Szczapówka sosnowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Asemum striatum)
Szczapówka sosnowa
Asemum striatum
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kózkowate

Podrodzina

kłopotkowe

Plemię

Asemini

Rodzaj

Asemum

Gatunek

szczapówka sosnowa

Szczapówka sosnowa[1], szczapówka bruzdkowana[2] (Asemum striatum) – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny kłopotkowych.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kopulująca parka

Chrząszcz o ciele długości od 8 do 23 mm[2][3], barwy jednolicie czarnej lub z rudobrązowymi pokrywami. Wierzch ciała ma bardzo gęsto punktowany. Głowa ma delikatnie owłosione, krótsze niż połowa długości ciała czułki oraz małe, bardzo delikatnie fasetkowane oczy. Przedplecze najszersze nieco za połową długości i nieco szersze od pokryw, ma silnie zaokrąglone boki. Pokrywy cechują się równoległymi brzegami bocznymi, zaokrąglonymi wierzchołkami i obecnością 2–4 podłużnych żeberek na każdej z nich. Odnóża są krótkie[3].

Biologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje drzewostany na ubogich siedliskach, pożarzyska i zręby. Larwy rozwijają się w niekorowanych pniakach, krótko leżących pniach, odziomkowych częściach pni uszkodzonych lub żywicowanych oraz szczapach opałowych. Roślinami żywicielskimi są sosny, a rzadziej świerki lub modrzewie. Typowo rozwój trwa 2 lata, ale w cieńszym materiale skraca się do roku, a w przesuszonym wydłuża do 3 lat[4]. Imagines spotyka się od maja do sierpnia na i w pobliżu roślin żywicielskich[2].

Owad eurosyberysjski, sięgający daleko za północne koło podbiegunowe. Rozprzestrzeniony od prawie całej Europy, przez Syberię i Mongolię po Sachalin, Koreę i Japonię. W Europie Środkowej spotykany od nizin po strefę subalpejską[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Kurzawa: Polskie nazwy kózkowatych. [dostęp 2017-04-16].
  2. a b c Jiří Zahradník: Przewodnik: Kózkowate. Warszawa: Multico, 2001, s. 28.
  3. a b Karl Wilhelm Harde: Familie Cerambycidae, Bockkäfer. W: Die Käfer Mitteleuropeas Band 9: Cermabycidae, Chrysomelidae. Heinz Freude, Karl Wilhelm Harde, Gustav Adolf Loshe (red.). Krefeld: Goecke & Evers Verlag, 1966, s. 14–15.
  4. a b Asemum striatum. [w:] Coleoptera Poloniae [on-line]. [dostęp 2017-04-16].