Sokół (raper)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sokół
Ilustracja
Sokół, 2012
Imię i nazwisko

Wojciech Sosnowski

Pseudonim

Sokół, Nocny Narrator, Narrator[1]

Data i miejsce urodzenia

11 marca 1977
Warszawa

Gatunki

hardcore rap, rap

Zawód

raper, przedsiębiorca, dziennikarz radiowy

Aktywność

od 1996

Wydawnictwo

Prosto

Powiązania

Marysia Starosta, Jędker, Pono, DJ Deszczu Strugi

Zespoły
WWO (1999-2009)
ZIP Skład (od 1997)
TPWC (1996-2010)
Strona internetowa

Sokół, właściwie Wojciech Sosnowski[2] (ur. jako Wojciech Sokół 11 marca 1977 w Warszawie), znany również jako Nocny Narratorpolski raper, a także przedsiębiorca i dziennikarz radiowy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

Wojciech Sosnowski zdobył rozpoznawalność występami w grupie muzycznej WWO, której był współzałożycielem. Współtworzy także kolektyw ZIP Skład oraz zespół TPWC. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Marysia Starosta, Slums Attack, Molesta Ewenement, Hemp Gru, Wzgórze Ya-Pa 3, O.S.T.R., Mor W.A., Kapela Czerniakowska, Michał Urbaniak, Ania Szarmach, Tede, Taco Hemingway, Franek Kimono, Bonus RPK oraz Soundkail.

W 2011 roku Sosnowski został sklasyfikowany na 2. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[3]. Rok później znalazł się na 18. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys[4]. Jako dziennikarz był związany ze stacją radiową Roxy FM. Poza działalnością artystyczną pełni funkcję prezesa rady nadzorczej wytwórni muzycznej Prosto, której był założycielem.

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Sokół działalność artystyczną rozpoczął w 1996 roku w duecie TPWC, którą utworzył wraz z Ponem. Ich pierwszym utworem był „Hołd”[5]. Rok później raperzy, wraz z członkami zespołu Fundacja nr 1, utworzyli kolektyw pod nazwą ZIP Skład. W konsekwencji duet TPWC zawiesił działalność. Wcześniej, Sokół i Pono wystąpił m.in. podczas Rap Day ’97, poprzedzając występ formacji Run-D.M.C.[6] Jedynym, fonograficznym przejawem ówczesnej działalności TPWC był występ gościnny w utworze „Bez refrenu”, który znalazł się na wydanym w 1998 roku albumie producenckim DJ-a 600VProdukcja hip-hop[7]. 6 września 1999 roku nakładem R.R.X. do sprzedaży trafił debiutancki album ZIP Składu zatytułowany Chleb powszedni. Na wydawnictwie liczącym niewiele ponad 70 min. znalazło się 20 utworów. Produkcji nagrań podjęli się członkowie ZIP Składu oraz DJ 600V, Boese i Kliczu. Natomiast autorami scratch’y byli DJ Deszczu Strugi, DJ 600V oraz Vienio pod pseudonimem DJ Variat. Gościnnie na płycie wystąpili: zespół Mor W.A. oraz Kaczy, raper tworzący wówczas wraz z Chadą projekt Proceder. Nagrania sprzedały się w nakładzie 20 tys. egzemplarzy[8]. Do utworu „Zipping” powstał pierwszy teledysk, w którym wystąpił Sokół.

W 1999 roku Sokół wraz z Jędkerem, również członkiem ZIP Składu, założył zespół WWO[9][10].

Rok później Sokół wystąpił gościnnie na płytach ZiperyO.N.F.R. i Mor W.A.Te słowa mówią wszystko[11][12]. Raper wziął również udział w nagraniach składanek Styl reprezentacji pierwszej ligi i Pokaż walory. Na pierwszej z nich znalazł się solowy utwór Sokoła pt. „A zresztą...”, natomiast na drugiej nagrana z Włodim, Fu i Jaźwą kompozycja „Pamiętaj o melanżu”[13][14]. 6 września, także 2000 roku nakładem BMG Poland ukazał się pierwszy album WWO zatytułowany Masz i pomyśl[15]. Nagrania dotarły do 31. miejsca zestawienia OLiS[16]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Pelson, Włodi oraz członkowie zespołu ZIP Skład. Natomiast materiał muzyczny poza WWO wyprodukowali m.in. Karton, Majki i Waco.

W listopadzie 2001 roku, po wydaniu debiutu, w wyniku konfliktu z wytwórnią płytową BMG Poland grupa przyjęła nową nazwę W Wyjątkowych Okolicznościach[9]. Przyczyną sporu była piosenka WWO umieszczona bez wiedzy zespołu na kompilacji sygnowanej przez stację telewizyjną MTV[10]. Do składu na stałe dołączył także DJ Deszczu Strugi[10]. Również w 2001 roku Sokół gościł na solowej produkcji Eldoki pt. Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę[17]. Wziął także udział w nagraniach kompilacji Projekt postawa – co od dzisiaj jest istotne...[18]

1 października 2002 roku został wydany pierwszy singel WWO zwiastujący drugą płytę pt. „Moda”[19]. Na wydawnictwie znalazł się m.in. utwór „W wyjątkowych okolicznościach”, który przysporzył zespołowi znacznej popularności. Promowana teledyskiem piosenka znalazła się m.in. na 16. miejscu w zestawieniu telewizyjnej audycji TVP2 30 ton – lista, lista przebojów[20][21]. Również w październiku do sprzedaży trafił drugi album WWO pt. We własnej osobie[22]. Wyróżniona nominacją do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka[23] płyta dotarła do 8. miejsca listy sprzedaży OLiS[24]. Nagrania wyprodukowali m.in. DJ 600V, Noon, DJ Decks i WhiteHouse. Wśród gości znaleźli się m.in. zespoły Soundkail, Hemp Gru i Mor W.A. W międzyczasie Sokół rapował gościnnie na płytach takich wykonawców jak: Fu, Pono, WSP oraz Vienia i Pelsona[25][26][27][28].

8 maja 2003 roku został opublikowany drugi singel pochodzący z płyty zatytułowany „Damy radę”[29]. Piosenka, również promowana teledyskiem[30], odniosła znaczny sukces. Utwór znalazł się m.in. na 2. i 12. miejscu, odpowiednio Szczecińskiej Listy Przebojów[31] oraz Listy Przebojów Polskiego Radia Pomorza i Kujaw[32]. Pod koniec roku ukazał się debiut producencki EmadeAlbum producencki. Raper wystąpił w piosence pt. „Dam ci przeżyć”[33]. Wcześniej muzyk wziął udział w nagraniach płyty 15 Minut Projekt pod tym samym tytułem. Zwrotki Sokoła znalazły się w zarejestrowanej wraz z Anną Szarmach kompozycji „Najdłuższy chillout w mieście”[34].

W 2004 roku, poza licznymi koncertami wraz z WWO, Sokół wystąpił gościnnie na płytach Hemp GruKlucz[35] i AnalogiiEsensja czysta[36].

Na początku 2005 roku do sprzedaży trafiły produkcje SLUNajlepszą obroną jest atak oraz duetu Małolat i AjronW pogoni za lepszej jakości życiem z gościnnym udziałem Sokoła[37][38]. 12 listopada, tego samego roku równolegle do sprzedaży trafiły dwa albumy WWO zatytułowane Witam was w rzeczywistości i Życie na kredycie. Wydawnictwa uplasowały się odpowiednio na 12. i 18. miejscu zestawienia OLiS, sprzedając się w przeciągu dziesięciu dni od premiery w nakładzie około 10 tys. egzemplarzy każda[39][40][41]. Pierwsza z płyt powstała według koncepcji Sokoła z udziałem licznych producentów, w tym m.in. duetu WhiteHouse, Beathoavenz, Korzenia i Emade. Natomiast druga, opracowana przez Jędkera płyta została w całości wyprodukowana przez Toma Meyera. Wyróżnione nominacją do Superjedynki nagrania nie odniosły jednak równie spektakularnego sukcesu komercyjnego co poprzedni album WWO.

Po nagraniu ostatnich albumów przez WWO, Sokół i Jędker postawili na stworzenie oddzielnych projektów. Jędker wydał w 2007 roku solowy album pt. Czas na prawdę. Sokół również planował album solowy, jednakże produkcja została przekształcona w projekt Sokół feat. Pono (TPWC)[42]. Wcześniej, także w 2006 roku, Sokół gościł na jedynym albumie składu Bez CenzuryKlasyk. Zwrotka rapera znalazła się w utworze „Reprezentuję siebie”, w którym wystąpili także, inni, liczni wykonawcy, w tym m.in. THS Klika, Hemp Gru i Pyskaty[43]. Sokół gościł również na wydanej pod koniec roku płycie składu THS Klika zatytułowanej Liryka chodnika oraz wziął udział w nagraniach składanek Prosto Mixtape Deszczu Strugi i Cuba Libre[44][45][46].

14 grudnia 2007 roku nakładem Prosto ukazał się debiutancki album TPWC formacji zatytułowany Teraz pieniądz w cenie[47]. Produkcja sygnowana jako Sokół feat. Pono dotarła do 10. miejsca zestawienia OLiS[48]. Niespełna rok później wydawnictwo uzyskało status złotej płyty[49]. Album został wyprodukowany m.in. przez Czarnego, muzyka związanego z formacją HiFi Banda oraz przez wykonawcę muzyki tanecznej Roberta M. Na płycie znalazła się m.in. piosenka pt. „W aucie”, która przysporzyła duetowi popularności wykraczającej poza środowisko fanów muzyki hip-hopowej. Kompozycja w oryginale została zrealizowana z gościnnym udziałem Jędkera oraz Franka Kimono, postaci wykreowanej przez aktora Piotra Fronczewskiego. W ramach promocji do zremiksowanej wersji utworu z gościnnym udziałem Freda został zrealizowany teledysk, który wyreżyserował Jakub Łubniewski, znany m.in. ze współpracy z grupami WWO i Hemp Gru. Oprócz wykonawców piosenki w obrazie wystąpił także aktor i satyryk Stefan Friedmann.

Także w 2007 roku Sokół rymował na płytach FusznikaKrew i dusza, Bosskiego i Piero – Krak, a także duetu White HouseKodex 3: Wyrok[50][51][52].

Kolejny album formacji TPWC, ponownie sygnowany jako Sokół feat. Pono pt. Ty przecież wiesz co ukazał się 20 grudnia 2008 roku[53]. Płyta wydana przez firmę Prosto dotarła do 13. miejsca zestawienia OLiS[54]. Wydawnictwo było promowane teledyskami do utworów „Miód i cukier” i „Poczekalnia dusz” z gościnnym udziałem Sylwestra Kozery znanego z występów w Kapeli Czerniakowskiej. W 2008 roku duet dał szereg koncertów. Raperzy wystąpili m.in. na festiwalach Hip Hop Kemp i Coke Live Music Festival.

W 2009 roku Sokół i Pono jako TPWC wystąpili gościnnie wraz z Korasem na jedynym albumie zespołu Fundacja nr 1Poste restante. 7 grudnia, tego samego roku nakładem utworzonej przez Pona oficyny 3label ukazał się trzeci album duetu zatytułowany To prawdziwa wolność człowieka[55]. Materiał sygnowany jako produkcja Pono feat. Sokół dotarł do 29. miejsca listy OLiS[56]. Album został wyprodukowany przez Piotra Skotnickiego, znanego m.in. z występów w punkowym zespole Włochaty. W międzyczasie Sokół gościł na płytach ProjektantówBraterstwo krwi, Oxy.genDziewczyny, PopkaHeavyWeight, Bezimiennych – Walka oraz Kompleksu – Dosadno u raju[57][58][59][60][61].

Sokół, 2012

W kwietniu 2009 roku ukazał się piąty album studyjny wrocławskiego duetu producenckiego White House pt. Poeci z gościnnym udziałem Sokoła[62]. Na płycie znalazły się utworzy utrzymane w konwencji hip-hiphopowej, nagrane do tekstów wierszy polskich poetów. Raper wykonał wiersz Stanisława Wyspiańskiego zatytułowany „Niech nikt nad grobem mi nie płacze”. Natomiast latem do sprzedaży trafiła płyta klubowego producenta Roberta M – TAxi z gościnnym udziałem Sosnowskiego w utworze „Chciałbym tu”[63].

Z kolei w 2010 roku Sokół gościł na płytach duetu Toony’ego i DJ-a TomekkEhrenkodex, Pokoju z Widokiem na Wojnę2010 oraz HiFi Bandy – 23:55[64][65][66]. Do sprzedaży trafiła także składanka Prosto Mixtape 600V na której znalazło się dziesięć utworów z udziałem Sosnowskiego[67]. Również w 2010 roku działalność zakończył projekt TPWC.

W międzyczasie muzyk nawiązał współpracę z piosenkarką Marysią Starostą, z którą pozostawał w związku partnerskim. Para podjęła się realizacji wspólnego albumu. Materiał zatytułowany Czysta brudna prawda ukazał się 13 maja 2011 roku nakładem Prosto[68]. W realizacji projektu wzięli udział liczni producenci w tym m.in. Jimmy Ledrac, Shuko, DJ Wich, Magiera oraz Siwers. Z kolei wśród gości znaleźli się: zespoły HiFi Banda, Pokój z Widokiem na Wojnę oraz raperzy Chada, Ero i VNM. Nagrania promowane teledyskami do utworów „Sztruks”, „Reset”, „Myśl pozytywnie” i „W sercu” uplasowały się na 4. miejscu zestawienia OLiS[69][70][71][72][73]. Również w maju 2011 roku ukazał się drugi album ChadyWGW, na którym Sokół wraz z Brahem wykonał piosenkę „Ferment”[74]. Na płycie znalazł się także remiks w wykonaniu L Pro tegoż utworu, a także z udziałem Enoiks. Wcześniej do sprzedaży trafiła składanka Grube jointy 2: karani za nic na potrzeby której Sokół nagrał piosenkę pt. „Dentysta”[75]. W ramach promocji nagrań do utworu został zrealizowany również teledysk[76].

19 września tego samego roku odbyła się premiera utworu „Prosto w kosmos” nagranego przez Sokoła i Starostę z gościnnym udziałem Dioxa, Jurasa i VNM-a. Piosenka powstała w ramach promocji pierwszego polskiego sztucznego satelity naukowego „Lem”. Premiera odbyła się w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie po uroczystym nadaniu satelicie imienia od nazwiska pisarza Stanisława Lema, gdzie raper i piosenkarka wraz z gośćmi wykonali utwór na żywo. Na satelicie umieszczona została tabliczka z logotypem Prosto i pseudonimami wszystkich artystów biorących udział w nagraniu tego utworu[77]. Pod koniec roku debiutancka płyta Starosty i Sosnowskiego uzyskała status złotej, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy, a także tytuł płyty roku 2011 w kategorii hip hop według czytelników Wirtualnej Polski[49][78][79]. W międzyczasie Sokół gościł na płytach takich wykonawców jak: L.U.C., PMM, C.Z.S.T., Pokój z Widokiem na Wojnę, Zarys Zdarzeń oraz Bezimienni[80][81][82][83][84][85].

W 2012 roku Sokół po raz drugi wystąpił na solowej produkcji Chady pt. Jeden z Was[86]. Zwrotki rapera znalazły się w utworze tytułowym, w którym zaśpiewał także Kay, członek kwartetu B.O.K. Do końca roku Sokół wziął gościnnie udział w realizacji płyt Bosskiego Romana – Krak 4, WhiteHouseKodex 4, Parzela i SiwersaCoś się kończy, coś się zaczyna oraz debiucie producenckim DonatanaRównonoc. Słowiańska dusza[87][88][89][90]. Muzyk nagrał także piosenki z przeznaczeniem na składanki Drużyna mistrzów i Prosto Mixtape Kebs[91][92].

8 czerwca 2013 w Krakowie wraz z innymi artystami hiphopowymi wziął udział w koncercie pod nazwą „Tajne komplety”, zorganizowanym przez rapera Tadka i oddział Instytutu Pamięci Narodowej, stanowiącym połączenie wykonanej muzyki hip-hopowej i przekazanych treści z zakresu historii Polski[93][94].

Działalność pozamuzyczna[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku raper powołał wytwórnię muzyczną Prosto. W latach późniejszych firma rozszerzyła działalność o produkcję odzieży, a także przyjęła status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W latach 2006–2009 Sokół pełnił w firmie funkcję brand managera, był także członkiem zarządu. Od 2009 roku jest przewodniczącym rady nadzorczej[95]. W latach 2009–2013 Sosnowski był udziałowcem i dyrektorem kreatywnym Independent Media Platform Sp. z o.o.[96]

W 2001 roku był asystentem Anny Mieścickiej w trakcie prac nad tłumaczeniem biografii amerykańskiego rapera Eminema pt. Wściekły blond (ang. Angry Blonde; ISBN 83-87598-83-6)[97]. Raper był także jednym z bohaterów filmu dokumentalnego MTV Polska w reżyserii Joanny Rechnio pt. „Mówią bloki człowieku 2”[98]. W 2006 roku wystąpił w roli dubbingowanej w serialu Ziomek[99][100]. Również w 2006 roku Sokół wystąpił, jako on sam w filmie fabularnym Xawerego ŻuławskiegoChaos[101].

1 października 2010 miała miejsce premiera książki Jakuba Żulczyka „Zrób mi jakąś krzywdę” wydanej na CD w formie audiobooka czytanego przez Sokoła[102]. Natomiast w 2011 odbyła się premiera filmu animowanego Jeż Jerzy w reżyserii Wojtka Wawszczyka, w której wcielił się w postać skinheada Stefana[103]. Do końca 2012 roku jako dziennikarz był związany ze stacją radiową Roxy FM, w której wraz z Jakubem Żulczykiem prowadził autorską audycję „Instytut Prosto”[104]. Wcześniej wraz z Agnieszką Sielańczyk prowadził program „Prosto w Roxy”[105]. Prowadził także program „Kozackie sprzęty”, emitowany na kanale YouTube czasopisma PC World[106].

Raper jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV[107].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Sokół, właściwie Wojciech Sosnowski urodził się 11 marca 1977 roku w Warszawie jako Wojciech Sokół[108][109]. Sokół pochodzi z niepełnej rodziny, o zmiennym statusie materialnym. Jego dziadek w latach 70. i 80. XX wieku był przedstawicielem na Polskę szwajcarskich firm farmaceutycznych[5]. Matka, Iwona Michalska-Sosnowska[110], przez pewien czas była prezesem dużej firmy odzieżowej[111]. Natomiast zmarły w 1995 roku ojciec rapera Jan Sokół[112], oprócz prowadzenia biznesu, pisał teksty piosenek dla grupy Papa Dance[111][113][114]. Jest praprawnukiem Stanisława Wyspiańskiego (1869–1907)[5]. Babcia Sokoła, Krystyna Maria Michalska, była wnuczką Wyspiańskiego, córką Adama i Heleny (1895–1971) Chmurskich[113]. Jego krewnym był fizyk Leonard Sosnowski[115], a stryjem jest malarz surrealista Leszek Sokół[116]. Ma starszego brata, który mieszka w Moskwie[113].

Sosnowski w Warszawie uczęszczał do szkoły plastycznej, w której poznał innego rapera, Pona (obu usunięto ze szkoły)[111]. W przeszłości mieszkał w Gruzji i Łotwie. Maturę w języku rosyjskim napisał w gruzińskiej szkole w Tbilisi. Przez ponad 13 lat oficjalnie był bezdomny. W tym czasie mieszkał u znajomych, między innymi przez półtora roku w mieszkaniu Pona[111].

W latach 2009–2016 raper pozostawał w związku partnerskim z piosenkarką Marysią Starostą[117][118]. Następnie spotykał się z modelką Katarzyną Porycką[118]. Oboje 27 lipca 2019 byli świadkami na ślubie Jerzego „Jurasa” Wrońskiego i Anny Wasowskiej[119]. Jego obecną dziewczyną jest modelka Kinga Kożuch (stan na 2023 rok)[120][121].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule ZIP Skład, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule TPWC, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule WWO, w sekcji Dyskografia.
Albumy
Rok Album Pozycja
na liście
Sprzedaż Certyfikat
POL
[122]
2011 Czysta brudna prawda (oraz Marysia Starosta) 4
2013 Czarna biała magia (oraz Marysia Starosta)
 • Data: 13 grudnia 2013[125]
 • Wydawca: Prosto
 • Format: CD, LP, digital download
1
 • POL: 2× platynowa płyta[124]
2015 Różewicz – Interpretacje
(oraz Hades i Sampler Orchestra)
 • Data: 12 czerwca 2015[126]
 • Wydawca: Prosto, NCK
 • Format: CD, LP, digital download
29
2019 Wojtek Sokół
 • Data: 15 lutego 2019[127]
 • Wydawca: Prosto
 • Format: CD, digital download
1
 • POL: 4× platynowa płyta[124]
2021 Nic
 • Data: 19 listopada 2021
 • Wydawca: Prosto
 • Format: CD, digital download
1
 • POL: 3× platynowa płyta[124]
Single
Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat Album
RMF
[128]
SLiP
[129]
WFM
[130]
2011 „Reset” (oraz Marysia Starosta) Czysta brudna prawda
„Sztruks” (oraz Marysia Starosta)
2013 „Wyblakłe myśli” (oraz Marysia Starosta) Czarna biała magia
2014 „Zepsute miasto” (oraz Marysia Starosta)
2015 „W dół brzuchem” (oraz Marysia Starosta)
„Rób to, w co wierzysz”[131] Wojtek Sokół
(edycja deluxe)
2017 „Świadomy sen” (oraz Dawid Podsiadło)[133]
 • POL: platynowa płyta[134]
2018 „Chcemy być wyżej” 4 31 1
 • POL: 3× platynowa płyta[134]
Wojtek Sokół
2019 „Koniec gatunku” (gościnnie: Lena Osińska)[135]
 • POL: platynowa płyta[134]
„Napad na bankiet” (gościnnie: PRO8L3M i Taco Hemingway)
 • POL: 4× platynowa płyta[134]
2020 „Zorro”[136]
2021 Cześć(gościnnie: Sarius)[137]
 • POL: platynowa płyta[138]
Nic
Jednorożec[139]
 • POL: 2× platynowa płyta[124]
„Batoniki” (gościnnie: Hodak)[140]
Na cały świat(gościnnie: Quebonafide, Pezet)[141]
 • POL: platynowa płyta[142]
Płaczemy pięścią w stół[143]
„–” singel nie był notowany.
Inne notowane lub certyfikowane utwory
Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat Album
SLiP
[145]
LP3
[146]
2003 „Najdłuższy chillout w mieście”
15 Minut Projekt (oraz Sokół i Anna Szarmach)[147]
39 49 15 minut projekt
2019 „Hybryda”
 • POL: platynowa płyta[134]
Wojtek Sokół
„I tak i nie” (gościnnie: Hewra)
„Lepiej jak jest lepiej” (gościnnie: Mateusz Krautwurst)
 • POL: platynowa płyta[134]
„MC Hasselblad”
„Nie da na da” (gościnnie: Marcin Pyszora)
„Pluszowy”
„Pomyłka” (gościnnie: Andrzej Zaucha)
„Skażony”
„Sprytny Eskimos” (gościnnie: Igo)
 • POL: platynowa płyta[134]
„Z tobą”
 • POL: 2× platynowa płyta[134]
„Za ręce”
2021 „After” (gościnnie: Fred)[148] Nic
„Jak urosnę” (gościnnie: Fasolki)[150]
Kompilacje różnych wykonawców
Rok Album Utwór Źródło
2000 Styl reprezentacji pierwszej ligi Sokół – „A zresztą...” [13]
Pokaż walory Włodi, Fu, Sokół, Jaźwa – „Pamiętaj o melanżu” [14]
2001 Projekt postawa – co od dzisiaj jest istotne... Sokół, Felipe – „Niekończąca się historia końca z końcem wiązania” [18]
2006 Cuba Libre Sokół, Los Sicarios, Pallacio – „Checkeando”
Sokół, Koras, Los Sicarios – „A Veces”
[46]
Prosto Mixtape Deszczu Strugi DonGURALesko, O.S.T.R., Sokół – „Ziomek”
Sokół, Juras – „Ostatni moment”
Sokół, Bilon – „Podnieś”
Jędker, Felipe, Sokół, Mieron, Koras, Kali, Fu, Suja – „Jedziesz 1"
[45]
2010 Prosto Mixtape 600V Hades, Ostry, VNM, Małolat, Sokół – „Mentalne blizny”
Zarys Zdarzeń, Sokół, Wbrew Regułom – „Do fury”
Sokół, VNM – „Jestem swój”
Bezimienni, Sokół, VNM – „Mógłbym Ci opowiedzieć (Prosto Remix)”
Sokół, Siwers, Ero – „Pieniądze nie śmierdzą”
PMM, Brahu, Romeo, Popek, Młody Biały, VNM, Sokół – „Prosto stąd”
EastWest Rockers, Sokół, Marika – „Mój głos (Mothaship Remix)”
Spens, Sokół, Smoky Mo – „To nie gra, to życie”
Ill G, Sokół – „Mój blok (Prosto Remix)”
Elfue, KaeN, Doz, Pokój Z Widokiem Na Wojnę, Sid, Młody Biały, Zdycha,
Karlos, Sokół, Elvis, Pewna Pozycja, Fu – „U nas na śródmieściu”
[67]
2011 Grube jointy 2: karani za nic Sokół – „Dentysta” [75]
2012 Drużyna mistrzów Bosski Roman, Sokół – „Jak zaczynasz dzień” [91]
Prosto Mixtape Kebs VNM, Rak, Wężu, Juras, MadMajk, Diox, Brahu, Sokół, Pezet – „Życie wypisane na twarzy”
Parzel, Sokół, Sitek – „Plaża”
[92]
2014 Prosto XV Sokół, Marysia Starosta – „Czysta brudna prawda” [151]
2015 Prosto Mixtape IV Sokół, Taco Hemingway, Ras – „Lek przeciwbólowy”
Sokół, Brahu, Kaen – „Szczęśliwy idiota”
Sokół, Marysia Starosta, Bilon – „Zepsute miasto Prosto Remix”
VNM, KęKę, Sokół, Quebonafide – „Brać życie za mordę”
[152]
Występy gościnne
Rok Album Utwór Źródło
1998 DJ 600VProdukcja hip-hop „Pamiętaj o melanżu” (gościnnie: Włodi, Fu, Sokół, Jaźwa) [7]
2000 ZiperaO.N.F.R. „Sztuczna twarz” (gościnnie: Sokół) [11]
Mor W.A.Te słowa mówią wszystko „Idź za ciosem” (gościnnie: Młody Łyskacz, Sokół, Włodi, Fu) [12]
2001 EldoOpowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę „Numerki” (gościnnie: Sokół) [17]
2002 FuFuturum „Mój projekt, moje życie” (gościnnie: Sokół) [25]
PonoHołd „Hołd” (gościnnie: Sokół) [26]
WSPWspólnicy „Zarobek” (gościnnie: Sokół) [27]
Vienio, PeleAutentyk „Znów” (gościnnie: Sokół) [28]
2003 EmadeAlbum producencki „Dam ci przeżyć” (gościnnie: Sokół) [33]
15 Minut Projekt15 Minut Projekt „Najdłuższy chillout w mieście” (gościnnie: Sokół, Anna Szarmach) [34]
2004 Hemp GruKlucz „Poza kontrolą” (gościnnie: Sokół) [35]
AnalogiaEsencja czysta „Byłem pewien” (gościnnie: Peja, Sokół, Fu) [36]
2005 Slums AttackNajlepszą obroną jest atak „Reprezentuję biedę” (gościnnie: Sokół) [37]
Małolat/AjronW pogoni za lepszej jakości życiem „Sąsiedzi” (gościnnie: Ero, Sokół) [38]
2006 Bez CenzuryKlasyk „Reprezentuję siebie” (gościnnie: JWP Maffia, THS Klika, JurasWigor, Sokół,
Jacenty, Lui, Hemp Gru, Ko1Fu, Pyskaty, Yogi)
[43]
THS KlikaLiryka chodnika „Ślepy zaułek” (gościnnie: Sokół) [44]
2007 Fu – Krew i dusza „Imperium zła” (gościnnie: Rocca, Sokół, Olsen) [50]
Bosski Roman & Piero – Krak „Na 100%” (gościnnie: Sokół, Tadek)
„Kto twoim Bogiem?” (gościnnie: Sokół)
[51]
WhiteHouseKodex 3: Wyrok „Oni mogliby” (gościnnie: Sokół) [52]
2008 ProjektanciBraterstwo krwi „Pomocna dłoń” (gościnnie: Sobota, Sokół) [57]
Oxy.genDziewczyny „Angela (Gdybym wiedział, że istniejesz)” (gościnnie: Sokół) [58]
PopekHeavyWeight „Już mnie nie zobaczysz” (gościnnie: Sokół) [59]
Bezimienni – Walka „Mógłbym Ci opowiedzieć” (gościnnie: Sokół) [60]
Komplex – Dosadno u raju „Bolji svet” (gościnnie: Sokół) [61]
2009 WhiteHouse – Poeci „Niech nikt nad grobem mi nie płacze” (Stanisław Wyspiański) (gościnnie: Sokół) [62]
Robert MTaxi „Chciałbym tu” (gościnnie: Sokół) [63]
2010 Toony & DJ TomekkEhrenkodex „Może kiedyś” (gościnnie: Sokół) [64]
Pokój z Widokiem na Wojnę2010 „Wojna o pokój” (gościnnie: Sokół)
„Ramię w ramię” (gościnnie: Sokół)
[65]
HiFi Banda23:55 „Dobra droga” (gościnnie: Sokół)
„Nie śpię” (gościnnie: Sokół)
[66]
2011 ChadaWGW „Ferment” (gościnnie: Sokół, Brahu)
„Ferment” (L Pro Remix) (gościnnie: Sokół, Enoiks)
[74]
L.U.C.Kosmostumostów „Pospolite ruszenie” (gościnnie: Sokół) [80]
PMMPoza horyzont „Rwany rytm” (gościnnie: Sokół) [81]
C.Z.S.T. – Moment rozliczenia „Wizerunek” (gościnnie: Sokół) [82]
Pokój z Widokiem na Wojnę – Droga wojownika „Moja pierwsza dziewczyna – Remix 1" (gościnnie: Sokół) [83]
Zarys Zdarzeń – 2011 „Kilkaset słów” (gościnnie: Sokół, Martita) [84]
Bezimienni – Co mnie nie zabije to mnie wzmocni „Kiedyś byłem głuchy” (gościnnie: Sokół) [85]
2012 Chada – Jeden z Was „Jeden z Was” (gościnnie: Sokół, Kay) [86]
Bosski Roman – Krak 4 „Czym jest sukces?” (gościnnie: Sokół i Marysia Starosta) [87]
WhiteHouse – Kodex 4 „Do jutra” (gościnnie: VNM, Sokół, Hades) [88]
Parzel, SiwersCoś się kończy, coś się zaczyna „Nie powiem Ci jak żyć” (gościnnie: Sokół) [89]
ZjawinWszystko jedno „Ślub” (gościnnie: Sokół, Marysia Starosta) [153]
DonatanRównonoc. Słowiańska dusza „Z samym sobą” (gościnnie: Sokół) [90]
2013 Popek – Monster „Kto nie ryzykuje, szampana nie pije” (gościnnie: Sokół, Paluch) [154]
PihDowód rzeczowy nr 3 „Bez złudzeń” (gościnnie: Sokół, Lukasyno) [155]
DJ. B, SzczurZaraza „Dom zły” (gościnnie: Pezet, Juras, Sokół) [156]
Dixon37O.Z.N.Z. (Od zawsze na zawsze) „Jestem z Tobą” (gościnnie: Sokół, O.S.T.R.) [157]
PaluchLepszego życia diler „Chcę mniej” (gościnnie: Sokół) [158]
2014 Vienio – Etos 2 „Nie zabijaj dziecka, które siedzi we mnie” (gościnnie: Sokół) [159]
WhiteHouse – Kodex 5 Elements „To” (gościnnie: Sokół, Marysia Starosta) [160]
Pokój z Widokiem na Wojnę – Grawitacja „Religia” (gościnnie: Sokół, Marysia Starosta) [161]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule ZIP Skład, w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule TPWC, w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule WWO, w sekcji Teledyski.
Tytuł Rok Reżyseria/Realizacja Album Źródło
„Sztruks” (oraz Marysia Starosta) 2011 Kuba Dąbrowski Czysta brudna prawda [69]
„Reset” (oraz Marysia Starosta) Wal&Gura, Kuba Łubniewski [70]
„Myśl pozytywnie” (oraz Marysia Starosta) 2012 [71]
„W sercu” (oraz Marysia Starosta) Wal&Gura [72]
„Wyblakłe myśli” (oraz Marysia Starosta) 2013 Maciek Szupica, Wal&Gura Czarna biała magia [162]
„Zepsute miasto” (oraz Marysia Starosta) 2014 Jakub Radej [163]
„Nie śmiem”/„Wicher dobijał się do okien” (oraz Hades i Sampler Orchestra) 2015 Liubov Gorobiuk Różewicz – Interpretacje [164]
„W dół brzuchem” (oraz Marysia Starosta) Papaya Films Czarna biała magia [165]
Gościnnie
Emade – „Dam ci przeżyć” (gościnnie: Sokół) 2003 Album producencki [166]
Peja/Slums Attack – „Reprezentuję biedę” (gościnnie: Sokół) 2005 Dariusz Szermanowicz Najlepszą obroną jest atak [167]
Bez Cenzury – „Reprezentuję siebie” (gościnnie: Sokół, Hemp Gru i inni) 2006 Klasyk [168]
Los Sicarios – „Checkeando” (gościnnie: Pallacio, Sokół) Cuba Libre [169]
Los Sicarios – „A Veces” (gościnnie: Sokół, Koras) 2007 [170]
Bosski Roman – „Na 100%” (gościnnie: Sokół, Tadek) Krak [171]
Fu – „Ekskluzywny nokaut” (gościnnie: Sokół, Jędker) 2009 Dwaem Media Group Retrospekcje [172]
HiFi Banda – „Puszer remix” (gościnnie: Sokół, Ero, Tomasin, Zawodnik, Kosi) 2010 Letemknow Puszer [173]
Pokój z Widokiem na Wojnę – „Pokój z widokiem na wojnę” (gościnnie: Sokół i Marysia Starosta) 1cell 2010 [174]
Popek – „Champion sound” (gościnnie: Sokół, Hijack) Dziecko Wojny [175]
L.U.C. – „Pospolite ruszenie” (gościnnie: Sokół) 2011 L.U.C., NCK, Endorfina Media Kosmostumostów [176]
Donatan – „Z samym sobą” (gościnnie: Sokół) 2012 Piotr Smoleński Równonoc. Słowiańska dusza [177]
PMM – „Rwany rytm” (gościnnie: Sokół) Dobrekino Studio Poza horyzont [178]
Berezin – „Vera, chest, pravda” (gościnnie: Sokół) Michal Dabal, Wal&Gura ХМ2012 [179]
DJ. B, Szczur – „Dom zły” (gościnnie: Sokół, Pezet, Juas) 2013 Krzysztof Kiziewicz Zaraza [180]
Nizioł – „Stary wyga” (gościnnie: Lukasyno, Sokół) 2014 Oesvidyo Pretekst [181]
Dixon37 – „Jestem z tobą” (gościnnie: Sokół, O.S.T.R.) ML Filmz O.Z.N.Z. (Od zawsze na zawsze) [182]
Vienio – „Nie zabijaj dziecka, które siedzi we mnie” (gościnnie: Sokół) Adrian Łapczyński, Paweł Krzepina Etos 2 [183]
Inne
DonGURALesko, O.S.T.R., Sokół – „Ziomek” 2007 Prosto Mixtape Deszczu Strugi [184]
T.Love – „Love Love Love” 2008 Krzysztof Ostrowski Love, Love, Love – The Very BesT.Love [185]
Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – „I żeby było normalnie” 2010 1cell Prosto Mixtape 600V [186]
Elfue, Kaen, Doz, Koras, Sid, Młody B, Zdycha,
Karlos, Sokół, Elvis, Jacol, Fu, Juras, Kowal – „U nas na śródmieściu”
Wal&Gura [187]
Sokół, Siwers, Ero – „Pieniądze nie śmierdzą” 2011 R5 [188]
Zarys Zdarzeń, Sokół, Jarru, Cukraz – „Do fury” sensi& [189]
Sokół – „Dentysta” Zu Road Grube jointy 2: karani za nic [76]
Sokół, Ero – „Jeż Jerzy”[a] Kuba Tarkowski [190]
Numer Raz, Pyskaty, Onar, Sokół, Juchas, Chada, Pezet i inni – „A pamiętasz jak?” Letemknow A pamiętasz jak? (singel) [191]
Bosski Roman, Sokół – „Jak zaczynasz dzień” 2012 Wal&Gura Drużyna mistrzów [192]
VNM, KęKę, Sokół, Quebonafide – „Brać życie za mordę” 2015 Ludwik Lis Prosto Mixtape IV [193]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule WWO, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.
 Zobacz więcej w artykule TPWC, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.
Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2008 Artysta roku Viva Comet Awards Nominacja [194]
2011 Teledysk roku (Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – „I żeby było normalnie”) Viva Comet Awards Nominacja [195]
2012 Płyta roku (Sokół, Marysia Starosta – Czysta brudna prawda) Plebiscyt portalu Wirtualna Polska Laur [79]
Płyta roku (Sokół, Marysia Starosta – Czysta brudna prawda) Plebiscyt portalu Rapduma.pl Laur [196]
2015 Klip roku (Sokół, Marysia Starosta – „Zepsute miasto”) Sztosy 2014 Nominacja [197]
Album roku hip-hop (Sokół, Marysia Starosta – „Czarna biała magia”) Fryderyki 2015 Nominacja [198]
2016 Album roku hip-hop (Różewicz – Interpretacje) Fryderyki 2016 Nominacja [199]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria Rola Źródło
„Mówią bloki człowieku 2” 2001 Joanna Rechnio jako on sam [98]
Ziomek 2006 Laurent Nicolas rola dubbingowana [100]
Chaos Xawery Żuławski jako on sam [101]
Jeż Jerzy 2011 Wojtek Wawszczyk jako Stefan [103]
„One Love” 2012 Paweł Grabowski jako on sam [200]
„Pionierzy stylu – Włodi” 2014 jako on sam [201]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Teledysk promujący film pt. Jeż Jerzy (2011) w reżyserii Wojtka Wawszczyka, Tomasza Leśniaka i Jakuba Tarkowskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sokół. hiphopedia.info. [dostęp 2016-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-03)]. (pol.).
 2. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia polskiego rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 417. ISBN 978-83-7982-041-2.
 3. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29). machina.pl. [dostęp 2011-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-15)]. (pol.).
 4. 20 najlepszych polskich raperów wszech czasów. porcys.com. [dostęp 2015-07-24]. (pol.).
 5. a b c Bądźcie otwarci na różne rzeczy. muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-03)]. (pol.).
 6. Sokół i Pono razem po latach. zw.com.pl. [dostęp 2011-03-02]. (pol.).
 7. a b DJ 600V – „Produkcja – Hip Hop”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-05)]. (pol.).
 8. Krzysztof „KNT” Kozak – wywiad!. popkiller.pl. [dostęp 2013-03-14]. (pol.).
 9. a b Historia WWO. prosto.pl. [dostęp 2009-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-13)]. (pol.).
 10. a b c Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 503–504. ISBN 83-89738-75-9.
 11. a b Zipera – „O.N.F.R.”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-02)]. (pol.).
 12. a b Mor W.A. – „Te słowa mówią wszystko”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-04)]. (pol.).
 13. a b Styl reprezentacji pierwszej ligi. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-04)]. (pol.).
 14. a b Pokaż walory. hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 15. WWO – „Masz i pomyśl”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-02)]. (pol.).
 16. OLiS – sprzedaż w okresie 23.10.2000 – 29.10.2000. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-19]. (pol.).
 17. a b Eldo – „Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-02)]. (pol.).
 18. a b Projekt postawa – co od dzisiaj jest istotne.... hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 19. WWO – „Moda”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)]. (pol.).
 20. 30 ton – lista, lista przebojów. rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2012-09-04]. (pol.).
 21. WWO – „W wyjątkowych okolicznościach”. hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-01)]. (pol.).
 22. WWO – „We własnej osobie”. muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14]. (pol.).
 23. Fryderyki 2002: nominowani i laureaci. zpav.pl. [dostęp 2012-08-20]. (pol.).
 24. OLiS – sprzedaż w okresie 11.11.2002 – 17.11.2002. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-19]. (pol.).
 25. a b Fu – „Futurum”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-10)]. (pol.).
 26. a b Pono – „Hołd”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-04)]. (pol.).
 27. a b WSP – „Wspólnicy”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-04)]. (pol.).
 28. a b Vienio i Pele – „Autentyk”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-04)]. (pol.).
 29. WWO – „Damy radę”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)]. (pol.).
 30. WWO – „Damy radę”. hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-01)]. (pol.).
 31. „Damy radę” – WWO, radioszczecin.pl [dostęp 2018-12-27].
 32. Archiwum listy przebojów Radia PiK. Notowania z roku 2003. Notowanie nr 670 z dnia 13.07.2003. radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11]. (pol.).
 33. a b Emade – „Album producencki”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-12)]. (pol.).
 34. a b 15 Minut Projekt – „15 minut projekt”. muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-03-02]. (pol.).
 35. a b Hemp Gru – „Klucz”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-03)]. (pol.).
 36. a b Analogia – „Esensja czysta”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-13)]. (pol.).
 37. a b Slums Attack – „Najlepszą obroną jest atak”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-04)]. (pol.).
 38. a b Małolat / Ajron – „W pogoni za lepszej jakości życiem”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-02)]. (pol.).
 39. OLiS – sprzedaż w okresie 13.02.2006 – 19.02.2006. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-19]. (pol.).
 40. OLiS – sprzedaż w okresie 06.02.2006 – 12.02.2006. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-19]. (pol.).
 41. Hip hop 2005: Najpopularniejsze płyty. muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14]. (pol.).
 42. Trzecie Pokolenie Warszawskiej Colendy – wywiad z Sokołem i Pono. hip-hop.pl. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-25)]. (pol.).
 43. a b Bez Cenzury – „Klasyk”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 44. a b THS Klika – „Liryka chodnika”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-02)]. (pol.).
 45. a b Kompilacja „Prosto Mixtape Deszczu Strugi”. prosto.pl. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-19)]. (pol.).
 46. a b V/A – „Cuba Libre”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)]. (pol.).
 47. Sokół feat. Pono – „Teraz pieniądz w cenie”, discogs.com [dostęp 2018-12-27] (ang.).
 48. OLiS – sprzedaż w okresie 10.03.2008 – 16.03.2008. olis.onyx.pl. [dostęp 2011-03-21]. (pol.).
 49. a b ZPAV: złote płyty przyznane w 2008 roku. zpav.pl. [dostęp 2011-12-08]. (pol.).
 50. a b Fu – „Krew i dusza”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 51. a b Bosski Roman & Piero – „Krak”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 52. a b WhiteHouse – „Kodex III: Wyrok”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-03)]. (pol.).
 53. Sokół i Pono na nowej płycie w towarzystwie Ani Szarmach. [dostęp 2008-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-15)]. (pol.).
 54. OLiS – sprzedaż w okresie 05.01.2009 – 11.01.2009. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-08]. (pol.).
 55. Pono feat Sokół – „To prawdziwa wolność człowieka”. prosto.pl. [dostęp 2009-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-17)]. (pol.).
 56. OLiS – sprzedaż w okresie 01.02.2010 – 07.02.2010. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-12]. (pol.).
 57. a b Projektanci – „Braterstwo krwi”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-04)]. (pol.).
 58. a b Dlaczego udostępniamy album „Dziewczyny” w internecie...?. myspace.com/myoxygenmusic. [dostęp 2011-03-01]. (pol.).
 59. a b Popek – „HeavyWeight”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 60. a b Bezimienni – „Walka”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-02)]. (pol.).
 61. a b Komplex – „Dosadno u raju”. hhunity.org. [dostęp 2011-03-01]. (chorw.).
 62. a b Różni Wykonawcy – „Poeci”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-13)]. (pol.).
 63. a b Robert M – „Taxi”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-27)]. (pol.).
 64. a b DJ Tomekk & Toony. „Ehrenkodex”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 65. a b Dziś premiera „Pokoju z Widokiem na Wojnę”. hip-hop.pl. [dostęp 2010-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-01)]. (pol.).
 66. a b HiFi Banda – „23:55”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-03)]. (pol.).
 67. a b V/A – „Mixtape Prosto 600V”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-05)]. (pol.).
 68. a b Płyta Sokoła i Marysi Starosty 13 maja. cgm.pl. [dostęp 2011-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-07)]. (pol.).
 69. a b Sokół i Marysia Starosta – „Sztruks”. youtube.com. [dostęp 2011-04-09]. (pol.).
 70. a b Sokół i Marysia Starosta – „Reset”. youtube.com. [dostęp 2011-04-09]. (pol.).
 71. a b Sokół i Marysia Starosta – „Myśl Pozytywnie” teledysk. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-06)]. (pol.).
 72. a b Sokół i Marysia Starosta „W sercu” teledysk. hip-hop.pl. [dostęp 2012-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-30)]. (pol.).
 73. OLiS – sprzedaż w okresie 16.05.2011 – 22.05.2011. olis.onyx.pl. [dostęp 2011-05-20]. (pol.).
 74. a b Chada – „WGW”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-07)]. (pol.).
 75. a b V/A „Grube jointy 2: karani za nic”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 76. a b Sokół – „Dentysta”. youtube.com. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 77. Sokół, Marysia Starosta, Diox i Juras promują pierwszego polskiego satelitę. muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-09-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-14)]. (pol.).
 78. ZPAV: regulamin przyznawiania certyfikatów sprzedaży. zpav.pl. [dostęp 2010-09-23]. (pol.).
 79. a b Wybraliście najlepsze polskie płyty 2011 roku. wp.pl. [dostęp 2012-01-01]. (pol.).
 80. a b L.U.C – „Kosmostumostów”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-04)]. (pol.).
 81. a b PMM – „Poza horyzont”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-03)]. (pol.).
 82. a b CZST – „Moment rozliczenia”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 83. a b Pokój z Widokiem na Wojnę – „Droga wojownika”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 84. a b Zarys Zdarzeń – „2011”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-04)]. (pol.).
 85. a b Bezimienni – „Co mnie nie zabije to mnie wzmocni”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-03)]. (pol.).
 86. a b Chada – „Jeden z was”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-22]. (pol.).[martwy link]
 87. a b Bosski Roman – „Krak 4”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-04)]. (pol.).
 88. a b WhiteHouse – „Kodex IV”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 89. a b Parzel & Siwers – „Coś się kończy, coś się zaczyna”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-08)]. (pol.).
 90. a b Donatan – „Równonoc”. hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 91. a b V/A – „Drużyna mistrzów”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-05)]. (pol.).
 92. a b V/A – „Prosto Mixtape Kebs”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-02)]. (pol.).
 93. Koncert „Tajne Komplety” – Kraków, 8 czerwca 2013. ipn.gov.pl. [dostęp 2013-06-14]. (pol.).
 94. „Tajne Komplety” w Krakowie. Zobacz, jak polscy hip-hopowcy opowiedzieli o polskiej historii! Zdjęcia i wideo!. wpolityce.pl, 2013-06-09. [dostęp 2013-06-14]. (pol.).
 95. „PROSTO” SP. Z O.O. – Raport Infoveriti. infoveriti.pl. [dostęp 2011-03-02]. (pol.).[martwy link]
 96. Wojciech Sosnowski Sokol. pl.linkedin.com. [dostęp 2013-03-21]. (ang.).
 97. Sokół. orange.pl. [dostęp 2013-03-20]. (pol.).
 98. a b „Mówią bloki człowieku 1 i 2” – (dokument o Polskim HipHopie). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18]. (pol.).
 99. „Ziomek” Francuska kreskówka z czołówką polskiego hip hopu. cgm.pl. [dostęp 2011-03-02]. (pol.).
 100. a b Ziomek. filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04]. (pol.).
 101. a b Chaos. filmweb.pl. [dostęp 2012-05-02]. (pol.).
 102. Sokół czyta audiobooka.. prosto.pl. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-04)]. (pol.).
 103. a b Sokół i Michał Koterski skinheadami?!. hip-hop.pl. [dostęp 2011-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-25)]. (pol.).
 104. Poważne cięcia w Roxy FM. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-03)]. (pol.).
 105. Druga audycja Sokoła w Roxy FM! (audio). glamrap.pl. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-08)]. (pol.).
 106. Sokół będzie prowadził program „Kozackie sprzęty”!. glamrap.pl. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-11)]. (pol.).
 107. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). zpav.pl. [dostęp 2010-10-03]. (pol.).
 108. Łukasz Dulniak: Przygotujcie się na Jeża!. tvn24.pl, 17 czerwca 2008. [dostęp 2008-10-11].
 109. Sokół i Marysia Starosta / Włodi / DJ B koncert 17 marca. radiobiper.info. [dostęp 2013-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-20)]. (pol.).
 110. Proces o nowy podział spadku po Stanisławie Wyspiańskim. kraków.gazeta.pl. [dostęp 2012-06-23]. (pol.).[martwy link]
 111. a b c d Piekło to powtarzalność. muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)]. (pol.).
 112. Jan Sokół. discogs.com. [dostęp 2011-03-02]. (ang.).
 113. a b c Sokół i Pono. wywiadowcy.pl. [dostęp 2012-06-03].
 114. Piekło to powtarzalność. exklusiv.pl. [dostęp 2011-03-02]. (pol.).
 115. Sokół vs Artur Rawicz – 1 NA 1 (czas: 47:04-47:14). youtube.com, 2019-03-18. [dostęp 2019-12-26].
 116. Filip Kalinowski: Wywiad: Sokół „Nie ćwiczę rapu” – o podejściu do słowa i sztuki mówi pierwszy narrator rodzimej sceny hiphopowej. redbull.com. [dostęp 2015-06-19]. (pol.).
 117. „Zupełnie się nie śpieszyliśmy” (rozmowa z Sokołem i Marysią Starostą). muzyka.wp.pl. [dostęp 2013-03-21]. (pol.).
 118. a b Sokół rozstał się z Marysią Starostą. Uwiodła go modelka „Playboya”. fakt.pl. [dostęp 2016-06-28]. (pol.).
 119. Mariusz Jop: Juras zmienił stan cywilny. Sokół był świadkiem. glamrap.pl, 2019-07-29. [dostęp 2019-12-26].
 120. 4FUN.TV, Sokół – nowa dziewczyna to siostrzenica Kuby Wojewódzkiego?! Jest dużo młodsza od rapera, 4FUN.TV - Pierwsza muzyczna telewizja społecznościowa [dostęp 2023-05-14].
 121. Mikołaj Ryniec, News - Sokół spędza wakacje w USA ze swoją nową dziewczyną, RAPOWO, 13 lutego 2023 [dostęp 2023-05-14] (pol.).
 122. OLiS – sprzedaż w okresie 16.05.2011 – 22.05.2011. olis.onyx.pl. [dostęp 2011-05-20]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 09.12.2013 – 15.12.2013. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-12-20]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 08.06.2015 – 14.06.2015. olis.onyx.pl. [dostęp 2015-06-19]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 15.02.2019 – 21.01.2019. olis.onyx.pl. [dostęp 2019-02-28]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 19.11.2021 – 25.11.2021. olis.onyx.pl. [dostęp 2021-12-02]. (pol.).
 123. a b c d Regulamin przyznawania wyróżnień, ZPAV, 1 sierpnia 2021 [dostęp 2023-03-10] [zarchiwizowane z adresu 2021-08-05].
 124. a b c d e Oficjalna Lista Wyróżnień – platynowe płyty, OLiS [dostęp 2023-06-16].
 125. Mateusz Natali: Sokół i Marysia Starosta „Czarna biała magia” – album w grudniu, szczegóły. popkiller.pl. [dostęp 2013-10-19]. (pol.).
 126. Łukasz Fatowy: Płyta Sokoła i Hadesa – data premiery, tracklista i okładka. glamrap.pl. [dostęp 2015-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-18)]. (pol.).
 127. Prosto., prosto.pl [dostęp 2019-01-25] (pol.).
 128. Lista Hop Bęc, notowanie numer 7535 piątek, 2 listopada 2018, rmfmaxxx.pl [dostęp 2018-11-06] (pol.).
 129. SLiP – Notowanie 1426 z 28 września 2018 roku, radioszczecin.pl [dostęp 2018-09-28] (pol.).
 130. WFM – Notowanie nr 1582 2018-09-17, weekendfm.pl [dostęp 2018-09-21] (pol.).
 131. Teledysk: Sokół – „Rób to, w co wierzysz”, GlamRap.pl, 2 listopada 2015 [dostęp 2021-10-07].
 132. a b c d e f g h Złote płyty CD przyznane w 2021 roku, ZPAV [dostęp 2021-10-07].
 133. Mateusz Natali, Sokół feat. Dawid Podsiadło „Świadomy sen” – teledysk, Popkiller, 25 maja 2017 [dostęp 2021-10-07].
 134. a b c d e f g h Platynowe płyty CD przyznane w 2021 roku, ZPAV [dostęp 2021-10-07].
 135. Sokół „Koniec gatunku” (ft. Lena Osińska) – 1. singiel z solowej płyty, rapnews.pl, 25 stycznia 2019 [dostęp 2021-10-07].
 136. Mateusz Natali: Sokół atakuje nowym singlem! „Zorro”. popkiller.pl, 2020-02-07. [dostęp 2020-02-09]. (pol.).
 137. Tak nazywają Sokoła pracownicy i dawni koledzy. Nowy singiel rapera robi ogromne zamieszanie w sieci, Onet.pl, 6 sierpnia 2021 [dostęp 2021-10-07].
 138. Platynowe płyty CD przyznane w 2023 roku, ZPAV [dostęp 2023-02-13].
 139. Marek Adamski, Sokół „Jednorożec” – drugi singiel z albumu „Nic”, Popkiller, 3 września 2021 [dostęp 2021-10-07].
 140. „Batoniki” – nowy singiel Sokoła, CGM, 24 września 2021 [dostęp 2021-10-07].
 141. Sokół, Quebonafide i Pezet dissują cały świat, CGM, 19 listopada 2021 [dostęp 2022-05-18].
 142. Platynowe płyty CD przyznane w 2022 roku, ZPAV [dostęp 2023-02-13].
 143. Igor Wiśniewski, Sokół z singlem „Płaczemy pięścią w stół”, Rytmy.pl, 8 października 2021 [dostęp 2023-02-13].
 144. a b Złote płyty CD przyznane w 2022 roku, ZPAV [dostęp 2023-02-13].
 145. SLiP – Statystyki dla wykonawcy 15 Minut Projekt feat. Sokół feat. Anna Szarmach. radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-13)]. (pol.).
 146. LP3 – Statystyki dla wykonawcy 15 Minut Projekt. lp3.pl. [dostęp 2012-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-10)]. (pol.).
 147. 15 Minut Projekt – „Najdłuższy chillout w mieście”. discogs.com. [dostęp 2012-07-17]. (ang.).
 148. „After” – Sokół, Genius [dostęp 2023-06-16] (ang.).
 149. Oficjalna Lista Wyróżnień – złote płyty, OLiS [dostęp 2023-06-16].
 150. Maxymilian Hozer, Sokół o Fasolkach: „Bałem się, że rodzice im zabronią”, GlamRap.pl, 22 grudnia 2021 [dostęp 2023-02-13].
 151. V/A – „Prosto XV”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-07)]. (pol.).
 152. Krystian Krupiński: Prosto Mixtape Cztery – okładka oraz pełna lista gości, wśród nich Taco Hemingway!. popkiller.pl. [dostęp 2015-11-29]. (pol.).
 153. Zjawin – „Wszystko jedno”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-11)]. (pol.).
 154. Popek – „Monster”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)]. (pol.).
 155. Pih – „Dowód rzeczowy nr 3”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-22)]. (pol.).
 156. DJ.B & Szczur – „Zaraza”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)]. (pol.).
 157. Dixon37 – „O.Z.N.Z.”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-22)]. (pol.).
 158. Paluch – „Lepszego życia diler”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-20)]. (pol.).
 159. Vienio – „Etos 2”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-08)]. (pol.).
 160. Whitehouse – „Kodex V: Elements”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-01)]. (pol.).
 161. Pokój Z Widokiem Na Wojnę – „Grawitacja”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-21)]. (pol.).
 162. Teledysk: Sokół i Marysia Starosta – „Wyblakłe myśli”. glamrap.pl. [dostęp 2013-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-14)]. (pol.).
 163. Sokol i Marysia Starosta – „Zepsute miasto”. youtube.com. [dostęp 2014-12-16]. (pol.).
 164. Mateusz Natali: Sokół/Hades/Sampler Orchestra „Nie śmiem” / „Wicher dobijał się do okien” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2015-06-11]. (pol.).
 165. Sokół i Marysia Starosta prezentują nowy teledysk. cgm.pl. [dostęp 2015-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)]. (pol.).
 166. Emade feat Sokol – „Dam ci przeżyć”. youtube.com. [dostęp 2014-12-17]. (pol.).
 167. Teledyski. poznanhiphop.pl. [dostęp 2010-01-24]. (pol.).
 168. Bez Cenzury feat. Sokół i inni – „Reprezentuję siebie”. hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-19)]. (pol.).
 169. Los Sicarios – „Checkeando (ft. Sokół)”. hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-18)]. (pol.).
 170. Los Sicarios feat. Sokół, Koras – „A Veces”. hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-18)]. (pol.).
 171. Bosski Roman – „Na 100%”. hip-hop.pl. [dostęp 2007-05-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]. (pol.).
 172. Fu „Ekskluzywny nokaut” ft. WWO – teledysk. hip-hop.pl. [dostęp 2009-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-26)]. (pol.).
 173. HiFi Banda feat. VNM, Kosi, Sokol, Ero, Zawodnik, Tomasina – „Puszer Remix 2”. youtube.com. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 174. Pokoj z Widokiem na Wojnę feat. Sokol i Marysia Starosta – „Pokoj z widokiem na wojnę”. youtube.com. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 175. Popek vel Dziecko Wojny – „Champion Sound” ft. Sokół, Hijack. youtube.com. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 176. L.U.C. feat. Sokol – „Pospolite ruszenie”. youtube.com. [dostęp 2014-12-17]. (pol.).
 177. Donatan feat. Sokół – „Z samym sobą” – klip. cgm.pl. [dostęp 2012-10-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)]. (pol.).
 178. PMM feat. Sokol – „Rwany rytm”. youtube.com. [dostęp 2014-12-17]. (pol.).
 179. Berezin feat. Sokol – „Vera, chest, pravda”. youtube.com. [dostęp 2013-03-20]. (pol.).
 180. Video Dnia: Zaraza ft. Pezet, Juras, Sokół „Dom zły”. popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 181. Nizioł ft. Lukasyno, Sokół „Stary wyga” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16]. (pol.).
 182. Krystian Krupiński: Dixon37 ft. Sokół, O.S.T.R. „Jestem z tobą” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16]. (pol.).
 183. Mateusz Natali: Vienio feat. Sokół „Nie zabijaj dziecka, które siedzi we mnie” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16]. (pol.).
 184. „Ziomek” Teledysk (Sokół, O.S.T.R., Don Guralesko). hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-18)]. (pol.).
 185. T.Love – „Love Love Love”. onet.pl. [dostęp 2010-10-08]. (pol.).
 186. Dj 600V – „I żeby było normalnie”. hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-31)]. (pol.).
 187. Prosto Label – „U nas na śródmieściu”. hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-08)]. (pol.).
 188. Sokół, Siwers, Ero – „Pieniądze nie śmierdzą”. youtube.com. [dostęp 2012-09-22]. (pol.).
 189. Zarys Zdarzen feat. Sokol, Jarru, Cukraz – „Do fury”. youtube.com. [dostęp 2012-09-22]. (pol.).
 190. Sokół – „Jeż Jerzy”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-03-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-18)]. (pol.).
 191. Małolat Numer Raz Juhas Pezet Sokół Diox Chada Ero Mes Molesta – „A pamiętasz jak?” [Official Video]. youtube.com. [dostęp 2011-04-02]. (pol.).
 192. Bosski & Sokół – „Jak zaczynasz dzień”. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-01)]. (pol.).
 193. Mateusz Natali: Video Dnia: VNM x KęKę x Sokół x Quebonafide „Brać życie za mordę”. popkiller.pl. [dostęp 2015-11-29]. (pol.).
 194. t.A.T.u. gościem specjalnym Viva Comet 2008. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-03)]. (pol.).
 195. Nominacje Viva Comet 2011. cgm.pl. [dostęp 2012-08-21]. (pol.).
 196. Zestawienie 2011 podsumowanie RapDuma. rapduma.pl. [dostęp 2012-08-21]. (pol.).
 197. Mateusz Natali: Sztosy 2014 – poznaliśmy nominacje. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02]. (pol.).
 198. Fryderyki 2015 – nominacje. zpav.pl. [dostęp 2015-03-04]. (pol.).
 199. Fryderyki 2016: nominowani. zpav.pl. [dostęp 2016-03-09]. (pol.).
 200. „One Love” – film o Robercie M!. glamrap.pl. [dostęp 2013-11-13]. (pol.).
 201. Karolina Dobkowska: „Pionierzy stylu – Włodi” – film dokumentalny. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-02]. (pol.).