Cerkiew Świętego Pantelejmona w Wełesie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Świętego Pantelejmona
Соборен храм Св. вмч. Пантелејмон
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Macedonia Północna

Miejscowość

Wełes

Wyznanie

prawosławie

Kościół

Macedoński Kościół Prawosławny

Eparchia

Eparchia powardarska

Wezwanie

św. Pantelejmon

Położenie na mapie Macedonii Północnej
Mapa konturowa Macedonii Północnej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Świętego Pantelejmona”
Ziemia41°42′23,9″N 21°46′53,9″E/41,706639 21,781639

Cerkiew Świętego Pantelejmona[1] (mac. Соборен храм Св. вмч. Пантелејмон) – prawosławny sobór w Wełesie, katedra eparchii powardarskiej Macedońskiego Kościoła Prawosławnego[2].

Sobór położony jest na wzniesieniu na południowy zachód od zabudowań Wełesu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona w latach 1837–1840[3] przez Gjorcze i Andreja Damianowów oraz dwóch budowniczych z rodu Renzowci[4]. Zajęła miejsce starszej, znacznie mniejszej świątyni, przy której pierwotnie znajdował się monaster. Poświęcenia gotowego obiektu dokonał 9 sierpnia 1840 biskup wełeski Ignacy w asyście miejscowego proboszcza, duchownego imieniem Grujo, jednego z inicjatorów powstania świątyni. W obiekcie nie było dzwonów, posługiwano się jedynie symantronem. Wolno stojącą dzwonnicę wzniesiono dopiero w latach 1904–1905[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek został wzniesiony z kamienia[3]. W jego architekturze widoczne są wpływy architektury orientalnej oraz wpływy zachodnioeuropejskie[3]. Ma 30 metrów długości i 19,1 metra szerokości. Jest trójnawową bazyliką (nawę główną od bocznych oddzielają rzędy kolumn o bogato zdobionych głowicach, po siedem w każdym) z trzema absydami. Cerkiew otoczona jest dwukondygnacyjną galerią, z której do budynku wchodzi się przez bogato zdobioną arkadę. Posiada przedsionek i narteks. Dach budynku skonstruowano niemal w całości z drewna. Część ścian we wnętrzu obiektu pokrywają freski[4]. Oprócz ołtarza głównego św. Pantelejmona w cerkwi funkcjonują ołtarze boczne św. Dymitra Sołuńskiego i św. Menasa. Cerkiewny ikonostas wykonany jest z drewna. Na wyposażeniu obiektu pozostaje szereg ikon podarowanych przez prywatnych darczyńców – najstarsze z 1818, kolejne z lat 1843–1860[3].

Na terenie cerkiewnym znajduje się nagrobek jednego z jej budowniczych Andreja Damianowa[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]