
Ortega CartelLavorama "Dokąd tak gnasz?" (gościnnie: Tede) [134]
DonGURALesko & MatheoInwazja porywaczy ciał "My robimy te manewry tu 2" (gościnnie: Tede) [135]
SmagalazCzillen Am Grillen 2010 "Moi Ludzie RMX" (gościnnie: Kodi, Kiełbasa, Miuosh, Tede, Rudy Rudeboy, SpeciaL i inni) [136]
LukatricksCzarne złoto "Mówią o mnie w mieście" (gościnnie: Tede, Gano, Fokus, Abradab, Gutek) [137]
Wuwunio – Ambulans vol. 1 "Pieniądze szczęścia nie dają" (gościnnie: Tede, Zgrywus)
"Pieniądze szczęścia nie dają (Paffbeatz Remix)" (gościnnie: Tede, Zgrywus)
[138]
Wice WersaMiędzy niebem a piekłem "Hiphokryzja" (gościnnie: Tede, Kwaśna)
"Płoną bębny" (gościnnie: Tede, Waldemar Kasta, DJ Macu)
[139]
Numer Raz & DJ Abdool – Lursztyn "Tak się robi rap" (gościnnie: Tede) [140]
HiFi BandaPuszer DVD "Puszer Remix 1" (gościnnie: Tede) [141]
HiFi Banda23:55 "Daj mi czas" (gościnnie: Tede) [142]
Wuwunio – Ambulans vol. 2: Lansylwania 2011 "Czemu już zamykacie?" (gościnnie: Tede) [143]
SobotaGorączka sobotniej nocy "Przekaz" (gościnnie: Tede) [144]
DonatanRównonoc. Słowiańska dusza 2012 "Noc kupały" (gościnnie: Tede) [145]
Szyna - Spacer "Bez wytchnienia" (gościnnie: Seta, Tede, DJ Klasyk)
"One Shot" (gościnnie: Zgrywus, Tede)
[146]
DJ Tuniziano & B.R.O - Zabojcza B.R.Oń "Zabójcza broń" (gościnnie: Tede) [147]
Wice Wersa – O niebo więcej "Tacy sami" (gościnnie: Tede) [148]
Temate – Tematycznie 2013 "Dowody naszej pasji" (gościnnie: Danny, Tede) [149]
Braddu – HotTape "Pop That" (gościnnie: Tede) [150]
Czarny Furiat – Rubikon "Ludzie zrobią wszystko" (gościnnie: Tede) [151]
Te-Tris, PogzTeraz "Klasyk" (gościnnie: Tede) [152]
Abel – Ostatni Sarmata 2014 "Bractwo Orhickie" (gościnnie: Tede) [153]
PawbeatsUtopia "To tylko muzyka" (gościnnie: Tede) [154]
2styStej Flaj "Wyjście z bloków" (gościnnie: Tede) [155]
Bonson, Matek – MVP "Backstage" (gościnnie: Tede, VNM, Danny) [156]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Warszafski Deszcz, w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule Potwierdzone Info, w sekcji Teledyski.

Solowe[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
"Wyścig szczurów" 2001
S.P.O.R.T. [157]
"Pili gin" (gościnnie: CNE) 2003
3h hajs, hajs, hajs [158]
"Zeszyt rymów" (gościnnie: Sistars) Jakub Łubniewski [159]
"Wielkie Joł"
[160]
"Klaszcz" (gościnnie: Maluta) 2004 Jakub Łubniewski, Wojciech Zieliński Notes [161]
"Jak żyć?" (gościnnie: Zdzisława Sośnicka)
[162]
"Blask / To jeszcze nie Koniec" 2006 XGroup Entertainment Esende Mylffon [163]
"Glokk" 2007 Dominik Ziółkowski [164]
"Air Max Classic" [165]
"Szje (młodyGrzech RMX)" Szymon Pawlik [166]
"Nasze jest to Mielno" 2008 Karaś Ścieżka dźwiękowa [167]
"22 gibony (Diler)" (gościnnie: Mr. Hide) Bartosz "Zgrywus" Deja [168]
"Pali się dach" (gościnnie: Mrozu) 2009 Endorfina Artmedia Note2 [169]
"Dokąd idziesz Polsko" 2010 Flow Motion FuckTede/Glam Rap [170]
"22” bccustom" Tomasz Kućkowski [171]
"Kalash" Marcin Pietkiewicz [172]
"Glam rap" (gościnnie: Natalia Lesz) [173]
"Imprezowy automat" MadPixel Studios [174]
"To jest mój rock" First Floor Studio Notes 3D [175]
"Syn marnotrawny" 2012 Bartosz "Zgrywus" Deja Mefistotedes [176]
"Jestem z Polski" Wielkie Joł Video [177]
"Rok '97 dobrze pamiętam"
[178]
"Dwadzieścia lat" (gościnnie: Seta) Bartosz "Zgrywus" Deja [179]
"Xenon"
Elliminati [180]
"Charlie S" 2013
[181]
"P.J.L. Dalej" Bartosz "Zgrywus" Deja [182]
"Easy Rider" Marcin Pietkiewicz [183]
"Biały murzyn"
[184]
"Tak się robi remix"
(gościnnie: Pelson, Diox, Obi, VNM, Numer Raz, DJ Tuniziano)
Marcin Pietkiewicz [185]
"Mainstream"
[186]
"Nie banglasz"
[187]
"R.O.Y." 2014 Łukasz Szyszka, Bartosz "Zgrywus" Deja [188]
"Feat" Bartosz "Zgrywus" Deja,
Jacek "Tede" Graniecki
Kurt Rolson [189]
"Najaraj się Marią" (gościnnie: Seta) NWJ [190]
"#john_rambo" Bartosz "Zgrywus" Deja [191]
"CMRT" [192]
"#DLS"
[193]
"Tłek" (gościnnie: Abel) Evil Eye Studio [194]
"Kaman" OG Films [195]
"Kot Gigant (Hot Nigga Remix)" Bartosz "Zgrywus" Deja
[196]
"#Hot16Challenge" [197]
"Martwe ziomki" Bartosz "Zgrywus" Deja Vanillahajs [198]
"Pażałsta" 2015 [199]
"WUNDER-BAUM" Marcin "Łysy Anioł" Pietkiewicz [200]
"Na pierwszej linii" (gościnnie: DJ Grubaz) NWJ [201]
"Forever Ja" (gościnnie: Agi Figurska) Bartosz Deja, Jacek "Tede" Graniecki [202]
"Vanillahajs" [203]

Występy gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
Camey Squad – "Król parkietu" (gościnnie: Tede) 2002
Rytm ulicy [204]
WhiteHouse – "Na raz" (gościnnie: O.S.T.R.)/"Ile można" (gościnnie: Tede) 2003 Dariusz Szermanowicz, Grupa 13 Kodex [205]
DJ 600V – "Merctedes S600" (gościnnie: Tede)
600 °C [206]
Paresłów – "Gwiazda" (gościnnie: Tede)
Ironia [207]
WhiteHouse – "Grrrrrubas" (gościnnie: GTW (DonGURALesko, Tede, Wall-E)) 2004 Grupa 13 Kodex 2: Suplement [208]
WhiteHouse – "Teoria fikcji" (gościnnie: Verte, Tede) 2008
Kodex 3: Wyrok [209]
Lukatricks – "Mówią o mnie w mieście" (gościnnie: Tede, Gano, Fokus, Abradab, Gutek) 2010 Toczy Videos Czarne zloto [210]
HiFi Banda – "Puszer (Remix 1)" (gościnnie: Pyskaty, Numer Raz, Kaszalot, Rak, Tede) Letemknow Puszer (singel) [211]
Donatan – "Noc Kupały" (gościnnie: Tede) 2012 Piotr Smoleński Równonoc. Słowiańska dusza [212]
DJ Tuniziano – "Mamy się lepiej" (gościnnie: Tede) 2013 Bartosz "Zgrywus" Deja HOWWA 3 Dynastia [213]
Temate – "Dowody naszej pasji" (gościnnie: Danny, Tede) OG Films Tematycznie [214]
Czarny Furiat, DJ Gondek – "Ludzie zrobią wszystko" (gościnnie: Tede) Maciej Lipiński Rubikon [215]
Braddu – "Pop That" (gościnnie: Tede) Magictown Visual Arts HotTape [150]
Wice Wersa – "Tacy sami" (gościnnie: Tede) Double P O niebo więcej [216]
Pawbeats – "To tylko muzyka" (gościnnie: Tede) 2014 ML Filmz Utopia [217][218]
DJ Tuniziano – "To coś" (gościnnie: Tede) Marcin "Łysy Anioł" Pietkiewicz Elliminatejp [219]
Abel – "Bractwo Orhickie" (gościnnie: Tede) Bartosz "Zgrywus" Deja Ostatni sarmata [220]
Diox – "Oni tego chcą Remix"
(gościnnie: Miuosh, Mosad, Małach, Vienio, PMM, Haju, Tede, PeeRZet)
2015 Dobrekino Studio
[221]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
Wdowa, donGuralesko, Tede, Diox, Numer Raz - "Koncert" 2013
[222]
VNM, Sobota, Tede, Kieru - "Na zajawie 2" Cam-L Studio
[223]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2003 Album roku hip-hop (3h hajs, hajs, hajs) Fryderyk Nominacja [224]
2004 Kreacja aktorska ("Klaszcz") Yach Film Nominacja [161]
Album roku hip-hop (Notes) Fryderyk Nominacja [225]
2007 Wykonawca roku 2006 Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl. Nominacja [226]
2008 Album Roku Urban/Roots (Ścieżka dźwiękowa) Pam Awards Laureat [227]
Najlepszy teledysk hip-hopowy ("Glokk") Yach Film Nominacja [228]
2009 Album roku 2008 (Ścieżka dźwiękowa) Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl Nominacja [229]
Artysta roku Superjedynki Nominacja [230]
Płyta Roku (Ścieżka dźwiękowa) Nominacja [231]
2010 Artysta 10-lecia VIVA Comet Awards Nominacja [232]
Przebój 10-lecia ("Wielkie joł") Nominacja
Innowacja ("Dokąd idziesz Polsko") Yach Film Nominacja [233].
Płyta hip hop (Note2) Superjedynki Laureat [234][235]
Najlepszy Polski Wykonawca MTV Europe Music Awards Nominacja [236]
2011 Artysta Roku VIVA Comet Awards Nominacja [237]
Płyta Roku (FuckTede/Glam Rap) Nominacja
Teledysk Roku ("Pali się dach") Nominacja
2015 Artysta/zespół roku Sztosy 2014 Nominacja [238]
Album roku hip-hop (Kurt Rolson) Fryderyki 2015 Nominacja [239]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria Rola Źródło
"Mówią bloki człowieku" 2000 Joanna Rechnio jako on sam [240]
"Blokersi" 2001 Sylwester Latkowski jako on sam [241]
"Mówią bloki człowieku 2" Joanna Rechnio jako on sam [240]
"Zebra z klasą" 2005 Frederik Du Chau Mucha Bzyk (dubbing) [242]
"Kryminalni" Piotr Wereśniak jako on sam [241]
"Francuski numer" 2006 Robert Wichrowski jako on sam
"Wojownicze Żółwie Ninja" 2007 Kevin Munroe Michelangelo (dubbing)
"Niania" 2009 Jerzy Bogajewicz jako Igor
"Wszyscy kochają Romana" 2011 jako Robert
"Pionierzy stylu - Włodi" 2014 Michał Kowal jako on sam [243]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 474. ISBN 9788389738752.
 2. Zdzicha jeszcze nie wie – wywiad z Tede (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-12-06].
 3. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 4. Raper Tede rozkręca biznes porno (pol.). dziennik.pl. [dostęp 2010-01-30].
 5. Magdalena Schejbal (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 45. ISBN 83-89738-75-9.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 497. ISBN 83-89738-75-9.
 8. Warszafski Deszcz – Nastukafszy... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-30].
 9. 9,0 9,1 Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 475. ISBN 9788389738752.
 10. Nieprzewidywalny muzycznie Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 11. Tede: Kwietniowy "Notes" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-12-06].
 12. Tede i Zdzisława Sośnicka razem (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 13. "Kryminalni" w rytm rapu (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 14. Tede w wersji czystej (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 15. Tede i Kołcz w 4 Fun TV (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 16. Tede w TVN (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 17. Tede zmiksowany z Jayem-Z (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 18. Małaszyński, Szyc, Damięcki i… Tede zostaną Wojowniczymi Żółwiami Ninja (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 19. Promo mix płyty Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 20. Kolejny gość na płycie Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 21. 21,0 21,1 Olis – sprzedaż w okresie 07.09.2009 - 13.09.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 22. Wielkie Joł: Złota płyta dla Tede!. hip-hop.pl. [dostęp 2009-10-01].
 23. Note2 Errata (pol.). wielkiejol.com. [dostęp 2010-04-09].
 24. Raper przeklina sam siebie w tytule płyty (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-08-06].
 25. Nowa płyta Tede w sklepach 9 grudnia (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-11-19].
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 26,4 26,5 26,6 26,7 26,8 26,9 Beef: Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). tedunio.com. [dostęp 2010-02-14].
 27. 27,0 27,1 Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2010-02-14].
 28. Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). www.muzyka.pl. [dostęp 2010-02-14].
 29. Nowator i Crazy Frog odpowiadają Tedemu (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2010-02-14].
 30. Beef to przeciąganie liny – wywiad z Onarem (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-14].
 31. Trykot TDK Sp. z o.o. (pol.). www.krs-online.com.pl. [dostęp 2013-02-21].
 32. Paweł Piotrowicz: Ani szajba, ani dupeczki (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-06-29].
 33. Olis – sprzedaż w okresie 10.09.2001 - 16.09.2001 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 34. 34,0 34,1 Tede (pol.). hiphoprono.w.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 35. Olis – sprzedaż w okresie 03.03.2003 - 09.03.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 36. Olis – sprzedaż w okresie 10.05.2004 - 16.05.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 37. Olis – sprzedaż w okresie 26.06.2006 - 02.07.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 38. Olis – sprzedaż w okresie 16.06.2008 - 22.06.2008 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
 39. 39,0 39,1 39,2 39,3 ZPAV: Pełny Tekst Regulaminu Przyznawania Wyróżnień (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2013-03-14].
 40. 40,0 40,1 40,2 40,3 40,4 ZPAV: złote płyty 2009 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-29].
  ZPAV: złote płyty 2010 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-29].
  ZPAV: złote płyty 2012 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-29].
  ZPAV: złote płyty 2013 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-29].
  ZPAV: złote płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-29].
 41. OLiS – sprzedaż w okresie 21.06.2010 - 27.06.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-08-19].
 42. OLiS – sprzedaż w okresie 06.12.2010 - 12.12.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-12-17].
 43. TEDE "Mefistotedes '12" (Video) + Okładka Płyty (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-02].
 44. OLiS – sprzedaż w okresie 19.03.2012 - 25.03.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-03-30].
 45. SZYNA/TDF – "SPACER EP" - PREMIERA 20 LISTOPADA! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-11-07].
 46. Tede & Paff Bangerski - PAFFISTOTEDES (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2013-02-21].
 47. Przemolo2o1: Tede "Elliminati" – Premiera 22 marca! (pol.). kupujciepolskirap.pl. [dostęp 2013-01-21].
 48. OLiS – sprzedaż w okresie 25.03.2013 - 31.03.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-12].
 49. Sebastian Skajnowski: TEDE "ELLIMINATI" - DWIE ZŁOTE PŁYTY! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2015-01-29].
 50. Tede - Elliminaticket (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-13].
 51. Premiera TEDE #kurt_rolson już 17 maja (pol.). wielkiejol.co. [dostęp 2014-05-11].
 52. OLiS - sprzedaż w okresie 12.05.2014 - 18.05.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-05-23].
 53. Sebastian Skajnowski: TEDE UJAWNIŁ DATĘ PREMIERY PŁYTY "VANILLAHAJS" (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2015-03-27].
 54. OLiS - sprzedaż w okresie 15.06.2015 - 21.06.2015 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-06-25].
 55. 55,0 55,1 SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede feat. Sistars (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy DJ 600 V feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Natalia Kukulska feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Paręsłów feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede feat. Zdzisława Sośnicka (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Ośka feat. Tede feat. Kołcz feat. Kiełbasa (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Magiera feat. L.A. feat. Tede (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
  SLiP – Statystyki dla wykonawcy Tede Trzyha (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-08].
 56. Tede – Wyścig Szczurów (pol.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 57. Camey Squad Feat. Tede – Król Parkietu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 58. Tede – D.I.S. Domysły i Spekulacje (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 59. Tede – Aluminium 20 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 60. Tede – 22 Gibony (Diler) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 61. Tede – Kalash (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 62. Tede – Dokąd Idziesz Polsko ? (pol.). www.discogs.com. [dostęp 2012-07-08].
 63. Xenon - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 64. Mainstream - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 65. Charlie S - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 66. WWA żegna - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-21].
 67. Nie Banglasz - Single - Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-03-19].
 68. Feat - Single Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 69. #John_Rambo - Single Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 70. #Gimb_Money - Single Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 71. Cmrt? (feat. DJ Pete [Peter Malche) - Single Tede] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-05-23].
 72. #Hot16challenge - Single Tede (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-29].
 73. Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2003 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
  Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2004 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
 74. DJ Buhh - Wolumin 1: Hałas (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-14].
 75. BUHH Volumin II: George W. Buhh DJ Buhh – "George W. Buhh" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2005-03-21].
 76. DJ Buhh - Wolumin 3: Buhhmacher (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-08-14].
 77. DJ BUHH volumin IV: Pierdole Was (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2008-07-03].
 78. DJ BUHH vol.V FACEBUHH (pol.). www.ziomy.pl. [dostęp 2011-01-09].
 79. Tede & DJ Macu piją za blendy (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 80. Tede & DJ. Macu – Mixtape Vol. 1 Wypijmy Za Blendy (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-12-02].
 81. Tede wypije za blendy (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 82. Tede & DJ Macu - Wypijmy Za Blendy 2: Wypijmy Za Błędy (Mixtape vol.2) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-02].
 83. DJ BUHH American Mylffon (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2008-02-07].
 84. A/H24N2 (pol.). wielkiejol.com. [dostęp 2009-12-24].
 85. Tede / Tuniziano / Sir Michu – A/H24N2 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-12-02].
 86. Jama Zła – Poruchafszy... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 87. DJ Tuniziano/Jay-ziano/Tedeziano - Howwa (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 88. Dabl Blast South Tropez (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2010-04-09].
 89. DJ Tuniziano/Jay-ziano/Tedeziano – Howwa 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-09].
 90. DJ Buhh – NMI – Dub'l Blast (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 91. DJ Tuniziano/DJ Buhh/Tede – Droga Do Odkupienia (pol.). www.hiphopedia.info/. [dostęp 2012-07-08].
 92. Numer Raz/TDF/DJ Tuniziano – Numer Stulecia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 93. Tede - 36 Problems (pol.). www.hiphopedia.info.
 94. Marcin Tomaszewski: Nadchodzi "Howwa 3 Dynastia Mixtape", czyli 46 utworów, a każdy to hit (pol.). W: Howwa 3 Dynastia Mixtape [on-line]. students.pl. [dostęp 2012-10-02].
 95. Styl Reprezentacji Pierwszej Ligi (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 96. Hiphopstacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 97. Hiphopstacja 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 98. 12 Ławek (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-08-19].
 99. Mixtape Hip-Hop Akademnya (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-12].
 100. DJ 600V – "Szejsetkilovolt" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 101. DJ 600V – "Wkurwione Bity" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 102. DJ 600V – "V6" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 103. Borixon – "WYP3 Kolejna Część" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 104. IGS – "Alchemia" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 105. Pęku – "Nowe Wyzwanie" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 106. Onar i O$ka – "Superelaks" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 107. WhiteHouse – "Kodex" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 108. O.S.T.R. – "Tabasko" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 109. GRZ – "Samuraj" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 110. Borixon – "Mam Pięć Gram" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 111. MCF – "Made In Poland" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 112. Paresłów – Ironia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-04].
 113. DJ Decks – "Mixtape Vol.3" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 114. Sistars – "Siła Sióstr" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 115. Tede z Natalią (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-12-06].
 116. DJ 600V – "600 °C" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 117. Borixon – "Kielce Sie Palom" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 118. WhiteHouse – "Kodex II: Suplement" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 119. O$ka – "Przez $ Jak..." (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 120. Abradab – Czerwony Album (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 121. DJ 600V – "Style (Operacja Zrób To Głośniej)" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 122. DonGURALesko – Drewnianej Małpy Rock (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 123. Camey Squad – "Rytm Ulicy" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-08].
 124. Dreadsquad – Dread za dreadem (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 125. WSZ & CNE – Jeszcze Raz (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 126. Hardkorowe Brzmienie – Mamy to co chcemy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 127. IGS – Garaże (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 128. WhiteHouse – Kodex 3: Wyrok (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 129. Abel & DJ Pete – Eintopf Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 130. Tede gościem czeskiego rapera (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 131. DJ Decks – Mixtape Vol.4 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 132. Orion a James Cole – Rap biz feat. Hugo Toxx & Tede (HD) (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-08].
 133. PTP prezentuje: Brożas i Buczer (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2009-12-06].
 134. Ortega Cartel – Lavorama (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 135. Inwazja Porywaczy Ciał (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-12-06].
 136. Czillen Am Grillen (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-04-05].
 137. Czarne Złoto (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-06-13].
 138. WuWunio - Ambulans Vol.1 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 139. Wice Wersa – Między Niebem, A Piekłem (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-11-07].
 140. Numer Raz i DJ Abdool – Lursztyn (pol.). [dostęp 2010-11-07].
 141. Preorder: HIFI Banda „23:55” + „Puszer DVD”. (pol.). prosto.pl. [dostęp 2010-11-06].
 142. Prosto: HIFI Banda „23:55” (pol.). prosto.pl. [dostęp 2010-11-08].
 143. WuWunio - Ambulans Vol.2 - Lansylwania (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 144. Sobota Gorączka Sobotniej Nocy (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-10-10].
 145. Donatan – Równonoc (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 146. Szyna – Spacer (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 147. DJ Tuniziano & B.R.O - Zabojcza B.R.Oń (pol.). hiphopedia.info.
 148. Wice Wersa – O Niebo Więcej (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 149. Temate - Tematycznie (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-25].
 150. 150,0 150,1 Braddu feat. Tede "Pop That" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-01-30].
 151. Czarny Furiat - Rubikon (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-23].
 152. Te-Tris/Pogz - Teraz (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-01-06].
 153. Abel - Ostatni Sarmata (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-19].
 154. Pawbeats - Utopia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-01-01].
 155. 2sty - Stej Flaj (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-11-10].
 156. Bonson/Matek - MVP (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2015-01-01].
 157. Tede - "Wyścig szczurów" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 158. Tede & CNE - Pili Gin (pol.). video.interia.pl. [dostęp 2013-02-10].
 159. Tylko o Hip-Hop'ie, tylko dla Hip-Hop.pl część 3 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-18].
 160. Tede - Wielkie Joł (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 161. 161,0 161,1 13. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-05-22].
 162. Tede - "Jak żyć?" feat. Zdzisława Sośnicka (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-02-10].
 163. Tede - "Blask / To jeszcze nie koniec" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 164. Tede – Glokk at Wielkie Joł Official YouTube Profile (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2010-02-02].
 165. Teledysk Tede do utworu "Air Max Classic" z płyty Esende Mylffon (pol.). www.facebook.com. [dostęp 2013-02-10].
 166. Tede – "Szje (młodyGrzech RMX)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-12].
 167. Tede - "Nasze jest to Mielno" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 168. Tede – "22 Gibony (Diler)" at Wielkie Joł Official YouTube Profile (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2010-02-02].
 169. Premiera teledysku Tede feat. Mrozu - Pali się dach (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 170. TEDE – "Dokąd Idziesz Polsko" – (making of) (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-07-31].
 171. Nowy klip Tede tylko w Onet.pl! (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-08-03].
 172. Jakuza, Wielkie Joł: Tede – Kalash (pol.). [dostęp 2010-08-05].
 173. TEDE – na planie klipu "Glam Rap" (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-08-18].
 174. Tede - Imprezowy automat (klip z X urodzin Wielkiego Joł) (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2013-02-10].
 175. Making of "To Jest Mój Rock" TEDE (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-12-16].
 176. "Syn Marnotrawny" nowy klip od Tede (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 177. Piotr Zdziarstek: Tede "Jestem z Polski" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 178. Mateusz Natali: Tede "Rok '97 Dobrze Pamiętam" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-02-10].
 179. Tede "Dwadzieścia Lat" Teledysk (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-10].
 180. Daniel Wardziński: Tede "Xenon" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 181. Piotr Zdziarstek: Tede "Charlie S" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 182. Maciej Sulima: Video Dnia: Tede "P.J.L. DALEJ" (prod. Sir Mich) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 183. Daniel Wardziński: Video Dnia: Tede "Easy Rider" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 184. Krystian Krupiński: Tede "Biały Murzyn" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 185. Mateusz Natali: Video Dnia: Tede feat. Pelson, Diox, Obi, VNM, Numer Raz, DJ Tuniziano "Tak Się Robi Remix" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-09].
 186. Piotr Zdziarstek: Video Dnia: Tede "Mainstream" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 187. Tede "awangardą awangardy" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-05].
 188. Wojciech Graczyk: Tede "R.O.Y." - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-29].
 189. Mateusz Natali: Tede "Feat" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 190. Krzysztof Cyrych: Tede feat. Seta "Najaraj się Marią" - spontaniczne wideo (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 191. Mateusz Natali: Video Dnia: Tede "#john_rambo" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 192. Mateusz Natali: Tede "CMRT" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 193. Mateusz Natali: Tede "#DLS" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 194. Maciej Sulima: [http://www.popkiller.pl/2014-06-21,video-dnia-tede-feat-abel-tlek video dnia Video Dnia: Tede feat. Abel "Tłek"] (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 195. Maciej Sulima: Tede "Kaman'" (prod. Sir Mich) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 196. Mateusz Natali: Tede "Kot Gigant (Hot Nigga Remix)" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 197. Mateusz Natali: Tede, Skorup, Wini i Dejan odpowiadają na "#Hot16Challenge" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-01-26].
 198. Mateusz Natali: Video Dnia: Tede "Martwe Ziomki" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-05].
 199. Maciej Sulima: Tede "Pażałsta" (prod. Sir Mich) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-01-20].
 200. Mateusz Natali: Tede "Wunder-Baum" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-06-23].
 201. Mateusz Natali: Video Dnia: Tede feat. DJ Grubaz "Na pierwszej linii" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-06-23].
 202. Karolina Dobkowska: Tede "Forever Ja" (feat. Agi Figurska) - nowy teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-06-23].
 203. Mateusz Natali: Tede "Vanillahajs" - odsłuch całości, teledysk i impreza premierowa (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-06-23].
 204. Camey Squad feat. Tede - Król parkietu (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 205. Whitehouse (Magiera & LA) – "Na raz – Ile można (feat. O.S.T.R., TEDE)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 206. DJ 600V – "Merctedes S600" (gościnnie: Tede) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 207. Paresłów – "Gwiazda" (gościnnie: Tede) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 208. Grupa 13 na YouTube (ang.). www.youtube.com. [dostęp 2009-12-19].
 209. Whitehouse (Magiera & LA) – "Teoria Fikcji (ft. Verte & Tede)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 210. Czarne Złoto - Mówią o mnie w mieście (feat. Tede, Gano, Fokus, Abradab, Gutek) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 211. HiFi Banda – "Puszer (Remix 1)" (gościnnie: Pyskaty, Numer Raz, Kaszalot, Rak, Tede) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 212. Donatan (Feat. Tede) Noc Kupały teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-12-10].
 213. Mateusz Natali: Video Dnia: DJ Tuniziano & Tede "Mamy Się Lepiej" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-30].
 214. Temate feat. Danny, Tede - Dowody Naszej Pasji (prod. Kaerson) [Official Video] (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2014-12-30].
 215. Maciej Sulima: Czarny Furiat / Dj Gondek feat. Tede "Ludzie zrobią wszystko" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-30].
 216. Maciej Sulima: Wice Wersa feat. Tede "Tacy Sami" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-30].
 217. Pawbeats - "To tylko muzyka" ft. Tede (wideo) (pol.). cgm.pl. [dostęp 22 sierpnia 2014].
 218. Pawbeats ft. Tede - To tylko muzyka (pol.). youtube.com. [dostęp 22 sierpnia 2014].
 219. Mateusz Natali: Video Dnia: DJ Tuniziano & Tede "To Coś" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-30].
 220. Maciej Sulima: Abel feat. Tede "Bractwo Orhickie" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-30].
 221. Krystian Krupiński: DIOX HIFI feat. Miuosh, Mosad, Małach, Vienio, PMM, Haju, Tede, PeeRZet "Oni tego chcą Remix" (prod. Sir Michu) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-13].
 222. Mateusz Natali: Video Dnia: Wdowa, donGuralesko, Tede, Diox, Numer Raz "Koncert" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 223. Mateusz Natali: VNM, Sobota, Tede, Kieru "Na Zajawie 2" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 224. ZPAV: Fryderyki 2003 Nominowani i Laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-08-26].
 225. ZPAV: Fryderyki 2004 Nominowani i Laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-08-26].
 226. Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl – 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 227. Tede laureatem PAM AWARDS 2008 ! (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 228. 17. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-08-26].
 229. Rusza Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl 2008 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 230. Superjedynki 2009 – nominowani (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 231. Superjedynki: Szczęśliwe siódemki (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 232. Doda, Chylińska czy Paulla? (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 233. Kto ma szansę na Yacha? (pol.). tuba.pl. [dostęp 2010-08-26].
 234. SuperJedynki 2010: Oto nominowani! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 235. SuperJedynki 2010 (ang.). festiwalopole.com. [dostęp 2010-09-12].
 236. MTV Europe Music Awards 2010: Znamy nominowanych! (pol.). www.mtv.pl. [dostęp 2010-09-20].
 237. VIVA Comet 2011 – Poznaj nominowanych!! (pol.). www.viva-tv.pl. [dostęp 2011-01-17].
 238. Mateusz Natali: Sztosy 2014 - poznaliśmy nominacje (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02].
 239. Fryderyki 2015 - nominacje (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2015-03-04].
 240. 240,0 240,1 MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18].
 241. 241,0 241,1 Tede (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2009-12-06].
 242. Tede i Wujek Samo Zło w "Zebrze z klasą" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 243. Karolina Dobkowska: "Pionierzy Stylu - Włodi" - film dokumentalny (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-02].