Chakibej Ajba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chakibej Ajba
Хакибей Айба
Data i miejsce urodzenia

31 grudnia 1917
Abgarchuk, Abchazja

Data i miejsce śmierci

7 listopada 2016
Łychny, Abchazja

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Lenina Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonej Gwiazdy

Chakibej Każewicz Ajba (ros. Хакибей Кажевич Айба, ur. 31 grudnia 1917 we wsi Abgarchuk w okręgu suchumskim obecnie w rejonie Gudauta w Abchazji, zm. 7 listopada 2016 we wsi Łychny w Abchazji) – przewodniczący kołchozu we wsi Łychny w Abchazji, Bohater Pracy Socjalistycznej (1986).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był Abchazem. Po ukończeniu szkoły studiował w Suchumskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym (obecnie Abchaski Uniwersytet Państwowy), w 1937 został dyrektorem szkoły w rodzinnej wsi. We wrześniu 1939 został powołany do Armii Czerwonej, ukończył wojskową szkołę polityczną w Kijowie, w 1942 przyjęto go do WKP(b). Od stycznia 1942 uczestniczył w wojnie z Niemcami, walczył na Froncie Wołchowskim, Leningradzkim i 1 Ukraińskim, później na Froncie Zabajkalskim brał udział w wojnie z Japonią. Służył jako pracownik polityczny w jednostkach artylerii, był ranny i dwukrotnie kontuzjowany, za udział w walkach otrzymał trzy ordery bojowe. W 1947 został zdemobilizowany, wrócił w rodzinne strony. W 1948 po ukończeniu kursów został głównym pełnomocnikiem Ministerstwa Zapasów w rejonie Gudauta, od 1955 był przewodniczącym kołchozu we wsi Aacy, którym kierował następnie przez 12 lat. W tym czasie w tym kołchozie zbudowano m.in. Dom Kultury i drogę asfaltową. W 1967 został przewodniczącym kołchozu we wsi Łychny, którym pozostał do początku lat 90. Pod jego kierunkiem kołchoz stał się jednym z przodujących w Abchazji. Od 1970 do 1984 był deputowanym do Rady Najwyższej ZSRR od 8 do 10 kadencji. Był również deputowanym do Rady Najwyższej Abchaskiej ASRR.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Oraz order abchaski i medale ZSRR.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]