Alpy Julijskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Triglav - najwyższy szczyt Alp Julijskich
Tamar

Alpy Julijskie (słoweń. Julijske Alpe, wł. Alpi Giulie) – część Alp Wapiennych rozciągające się równoleżnikowo na długości ok. 100 km od północno-wschodnich Włoch, do Słowenii. Ograniczone są od północy doliną Sawy, a na zachodzie dolinami Tagliamento i Felli. Od Alp Karnickich oddziela je rejon Pontebba-Tarvisio.

Najwyższym szczytem Alp Julijskich jest Triglav (2864 m n.p.m.)

Inne ważne szczyty:

Na ich terenie rozwinęła się gospodarka leśna, hodowla i przede wszystkim turystyka. Najważniejsze ośrodki sportów narciarskich znajdują się w miejscowościach Bovec, Kranjska Gora, Ratece-Planica i Bled w Słowenii oraz w Tarvisio i na Sella Nevea we Włoszech.

Znaczna część Alp Julijskich po stronie słoweńskiej objęta jest ochroną w ramach Triglavskiego Parku Narodowego.

Wszechstronny opis Alp Julijskich - ich morfologia i geologia, przyroda żywa i nieożywiona, klimat, historia poznania, zagospodarowania turystycznego oraz szlaki turystyczne na ich obszarze (od najłatwiejszych po via ferraty), można znaleźć w wydanych dotychczas w języku polskim przewodnikach: "Słoweńskie Alpy Julijskie" - Piotr Nowicki, 1998 oraz "Perciami Alp Julijskich (Słowenia - Włochy)" - Jacek Płonczyński, 2003 i "Alpy Julijskie (Słowenia - Włochy)" - Jacek Płonczyński, 2012.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Commons in image icon.svg