Agrilus plurifrons

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Agrilus plurifrons
Jendek et Nakládal, 2018
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

bogatkowate

Podrodzina

Agrilinae

Plemię

opiętki

Rodzaj

Agrilus

Gatunek

Agrilus plurifrons

Agrilus plurifronsgatunek chrząszcza z rodziny bogatkowatych i podrodziny Agrilinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2019 roku przez Eduarda Jendeka i Oto Nakládala na łamach Journal of Asia-Pacific Entomology. Jako miejsce typowe wskazano Taunggyi w stanie Szan w Mjanmie. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „wieloczelny” i odnosi się do dymorfizmu płciowego w barwie czoła owada[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o wydłużonym, klinowatym w zarysie, wysklepionym ciele długości od 4 do 5 mm, z wierzchu głównie jednobarwnym. Głowa ma płytki wcisk środkowy, powierzchownie i gęsto pomarszczone ciemię, większe niż połowa jego szerokości, ale mniejsze niż cała jego szerokość oczy i piłkowane począwszy od czwartego członu czułki. Czoło samców jest złocistozielone, samic zaś ciemnokarminowe. Poprzeczne przedplecze ma wystający przed przednie kąty, szeroko łukowaty płat przedni, proste, a przed ostrymi kątami tylnymi zafalowane brzegi boczne, a żeberka boczne zbieżne i niepołączone. Na powierzchni przedplecza występuje para wcisków tylno-bocznych. Pokrywy pozbawione są żeberek barkowych i mają osobno ukośnie prawie ścięte wierzchołki z wystającymi kątami przyszwowymi. Przedpiersie ma duży płat przedni z wąsko, głęboko, łukowato wykrojoną krawędzią oraz lekko rozszerzony wyrostek międzybiodrowy o prostych brzegach bocznych i ostrych kątach. Wyrostek zapiersia jest wklęśnięty. Wierzchołkowa krawędź pygidium jest łukowata. Ostatni sternit odwłoka ma łukowato zafalowany rowek przykrawędziowy. Samiec ma symetryczny edeagus o płacie środkowym znacznie szerszym niż paramery[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad orientalny, znany z prowincji Luang Prabang w Laosie oraz prowincji Mandalaj i stanu Szan w Mjanmie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c E. Jendek, O. Nakládal. Revision of the Agrilus beatissimus species–group (Coleoptera, Buprestidae) with description of five new species from Southeast Asia. „Journal of Asia-Pacific Entomology”. 21 (3), s. 1028–1033, 2018. DOI: 10.1016/j.aspen.2018.07.019.