Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magii
Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura
Producent Troika Games
Wydawca Sierra Entertainment
Dystrybutor PL: Play-It
Projektant

Jason D. Anderson, Leonard Boyarsky, Timothy Cain

Aktualna wersja 1.0.7.4
Data wydania

22 sierpnia 2001
PL: 1 października 2001

Gatunek

komputerowa gra fabularna

Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe

ESRB: Mature
PEGI: 12

Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Nośniki

CD (2)

Wymagania

Pentium II 300 MHz, 64 MB RAM, karta graficzna 8 MB

Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi (ang. Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura) – komputerowa gra fabularna stworzona przez Troika Games, a wydana przez Sierra Entertainment 22 sierpnia 2001. Cechą charakterystyczną Arcanum jest steampunkowy świat gry będący mieszaniną fantasy i świata doby rewolucji przemysłowej. W Polsce gra dystrybuowana była przez Play-It.

Fabuła i rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W grze występują dwie przeciwstawne siły – Magyia i Technologia. Mag nie może korzystać z technologicznych urządzeń i odwrotnie – technolog nie rzuci żadnego czaru, ani nie wykorzysta mocy zaklętej w przedmiotach. Doprowadziło to do wielu podziałów w Arcanum. Czarodzieje nie są wpuszczani do sklepów technologicznych i pociągów, ponieważ ich aura powoduje że technologiczne urządzenia nie działają poprawnie. W mieście Dernholm, gdzie magowie mieli duże wpływy, król nie pozwolił na budowę kolei, ponieważ zakłócałoby to magiczną aurę czarodziejów. Gracz ma cztery możliwości, jeśli chodzi o wybranie kierunku: może rozwijać siłę woli i trenować różne szkoły magii stając się coraz potężniejszym czarodziejem, rozwijać inteligencję i uczyć się umiejętności technologicznych, rozwijać tylko umiejętności bojowe lub uczyć się jednocześnie magii i umiejętności technologicznych.

W grze obecne są trzy rasy niskie (krasnoludy, niziołki i gnomy), pięć ras średnich (ludzie, elfy, półelfy, orki i półorki) oraz dwie rasy olbrzymie (półogry i ogry).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]