Capac Yupanqui

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Capac Yupanqui Inca (kecz. Inka Wspaniały Księgowy, XIII-XIV wiek) – na wpół legendarny władca Inków i piąty Sapa Inca od ok. 1320 do ok. 1350 roku, jeden z młodszych synów króla Mayty Capaca, ostatni władca dynastii Húrin, starszej linii królewskiego rodu Inków.

Capac Yupanqui, podobnie jak jego ojciec, uznawany był za wielkiego wojownika i zdobywcę. Jak podaje hiszpański kronikarz Juan de Betanzos, jego zasługą było opanowanie terenów całej doliny Cuzco i wykroczenie w swych podbojach poza jej zasięg (podbił ziemie w promieniu ok. 20 km od stolicy). Położył on tym samym podwaliny pod późniejsze kampanie i przekształcenie państwa Inków w imperium. Inca Garcilaso de la Vega podaje również, iż Capac Yupanqui przyczynił się do znacznej rozbudowy Cuzco- wybudował wiele dróg, mostów, akweduktów i budynków użyteczności publicznej.

Główną małżonką (coyą) Capaca Yupanqui była Mama Cusi Hilpay, córka władcy Amta, z którą doczekał się syna i prawowitego następcy, Quispe Yupanqui. Mimo to po śmierci Capaca wybuchła w stolicy rebelia Hanan- arystokracji królewskiej krwi wywodzącej się z górnego Cuzco przeciwko dotychczasowej gałęzi rodu- wywodzącym się z dolnego Cuzco Húrin. Quispe Yupanqui został zamordowany, natomiast władzę nad państwem objął Inca Roca, syn innej spośród królewskich małżonek - Cusi Chimbo.

Poprzednik
Mayta Capac
Sapa Inca
ok. 1320 - ok. 1350
Następca
Inca Roca