Barbara Kubica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barbara Kubica
Państwo działania

 Polska

profesor nauk technicznych
Specjalność: radiochemia
Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Doktorat

18 grudnia 1985 – chemia
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Habilitacja

2 października 2009 – chemia
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Profesura

29 stycznia 2018

Uczelnia

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Barbara Kubicapolska chemiczka, profesor nauk technicznych, specjalistka w dziedzinie radiochemii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie[1]. Ukończyła studia magisterskie[1] z chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1974 roku[2]. Stopnień doktora nauk chemicznych uzyskała 18 grudnia 1985 roku na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki na podstawie pracy Rozkład soli magnezowych w gazach spalonych płomieni wodorowych, promotorem pracy była Elżbieta Maria Bulewicz(inne języki)[3]. Była zatrudniona jako docent w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk[2] latach 1986–2004[1]. Habilitowała się w dziedzinie chemii 2 października 2009 roku na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie[2]. Pracowała na stanowisku profesora w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk od 2009 roku[1]. Uzyskała tytuł profesora nauk technicznych 29 stycznia 2018 roku[2]. Pracuje w Katedrze Węgla i Nauk o Środowisku Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie[2].

Organizowała IV i V Krajową Konferencję Radiochemii i Chemii Jądrowej w Krakowie[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Uzyskała patent na „kompozytowy magnetyczny wymieniacz jonowy” (2007, współautorka)[1]. Była kierownikiem projektu naukowego pt. Badanie poziomu i przestrzennego rozkładu zanieczyszczeń radionuklidami i pierwiastkami ciężkimi w ekosystemie Tatrzańskiego Parku Narodowego[2] (2006–2009[1]). Publikowała artykuły naukowe m.in. w: „Journal of Elementology”, „Journal of Radioanalytical and Nuclear Chemistry(inne języki)”, „Polish Journal of Enviromental Studies”, „Radiochimica Acta(inne języki)[1], „Rocznikach Bieszczadzkich”[2]. Zajmowała się m.in. tematyką związaną z Tatrami i Bieszczadami[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Prof. dr hab. Barbara Kubica – Katedra Chemii Węgla i Nauk o Środowisku. [dostęp 2023-03-08].
  2. a b c d e f g h Barbara Kubica, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2023-03-08].
  3. Rozkład soli magnezowych w gazach spalonych płomieni wodorowych w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2023-03-08].