Alessandro Turchi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alessandro Turchi
Orbetto
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1578
Werona

Data i miejsce śmierci

22 stycznia 1649
Rzym

Narodowość

włoska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

barok

Alessandro Turchi zwany Orbetto (ur. 1578 w Weronie, zm. 22 stycznia 1649 w Rzymie) – włoski malarz epoki baroku.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Alessandro Turchi urodził się w Weronie w 1578 roku. Rodzina, od dwóch pokoleń mieszkająca w dzielnicy San Quirico, trudniła się płatnerstwem. Zdobył wykształcenie malarskie w pracowni Felice Brusasorziego w swym rodzinnym mieście. Sporadycznie odwiedzał Wenecję i Mantuę. Po śmierci mistrza w 1605 roku Turchi kończył rozpoczęte przez niego obrazy, zamówione do kościołów. Następnie zaczął tworzyć samodzielnie (Maria Magdalena pokutująca dla kościoła San Tomaso Cantuariense oraz Pokłon pasterzy dla kościoła San Fermo Maggiore). W grudniu 1609 roku został oficjalnym malarzem Akademii Filharmonii w Weronie (wł. Accademia Filarmonica veronese) w miejsce zmarłego Brusasorziego. W 1614 na stałe przeniósł się do Rzymu. Pod nadzorem Carlo Saraceniego brał udział w pracach dekoracyjnych w Sali Królewskiej (wł. Sala Regia) Pałacu Kwirynalskiego. Na zamówienie kardynała Scypiona Borghese namalował Chrystusa opłakiwanego przez Marię Magdalenę i aniołów oraz Wskrzeszenie Łazarza, znajdujące się obecnie w zbiorach Galerii Borghese. Spod pędzla Orbetto wyszła Święta Rodzina zdobiąca ołtarz jednej z kaplic w Bazylice św. Wawrzyńca „in Lucina”[1].

Malarz utrzymywał kontakty z rodzinną Weroną, malując zarówno obrazy o charakterze religijnym dla świątyń, jak i o tematyce mitologicznej na zamówienie takich rodów, jak: Gherardini, Curtoni czy Muselli. Jednym z ważniejszych mecenasów Turchiego był markiz Gaspare Gherardini związany z osobą królowej Krystyny Wazówny. Turchi łączy w swych dziełach luminizm znany z twórczości Caravaggia z chromatyzmem szkoły weneckiej[1][2].

W 1637 roku Turchi został prezesem rzymskiej Akademii Świętego Łukasza[2]. Zmarł w Rzymie 22 stycznia 1649 roku[1].

Dzieła Turchiego posiadają, m.in. takie kolekcje, jak: Luwr, Prado, Royal Collection na Zamku w Windsorze, National Gallery of Victoria w Melbourne, Detroit Institute of Arts, Stara Pinakoteka w Monachium, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Mattia Vinco: Turchi, Alessandro, detto l’Orbetto (Dizionario Biografico degli Italiani). treccani.it. [dostęp 2023-05-31]. (wł.).
  2. a b Turchi, Alessandro, detto l’Orbetto (Enciclopedia on line). treccani.it. [dostęp 2023-05-31]. (wł.).