Charlotte Grimaldi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charlotte Grimaldi
Księżna Monako
Dane biograficzne
Dynastia Grimaldi
Urodzona 30 września 1898
w Konstantynie
Zmarła 15 listopada 1977
w Paryżu
Ojciec Ludwik II Grimaldi
Matka Maria Louvet
Mąż Pierre de Polignac
Dzieci Antoinette Grimaldi
Rainier III Grimaldi
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Świętego Karola (Monako) Wielki Oficer Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Zasługi Społecznej (Francja) Medal Wdzięczności – złoty (Francja) Medal Pamiątkowy za Wojnę 1914-1918 (Francja) Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania) Medal pro Ecclesia et Pontifice (Watykan)

Charlotte Grimaldi, wcześniej Louvet, księżna Valentinois (Charlotte Louise Juliette Grimaldi, ur. 30 września 1898 w Konstantynie, zm. 15 listopada 1977 w Paryżu) – członkini monakijskiej rodziny książęcej, nieślubna córka księcia Ludwika II Grimaldi i Marii Julietty Louvet.

Powiązania rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Charlotte urodziła się 30 września 1898 w Konstantynie w Algierii, ojczyźnie jej matki. W dniu narodzin otrzymała po matce nazwisko Louvet. Jej rodzicami byli Ludwik II Grimaldi, książę Monako oraz Marie Juliette Louvet, algierska piosenkarka kabaretowa. Miała dwoje starszego przyrodniego rodzeństwa z małżeństwa matki, Jerzego i Małgorzatę. Jej dziadkami ze strony ojca byli Karol III Grimaldi, książę Monako i jego żona, Maria Wiktoria Hamilton, późniejsza hrabina Tolna.

Małżeństwo i rodzina[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Ludwik II Grimaldi zaaranżował małżeństwo swojej córki z Piotrem de Polignac, hrabią Polignac, który otrzymał tytuły księcia Valentinois i księcia Monako, ponadto przyjął nazwisko Grimaldi. Ślub cywilny odbył się 18 marca 1920, a kościelny następnego dnia. Małżonkowie doczekali się dwójki dzieci: księżnej Antoinette (ur. 1920, zm. 2011) i księcia Rainiera III (ur. 1923, zm. 2005). Małżeństwo nie należało do szczęśliwych; para pozostawała w separacji od 20 marca 1930, kiedy to Charlotte zostawiła męża i zamieszkała ze swoim włoskim kochankiem. Rozwód nastąpił 18 lutego 1933.

Księżna w ciągu dalszych lat swojego życia związana była z byłym francuskim złodziejem biżuterii Rene Girierem, znanym jako Rene la Canne.

Na cześć księżnej jej imię noszą jej prawnuczki: Charlotte Marie Pomeline Casiraghi i Alexandra Charlotte Ulrike Maryam Virginia Hanowerska.

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki Prawnuki Praprawnuki
Antoinette, baronowa Massy Elżbieta de Massy Jan, baron Taubert Natta
Melania Costello de Lusignan
Krystian de Massy Letycja, dama de Brouwer Sylwester de Brouwer
Róża de Brouwer
Brice de Massy
Antoine de Massy
Krystyna de Massy Sebastian Knecht de Massy Krystyna Knecht de Massy
Aleksja Knecht de Massy
Andrea Knecht de Massy
Wiktoria Knecht de Massy
Rainier III, książę Monako Karolina, księżna Hanoweru Andrea Casiraghi Aleksander Casiraghi
India Casiraghi
Charlotte Casiraghi Rafał Elmaleh
Pierre Casiraghi
księżniczka Aleksandra z Hanoweru
Albert II, książę Monako Jaśmina Grimaldi
Aleksander Coste
Gabriela, hrabina Carlades
Jakub, markiz Baux
księżniczka Stefania z Monako Ludwik Ducruet
Paulina Ducruet
Kamila Gottlieb

Księżna Monako[edytuj | edytuj kod]

W 1911 roku w księstwie wybuchł kryzys władzy. Ojciec Charlotte, Ludwik II Grimaldi, przyszły książę, nie posiadał legalnego potomka, a zatem swojego następcy. W przypadku jego bezpotomnej śmierci tron trafiłby w ręce jego kuzyna Wilhelma. Ludwik zdecydował o uznaniu i adopcji swojego jedynego dziecka. W 1918 roku Charlotte otrzymała nazwisko Grimaldi i wszystkie prawa do dziedziczenia tronu. Po śmierci swojego dziadka Karola III Grimaldi została następczynią tronu.

Była nią aż do 1944 roku, kiedy w porozumieniu ze swoim ojcem zrzekła się wszystkich praw do bycia głową państwa na rzecz swojego syna, Rainiera III. W tym samym czasie księstwo było okupowane przez Niemców i Amerykanów. Decyzja matki wzbudziła niezadowolenie jej córki, Antoinette, która również miała ochotę zająć miejsce na tronie i później przez wiele lat walczyła o to z bratem. W Monako uznawano jednak prawo primogenitury - dziedziczenie z pierwszeństwem męskich członków rodziny.

W późniejszych latach życia ukończyła studia z pracy specjalnej. Po objęciu tronu przez jej syna w 1949 roku wyprowadziła się do rodzinnej posiadłości w Marchais niedaleko Paryża. Zmarła w stolicy Francji 15 listopada 1977 roku, trzynaście lat po śmierci jej byłego męża, Piotra de Polignac. Została pochowana w Monako.