Bankowość pocztowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bankowość pocztowa – świadczenie usług bankowych przy wykorzystaniu infrastruktury instytucji pocztowych. Celem jest zapewnienie możliwości skorzystania z usług bankowych osobom odwiedzającym pocztę. Bankowość pocztowa bazuje na efektywnym wykorzystaniu synergii powstałej pomiędzy usługami świadczonymi przez banki oraz placówki pocztowe.

Cechami charakterystycznymi bankowości pocztowej są:

  • łatwość dostępu do usług ze względu na rozległa sieć placówek pocztowych,
  • masowość,
  • nastawienie na dużą częstotliwość prostych transakcji realizowanych dla szerokiego grona klientów,
  • standaryzacja formularzy oraz procedur obsługi klienta,
  • koncentracja na obszarach dotyczących płatności i pozyskiwania oszczędności od osób indywidualnych,
  • połączenie usług finansowych z usługami pocztowymi.

Operatorzy pocztowi na całym świecie poszukują nowych możliwości i usług, które mogą być świadczone przez pocztę. Jest to związane ze zmianami na rynku tradycyjnych usług pocztowych, takich jak listy, czy paczki. Postęp cywilizacyjny przyczynił się do rozpowszechniania się usług finansowych. W wielu krajach na świecie (w Japonii, Niemczech, Włoszech, ale również w Nowej Zelandii) operatorzy pocztowy zaczęli świadczyć usługi finansowe. Mocną ich stroną jest szeroka sieć placówek, która często dociera do miejsc, gdzie banki, czy instytucja finansowe nie mają swoich punktów.

Model bankowości pocztowej zakłada zrównoważenie przychodów, przy spadku przypływów z tradycyjnych usług pocztowych. Sieć pocztowa dzięki temu nie musi być zamykana, ale może funkcjonować dalej przy zbilansowaniu rentowności.

Bankowość pocztowa jest dostępna niemal wszędzie na świecie. W zależności od kraju występują różnice w przyjętym modelu biznesowym:

  • model z dominującą rolą operatora pocztowego (m.in. Francja, Austria, Włochy, Japonia i Nowa Zelandia),
  • model joint-venture operatora pocztowego i banku (Hiszpania, Belgia, Wielka Brytania, Irlandia).

Banki pocztowe w różnych częściach świata osiągnęły sukcesy przekonując do swoich usług wielu klientów. W Europie najsilniejszą pozycje maja w Niemczech – Postbank obsługuje ponad 14,5 mln klientów, we Francji – La Banque Postal – 11 mln ludzi, czy we Włoszech – Banco Posta.

Banki pocztowe pełnią misję społeczną, np. w Japonii Japan Post Bank stawia sobie za cel, nieprzerwanie od 130 lat, dostarczanie rzetelnych i najbardziej dostępnych usług finansowych, które zachęcają do oszczędzania.

W Polsce bankowość pocztowa realizowana jest przez Bank Pocztowy, który obsługuje ponad 1,3 mln Klientów i jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się banków na rynku.