Tede

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rapera. Zobacz też: telewizja TeDe.
Tede
Ilustracja
Tede podczas imprezy MTV Mobile w 2012 roku
Imię i nazwisko Jacek Maciej Szymon Graniecki
Pseudonim Tede, DJ Buhh
Data i miejsce urodzenia 24 lipca 1976
Warszawa
Gatunki hip-hop, freestyle rap
Zawód raper, producent muzyczny, aktor, przedsiębiorca
Aktywność od 1996
Wytwórnie płytowe R.R.X., Wielkie Joł
Zespoły
Warszafski Deszcz
Potwierdzone Info
Gib Gibon Skład
Podpis Jacek Maciej Szymon Graniecki

Tede, właściwie Jacek Maciej Szymon Graniecki[1] (ur. 24 lipca 1976 w Warszawie[1]), znany również jako DJ Buhh – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca i osobowość telewizyjna.

Działalność artystyczną prowadzi od 1996 roku. Początkowo był związany z zespołem Trzyha przekształconym w latach późniejszych w Warszafski Deszcz. Współtworzył także zespoły Bezele, Dabl Blast, Eurobiznes, Gib Gibon Skład, GTW, Jama Zła i Mop Skład. Od 2001 roku prowadzi karierę solową. Natomiast od 2003 roku występuje również pod pseudonimem DJ Buhh[2]. W 2013 roku wraz z Dioxem i Sir Michem założył zespół pod nazwą Potwierdzone Info.

Współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: DJ 600V, Numerem Raz, duetem Paresłów, Natalią Kukulską, Waldemarem Kastą, DonGURALesko, Abradabem, O.S.T.R., Sokołem, Pono, grupą Sistars, WSZ & CNE i zespołem Smagalaz. W 2011 roku został sklasyfikowany na 3. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[3]. Rok później znalazł się na 3. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys[4].

Ojcem rapera jest Maciej Graniecki, który jest urzędnikiem państwowym i prawnikiem[5]. Tede był związany z aktorkami Weroniką Rosati i Magdaleną Schejbal oraz piosenkarką Magdaleną Ciećką[6]. Miał również romans z dziennikarką Dorotą Gardias[7].

Życiorys[edytuj]

Jacek "Tede" Graniecki na planie teledysku do utworu "Glokk" w 2006 roku

1994–2000[edytuj]

Działalność artystyczną Graniecki rozpoczął około 1994 roku w warszawskim zespole 1 Killa Hertz. Do którego został zaproszony przez jego założycieli Sebastiana Imbierowicza znanego jako DJ 600V i Mariusza Sobolewskiego znanego wówczas jako DJ JanMarian[8]. Zespół nagrał kilka kompozycji z czego tylko dwie zostały wydane[8]. Pierwszy utwór "Wyłącz mikrofon" został wydany na kompilacji SP Records w 1996 roku, drugi "1kHz" ukazał się na kompilacji Smak B.E.A.T. Records w 1997 roku[8]. Jeszcze w 1996 roku grupę opuścił DJ 600V, którego zastąpił Jakub Swicki występujący pod pseudonimem Ceube[8]. Zmianie ulegała również nazwa zespołu na Trzyha, która stanowiła skrót od hardcore hip-hop[8]. W 1997 roku muzycy nagrali album zatytułowany Wuwua wydany nakładem własnym. Pojedyncze utwory formacji zostały wydane ponadto na kompilacjach Wspólna Scena, Znasz Zasady oraz Smak B.E.A.T. Records. W 1998 roku grupę opuścił Ceube, którego zastąpił Michał Witak znany jako Numer Raz[9]. Raper wcześniej związany był z grupami Nr 1 i Nr 0[9]. Po raz kolejny zmianie uległa również nazwa zespołu, tym razem na Warszafski Deszcz[9]. 5 stycznia 1999 roku nakładem R.R.X. został wydany debiut grupy pt. Nastukafszy...[9][10].

2000–2006[edytuj]

W 2000 roku Graniecki rozpoczął prace nad debiutanckim wydawnictwem. W 2001 roku ukazał się jego pierwszy singel zatytułowany "Wyścig szczurów" promujący solowy album. Debiut zatytułowany S.P.O.R.T. ukazał się 5 czerwca tego samego roku nakładem R.R.X.[1]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Tomasz "Borixon" Borycki znany z występów w grupie Wzgórze Ya-Pa 3, który rapował w utworze "Baunsuj ze mną" oraz duet WSZ & CNE, który wystąpił w kompozycji "A pamiętasz jak...". Wydawnictwo zadebiutowało na 29. miejscu listy OLiS w Polsce[11]. 31 stycznia 2003 roku nakładem należącej do Tedego wytwórni ukazał się jego drugi album zatytułowany 3h hajs, hajs, hajs[1]. W ramach promocji wydawnictwa zostały zrealizowane teledyski do utworów "Pili gin", "Zeszyt rymów" i "Wielkie Joł". Gościnnie na płycie wystąpił zespół Sistars, CNE i pochodzący z Katowic raper HST.

We wrześniu 2001 roku w Płocku odbyła się walka freestylowa nazwana bitwą płocką. Bitwę zapoczątkował diss na rapera Eldo, na płycie Tedego S.P.O.R.T. w utworze Quatro. Początkowo bitwa miała odbyć się w warszawski klubie Harenda, ale obrońcy tytułu nie stawili się na niej. Naprzeciw siebie stanęli ubrońcy tytułu (m in. Pezet, Eldo, Noon, Aes, Dizkre) oraz Gib-Gibon Skład (m.in. Borixon, WSZ, CNE) choć w walce wystąpili tylko Pezet, Eldo, Tede, WSZ i CNE. Przed walką głosu udzielili[styl do poprawy] jeszcze raperzy Fokus i Rahim, doszło również do sprzeczki między Eldo a WSZ. Ostateczny wynik to wygrana Gib-Gibon składu, przez zrezygnowaniu Eldo w trakcie walki. Sam raper przyznał się do porażki. Wydarzenie było transmitowane na kanale telewizyjnym Viva Polska[12][13][14].

Jacek "Tede" Graniecki podczas koncertu, 2007

Również w 2003 roku Graniecki pod pseudonimem DJ Buhh nagrał dwa nielegale pt. Volumin I: Hałas i Volumin II: George W. Buhh dostępne bezpłatnie w formie digital download na oficjalnej stronie internetowej wytwórni Wielkie Joł. Następnie raper wystąpił gościnnie na płycie popowej wokalistki Natalii Kukulskiej w utworze pt. "Kamienie"[15]. Kompozycja została negatywnie przyjęta przez fanów rapera zarzucających mu komercjalizację[15]. 6 maja 2004 roku ukazał się trzeci album solowy rapera zatytułowany Notes[16][17]. Na płycie ukazał się m.in. utwór pt. "Jak żyć" zawierający sample partii wokalnych wokalistki Zdzisławy Sośnickiej[18]. Ponadto w nagraniach gościnnie wzięli udział Kiełbasa, Kołcz, Numer Raz i WSZ & CNE. Również w 2004 roku Graniecki rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną VIVA, która zaproponowała raperowi prowadzenie programu Bezele. Produkcja ta łączyła elementy satyry, talk-show i programu muzycznego[1]. Następnie ukazał się trzeci nielegal pod pseudonimem Dj Buhh pt. Volumin III: Buhhmacher zawierający kompozycje które nie ukazały się na poprzednich wydawnictwach Tedego oraz nagrane gościnnie zwrotki. W 2005 roku Tede wystąpił gościnnie na albumie rapera DonGURALesko zatytułowanej Drewnianej małpy rock w utworze pt. "Liryczny wandal". Kolejne występy gościnne Tedego to "Mówi mówi" na płycie Dread za dreadem grupy Dreadsquad i "No witam!" na płycie duetu WSZ & CNE pt. Jeszcze Raz. Również w 2005 roku została zakończona emisja programu Bezele na antenie telewizji VIVA. Raper wystąpił również w serialu telewizji TVN Kryminalni[19].

2006–2013[edytuj]

22 czerwca 2006 roku został wydany czwarty album Tedego pt. Esende Mylffon[20]. Nagrania wyprodukowane przez Mateusza "Matheo" Schmidta uplasował się na 15. miejscu najpopularniejszych płyt w Polsce[11]. Wydawnictwo poprzedziło cyfrowe wydanie płyty pt. Esende Mylffon Hałas. W międzyczasie po zakończonej w rok wcześniej emisji programu Bezele stacja telewizyjna 4fun.tv rozpoczęła emisję programu o podobnej formule pt. Parszywa 13, którego prowadzenia Tede podjął się wraz Kołczem[21]. Następnie raper wystąpił gościnnie po raz drugi na płycie producenta muzycznego IGS zatytułowanej Garaże w kompozycjach "Lubię dobre (wersja oryginalna)" i "Alchemia (wolny styl)".

W 2007 roku Graniecki rozpoczął również współpracę z telewizją TVN Turbo, która zaoferowała raperowi prowadzenie programu pt. Operacja tuning[22]. 10 grudnia ukazał się kolejny album rapera jako DJ Buhh pt. American Mylffon[23]. Również w 2007 roku raper wystąpił gościnnie na albumie producenckim duetu WhiteHouse zatytułowany Kodex 3: Wyrok w kompozycji "Teoria Fikcji". Ponadto Graniecki wystąpił w dubbingowej roli w animowanym filmie pt. Wojownicze Żółwie Ninja w którym wcielił się w postać żółwia Michelangelo[24]. 22 stycznia 2008 roku zostało wydane siódme wydawnictwo pod nazwą DJ Buhh zatytułowane Volumin IV: Pierdolę Was. 19 czerwca został wydany piąty album solowy Tedego pt. Ścieżka dźwiękowa[25]. Gościnnie na wydawnictwie wystąpili CNE w utworze "F/S 360 Kickflip", Natalia Kukulska w utworze "Modopolo" i Abel w kompozycji "Posłuchaj to tutaj" i "Dryń, dryń, dryń"[26]. Tede natomiast wystąpił gościnnie na albumie producenckim Dariusza "DJ Decksa" Działka zatytułowanym Mixtape 4 oraz na płytach Hugo Toxx pt. Rok psa i Orion a James Cole pt. Orikoule. 10 września 2009 roku ukazał się szósty album solowy Granieckiego pt. Note2. Wydawnictwo dotarło do 3. miejsca listy sprzedaży OLiS w Polsce[11]. Uzyskało ponadto status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 7500 egzemplarzy[27]. 2 października tego samego roku ukazał się suplement do szóstej płyty rapera pt. Note2 Errata[28].

Jacek "Tede" Graniecki, 2009 (pierwszy z prawej)

Siódma płyta Tedego pt. FuckTede/Glam Rap została wydana 24 czerwca 2010 roku[29]. Na dwupłytowym albumie wystąpili gościnnie m.in. Eldo, Pezet , Natalia Lesz i Molesta Ewenement. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS, uzyskało także status złotej płyty[11]. W ramach promocji do utworów "Dokąd idziesz Polsko", "22” bccustom", "Kalash", "Glam rap" oraz "Imprezowy automat" zostały zrealizowane teledyski[11]. 9 grudnia tego samego roku ukazał się ósmy album rapera pt. Notes 3D[30]. Nagrania uplasowały się 23. miejscu listy OLiS[11]. Płyta była promowana teledyskiem do utworu "To jest mój rock" zrealizowany przez First Floor Studio. W 2011 roku raper rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną TVN, występując jako aktor w serialu "Wszyscy kochają romana" transmitowanym w tej telewizji[31]. Odcinki 1–4 miały premierę pomiędzy 2 a 23 września 2011, lecz ze względu na niesatysfakcjonującą oglądalność dalsza emisja serialu została zawieszona, a następnie wznowiona już w 2012[32]. 22 marca 2012 roku do sprzedaży trafił dziewiąty album solowy rapera zatytułowany Mefistotedes. Wydawnictwo promowane wideoklipami do utwów "Syn marnotrawny", "Jestem z Polski", "Rok '97 dobrze pamiętam" i "Dwadzieścia lat" uplasowało się na 3. miejscu najpopularniejszych płyt w Polsce[11].

W 2013 raz z raperem Dioxem oraz producentem Sir Michu zakłada zespół pod nazwą Potwierdzone Info i 14 padziernika 2013 roku wydaje płytę Przypadek? #niesondze[33].

2013–2016[edytuj]

11 sierpnia 2012 raper ogłosił za pośrednictwem video zapowiedź nowej płyty[34]. 21 stycznia 2013 roku Tede zapowiedział, że premiera albumu nastąpi 22 marca 2013 roku[35]. Zapowiedzianego dnia wyszedł 10. album solowy pt. Elliminati. Album zadebiutował na 2. miejscu polskiej listy przebojów - OLiS i utrzymywał się na niej przez 16 tygodni[36]. Płyta sprzedała się w nakładzie 15 tys. sztuk a 24 kwietnia 2013 uzyskała status złotej[37][38]. Album był najczęściej kupowaną płytą w sieci sklepów Merlin[39]. Album znalazł się na 110. miejscu listy 120 najważniejszych albumów polskiego hip-hopu według serwisu T-Mobile Music[40]. Płyta otrzymała ponadto nominację do Polskiej Rap Płyty Roku 2013 w plebiscycie audycji Polskiego Radia Szczecin - WuDoo oraz branżowego portalu Hip-hop.pl[41]. Album zdobył 1. miejsce w plebiscycie "Najlepszy album roku 2013" według serwisu GlamRap.pl[42].

3 kwietnia 2013 roku producent rapera, Sir Michu zapowiedział nowy album na 2014 rok[43]. Pierwotnie premiera albumu miała odbyć się 23 maja 2014 roku, jednak decyzją Jacka Granieckiego została przesunięta na dzień 17 maja[44][45]. Tytuł płyty nawiązuje bezpośrednio do postaci - Kurta Rolsona, bohatera serialu telewizyjnego 07 zgłoś się, w którego wcielał się, wówczas związany z Teatrem. Album zadebiutował na 3. miejscu polskiej listy przebojów - OLiS i utrzymywał się na nim przez 19 tygodni[46]. 28 stycznia 2015 roku płyta uzyskała w Polsce status złotej[47]. Płyta otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku hip-hop[48]. Album znalazł się na 34 miejscu najlepiej sprzedających się albumów 2015 roku oraz zajął 15 miejsce w TOP 20 Muzyka Polska w podsumowaniu listy OLiS 2014[49]. Płyta otrzymała ponadto nominację do Polskiej Rap Płyty Roku 2014 w plebiscycie audycji Polskiego Radia Szczecin - WuDoo oraz branżowego portalu Hip-hop.pl, gdzie uplasowała się na 3. miejscu listy[50].

Jacek "Tede" Graniecki wraz Michał "Numer Raz" Witak jako Warszafski Deszcz, 2011 (pierwszy z lewej)

15 października 2014 raper ogłosił za pośrednictwem video zapowiedź nowej płyty[51]. 20 marca 2015 Tede przełożył premierę albumu z maja na czerwiec[52]. Pierwotnie płyta miała ukazać się pt. Vanilla Ice nawiązując do amerykańskiego rapera Vanilla Ice, jednak decyzją Tedego została zmieniona do wersji Vanillah Ajs aż po nazwę końcową Vanillahajs[53][54][55]. Album był umieszczany na listach "Najbardziej wyczekiwanych albumów roku 2015" przez magazyn CGM i portal interia.pl[56][57]. 18 czerwca 2015 roku ukazał się 12. studyjny album pt. Vanillahajs. Raper odbył trasę koncertową nazwaną Droga zwycięstwa!, odwiedzając m.in. Warszawę, Poznań czy Edynburg podczas których zaprezentował nagrania pochodzące z płyty[58][59][60]. Album zadebiutował na 1. miejscu polskiej listy przebojów - OLiS i utrzymywał się na niej przez 20 tygodni[61]. 7 lipca 2015 roku płytą uzyskała w Polsce status złotej,a 4 listopada 2015 roku, uzyskała status platynowej będąc tym samym pierwszą platynową płytą w karierze rapera[62][63]. Album znalazł się w TOP 10 najlepiej sprzedających się albumów 2015 roku oraz zajął 6 miejsce w TOP 20 Muzyka Polska w podsumowaniu listy OLiS 2015[64]. Album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku hip-hop[65]. Płyta otrzymała ponadto nominację do Polskiej Rap Płyty Roku 2015 w plebiscycie audycji Polskiego Radia Szczecin - WuDoo oraz branżowego portalu Hip-hop.pl[66]. Materiał uplasował się na 2. miejscu ustępując Kartky'emu z płytą Shadowplay[66]. Album otrzymał również nominację do nagrody Złote Nuty 2015 w kategorii Najlepsza płyta hip-hop[67]. Nagrania zajęły 34. miejsce na liście czterdziestu najczęściej odtwarzanych polskich albumów w serwisie Tidal[68]. Do 25 stycznia 2017 roku sprzedano 60 000 sztuk, tym samym album uzyskał status podwójnej platynowej płyty[69]

W 2016 wystąpił w programie śniadaniowym "Dzień Dobry TVN" w telewizji TVN[70]. Tede podczas wywiadu w październiku 2015 r związanego z wydawaniem Vanillahajs Edycja Premium, potwierdził że nowa płyta ukaże się w 2016 r. Tede wyjaśnił: "Płyta to będzie w 2016 i to będzie zupełnie inna historia"[71]. Rok po wydaniu poprzedniego albumu Vanillahajs, 18 czerwca 2016 roku raper wypuścił pierwszy singiel "Keptn'", wraz z nim teledysk i ogłosił nowy album o takiej samej nazwie. Tego samego dnia także ujawnił okładkę nowego albumu. Premiera albumu została została zapowiedziana na jesień 2016 r. Keptn to fonetyczny zapis angielskiego słowa "captain" (kapitan)[72]. 12 listopada 2016 roku na profilu rapera w serwisie społecznościowym instagram raper opublikował trackliste płyty[73]. 17 października 2016 odbyła się premiera singla "Szpanpan", Tede promował utwór koszulkami z tytułowym napisem, wyprodukowanymi przez jego własną firmę odzieżową PLNY. Tego samego dnia ruszyła przedsprzedaż płyty a premiera albumu została ogłoszona na 2 grudnia 2016 roku[74][75]. Album był umieszczony na listach "Najbardziej oczekiwanych albumów 2016" według serwisów Glamrap.pl i newonce.net[76][77]. 12 grudnia 2016 roku wyszedł 13. studyjny album pt. Keptn'. Album zadebiutował na 1. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS[78]. 14 grudnia 2016 roku album uzyskał w Polsce status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[79]. Album znalazł się na 39 miejscu najlepiej sprzedających się albumów 2016 roku[80]. Płyta zdobyła tytuł "Album roku 2016" w plebiscycie według serwisu GlamRap.pl[81]. Album został wyróżniony tytułem "Polska Płyta Roku 2016" w Plebiscycie WuDoo i Hip-hop.pl[82]. Raper ruszył w trasę koncertową nazwaną Tour_bulencje odwiedzając m.in. GdańskKraków, Warszawe czy Berlin podczas których zaprezentował nagrania pochodzące z płyty[83][84].

Konflikt z Płomień 81 i Nowatorem[edytuj]

Beef zapoczątkowała grupa Płomień 81 utworem "Co jest", który ukazał się w październiku 2005 roku, odebrany przez Tedego jako diss[85]. Utworem pt. "Zamknij pysk" z albumu Esende Mylffon odpowiedział Tede[85]. Wkrótce potem członkowie grupy Płomień 81 – Onar i Pezet nagrali diss skierowany w stronę rapera pt. "Kiedy powiem na osiedlu"[86]. Tego samego dnia Tede udostępnił w internecie diss zatytułowany "Sześćdziesiątkaósemka", w którym odpiera zarzuty zespołu Płomień 81[86]. Nowator zaatakował Tedego utworem "Usiądź jak stoisz", gdyż wielokrotnie wypowiadał się negatywnie na jego temat w programie radiowym RapGra[87].

Tede w odpowiedzi opublikował utwór pt. "Sześćdziesiątkadziewiątka", wyprodukowany przez Matheo[85]. Nazajutrz Nowator nagrał nowy utwór pt. "Przed czasem"[88]. 8 lipca 2006 ukazała się odpowiedź grupy Płomień 81 o tytule "Knebel w pysk"[85]. 13 lipca 2006 Tede odpowiedział na diss utworem "3 korony", który słowami "Kto wygrał beef? Tede, Pezet czy Onar? Wygrał hip-hop jak mawiał Hirek Wrona" które wydawały się kończyć beef[89].

6 października 2007 roku Tede zaprezentował film pt. Mordo Ty Moja, w którym poinformował o nagraniu odpowiedzi na utwór Onara pt. "Śliski parkiet", umieszczonego na albumie Onara Pod prąd, wydanego 1 października 2007[90]. 13 października 2007 na stronach wytwórni Wielkie Joł ukazał się utwór "Mordo Ty moja" jako kontynuacja odpowiedzi na utwór "Śliski parkiet" Onara[91]. Wkrótce potem na stronach portalu hip-hop.pl Onar udostępnił utwór pt. "Teraz ty jesteś pragnienie"[91]. 22 stycznia 2008 Tede umieścił w internecie swój czwarty nielegal Volumin IV: Pierdolę Was, na którym umieścił kolejne dissy na Onara pod tytułem "Olej Onara" i "Zwiidy"[92]. W odpowiedzi zespół Płomień 81 nagrał utwór "Tam się kurwa patrz"[85]. Według sondy przeprowadzonej na stronach portalu hip-hop.pl beef wygrał Onar[85]. Diss utwór Tedego pt. "3 Korony" otrzymał 1. miejsce na liście 50 Najlepszych Polskich Dissów wg RealiasBlog oraz 10. miejsce w Rankingu dissów w polskim rapie według internatowego serwisu blaber.pl[93][94]. Sam konflikt uplasował się na 3. miejscu listy 7 największych beefów w Polskim Hip-Hopie według internetowego serwisu newonce.net[95] oraz oraz na listę 10 najciekawszych beefów w historii polskiego rapu według serwisu muzyka.interia.pl[96].

Konflikt z Peją i Liroyem[edytuj]

Tłem dla beefu stały się wydarzenia z koncertu Peji Winobranie w Zielonej Górze 12 września 2009 roku, podczas którego nawoływał on swoich fanów do pobicia chłopaka pokazującego mu środkowy palec[97]. Tede napisał na swoim prywatnym Facebooku: "Gratulacje Rysiu, naprawdę jestem ku**a dumny, że biorę udział w tym samym przedsięwzięciu pt. polski hip-hop. Żenada, ku**a"[98]. Peja 26 września 2009 dissuje Tedego freestyle'ując w warszawskim klubie ''Fonobar'', a Tede w ramach odpowiedzi wydaje EP pt. "Note2Errata'' zawierającą 3 dissowe numery[99][100][101]. 8 października 2009 roku Peja zmieścił na swoim kanale YouTube filmik, na którym odwołał koncert Tedego mający mieć miejsce 23 października w Warszawie, w klubie Fonobar, Tede nie zagrał także w Poznańskim klubie Eskulap[102].

Tydzień po premierze Note2Errata, Peja odpowiedział mini-albumem ''Wszystko na Mój Koszt'', gdzie znalazły się 3 dissy na rapera[103]. W międzyczasie Tede udzielił kilkudziesięciu minutowego wywiadu dla portalu CGM, gdzie wypowiedział się o swoich stosunkach z Peją[104]. Peja ustosunkował się do udzielonego przez jego oponenta wywiadu w dwu utworowej EP-ce wydanej 13 października pt. ''Peja Kontruje''[105]. W Święta Bożego Narodzenia, 24 grudnia 2009 roku na rynku ukazuje się nagrany we współpracy z DJ Tuniziano i Sir Michem, mixtape ''A/H24N2'' stanowiący kompilację dissów na Peję. Nakład krążka był limitowany i nabyć można go było wyłącznie wkupując specjalną koszulkę Wielkie Joł w sklepie #XXIV na Warszawskim Mokotowie[106]. Mixtape promowany był utworem ''Rewolucja'' z gościnnym udziałem Mroza[107].

W międzyczasie Tede skrytykował na prywatnym Facebooku trasę koncertową Liroya. Raper w ramach odpowiedzi zamieścił w internecie krótki filmik, na jakim naubliżał oponentowi[108]. Raper odpowiedział oponentowi utworem "A.N.T.Y. II" też zamieszczonym na mixtape "A/H24N2''[109].

1 kwietnia 2010 roku premierę ma klip do zmontowanych ze sobą utworów ''Frajerhejt 9.12'' i ''DTKJ'' promujący album ''Czary Wrzesień'' z dissami na Tedego[110]. 2 kwietnia ma premierę kolejny singiel zwiastujący album "Czas Hardcoru", który również jest dissem na oponenta[111]. 6 kwietnia 2010 roku ukazuję się album Czarny Wrzesień na którym znajdują się dissy wymierzone w Tedego[112][113][114][115][116]. Konflikt znalazł się w liście 7 największych beefów w Polskim Hip-Hop, według serwisu internetowego newonce.net[95] oraz na listę 10 najciekawszych beefów w historii polskiego rapu według serwisu muzyka.interia.pl[96].

Działalność pozamuzyczna[edytuj]

Wielkie Joł[edytuj]

 Osobny artykuł: Wielkie Joł.

Od 2002 roku Tede prowadzi wytwórnię płytową Wielkie Joł.

PLNY Textylia[edytuj]

Marka odzieżowa założona przez rapera zajmujaca się wytarzaniem produktów znajdują się m.in. koszulki, czapki, spodnie, bielizna, kurtki oraz akcesoria związane z kulturą hip-hopową. Pomysł narodził się w latach 1997-1998 kiedy wpadł na pomysł stworzenia kolekcji ciuchów, które byłyby odpowiednikami tych noszonych przez amerykańskich raperów. Na początku ubrania dostępne były tylko dla założycieli marki. Produkcją początkowo zajęła się deskorolkowa firma CIDER, lecz na krótko. Na początku 2006 roku raper połączył siły z Michałem Rejentem, wypuszczając linie PLNY Textylia. ciuchy można kupić można było w skateshopach w całym kraju. Od tego roku marka weszła do oferty strony hola-hola.pl[117].W 2011 roku otwarto oficjalny pierwszy sklep marki PLNY Stolica w Warszawie przy ul. Chmielna 24. Od 2009 w ofertę sklepu weszła oddzielna marka pod nazwą PLNY LALA. Jest to damska kolekcja projektowana przez Elisa Minetti. W 2015 roku otwarto drugi sklep marki we Wrocławiu przy ul. Leszczyńskiego 5[118][119][120][121].

Graniecki jest ponadto współwłaścicielem przedsiębiorstwa odzieżowego Trykot TDK Sp. z o.o.[122].

Kariera Aktorska[edytuj]

W 2001 roku raper miał krótki epizod aktorski w filmach "Mówią bloki człowieku" oraz "Mówią bloki człowieku 2" reżysera Joanna Rechnio oraz w "Blokersi" w reżyseri Sylwestra Latkowskiego[123][124]. W 2005 dubbingował postać Muchy Bzyk w animowanym filmie "Zebra z Klasą"[125]. Tego samego roku wystąpił również w 38. odcinku serialu "Kryminali" gdzie zagrał samego siebie[126]. W 2006 roku zagrał niewielką rolę w filmie "Francuski Numer"[127]. W 2007 dubbingował postać Michelangelo w animowanym filmie "Wojownicze Żółwie Nijna"[124]. W 2009 wystąpił również w odcinku serialu "Niania" gdzie zagrał postać Igora[124][128]. W 2011 roku raper rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną TVN, występując jako aktor w serialu "Wszyscy kochają romana" transmitowanym w tej telewizji. Zagrał tam postać Roberta[31]. W 2014 zagrał role samego siebie w filmie dokumentalnym "Pionierzy Stylu - Włodi"[129].

Dyskografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Dyskografia Tedego.

Albumy studyjne

Trasy koncertowe[edytuj]

 • 2006: Król jest tylko jeden[130]
 • 2006: Esende Mylffon Kurortour[131]
 • 2013: Elliminatour[132]
 • 2014: #tour_rolson[133]
 • 2015: Droga Zwycięstwa[134][135]
 • 2015: Kurortour 2015[136]
 • 2016: Tour_bulencje[137]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2003 Album roku hip-hop (3h hajs, hajs, hajs) Fryderyk Nominacja [138]
2004 Kreacja aktorska ("Klaszcz") Yach Film Nominacja [139]
Album roku hip-hop (Notes) Fryderyk Nominacja [140]
2006 Wydarzenie roku 2005 (Rozpad Wielkiego Joł) Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl. 3. miejsce [141]
2007 Wykonawca roku 2006 3. miejsce [142]
Album roku 2006 (Esende Myllfon) 2. miejsce [143]
Polski singiel roku 2006 ("Blask/To jeszcze nie koniec") 3. miejsce [144]
2008 Album Roku Urban/Roots (Ścieżka dźwiękowa) Pam Awards Laureat [145]
Najlepszy teledysk hip-hopowy ("Glokk") Yach Film Nominacja [146]
2009 Polski wykonawca roku 2008 Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl 3. miejsce [147]
Polski wykonawca roku 2009 Laureat [148]
Album roku 2008 (Ścieżka dźwiękowa) Laureat
Artysta roku Superjedynki Nominacja [149]
Płyta Roku (Ścieżka dźwiękowa) Nominacja [150]
2010 Album roku 2009 (Note2) Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl. Laureat [151]
Polski singiel roku 2009 ("Pali się Dach") Nominacja [152]
Artysta 10-lecia VIVA Comet Awards Nominacja [153]
Przebój 10-lecia ("Wielkie joł") Nominacja
Innowacja ("Dokąd idziesz Polsko") Yach Film Nominacja [154].
Płyta hip hop (Note2) Superjedynki Laureat [155][156]
Najlepszy Polski Wykonawca MTV Europe Music Awards Nominacja [157]
2011 Artysta Roku VIVA Comet Awards Nominacja [158]
Płyta Roku (FuckTede/Glam Rap) Nominacja
Teledysk Roku ("Pali się dach") Nominacja
Polski Artysta Roku 2010 Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl 3. miejsce [159]
Polski singiel roku 2010 ("Kalash") Nominacja [160]
Album roku 2010 (FuckTede/Glam Rap) 3. miejsce [161]
2013 Polski Artysta Roku 2012 2. miejsce [162]
2014 Polski singiel roku 2013 ("Nie banglasz") Laureat [163]
Najlepsze utwory 2013 Roku ("Nie banglasz") CGM - Codzienna Gazeta Muzyczna 3. miejsce [164]
Polski Artysta Roku 2013 Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl 2. miejsce [165]
Album roku 2013 (Elliminati) 2. miejsce [166]
Album roku (Elliminati) GlamRap.pl Laureat [167]
Postać Roku 2013 2. miejsce [168]
2015 Polski wykonawca roku 2014 Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl Laureat [148]
Artysta/zespół roku Sztosy 2014 Nominacja [169]
Album roku hip-hop (Kurt Rolson) Fryderyki 2015 Nominacja [170]
Album roku 2014 (Kurt Rolson) Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl 3. miejsce [171]
Najlepszy polski wykonawca MTV Ema Nominacja [172]
2016 Polski artysta roku 2015 Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl 2. miejsce [173]
Album roku hip-hop (Vanillahajs) Fryderyki 2016 Nominacja [174]
Najlepsza płyta Hip-Hop (Vanillahajs) Złota Nuta 2015 Nominacja [175]
Album roku 2015 (Vanillahajs) Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl 2. miejsce [176]
Całokształt twórczości Złota Felga 2016 Laureat [177][178]
2017 Płyta roku (Keptn') GlamRap.pl Laureat [179]
Album roku 2016 (Keptn') Plebiscyt Wudoo/Hip-Hop.pl Laureat [82]
Polski artysta roku 2016 Laureat [180]

Filmografia[edytuj]

Tytuł Rok Reżyseria Rola Źródło
"Mówią bloki człowieku" 2000 Joanna Rechnio jako on sam [123]
"Blokersi" 2001 Sylwester Latkowski jako on sam [124]
"Mówią bloki człowieku 2" Joanna Rechnio jako on sam [123]
"Zebra z klasą" 2005 Frederik Du Chau Mucha Bzyk (dubbing) [181]
"Kryminalni" Piotr Wereśniak jako on sam [124]
"Francuski numer" 2006 Robert Wichrowski jako on sam
"Wojownicze Żółwie Ninja" 2007 Kevin Munroe Michelangelo (dubbing)
"Niania" 2009 Jerzy Bogajewicz jako Igor
"Wszyscy kochają Romana" 2011 jako Robert
"Pionierzy stylu - Włodi" 2014 Michał Kowal jako on sam [182]

Przypisy

 1. a b c d e Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 474. ISBN 9788389738752.
 2. Zdzicha jeszcze nie wie – wywiad z Tede (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-12-06].
 3. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 4. 20 najlepszych polskich raperów wszech czasów (pol.). www.porcys.com. [dostęp 2015-07-24].
 5. Raper Tede rozkręca biznes porno (pol.). dziennik.pl. [dostęp 2010-01-30].
 6. Magdalena Schejbal (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 7. Tede potwierdza romans z Gardias?, „rozrywka.dziennik.pl” [dostęp 2017-01-20].
 8. a b c d e Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 45. ISBN 83-89738-75-9.
 9. a b c d Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 497. ISBN 83-89738-75-9.
 10. Warszafski Deszcz – Nastukafszy... (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-30].
 11. a b c d e f g Olis – sprzedaż w okresie 03.03.2003 - 09.03.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
  Olis – sprzedaż w okresie 10.05.2004 - 16.05.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
  Olis – sprzedaż w okresie 16.06.2008 - 22.06.2008 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
  Olis – sprzedaż w okresie 07.09.2009 - 13.09.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-06].
  OLiS – sprzedaż w okresie 21.06.2010 - 27.06.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-08-19].
  OLiS – sprzedaż w okresie 06.12.2010 - 12.12.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-12-17].
  OLiS – sprzedaż w okresie 19.03.2012 - 25.03.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-03-30].
  OLiS – sprzedaż w okresie 25.03.2013 - 31.03.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-05-12].
  OLiS - sprzedaż w okresie 12.05.2014 - 18.05.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-05-23].
  OLiS - sprzedaż w okresie 15.06.2015 - 21.06.2015 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-06-25].
 12. Obrońcy Tytułu vs Gib-Gibon Skład - Płock 2001, www.hip-hop.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 13. 15-lecie polskiego freestyle’u - co zapoczątkowała legendarna Bitwa w Płocku? |FELIETON - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 14. Oko za oko, rym za ząb #4: Płock, www.cgm.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 15. a b Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wydawn. Kurpisz S.A., 2005, s. 475. ISBN 9788389738752.
 16. Nieprzewidywalny muzycznie Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 17. Tede: Kwietniowy "Notes" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-12-06].
 18. Tede i Zdzisława Sośnicka razem (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 19. "Kryminalni" w rytm rapu (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 20. Tede w wersji czystej (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 21. Tede i Kołcz w 4 Fun TV (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 22. Tede w TVN (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 23. Tede zmiksowany z Jayem-Z (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 24. Małaszyński, Szyc, Damięcki i… Tede zostaną Wojowniczymi Żółwiami Ninja (pol.). film.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 25. Promo mix płyty Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 26. Kolejny gość na płycie Tede (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-30].
 27. Wielkie Joł: Złota płyta dla Tede! (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2009-10-01].
 28. Note2 Errata (pol.). wielkiejol.com. [dostęp 2010-04-09].
 29. Raper przeklina sam siebie w tytule płyty (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-08-06].
 30. Nowa płyta Tede w sklepach 9 grudnia (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-11-19].
 31. a b Tede i Kasprzykowski w serialu "Wszyscy kochają Romana", „Onet Plejada.pl”, 12 maja 2011 [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 32. Wszyscy kochają Romana: TVN zawiesił emisję, bo serial miał ZA MAŁO widzów [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 33. Potwierdzone Info "Przypadek? #niesondze" - premiera, odsłuch i trzeci teledysk | Popkiller, www.popkiller.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 34. TEDE "ELLIMINATI" - KOLEJNA PŁYTA W 2013? (VIDEO) - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-10-16].
 35. TEDE "ELLIMINATI" - PREMIERA 22 MARCA I KONKURS! - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-10-16].
 36. OLiS - sprzedaż w okresie 19.08.2013 - 25.08.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-08-23].
 37. ZPAV: regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-08-23].
 38. ZPAV: złote płyty 2013 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-08-23].
 39. TEDE "ELLIMINATI" - NAJCZĘŚCIEJ KUPOWANĄ PŁYTĄ! - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-10-16].
 40. Marcin Flint: 120 najważniejszych albumów polskiego hip-hopu (pol.). www.t-mobile-music.pl. [dostęp 2016-08-23].
 41. "Demonologia II" Słonia i Miksera Polską Płytą Roku 2013!, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-10-16].
 42. PODSUMOWANIE 2013: Najlepszy album roku - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-10-16].
 43. NOWY ALBUM TEDEGO W 2014! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-11-18].
 44. Mateusz Natali: Tede "Kurt Rolson" - preorder i tracklista (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-04-24].
 45. Premiera TEDE #kurt_rolson już 17 maja (pol.). www.wielkiejol.com. [dostęp 2014-05-08].
 46. OLiS - sprzedaż w okresie 04.11.2016 - 10.11.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-11-18].
 47. ZPAV: złote płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-29].
 48. Nominowani i laureaci :: Nagroda muzyczna - Fryderyk :: Związek Producentów Audio-Video. www.zpav.pl. [dostęp 2015-07-12].
 49. Podsumowanie OLiS 2014. Hip-hop? Słabo. (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2016-11-18].
 50. Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2004-2015 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2016-11-18].
 51. Łukasz Fatowy: "Vanilla Ice" - Nowa płyta Tedego w 2015 (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-08-23].
 52. Sebastian Skajnowski: Tede ujawnił datę premiery płyty "Vanillahajs" (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-08-23].
 53. Sebastian Skajnowski: Tede zmienił tytuł nowego albumu (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-08-23].
 54. Łukasz Fatowy: Tede o "Vanillahajs", płycie z remixami, rozpadzie WFD i koncertach w Poznaniu (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-08-23].
 55. Tede: "Kiedy Vanilla Ice wykonywał swoje utwory, to była beka, teraz jest props". www.cgm.pl. [dostęp 2015-08-01].
 56. Polskie płyty 2015 roku: Kto wydaje, kto powraca? (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2016-08-23].
 57. #10 hip-hopowych albumów, na które warto czekać w 2015 roku (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2016-08-23].
 58. TEDE NA DRODZE DO ZWYCIĘSTWA: WARSZAWA I KATOWICE W TEN WEEKEND (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-09-17].
 59. "Karma wraca. Ja też wróciłem" - Tede wystąpił w Poznaniu pierwszy raz od blisko dekady (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-09-17].
 60. Sebastian Skajnowski: "SZTYWNIUTKO, J*BAĆ TEDEGO" - NIETUZINKOWA ZAPOWIEDŹ KONCERTU TDF-A" (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-09-17].
 61. OLiS - sprzedaż w okresie 18.03.2016 - 24.03.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-08-23].
 62. ZPAV: złote płyty 2015 (ang.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-08-23].
 63. ZPAV: platynowe płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-08-23].
 64. Lista OLiS - podsumowanie 2015 roku (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-08-23].
 65. Fryderyki 2016: nominowani i laureaci (pol.). zpav.pl. [dostęp 2016-08-23].
 66. a b Shadowplay - Kartky'ego - Polską Rap Płytą 2015 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2016-10-02].
 67. Złote Nuty 2015 (pol.). muzykoholicy.com. [dostęp 2016-11-13].
 68. TIDAL PODSUMOWAŁ ROK. Z POLSKI KRÓLUJĄ RAPERZY (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2017-01-05].
 69. Onyx Sp., +48 22 3377222, l, ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Platynowe płyty CD, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2017-01-25].
 70. Tede jednak wrócił do TVN-u (wideo), www.cgm.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 71. TEDE: "TO NIE JEST NOWA PŁYTA, NOWA BĘDZIE W 2016" - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-09-16].
 72. TEDE "KEPTN" - OKŁADKA. CO JESZCZE WIEMY O NOWEJ PŁYCIE? - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-09-16].
 73. Zdjęcie na Instagramie użytkownika TEDE • 12 Lis, 2016 o 6:03 UTC, Instagram [dostęp 2016-11-19].
 74. Tede nie przestaje szpanować - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-10-13].
 75. "Szpanpan" - Tede i Sir Mich z nowym klipem, www.cgm.pl [dostęp 2016-10-19].
 76. CO PRZYNIESIE 2016, CZYLI NAJBARDZIEJ OCZEKIWANE PŁYTY - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-10-26].
 77. 5 polskich rapowych premier jesieni, na które czekamy, newonce.net, 28 września 2016 [dostęp 2016-10-13].
 78. OLiS – sprzedaż w okresie 02.12.2016 – 08.12.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-15].
 79. ZPAV: złote płyty 2016 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-12-15].
 80. 2016 NA OLISIE: LISTA NAJCHĘTNIEJ KUPOWANYCH PŁYT W POLSCE - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-14].
 81. Płyta roku, kontrowersyjny utwór, refren roku |POLSKI RAP 2016 - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-14].
 82. a b TEDE "KEPTN" - Polską Rap Płytą 2016!, www.hip-hop.pl [dostęp 2017-01-29] (pol.).
 83. TEDE RUSZA W TRASĘ TOUR_BULENCJE 2017 - LISTA MIAST - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-14].
 84. WEEKEND Z TEDE W BERLINIE I LIMITOWANY MIXTAPE - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-14].
 85. a b c d e f Beef: Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). tedunio.com. [dostęp 2010-02-14].
 86. a b Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2010-02-14].
 87. Tede vs. Płomień 81 i Nowator (pol.). www.muzyka.pl. [dostęp 2010-02-14].
 88. Nowator i Crazy Frog odpowiadają Tedemu (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2010-02-14].
 89. Beef'y na polskiej scenie hip-hopowej (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2016-09-02].
 90. Beef to przeciąganie liny – wywiad z Onarem (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-14].
 91. a b ROZKMINA: Beef is Beef (cz.1) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-09-02].
 92. Tede dissuje Onara! (ang.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2016-09-02].
 93. Ranking dissów w polskim rapie - zobacz 10 najlepszych z nich | Blaber, 18 kwietnia 2016 [dostęp 2016-09-30] (pol.).
 94. 50 Najlepszych Polskich Dissów wg RealiasBlog - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-09-30].
 95. a b 7 największych beefów w polskim hip-hopie, newonce.net, 8 maja 2016 [dostęp 2016-09-30].
 96. a b Krzysztof Nowak, http://muzyka.interia.pl/hip-hop/news-dobrze-wysmazona-wolowina-10-najciekawszych-beefow-w-histori,nId,1703472, 12 marca 2015.
 97. Peja: wiecie, co robić. Tłum rzucił się na widza [dostęp 2016-09-16].
 98. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2016-09-16].
 99. Peja freestyle Warszawa Fonobar 25.09.2009. Adrian Biliński
 100. WIELKIE JOŁ / DOM RAPU / #NWJ / TEDE NOTE2 ERRATA, Wielkie Joł [dostęp 2016-09-16].
 101. Miłosz Miszczyński, Hip-Hop w Polsce: Od Blokowisk do Kultury Współczesnej, Warszawa: Wyd. UW, 2014, ISBN 978-83-235-1761-0.
 102. News - Rychu odwołuje kolejny koncert Tedego, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-09-16].
 103. HiPHOPedia :: e-Ncyklopedia polskiego hip-hopu, www.hiphopedia.info [dostęp 2016-09-16].
 104. cgm.pl Tede: "Nawet jak mi wpierdoli to trudno", www.cgm.pl [dostęp 2016-09-16].
 105. HiPHOPedia :: e-Ncyklopedia polskiego hip-hopu, www.hiphopedia.info [dostęp 2016-09-16].
 106. WIELKIE JOŁ / DOM RAPU / #NWJ / A/H24N2, Wielkie Joł [dostęp 2016-09-16].
 107. TEDE FEAT. MROZU -, www.cgm.pl [dostęp 2016-09-16].
 108. Tede - A.N.T.Y II [LIROY DISS [A/H24N2 MIXTAPE]]. TheReimus
 109. Tede - A.N.T.Y II [LIROY DISS [A/H24N2 MIXTAPE]]. TheReimus
 110. cgm.pl PEJA - "Frajerhejt 9.12", www.cgm.pl [dostęp 2016-09-16].
 111. cgm.pl PEJA - "Czas hardcoru" (diss na Tede), www.cgm.pl [dostęp 2016-09-16].
 112. RPS Enterteyment - Oficjalna strona - RPS "Czarny wrzesień", www.rpsenterteyment.com [dostęp 2016-09-16].
 113. ROZKMINA: Beef is beef (cz.6) - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-09-16].
 114. ROZKMINA: Beef is Beef (cz.7) - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-09-16].
 115. ROZKMINA: Beef is beef (cz.8) - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-09-16].
 116. ROZKMINA: Beef is beef (cz.9) - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-09-16].
 117. O firmie / Strony informacyjne - Holahola.pl, holahola.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 118. Miejscem gdzie żyjemy zawładnęły PLNY - IPOS, „IPOS”, 31 sierpnia 2016 [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 119. ABOUT, PLNY Textylia [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 120. STOCKISTS, PLNY Textylia [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 121. WIELKIE JOŁ / DOM RAPU / #NWJ / PLNY SPOD LADY, Wielkie Joł [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 122. Trykot TDK Sp. z o.o. (pol.). www.krs-online.com.pl. [dostęp 2013-02-21].
 123. a b c MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18].
 124. a b c d e Tede (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2009-12-06].
 125. Zebra z klasą / Racing Stripes.
 126. Tede, Pezet i Kołcz w Kryminalnych, www.hip-hop.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 127. Tede i Rozynek we "Francuskim numerze", „Onet Wiadomości”, 23 lutego 2006 [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 128. Tym i Tede na planie, dziendobry.tvn.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 129. "Pionierzy Stylu - Włodi" - film dokumentalny | Popkiller, www.popkiller.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 130. Esende Mylffon Tour – Król Jest Tylko Jeden | Hip-Hop | Rapgra.com, www.rapgra.com [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 131. Esende Mylffon Kurortour | Albumy | Rapgra.com, www.rapgra.com [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 132. Tede ogłosił trasę "Elliminatour", „Onet Muzyka”, 11 kwietnia 2013 [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 133. TEDE Z "KURTEM_ROLSONEM" W LONDYNIE - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 134. TEDE NA DRODZE DO ZWYCIĘSTWA: WARSZAWA I KATOWICE W TEN WEEKEND - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 135. "SZTYWNIUTKO, J*BAĆ TEDEGO" - NIETUZINKOWA ZAPOWIEDŹ KONCERTU TDF-A" - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 136. WIELKIE JOŁ / DOM RAPU / #NWJ / WYDARZENIA, Wielkie Joł [dostęp 2017-01-20] (ang.).
 137. TEDE RUSZA W TRASĘ TOUR_BULENCJE 2017 - LISTA MIAST - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
 138. ZPAV: Fryderyki 2003 Nominowani i Laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-08-26].
 139. 13. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2016-08-23].
 140. ZPAV: Fryderyki 2004 Nominowani i Laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-08-26].
 141. Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl: 2005 rokiem Pło, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 142. Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl – 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 143. "7" płyta roku 2006, nowy plebiscyt i konkurs!, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 144. Molesta "Powrót" singlem 2006! Nowa kategoria plebiscytu, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 145. Tede laureatem PAM AWARDS 2008 ! (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-08-26].
 146. 17. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-08-26].
 147. Pih polską postacią roku 2008, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 148. a b Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2004-2015, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-10-01].
 149. Nominowani do Superjedynek 2009 są super? (pol.). tuba.pl. [dostęp 2016-10-16].
 150. Superjedynki: Szczęśliwe siódemki (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 151. WIELKIE JOŁ / DOM RAPU / #NWJ / Note2 Polską Płyta Roku 2009 według Hip-Hop.pl, Wielkie Joł [dostęp 2016-10-01].
 152. "Już od '99 płynę" WFD Polskim Singlem Roku 2009, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 153. Doda, Chylińska czy Paulla? (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 154. Kto ma szansę na Yacha? (pol.). tuba.pl. [dostęp 2010-08-26].
 155. SuperJedynki 2010: Oto nominowani! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-08-26].
 156. SuperJedynki 2010 (ang.). festiwalopole.com. [dostęp 2010-09-12].
 157. MTV Europe Music Awards 2010: Znamy nominowanych! (pol.). www.mtv.pl. [dostęp 2010-09-20].
 158. VIVA Comet 2011 – Poznaj nominowanych!! (pol.). www.viva-tv.pl. [dostęp 2011-01-17].
 159. Peja Polskim Wykonawcą Roku 2010, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 160. "Puszka Pandory" Piha i Chady Polskim Singlem Roku 2010, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 161. "Dowód Rzeczowy Nr 1" Piha Polską Płytą Roku 2010, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 162. Slums Attack Polskim Wykonawcą Roku 2012, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 163. "Nie Banglasz" Tedego Polskim Singlem Roku 2013, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-10-01].
 164. Polski hip-hop – najlepsze utwory 2013 roku, www.cgm.pl [dostęp 2017-01-10].
 165. Paluch Polskim Artystą Roku 2013, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 166. "Demonologia II" Słonia i Miksera Polską Płytą Roku 2013!, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 167. PODSUMOWANIE 2013: Najlepszy album roku - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-08].
 168. PODSUMOWANIE 2013: Postać Roku - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-10].
 169. Mateusz Natali: Sztosy 2014 - poznaliśmy nominacje (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02].
 170. Fryderyki 2015 - nominacje (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2015-03-04].
 171. Loco Tranquilo - Vixena - Polską Rap Płytą 2014, www.hip-hop.pl [dostęp 2017-02-05] (pol.).
 172. MTV EMA 2015 25.10.2015 Mediolan Nominowani. EMA.MTV. [dostęp 2015-11-05].
 173. O.S.T.R Polskim Artystą Roku 2015, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-10-01].
 174. Fryderyki 2016: nominowani (pol.). zpav.pl. [dostęp 2016-03-09].
 175. NAJLEPSZA PŁYTA HIP-HOP 2015, „Muzykoholicy.COM”, 15 maja 2016 [dostęp 2016-12-30] (pol.).
 176. Shadowplay - Kartky'ego - Polską Rap Płytą 2015, www.hip-hop.pl [dostęp 2016-12-30].
 177. Mazury Hip-Hop Festiwal 2016 - dzień 2: Tede ze Złotą Felgą i szaleństwo publiczności – informacje, premiery teledysków – ESKA.pl [dostęp 2016-09-17].
 178. TEDE ZE STATUETKĄ ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2016-09-17].
 179. Płyta roku, kontrowersyjny utwór, refren roku |POLSKI RAP 2016 - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-01-08].
 180. TEDE Polskim Artystą Roku 2016!, www.hip-hop.pl [dostęp 2017-02-28] (pol.).
 181. Tede i Wujek Samo Zło w "Zebrze z klasą" (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-12-06].
 182. Karolina Dobkowska: "Pionierzy Stylu - Włodi" - film dokumentalny (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-02].