Candace Owens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Candace Owens
Ilustracja
Candace Owens przemawiająca na wiecu Turning Point USA w 2019 roku w Tampie
Data i miejsce urodzenia

29 kwietnia 1989
Stamford, Connecticut

Zawód, zajęcie

Komentatorka internetowa, kierowniczka fundacji Blexit, była dyrektorka generalna portalu Degree180, była dyrektorka komunikacji w Turning Point USA

Strona internetowa

Candace Owens (ur. 29 kwietnia 1989 w Stamford, Connecticut) – amerykańska aktywistka konserwatywna i komentatorka polityczna, zwolenniczka prezydentury Donalda Trumpa i przeciwniczka ruchu Black Lives Matter, założycielka fundacji charytatywnej Blexit.

Wczesne życie i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 29 kwietnia 1989 roku[1] w Stamford w stanie Connecticut[2]. Ukończyła liceum Stamford High School[3]. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Rhode Island, ale zrezygnowała po roku z powodu problemów związanych z długiem studenckim[2].

W 2010 roku pracowała dla czasopisma Vogue, a w 2012 roku była zatrudniona w prywatnej firmie w Nowym Jorku[2]. W 2015 roku pełniła funkcję dyrektorki generalnej w portalu internetowym Degree180[4].

4 marca 2016 roku założyła stronę internetową SocialAutopsy.com, której celem było identyfikowanie i ujawnianie prawdziwych tożsamości internetowych gnębicieli[2]. Jak sama twierdziła, zainspirowały ją do tego traumatyczne przeżycia z czasów liceum[2].

Aktywizm polityczny[edytuj | edytuj kod]

Candace Owens (w środku, na mównicy) na szczycie czarnych młodych przywódców w Białym Domu zorganizowanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa (pierwszy z lewej) 4 października 2019 roku

Zyskała szerszy rozgłos w 2017 roku, kiedy założyła kanał na YouTube[2]. W swoich filmikach krytykowała Partię Demokratyczną, ruch Black Lives Matter i feminizm oraz wyrażała poparcie dla prezydentury Donalda Trumpa[2]. Swoje opinie publikowała też na YouTube, Facebooku i Twitterze[2]. Z czasem zaczęła często występować w telewizji Fox News w roli eksperta w programach publicystycznych[2].

Między 2017, a 2018 pełniła funkcję dyrektora komunikacji w Turning Point USA, organizacji non-profit popierającej prezydenturę Donalda Trumpa[2].

W latach 2019–2021 prowadziła swój program publicystyczny Candace Owens Show na stronie internetowej PragerU[5].

W 2020 roku została zaproszona do Białego Domu przez wiceprezydenta Mike'a Pence'a na wieloosobowe spotkanie w celu ustalenia jaka powinna być właściwa reakcja na morderstwo George’a Floyda[2]. Jej zdaniem czarnoskórzy Amerykanie traktują Floyda jak męczennika i była temu przeciwna, ponieważ Floyd był w przeszłości aresztowany[6]. Założyła na stronie GoFundMe zbiórkę dla współwłaściciela baru w Alabamie, który nazwał Floyda bandytą[6]. Udało jej się zebrać 200 tysięcy dolarów[6]. Ostatecznie zbiórka została usunięta ze strony z powodu naruszenia regulaminu[6]. Według strony Owens szerzyła dezinformację i nietolerancję wymierzoną w Afroamerykanów[6]. Zebrane pieniądze zostały jednak przekazane współwłaścicielowi baru[6]. We wrześniu została opublikowana książka jej autorstwa: Blackout: How Black America Can Make Its Second Escape from the Democrat Plantation (z ang. Blackout: jak czarna Ameryka może uciec z plantacji demokratów)[2].

Blexit Foundation[edytuj | edytuj kod]

W 2018 roku zachęcała czarnych Amerykanów do odcięcia się od Partii Demokratycznej[2]. W celu promowania tej akcji oraz innych ideologii konserwatywnych u społeczności stanowiących mniejszość w Stanach Zjednoczonych, założyła fundację charytatywną Blexit Foundation[5] (w nawiązaniu do Brexitu, czyli ruchu na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, i do słowa Black, czyli w języku ang. Czarny)[2].

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Była zwolenniczką prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który odwzajemniał się za publiczne poparcie, licznymi zaproszeniami na wydarzenia organizowane w Białym Domu[2]. Sprzeciwia się ograniczeniom dostępu do broni palnej[2]. Podważa wiarygodność globalnego ocieplenia[2].

Krytykowała ruch Black Lives Matter za - w jej opinii - uczynienie męczennika z George'a Floyd'a, ponieważ był on w przeszłości aresztowany[2]. Określiła osoby uczestniczące w tym ruchu jako marudne maluchy udające, że są prześladowane[2].

Uważała, że Partia Demokratyczna wykorzystuje mentalność ofiary Afroamerykanów do własnych celów[2]. Nazwała tę partię plantacją, a jej prominentnych zwolenników niewolnikami[2].

Ruch #MeToo nazwała politycznym polowaniem na czarownice[2].

W 2020 roku oskarżyła szpitale i stany o zawyżanie liczby chorych w wyniku pandemia COVID-19 w celu otrzymania zapomogi finansowej[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 2019 roku poślubiła George'a Farmera, innego twórcę internetowego, promującego poglądy brytyjskiej Partii Konserwatywnej[2]. Ich ślub miał miejsce w winiarni Donalda Trumpa w Wirginii, a jednym z uczestników wydarzenia był lider Partii Brexitu Nigel Farage[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]