Borowiczka niebieszczejąca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Chamonixia caespitosa)
Borowiczka niebieszczejąca
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

borowikowce

Rodzina

borowikowate

Rodzaj

borowiczka

Gatunek

borowiczka niebieszczejąca

Nazwa systematyczna
Chamonixia caespitosa Rolland
Bull. Soc. bot. Fr. 15: 76 (1899)

Borowiczka niebieszczejąca (Chamonixia caespitosa Rolland) – gatunek grzybów z rodziny borowikowatych (Boletaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji: Buchwaldoboletus, Boletaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi (według Index Fungorum)[1].

Gatunek ten opisał Léon Louis Rolland w 1899 r.[1] Synonimy:

  • Hymenogaster caespitosus (Rolland) Soehner 1924
  • Leccinum caespitosum (Rolland) M. Kuo & B. Ortiz 2019[2].

Polską nazwę zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocniki

Bulwiaste lub nieco kuliste z niewielkim trzonem. Powierzchnia wełnista, filcowata, miejscami popękana. Przez pęknięcia widoczne są wewnętrzne warstwy perydium o grubości 0,1–0,2 mm. Są białawe, kremowe lub ochrowe. Po uszkodzeniu szybko stają się niebieskie, a po wysuszeniu mają barwę od zielonkawej do ochrowej. W gąbczastej i labiryntowatej glebie jest biaława kolumella wyrastająca z podstawy owocnika. Kontekst po uszkodzeniu również zmienia barwę na niebieską[4].

Cechy mikroskopowe

Ściana dwuwarstwowa. Ściana wewnętrzna zbudowana z pseudoparenchymatycznych strzępek o okrągłych, elipsoidalnych lub prostopadłościennych komórkach. Mają hialinowe ściany i rozmiary 10–43 × 7–28 Ściana zewnętrzna również plektenchymatyczna, zbudowana z żółtawych strzępek o długości 13–28 μm i średnicy 7–13 μm. Podstawki maczugowate, cienkościenne, hialinowe, przeważnie 4-zarodnikowe, ale wyjątkowo zdarzają się z 5–7 sterygmami. Mają rozmiar 37–45 × 16–20 μm. Brak cystyd i sprzążek. Sterylne elementy są cienkościenne i hialinowe, szeroko maczugowate do niemal cylindrycznych, krótsze od podstawek. Strzępki tramy bez sprzążek, cienkościenne, przeważnie hialinowe, z rzadka żółtawe, o średnicy 3,5–7 μm. Większość jest ułożona równolegle, ale niektóre chaotycznie. Mają niezżelowane ściany, ale mogą być zanurzone w galaretowatej substancji[4].

Zarodniki

Wydłużone, elipsoidalne lub szeroko elipsoidalne, zwężające się ku podstawie, o wymiarach 16–23 × 12,5–16 μm, z centralnym, prostym i ściętym dzióbkiem. Powierzchnia szorstka i ziarnista z rzucającymi się w oczy, połączonymi, rzadko pojedynczymi grzbietami o grubości do 5 μm. Dzięki tym grzbietom zarodniki w widoku z przodu są gwiaździste, czasami jednak grzbiety są trudne do dostrzeżenia. Młode zarodniki są szkliste, dojrzałe mają barwę od żółtej do rudawobrązowej. Ściana młodych zarodników jest lekko dekstrynoidalna i silnie cyjanofilna[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Podano występowanie borowiczki niebieszczejącej w kilku miejscach na zachodzie USA i w niektórych krajach Europy. Tu jej stanowiska skupione są w dwóch regionach: na Półwyspie Skandynawskim i w Europie Środkowej[5]. W Polsce do 2008 r. znane było tylko jedno jej stanowisko: w 1923 r. w Karkonoszach[3]. W opublikowanej w 2006 r. Czerwonej listy roślin i grzybów Polski otrzymała kategorię EX – wymarły lub zaginiony[6]. W latach 2008 i 2009 znaleziono dwa stanowiska tego gatunku: jedno w Tatrach, drugie w Beskidzie Niskim[4]. W późniejszych latach opublikowano kolejne stanowiska. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Czechach, Niemczech, Szwecji, Finlandii i Słowacji[3].

Grzyb podziemny występujący w górskich lasach[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2021-11-28].
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2021-11-28].
  3. a b c d Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d Mleczko P. i inni, New localities of Chamonixia caespitosa (hypogeous Boletaceae) in Central Europe, „Acta Mycologica”, 44 (1), 2009, s. 29–42 [dostęp 2021-11-28].
  5. Mapa występowania borowiczki niebieszczejącej na świecie [online] [dostęp 2021-11-28].
  6. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.