.eu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
.eu
Flaga Unii Europejskiej
Flaga Unii Europejskiej
.eu
Wprowadzona 2005
Typ domeny Krajowa domena najwyższego poziomu
Status Używana
Rejestracja EURid
Utrzymywana
przez
Komisja Europejska
Planowany użytek Jednostki powiązane z Unią Europejską
Faktyczny użytek Coraz popularniejsza wśród stron skierowanych do odbiorców w wielu krajach. Nadal jednak dominującą rolę odgrywają domeny narodowe
Ograniczenia
rejestracji domen
Rejestrujący musi mieć siedzibę na terenie Unii Europejskiej
Struktura rejestracji Rejestracje bezpośrednio na drugim poziomie
Rozstrzyganie
sporów
EU ADR
www.eurid.eu

.eudomena internetowa związana bezpośrednio z Unią Europejską.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uruchomienie domeny .eu nastąpiło 7 grudnia 2005 r. Początkowo uprawnione do rejestracji były tylko instytucje publiczne z Unii Europejskiej (w tym przypadku zastępuje ona domenę .eu.int) oraz organizacje posiadające prawa do znaków towarowych. Rejestracja jest dostępna dla wszystkich od 7 kwietnia 2006 r.

Kontrolę nad domeną .eu sprawuje konsorcjum EURid, w którego skład wchodzą operatorzy domen narodowych Belgii (.be), Czech (.cz), Szwecji (.se) i Włoch (.it).

W kwietniu 2011 r. liczba zarejestrowanych stron w domenie wyniosła 3,4 mln[1]. Aczkolwiek to relatywnie niska liczba rejestracji, bo niezmiennie najpopularniejsze domeny to krajowe (np. .pl jest niekwestionowanym liderem rejestracji w Polsce, a samych holenderskich mimo rozmiaru tego kraju jest ponad 4 miliony)[2][3][4].

Sprawdzanie dostępności[edytuj | edytuj kod]

Aby sprawdzić, czy dana nazwa jest dostępna, można skorzystać z oficjalnej strony Whois organizacji – http://www.whois.eu. Serwer whois.eu może przez port 43 być również skontaktowany przez aplikacje. Należy jednak mieć na uwadze, że maksymalna ilość zapytań to 100 w ciągu godziny i może w przypadku zbyt wielu zapytań zablokować adres IP.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]