Przejdź do zawartości

Idiomysis: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
nowe hasło
(Brak różnic)

Wersja z 22:53, 12 gru 2016

Idiomysis[1]
W. Tattersall, 1922[2]
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

skorupiaki

Gromada

pancerzowce

Podgromada

eumalacostraca

Nadrząd

torboraki

Rząd

Mysida

Rodzina

Mysidae

Podrodzina

Mysinae

Rodzaj

Idiomysis

gatunki

Idiomysis - rodzaj niewielkich skorupiaków z rzędu Mysida zamieszkujący ciepłe płytkie wody Oceanu Indyjskiego, Spokojnego i Morza Czerwonego[3].

Budowa[2][4]

Przedstawiciele rodzaju Idiomysis mają kilka milimetrów długości, charakteryzują się kulistym i krępym głowotułowiem, a ich krótki odwłok wygięty jest w dwóch miejscach tak że jego tylna część skierowana jest ku górze i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie głowotułowia. W porównaniu z innymi Mysida Idiomysis mają krótkie czułki za to relatywnie bardzo duże oczy. Telson jest krótki, trójkątny i przeważnie pozbawiony wyrostków i kolców, charakterystycznych dla innych rodzajów Mysida. Wyjątek stanowi pod tym względem gatunek I. diadema, który posiada dwa niewielki kolce na końcu telsonu. Idiomysis często są jaskrawo ubarwione.

Systematyka

W obrębie rodzaju opisano dotąd 6 gatunków[3]:

Ekologia

Skorupiaki z rodzaju Idiomysis pływają w niewielkich grupach (5 do >40 osobników) ponad dnem morskim w płytkich przybrzeżnych ekosystemach (głównie rafy koralowe)[5], potrafią również żerować na dnie. Dwa gatunki - I. inermis i I. tsurnamali są znane z wchodzenia w fakultatywne relacje symbiotyczne z ukwiałami[5], natomiast I. diadema pływa pomiędzy kolcami jeżowców z rodzaju Diadema[4]. Jest to najprawdopodobniej przykład komensalizmu, w którym skorupiaki otrzymują ochronę i/lub pożywienie[5]. Znane są również przypadki współwystępowania Idiomysis z wodorostami[2], strzykwami i odwróconymi meduzami z rodzaju Cassiopea[5].

Występowanie

Opisane dotąd gatunki występują w Oceanie Indyjskim u wybrzeży Indii, Mozambiku i RPA, w Morzu Czerwonym, w Morzu Wschodniochińskim, oraz u wschodnich wybrzeży Australii[3].

  1. Idiomysis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c W Tattersall. Indian Mysidacea. „Records of the Indian Museum”. 24, s. 445-504, 1922. (ang.). 
  3. a b c World Register of Marine Species. [dostęp 12.12.2016]. (ang.).
  4. a b Karl Wittmann. Description of Idiomysis diadema sp. nov.(Mysida, Mysidae, Anisomysini), associated with Diadema urchins in the Red Sea; with nomenclatorial notes on its genus. „Crustaceana”. 89 (5), s. 611-623, 2016. DOI: 10.1163/15685403-00003542. (ang.). 
  5. a b c d Association of the mysid Idiomysis inermis with the sea anemone Stichodactyla haddoni in Moreton Bay, Australia. „Marine Biodiversity”, 2015. DOI: 10.1007/s12526-015-0408-7. (ang.). 
{{Przypisy}} Nieprawidłowe pola: przypisy.