Ciasne Skałki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wąwóz Ciasne Skałki

Ciasne Skałki – suchy wąwóz znajdujący się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wcina się pomiędzy Górę Rusztową i Górę Chełmową[1]. Wylot, wspólny z wąwozem Skałbania, zwany Wąwozem za Krakowską Bramą, uchodzi do Doliny Prądnika. Zamknięty jest bardzo charakterystyczną bramą skalną – Bramą Krakowską[2].

Ma przekrój w kształcie litery „V” i jest silnie zerodowany przez wodę. Na dnie zalegają liczne okruchy skalne, występują progi, kotły eworsyjne, rynny. Na ścianach można dostrzec silną erozję krasową w postaci kanalików i ospy krasowej. Wąwóz jest ciemny i wilgotny, dlatego występują w nim licznie rośliny cieniolubnemchy, wątrobowce, paprocie (zanokcica skalna). Porasta go grąd i naturalna buczyna karpacka z domieszką jawora[2].

Wąwóz opada stromo (różnica wysokości 90 m). Zamykająca go brama powoduje gromadzenie się w nim zimnego powietrza z górnej części wąwozu. Prowadzi to do częstego występowania inwersji temperatury[2].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski niebieski Szlak Warowni Jurajskich, odcinek od Bramy Krakowskiej przez Ciasne Skałki do rozdroża przy Jaskini Łokietka[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ojcowski Park Narodowy. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/2006. ISBN 83-87873-42-X.
  2. a b c Józef Partyka: Ojcowski Park Narodowy: przewodnik turystyczny. Warszawa: Sport i Turystyka Muza SA, 2006. ISBN 83-7319-963-2.