Apokalipsa Sofoniasza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Apokalipsa Sofoniaszaapokryf starotestamentowy. Zachował się we fragmentach.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Apokryf powstał prawdopodobnie w języku greckim w I wieku[1]. Na pewno powstanie Apokalipsy Sofoniasza należy przesunąć przed 175 rok[2]. Zachowała się wyłącznie jako cytat u Klemensa Aleksandryjskiego (Stromata) po grecku oraz we fragmentach w języku koptyjskim. Nicefor I podawał, że tekst liczył sześćset linijek[1]. Autorem był Żyd mieszkający w Egipcie, nienależący do ugrupowań esseńczyków i saduceuszów[3].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Apokryf zawierał prawdopodobnie opis podróży Sofoniasza po siedmiu niebiosach[1]. W zachowanych fragmentach Sofoniasz ujrzał na górze Seir trzech synów kapłana Joatama, którzy nie przestrzegali Prawa. Prorok miał również wizję dobrych aniołów, zapisujących w księdze życia czyny sprawiedliwych, oraz aniołów złych, którzy zapisywali czyny grzesznych. Zobaczył również aniołów wymierzających niegodziwym kary. Aniołowie składają dusze grzeszników w jednym miejscu, unoszą się z nimi przez trzy dni, po czym strącają do Szeolu. Po tej wizji Sofoniasz ubrał anielską szatę i dołączył do zastępów sławiących Boga. Apokalipsę kończy opis wizji czterech trąb[2].

Główną ideą tekstu jest podkreślenie, iż sąd Boży dotyczy wszystkich ludzi[4]. Człowiek w zależności od swojego ziemskiego postępowania otrzymuje bądź wieczną nagrodę w niebie, bądź wieczną karę w Szeolu. W apokalipsie wyrażona jest także idea wstawiennictwa świętych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stanisław Mędala, Wprowadzenie do literatury międzytestamentalnej, Kraków: The Enigma Press, 1994, s. 198, ISBN 83-86110-00-7.
  2. a b Ryszard Rubinkiewicz, Wprowadzenie do apokryfów Starego Testamentu, Lublin: Katolicki Uniwersytet Lubelski, 1987, s. 109, ISBN 83-00-00675-3.
  3. a b Ryszard Rubinkiewicz, Wprowadzenie do apokryfów Starego Testamentu, Lublin: Katolicki Uniwersytet Lubelski, 1987, s. 110, ISBN 83-00-00675-3.
  4. Stanisław Mędala, Wprowadzenie do literatury międzytestamentalnej, Kraków: The Enigma Press, 1994, s. 199, ISBN 83-86110-00-7.