Charlene Grimaldi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Charlene Grimaldi
Jej Najjaśniejsza Wysokość Księżna Monako
Charlene, Princess of Monaco-2.jpg
Dual Cypher of Prince Albert and Princess Charlene of Monaco.svg
Księżna Monako
Okres panowania od 1 lipca 2011
Żona Alberta II Grimaldi
Poprzedniczka Grace Grimaldi
Dane biograficzne
Dynastia Grimaldi
Urodzona 25 stycznia 1978
Flag of Rhodesia.svg Bulawayo
Ojciec Michael Kenneth Wittstock
Matka Lynette Humbertstone
Mąż Albert II Grimaldi
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Świętego Karola Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP

Charlene Grimaldi, księżna Monako, księżna Valentinois, hrabina Polignac, markiza Baux (Charlene Lynette Wittstock, ur. 25 stycznia 1978 w Bulawayo, Rodezja, obecnie Zimbabwe), południowoafrykańska pływaczka, olimpijka, modelka, od 1 lipca 2011 księżna Monako jako żona księcia Alberta II.

Powiązania rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Charlene Lynette Wittstock urodziła się 25 stycznia 1978 w Bulawayo, w ówczesnej Rodezji (obecnie Zimbabwe). Jest córką Michaela Kennetha Wittstock (ur. 8 lutego 1948) i Lynette Wittstock, z domu Humbertstone (ur. 1959), byłej trenerki pływania. Charlene ma dwóch młodszych braci: Garetha (ur. 1980) i Seana (ur. 1983). Jej rodzina przeprowadziła się do Republiki Południowej Afryki w 1989, kiedy przyszła księżna miała dwanaście lat. Przez trzy lata Wittstock była uczennicą Tom Newby Primary School w Benoni w pobliżu Johannesburga.

22 czerwca 2013 Sean Wittstock poślubił w Republice Południowej Afryki Chantell Violet Serfontein[1]. W sierpniu tego samego roku drugi z braci księżnej, Gareth Wittstock, i jego dziewczyna Roisin Galvin zostali rodzicami córki, która na chrzcie w marcu 2014 otrzymała imiona Kaia Rose.

Rodzina Wittstock jest pochodzenia niemieckiego; prapradziadkowie Charlene: Martin Gottlieb Wittstock i Luise Wittstock wyemigrowali do Republiki Południowej Afryki z niemieckiej części Pomorza w 1861 roku, aby uciec przed problemami. W Afryce niepowodzeniem zakończyły się podjęte przez nich próby poszukiwania diamentów. Ich syn, Heinrich Carl Wittstock poślubił Olive Florence Caldwell, która była Angielką. Mieli syna, Dudleya Kennetha Wittstock (dziadka Charlene), który ożenił się również z kobietą angielskiego pochodzenia, Sylvią Fagan Nicolson.

29 lipca 2014 księżna otrzymała Certyfikat Irlandzkiego Pochodzenia (Certificate of Irish Heritage), który wręczył jej w Pałacu Książęcym ambasador Irlandii we Francji, Rory Montgomery[2][3]. Genealodzy wykazali, że Wittstock jest potomkinią rodziny Fagansów, mieszkającej w Dublinie w XVI i XVII wieku. Ostatnim jej przodkiem urodzonym w tym kraju jest jej poczwórny pradziadek, Christopher Sullivan Fagan, ochrzczony w Shandon w Cork w 1781 roku.

Dzieci chrzestne[edytuj | edytuj kod]

Kariera pływacka[edytuj | edytuj kod]

Charlene Wittstock była członkinią południowoafrykańskiej sztafety kobiecej na dystansie 4 x 100 m podczas letnich igrzysk olimpijskich w Sydney (2000), która zakończyła swój wyścig na piątym miejscu. Zajęła szóstą lokatę podczas mistrzostw świata w pływaniu w Moskwie (2002) w konkurencji na 200 metrów stylem motylkowym. Opuściła swój mieszczący się w Durbanie klub pływacki, aby przystąpić do zespołu uniwersytetu w Pretorii. Nigdy nie ukończyła tego uniwersytetu.

We wrześniu 2002 roku uczestniczyła w Igrzyskach Wspólnoty Narodów, odbywających się w Manchesterze. Na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym ustanowiła czasem 29.18 rekord swojego kraju na długim basenie, który do tej pory nie został poprawiony.

Zdecydowała się opuścić Pretorię w styczniu 2005 i powrócić do Durbanu. Następnie wyjechała do KwaZulu - Natal, położonego na północnym wybrzeżu, gdzie rozpoczęła współpracę z Brannislavem Ivkoviciem. 13 kwietnia 2007 odzyskała tytuł mistrzyni swojego kraju na dystansie 50 m stylem motylkowym.

Wittstock planowała wziąć udział w letnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008), ale nie uzyskała kwalifikacji. Wcześniej nie startowała w zawodach przez osiemnaście miesięcy z powodu kontuzji ramienia. Zakończyła karierę pływacką przed ślubem z księciem Monako, aby móc skupić się na obowiązkach wynikających z pełnienia roli księżnej.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Małżeństwo z księciem Albertem II Grimaldi[edytuj | edytuj kod]

Charlene Wittstock poznała księcia Alberta II Grimaldi w 2000 roku podczas turnieju pływackiego Mare Nostrum w Monako. Albert był wówczas następcą monakijskiego tronu, a zasiadał na nim jego ojciec, książę Rainier III. Po raz pierwszy para oficjalnie pojawiła się podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku[5].

Już w trakcie związku Charlene z Albertem wyszło na jaw, że ma on dwoje nieślubnych dzieci. Starsza córka, Jaśmina Grimaldi (ur. 1992) jest owocem jego romansu z Tamarą Rotolo (oficjalnie dwór poinformował o tym 31 maja 2006), natomiast młodszy syn Aleksander Coste urodził się w 2005 roku, a jego matką jest afrykańska stewardessa Nicole Coste. Żadne z tych dzieci, jako nieślubni potomkowie, nie ma praw do dziedziczenia tronu Monako.

Monakijska rodzina książęca

Monakijska rodzina książęca


Potomkowie księżnej Karoliny


Potomkowie księcia Alberta II


Potomkowie księżniczki Stefanii

W czerwcu 2010 roku Charlene i Albert pojawili się razem na ceremonii zaślubin księżnej Västergötland i Daniela Westlinga. 23 czerwca 2010 ogłosili oficjalnie swoje zaręczyny. Wittstock, wychowana jako protestantka, przyjęła wiarę rzymskokatolicką, pomimo, że nie wymaga tego Konstytucja Monako. Nauczyła się dworskiego protokołu europejskiego.

Ślub miał się pierwotnie odbyć w dniach 8 i 9 lipca 2011, ale został przeniesiony na wcześniejszy termin z powodu zbieżności z terminem planowanego w Durbanie spotkania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (w działalność którego obydwoje narzeczeni są zaangażowani). Para planowała wziąć udział w tym spotkaniu, ponadto prezes komitetu był jednym z gości zaproszonych na wesele, a pierwsza podróż zagraniczna Charlene jako księżnej Monako miała się odbyć do jej ojczyzny.

W kwietniu narzeczeni wzięli udział w uroczystościach ślubnych księcia Cambridge z Katarzyną Middleton, ogłoszonym największym ślubem roku na świecie. Charlene Wittstock została żoną Alberta II Grimaldi 1 lipca 2011 po ceremonii cywilnej, która odbyła się w Sali Tronowej Pałacu Książęcego w Monako. Świadkami młodej pary zostali Christopher Levine (kuzyn księcia ze strony matki, księżnej Grace Kelly) i Donatella Knecht de Massy (żona kuzyna księcia Alberta ze strony ojca, Rainiera III)[6].

Ślub kościelny miał miejsce następnego dnia, a w odróżnieniu od innych wesel w rodzinach królewskich, odbył się przed wejściem do katedry. Ceremonii przewodził arcybiskup Monako, Bernard Barsi[7]. Przyjęcie miało miejsce w monakijskiej operze.

Po ślubie Charlene Wittstock otrzymała oficjalny tytuł: Jej Książęca Wysokość Księżna Monako; ostatnią osobą noszącą ten tytuł była jej nieżyjąca teściowa, Grace Kelly. Jednocześnie zaślubiny Alberta z Charlene ogłoszono największym wydarzeniem w Monako od pięćdziesięciu pięciu lat, czyli od dnia ślubu Grace z księciem Rainierem.

30 maja 2014 Pałac Książęcy ogłosił, że księżna Charlene jest w ciąży ze swoim pierwszym dzieckiem[8]. Potomek ma przyjść na świat pod koniec roku i niezależnie od płci zajmie pierwsze miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, wyprzedzając swoją ciotkę, księżną Hanoweru. W czerwcu okazało się, że para książęca zostanie rodzicami bliźniąt[9].

Księżna Monako[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą wspólną wizytę para książęca odbyła już kilka dni po zaślubinach. Pojechali do Durbanu, gdzie uczestniczyli w posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz spotkali się z prezydentem Jacobem Zuma[10]. Księżna Charlene odwiedziła również Kapsztad, gdzie wspomagała fundację pomagającą ludziom z wirusem HIV i chorobą AIDS.

18 maja 2012 para książęca uczestniczyła w obiedzie, wydanym przez brytyjski dwór królewski z okazji jubileuszu panowania królowej Elżbiety II[11]. 27 lipca Charlene wzięła udział w ceremonii otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Londynie[12]. 10 sierpnia poleciała do ojczystej Republiki Południowej Afryki, by w towarzystwie rodziców i braci uczestniczyć w urodzinach babci, Sylvii Wittstock. Spotkała się również z Chadem Le Clos, pływakiem, który w Londynie zdobył złoty medal olimpijski[13]. 29 sierpnia towarzyszyła mężowi podczas ceremonii otwarcia letnich igrzysk paraolimpijskich w stolicy Wielkiej Brytanii.

Od 17 do 19 października małżeństwo Grimaldich przebywało w Polsce, gdzie zostali podjęci przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i pierwszą damę Annę Komorowską. W Warszawie odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza i zjedli obiad w towarzystwie wicepremiera Waldemara Pawlaka. W Krakowie spotkali się z prezydentem miasta, a książę Albert wygłosił wykład w siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na zakończenie wizyty zwiedzili obóz Auschwitz-Birkenau[14]. W listopadzie 2012 została ogłoszona prezydentem organizacji Monako przeciw Autyzmowi (Monaco against Autism, MONAA)[15].

12 stycznia 2013 Charlene wraz z mężem wzięła udział w specjalnej audiencji u papieża Benedykta XVI[16]. Księżna wystąpiła w białej sukni, a następnie oficjalnie potwierdzono, że otrzymała przywilej privilège du blanc, pozwalający jej nosić biały kostium w obecności głowy Kościoła katolickiego. Przywilej ten posiada tylko kilka kobiet i są to małżonki katolickich monarchów europejskich: królowa Hiszpanii Zofia Burbon, królowa Belgów Paola Koburg, królowa Belgii Fabiola Koburg i wielka księżna Luksemburga Maria Teresa Burbon-Parmeńska. Było to pierwsze spotkanie Charlene z papieżem. Jej mąż odwiedzał Watykan już trzykrotnie (1997, 2005 i 2009), podobnie jej bratowa, księżna Karolina (1997) oraz teściowie, książę Rainier i księżna Grace (1957 u papieża Piusa XII, 1959 u papieża Jana XXIII i w 1974 u papieża Pawła VI). 19 marca razem z mężem wzięła udział w mszy inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka[17].

8 czerwca 2013 była gościem ceremonii zaślubin pomiędzy księżną Hälsingland i Gästrikland Magdaleną Bernadotte i Krzysztofem O'Neillem. Charlene do Sztokholmu pojechała sama i po raz pierwszy samodzielnie reprezentowała dwór Grimaldich w tego typu uroczystości. 22 czerwca pojechała do ojczystej Republiki Południowej Afryki, aby uczestniczyć w weselu młodszego brata Seana z Chantell Violet Serfontein[18], które odbyło się w Benoni. Księżna spotkała się ze swoją rodziną i złożyła wizytę babci Sylvii, zamieszkałej w Rynfield. 27 lipca razem z mężem i członkami rodziny wzięła udział w Love Ball, zorganizowanym przez modelkę Natalię Wodianową w celach charytatywnych[19].

17 grudnia para książęca odwiedziła najstarszych pacjentów w Klinice Imienia Księżnej Grace w Monte Carlo[20]. W lutym małżonkowie pojechali do Soczi, gdzie wzięli udział w ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich i spędzili kilka dni, kibicując rywalizującym zawodnikom[21].

Na koniec maja Pałac Książęcy ogłosił, że księżna Charlene spodziewa się narodzin swojego pierwszego dziecka. Po tej informacji po raz pierwszy wystąpiła publicznie, by ponownie otworzyć Różane Ogrody Księżnej Grace w Monako, które przez osiem miesięcy przechodziły gruntowną renowację[22]. 20 czerwca wzięła udział w otwarciu Monakijskiego Klubu Jachtowego (Monaco Yacht Club)[23].

22 czerwca Albert i Charlene podczas ceremonii w kaplicy królewskiej Pałacu Książęcego zostali rodzicami chrzestnymi Rafała Elmaleh, nieślubnego syna Charlotte Casiraghi i Gada Elmaleh[24][25].

Księżna Charlene regularnie bierze udział w tradycyjnych wydarzeniach, odbywających się w Monako, do których należy Bal Czerwonego Krzyża, Monaco Rose Ball, Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy, Narodowy Dzień Monako (19 listopada), tenisowy turniej Monte-Carlo Rolex Masters i wyścig Grand Prix Monako Formuły 1. Ponadto pojawia się na festiwalu filmowym w Cannes i ceremonii wręczenia Nagród Akademii Filmowej, a także na pokazach mody i balach charytatywnych.

Jako członkini rodziny książęcej uczestniczyła w królewskich ceremoniach zaślubin:

Oficjalne wizyty zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

Księżna Charlene towarzyszyła swojemu mężowi w oficjalnych wizytach zagranicznych.

Data Miejsce Miasta Osoby, z którymi spotkała się księżna
17 października 2011  Nowa Zelandia[26] Auckland, Christchurch John Key
24 października 2011  Nepal[27] Dhuseni
18 maja 2012  Wielka Brytania[28] Londyn obchody jubileuszu panowania królowej Elżbiety II
9 lipca 2012  Niemcy[29] Berlin Joachim Gauck, Daniela Schadt, Guido Westerwelle, Wolfgang Schäuble
10 października 2012  Włochy[30] Florencja Matteo Renzi
15 października 2012  Litwa[31] Wilno Dalia Grybauskaitė, Andrius Kubilius, Audronius Ažubalis
17 października 2012  Polska[32] Warszawa, Kraków Bronisław Komorowski, Anna Komorowska, Waldemar Pawlak, Jacek Majchrowski
11 marca 2013 Palau[33] Ngerulmud Tommy Esang Remengesau
1 października 2013  Rosja[34] Moskwa Cyryl I, Władimir Putin

Fundacja Księżnej Charlene[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2011 księżna ogłosiła powstanie fundacji, nazwanej własnym imieniem[35]. Jej działalność rozpoczęła się w styczniu 2012 roku, a głównym celem ma być "pomaganie potrzebującym na pięciu kontynentach". Wiceprezydentem organizacji jest książę Albert. Charlene rozpoczęła swoje podróże, mające za zadanie realizować założenia fundacji. W marcu 2012 odwiedziła Australię - otworzyła wystawę w Bendigo poświęconą jej tragicznie zmarłej teściowej, księżnej Grace, odwiedziła centrum sportowe w Melbourne i tamtejszy Monaco House[36]. Kilka dni później złożyła wizytę w szkole specjalnej w Szanghaju.[37]

W lutym 2013 ogłoszono, że w najbliższym czasie organizacja skupiać się będzie na wspieraniu projektów sportowych, zwłaszcza dotyczących rugby, wspieraniu młodych i utalentowanych sportowców, którym do rozwinięcia kariery brakuje środków finansowych i przyznawaniu im stypendiów sportowych, a także na edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego zachowania w wodzie w celu uniknięcia wypadków utonięć. 1 września pojechała do Capbreton w południowej Francji. Księżna spędziła czas z dziećmi, ucząc ich pływania i zasad bezpieczeństwa w wodzie[38][39].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Lista odznaczeń przyznanych księżnej Charlene:

Data Państwo Osoba przyznająca Odznaczenie
17 listopada 2012  Monako Albert II Grimaldi Krzyż Wielki Orderu Świętego Karola
18 listopada 2012  Polska Bronisław Komorowski Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[40]
20 lutego 2014  Włochy Giorgio Napolitano Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Od do Tytuł
25 stycznia 1978 1 lipca 2011 Panna Charlene Lynette Wittstock
1 lipca 2011 nadal Jej Książęca Wysokość Księżna Monako, markiza Baux

Przypisy

 1. http://www.huffingtonpost.com/2013/06/25/princess-charlene-brother-sean-wittstock_n_3495766.html
 2. http://www.independent.ie/life/travel/ireland/princess-charlene-of-monacos-irish-ancestry-revealed-30471760.html
 3. http://www.theroyalforums.com/47101-princess-charlenes-irish-ancestry/
 4. http://actualite.portail.free.fr/people/26-06-2014/charlene-de-monaco-est-la-marraine-du-fils-de-gad-elmaleh-et-charlotte-casiraghi/
 5. Prince Albert And Charlene Wittstock
 6. Charlene Wittstock marries Prince Albert in 'fairytale' wedding - Telegraph
 7. Albert, Charlene Wed in Monaco Religious Ceremony | Fox News
 8. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014053019081/princess-charlene-monaco-pregnant/
 9. http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2651633/GIRL-ABOUT-TOWN-An-heir-spare-one-Princess-Charlene-confirms-expecting-twins.html
 10. Monaco Royal Couple Prince Albert II and Princess Charlene arrive in Durban for their Honeymoon and meet President Jacob Zuma
 11. PHOTOS: Prince Albert II & Princess Charlene at Windsor Castle Royals Lunch in UK
 12. Monaco's Prince Albert to Attend the Olympics
 13. Princess Charlene returns home to South Africa - hellomagazine.com
 14. Official visit to Poland by the Prince and Princess of Monaco - Prince’s Palace of Monaco
 15. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-princess-charlene/news/gala-event-of-monaa-association-monaco.2890.html
 16. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-prince-albert-ii/news/2013/january/audience-at-the-vatican.2943.html
 17. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-prince-albert-ii/news/2013/march/solemm-inauguration-mass-at-the-vatican.3001.html
 18. http://www.huffingtonpost.com/2013/06/25/princess-charlene-brother-sean-wittstock_n_3495766.html
 19. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/tatiana-santo-domingo-andrea-casiraghi-antoine-arnault-news-photo/174590264
 20. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prince-albert-of-monaco-and-princess-charlene-of-monaco-news-photo/457387605
 21. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prince-albert-ii-of-monaco-and-princess-charlene-of-monaco-news-photo/468151551
 22. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/princess-charlene-of-monaco-and-prince-albert-ii-of-monaco-news-photo/450614394
 23. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prince-albert-ii-of-monaco-and-princess-charlene-of-monaco-news-photo/450933378
 24. http://actualite.portail.free.fr/people/26-06-2014/charlene-de-monaco-est-la-marraine-du-fils-de-gad-elmaleh-et-charlotte-casiraghi/
 25. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014062619595/charlotte-casiraghi-gad-elmaleh-baby-baptism/
 26. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-prince-albert-ii/news/2011/october/visit-by-t-s-h-the-prince-and-princess-of-monaco.2371.html
 27. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-prince-albert-ii/news/2011/october/visit-by-t-s-h-the-prince-and-princess-of-monaco.2375.html
 28. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-prince-albert-ii/news/2012/may/queen-elizabeth-ii-s-diamond-jubilee.2795.html
 29. Official visit to Germany by the princely Couple – Prince’s Palace of Monaco.
 30. THS the Prince and Princess travel to Florence – Prince’s Palace of Monaco.
 31. Official visit to Lithuania by the Prince and Princess of Monaco – Prince’s Palace of Monaco.
 32. Official visit to Poland by the Prince and Princess of Monaco – Prince’s Palace of Monaco.
 33. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-prince-albert-ii/news/2013/march/official-visit-by-tsh-the-sovereign-prince-and.2991.html
 34. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2013/october/official-visit-by-h-s-h-prince-albert-ii-of-monaco-to-the-russian-federation-3078.html
 35. The Princess Charlene Foundation | The Royal Correspondent
 36. Princess Charlene of Monaco Visits Monaco House | View photo - Yahoo! News India
 37. Monaco's Princess Charlene Promotes Special Olympics in China
 38. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-princess-charlene/news/h-s-h-princess-charlene-of-monaco-to-travel-to.3061.html
 39. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013090214377/princess-charlene-swimming-campaign/
 40. M.P. z 2013 r. poz. 242

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]