Agra max

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Agra max
Erwin, 2010
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

biegaczowate

Podrodzina

Lebiinae

Plemię

Lebiini

Podplemię

Agrina

Rodzaj

Agra

Gatunek

Agra max

Agra maxgatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Lebiinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został opisany po raz pierwszy w 2010 roku przez Terry'ego L. Erwina na podstawie pojedynczej samicy, odłowionej w lutym 1938 roku w Novej Teutonii, w brazylijskim stanie Santa Catarina. Epitet gatunkowy nadano na cześć karabidologa Maxa Liebke[1].

Wraz z pokrewnymi A. cruciaria, A. grace, A. minasianus, A. notpusilla, A. perforata, A. pseudopusilla oraz A. pusilla tworzy w obrębie rodzaju grupę gatunków pusilla[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości 7 mm i szerokości 1,5 mm. Głowa i przedplecze są ubarwione metalicznie czarno z niebieskim połyskiem. Umiarkowanie wydłużona warga górna ma wierzchołkową krawędź ściętą. Punktowanie policzków i potylicy jest rozproszone i grube, miejscami oszczecone. Środek czoła jest wyniesiony i gładki, zaś boki wklęsłe i pomarszczone. Czułki są smoliste z lekkim, niebieskim połyskiem i z rudymi trzonkami. Przedplecze jest grubo i gęsto punktowane, pośrodku nieco rozszerzone. Pokrywy są matowe, w barwie błękitu. Ich kształt jest wyraźnie wypukły z nieco żebrowatymi międzyrzędami, sitkowatymi punktami w pojedynczych, a miejscami podwójnych rzędach na międzynerwiach oraz z niesymetrycznymi ząbkami u wierzchołków. Szczecinki na zapiersiu są rzadko rozmieszczone. Odnóża mają dwubarwne uda[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz ten jest arborikolem, zasiedlającym piętro koron drzew w równikowych lasach deszczowych, gdzie poluje na drobne stawonogi. Owady dorosłe są długoskrzydłe, zdolne do lotu. Bywają wabione przez sztuczne źródła światła. Obserwowane były w porze suchej. Larwy z rodzaju Agra przechodzą rozwój pod korą drzew, ale zdarza im się opuszczać kryjówki[1].

Owad neotropikalny, zamieszkujący średnie wysokości w obszarze Mata Atlântica. Gatunek endemiczny dla Brazylii, znany tylko z lokalizacji typowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Terry L. Erwin. Agra, arboreal beetles of Neotropical forests: pusilla group and piranha group systematics and notes on their ways of life (Coleoptera, Carabidae, Lebiini, Agrina). „Zookeys”. 66, s. 1–28, 2010. DOI: 10.3897/zookeys.66.684. PMID: 21594029.