Cerkiew Trójcy Przenajświętszej w Brzeżanach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Trójcy Przenajświętszej w Brzeżanach
Церква Пресвятої Трійці (Бережани)
Cerkiew parafialna
Ilustracja
Fasada cerkwi
Państwo

 Ukraina

Obwód

 tarnopolski

Miejscowość

Brzeżany

Wyznanie

katolickie

Kościół

obrządku bizantyjsko-ukraińskiego

Wezwanie

Trójcy Przenajświętszej

Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa konturowa obwodu tarnopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Trójcy Przenajświętszej w Brzeżanach”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Trójcy Przenajświętszej w Brzeżanach”
Ziemia49°26′14,37″N 24°56′14,09″E/49,437325 24,937247

Cerkiew pw. Trójcy Przenajświętszej w Brzeżanach (czasem cerkiew p.w. Trójcy Świętej) – zabytkowa świątynia chrześcijańska, cerkiew greckokatolicka w Brzeżanach. Mieści się przy miejscowym Rynku. Obecna świątynia pochodzi z przełomu XIX i XX wieków, gdy została przebudowana w latach 1893-1903 z inicjatywy ks. Teofiła Korduby, ówczesnego proboszcza.

Historia, opis[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy cerkiew pw. Trójcy Świętej w Brzeżanach wzmiankowana w aktach miejskich za 1626, gdy na miejscu drewnianej cerkwi zaczęli wznosić murowaną[1].

Cerkiew powstała w II poł. XVIII w. wskutek przebudowy dawnych składów towarów ormiańskich kupców. Fundatorem świątyni był książę August Aleksander Czartoryski, drugi mąż Marii Zofii, ostatniej z rodu Sieniawskich, właścicieli Brzeżan przez wielu lat. Fundator także podarował cerkwi relikwie (należały one wcześniej do jednego z właścicieli miasta, hetmana polnego koronnego Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, który woził je w ołtarzu polowym na wyprawy wojenne) – rękę św. Jana Chrzciciela w pozłacanej trumience. Potem cerkiew była jeszcze dwa razy przebudowywana w XIX w.[2] Obecna świątynia pochodzi z przełomu XIX i XX wieków, gdy została przebudowana w latach 1893-1903 z inicjatywy ówczesnego proboszcza - ks. Teofiła Korduby (m.in. teścia Osypa Makoweja[3]).

W cerkwi zachowały się drzwi wejściowe z wizerunkami Cyryla i Metodego oraz zamkiem zdobionym herbem Sieniawskich (Leliwa). Z kaplicy zamkowej przeniesiono tu obraz Najświętszej Panny Rzymskiej, który w XVII w. Aleksander Sieniawski przywiózł do Brzeżan z Rzymu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tychyj, s. 35.
  2. a b Cerkiew greckokatolicka.
  3. Mykoła Prociw. Metry lubowi Osypa Makoweja. „Kultura i żyttia”. 36 (2017), s. 6–7. (ukr.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Brzeżany. (Śruba konkurencyjna). „Kurjer Lwowski”. 140, s. 2, 26 maja 1906.
  • Bohdan Tychyj. Tryczi woskresła cerkwa Preswiatoji Trijci. „Pam'jatky Ukrajiny”. 2 (191, specjalny), s. 34-39, lipiec 2013. Kijów. (ukr.).