Beidaihe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Położenie
dworzec kolejowy

Beidaihe (chin. 北戴河, pinyin Běidàihé, Wade-Giles Pei-tai-ho) – najpopularniejszy kurort wypoczynkowy w Chinach, położony w prowincji Hebei, około 250 km od Pekinu. Jest jedną z dzielnic wchodzących w skład miasta Qinhuangdao.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okresie dynastii Ming znajdował się tu posterunek wojskowy obsługujący niedaleką twierdzę Shanhaiguan, stanowiącą wschodni kraniec Wielkiego Muru Chińskiego. W XIX wieku Beidaihe stało się ulubionym miejscem wypoczynku dygnitarzy rządzącej wtedy Chinami dynastii Qing. Rozwój miejscowości nastąpił w latach 90. XIX wieku, po wybudowaniu linii kolejowej do Pekinu. Do Beidaihe zaczęli wówczas zjeżdżać również obcokrajowcy z zagranicznych misji i poselstw ze stolicy oraz Tianjinu.

Po utworzeniu ChRL w Beidaihe wybudowano zamknięte osiedla dla dygnitarzy partyjnych z dostępem do plaż. Dzięki rozbudowie infrastruktury na potrzeby administracji partyjno-państwowej w kurorcie mogły się odbywać nawet konferencje plenarne KPCh. W okresie rewolucji kulturalnej Beidaihe zostało zamknięte dla osób z zewnątrz i nastąpiła likwidacja znajdujących się tu renomowanych restauracji i kawiarni. Ponowne otwarcie i rozwój kurortu nastąpiły po dojściu do władzy Deng Xiaopinga.

Atrakcje[edytuj | edytuj kod]

Beidaihe swoją popularność zawdzięcza pięknym plażom i łagodnemu klimatowi. W miejscowości znajduje się wiele luksusowych pensjonatów, restauracji, kawiarni i sklepów, m.in. austriacka sieć Kieslinga. Dużą popularnością cieszą się tutejsze owoce morza oraz perły hodowlane.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005. ISBN 83-05-13407-5.