Zrób to sam (hobby)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chłopiec pracujący nad domowej roboty modelem samolotu, 1942 rok

Zrób to sam (ang. do it yourself ('du: ıt jə’self), w skrócie DIY) – określenie idei związanej z samodzielnym, niekomercyjnym wykonywaniem zwykle na własne potrzeby różnych prac bez pomocy profesjonalistów. Anglojęzyczny termin DIY pojawił się na początku XX wieku, a do powszechnego użytku wszedł po II wojnie światowej. DIY może być także niezależnym artystą, który pisze, nagrywa i produkuje własne piosenki, zwykle we własnym domu. Wraz z rozwojem programów DAW (Digital Audio Workstations) czy takich jak Logic Pro X firmy Apple, Ableton Live i FL Studio. Wielu artystów na świecie tworzy tak własną muzykę i wydaje ją własnym sumptem na portalach streamingowych bez udziału dużych wytwórni płytowych[1].

Subkultura[edytuj | edytuj kod]

Określenie to dotyczy wywodzącej się z subkultury hippie i punk (choć do niej się nieograniczającej) idei samodzielnego wytwarzania m.in. tworzenia zinów, ręcznego malowania naszywek i koszulek, wydawania utworów muzycznych nagranych własnym sumptem, organizowania koncertów bez pomocy sponsorów.

Idea[edytuj | edytuj kod]

Idea jest rozpowszechniana także przez hakerów, miłośników technologii, elektroników hobbystów, którzy udostępniają na swoich stronach i forach dyskusyjnych filmy i inne pliki z instruktażami np. montażu gniazda do ładowarki samochodowej w komputerze, instalacji OS X na PC, zasilenia routera przez gniazdo ethernetowe, budowy zegara cyfrowego, budowy zestawu głośników do kina domowego, nawet własnego odtwarzacza mp3 i wiele innych. Może to służyć wielu celom – od promocji danego ruchu, zespołu lub idei do pozyskiwania pieniędzy na różne cele.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Przykładowi polscy muzycy posiadający główne cechy DIY tj. nagrywający i wydający muzykę w swoich własnych wydawnictwach.

Majsterkowanie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie DIY funkcjonuje w państwach anglojęzycznych także jako nazwa sklepu z przyborami, narzędziami oraz materiałami dla majsterkowiczów. Idea ta rozprzestrzeniła się na kraje europejskie w postaci komercyjnej; wielu producentów we wszystkich dziedzinach technicznych, od budownictwa, poprzez wykańczanie wnętrz na elektronice skończywszy, oferuje zestawy do samodzielnego wykorzystania.

Od lat 90. ruch Zrób to Sam coraz zaczęło rozwijać się w skali globalnej dzięki rozwojowi sieci WWW. W efekcie zaczęły powstawać blogi i vlogi oferujące tutoriale[2] krok po kroku pokazujące jak samodzielnie wykonać konkretne przedmioty, elementy remontu czy domowych napraw. Obecnie zasięg tego ruchu jest już na tyle masowy, że według badania z czerwca 2016 r. Zrób to sam. Jak Polacy łączą przyjemne z pożytecznym? 84% Polaków nie tylko samodzielne wykonuje różne czynności w domu czy ogrodzie, ale też 73% robi to z przyjemnością[3][4].

„Samoróbki”[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Broken Stereo, Bedroom Pop and the Rise of the DIY Artist [online], Medium, 14 stycznia 2020 [dostęp 2020-06-20] (ang.).
  2. Alfabet majsterkowicza. Co to jest DIY, upcycling i tutorial? Majsterki.pl [online], 27 stycznia 2015 [dostęp 2016-07-12] (pol.).
  3. Raport o "zrób to sam”, czyli jak Polacy łączą przyjemne z pożytecznym [online], www.gazetaprawna.pl, 16 czerwca 2016 [dostęp 2022-01-23] (pol.).
  4. DIY: „Zrób to sam” w Polsce – raport [pdf], majsterki.pl, 17 czerwca 2016 [dostęp 2022-01-23].