Cerkiew św. Jana Kronsztadzkiego w Nowosybirsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Jana Kronsztadzkiego
Храм во имя святого праведного Иоанна Кронштадтского
cerkiew parafialna
Państwo

 Rosja

Obwód

 nowosybirski

Miejscowość

Nowosybirsk (Paszyno)

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Parafia

św. Jana Kronsztadzkiego

Wezwanie

św. Jana Kronsztadzkiego

Wspomnienie liturgiczne

20 grudnia/2 stycznia

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Jana Kronsztadzkiego, św. Męczennicy Elżbiety, św. Sergiusza z Radoneża, św. Serafina z Sarowa, św. Hermana z Alaski

brak współrzędnych
Strona internetowa

Cerkiew św. Jana Kronsztadzkiegoprawosławna cerkiew parafialna w Nowosybirsku.

Świątynia znajduje się w Paszynie, eksklawie rejonu kalinińskiego Nowosybirska.

Kamień węgielny pod budowę cerkwi dla działającej od połowy lat 90. XX wieku społeczności prawosławnej został położony 27 września 1997. Autorami projektu i realizatorami budowy cerkwi byli braci Nikołaj i Giennadij Drowosiekow. W 1998 przy gotowej świątyni została erygowana parafia, zaś pierwsze nabożeństwo miało miejsce w święto Paschy w tym roku. Wobec stałego wzrostu liczby parafian już dwa lata później konieczne stało się wzniesienie nowej, większej cerkwi, której poświęcenie miało miejsce 2 stycznia 2000. Nowa świątynia została wzniesiona z materiału pozyskanego z rozbiórki poprzedniej. Obok niej wzniesiono również budynek szkoły niedzielnej, pracowni wypieku prosfor oraz połączoną z cerkwią dzwonnicę. W 2004 biskup nowosybirski i berdski Tichon (Jemieljanow) poświęcił przeznaczone dla niej sześć dzwonów.

W 2003 cerkwi została przekazana riasa należąca niegdyś do jej patrona – św. Jana Kronsztadzkiego. Była ona do tej pory przechowywana w monasterze Nowe Diwiejewo w Nowym Jorku. Razem z riasą do cerkwi trafiły również inne relikwie z tego klasztoru, należące do świętej wielkiej księżnej Elżbiety Romanowej, św. Serafina z Sarowa, św. Sergiusza z Radoneża, św. Hermana z Alaski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]