Cicindela oregona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cicindela oregona
LeConte, 1856
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

biegaczowate

Podrodzina

trzyszczowate

Plemię

Cicindelini

Podplemię

Cicindelina

Rodzaj

Cicindela

Podrodzaj

Cicindela s.str.

Gatunek

Cicindela (Cicindela) oregona

Synonimy
  • Cicindela depressula scapularis Casey, 1909
  • Cicindela guttifera sonoma Casey, 1913
  • Cicindela quadripennis Casey, 1913
  • Cicindela ovalipennis Casey, 1913
  • Cicindela provensis Casey, 1924
  • Cicindela provensis mormonella Casey, 1924
  • Cicindela provensis nephiana Casey, 1924
  • Cicindela provensis provensis Casey, 1924

Cicindela oregonagatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny trzyszczowatych. Zamieszkuje zachodnią Nearktykę od Alaski i północnej Kanady przez zachód Stanów Zjednoczonych po północno-zachodni Meksyk.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1856 roku przez Johna Lawrence’a LeConte. Autor ów jako miejsce typowe wskazał „Terytorium Oregonu i północną Kalifornię”. W tej samej publikacji LeConte opisał gatunek C. guttifera wskazując jako jego miejsce typowe hrabstwo Santa Fe[1]. C. guttifera obniżono potem do rangi podgatunku w obrębie C. oregona[2]. W latach 1909–1924 Thomas Casey opisał liczne gatunki i podgatunki[3][4][5], które potem zsynonimizowane zostały z C. o. oregona lub C. o. guttifera – większości z tych synonimizacji dokonał Walther Horn w roku 1915 i 1926[6][7]. W 1902 roku Charles William Leng opisał odmianę C. oregona var. maricopa[8], którą potem wyniesiono do rangi podgatunku[2]. W 1924 roku Casey opisał gatunek C. provensis z trzema podgatunkami[5], które zsynonimizowane zostały z C. o. maricopa przez Horna w 1926 roku[7]. Kolejny podgatunek opisany został w 1947 roku przez Edwina Coopera Van Dyke’a[9].

W sumie w obrębie tego gatunku wyróżnia się cztery podgatunki[2][10]:

  • Cicindela (Cicindela) oregona guttifera LeConte, 1856
  • Cicindela (Cicindela) oregona maricopa Leng, 1902
  • Cicindela (Cicindela) oregona navajoensis Van Dyke, 1947
  • Cicindela (Cicindela) oregona oregona LeConte, 1856

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 11 do 13 mm o bardzo zmiennym ubarwieniu. Wierzch ciała może być brązowy, czarniawy, zielony, niebieski lub fioletowy. Zwykle głowa, przedplecze i pokrywy są jednakowej barwy, ale u C. o. maricopa głowa i przedplecze są zwykle zielone, podczas gdy pokrywy fioletowe do ciemnobrązowych. Największą zmienność ubarwienia wykazuje C. o. oregona, u którego występuje pełen zakres wymienionych barw. U C. o. guttifera wierzch ciała jest żywo brązowy, a u C. o. navajoensis w jaśniejszych odcieniach brązu. Kształt przedplecza jest odwrotnie trapezowaty. Na pokrywach występuje wzór z białych lub kremowych plam i przepasek, przy czym przepaska środkowa jest gwałtownie ku tyłowi zagięta. Wzór ten jest bardzo podobny do tego u C. duodecimguttata, brak jednak zwykle obecnego u tego gatunku wąskiego białego obrzeżenia pośrodku zewnętrznej krawędzi pokrywy, biegnącego pod prostym kątem do przepaski środkowej. Obrzeżenie to nie zawsze jednak występuje u C. duodecimguttata, a ponadto gatunki te w rejonie wschodnich zboczy Gór Skalistych tworzą hybrydy o cechach pośrednich. Grubość plam różni się u C. oregona pomiędzy poszczególnymi podgatunkami. U C. o. oregona są one cienkie, u C. o. guttifera przeciętnie szerokie, u C. o. navajoensis wyraźnie grubsze, a u C. o. marciopa bardzo szerokie. Spód ciała ma silny połysk metaliczny i barwę miedzianą, zieloną, niebieską lub fioletową[10].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad występuje od poziomu morza po rzędne przekraczające 3000 m n.p.m. Zasiedla plaże oceaniczne oraz pobrzeża różnych wód słodkich, w tym jezior, rzek, potoków i zbiorników sztucznych. Na wyższych położeniach pojawia się także w innych siedliskach wilgotnych, rzadziej suchszych, a na obszarach pustynnych wykorzystuje krótkookresowe habitaty powstałe w wyniku powodzi błyskawicznych. Postacie dorosłe spotykane są od połowy lutego do początku listopada z dwoma szczytami pojawu, wiosennym i jesiennym. W północnej części zasięgu pierwszy z nich przypada na okres od kwietnia do czerwca, a drugi na okres od sierpnia do wczesnego października, w większej części zasięgu pierwszy z nich wypada jednak w maju–czerwcu, a drugi w sierpniu–wrześniu, zaś w Arizonie (południe zasięgu) szczyt wiosenny obserwuje się w kwietniu–maju, a jesienny we wrześniu. Owady dorosłe na pobrzeżach wód występują gromadnie, często współwystępując z innymi trzyszczami, np. C. bellissima, C. depressula, C. hirticollis, C. repanda czy C. tranquebarica. Dalej od wody obserwuje się je zwykle pojedynczo. Cykl życiowy jest dwuletni; stadium zimującym są zarówno larwy jak i postacie dorosłe. Larwy budują norki o głębokości od 12 do 30 cm w luźnym i wilgotnym, nieporośniętym roślinnością podłożu. Preferują tereny płaskie, ale przy ich braku zakładają norki na stromych skarpach nadrzecznych. Norki zazwyczaj tworzą zgrupowania[10].

Gatunek nearktyczny. C. o. guttifera rozmieszczony jest od Alaski, Jukonu i zachodnich Terytoriów Północno-Zachodnich na północy przez Kolumbię Brytyjską z Wyspami Królowej Charlotty włącznie, Albertę, Montanę, Wyoming, Utah, Kolorado po Kansas i Nowy Meksyk z niepewnymi doniesieniami z Idaho i Arizony; jego zasięg w Stanach Zjednoczonych biegnie szczytami Gór Skalistych. Podgatunek nominatywny rozprzestrzeniony jest od Kolumbii Brytyjskiej (włącznie z wyspą Vancouver) i Alberty na północy przez Waszyngton, Oregon, Idaho, Montanę, Wyoming, Utah, Nevadę i Kalifornię po Kalifornię Dolną na południu. C. o. maricopa podawany jest z terenów południowej Nevady, południowej Kalifornii, Arizony i Nowego Meksyku. C. o. navajoensis występuje u wschodnich i południowych stoków Gór Skalistych na obszarze stanów Utah, Kolorado, Arizona i Nowy Meksyk. Zasięgi poszczególnych podgatunków nakładają się na siebie i w tych miejscach obserwuje się osobniki o cechach pośrednich[2][10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J.L. LeConte. Revision of the Cicindelidae of the United States. „Transactions of the American Philosophical Society (New Series)”. 11, s. 27-63, 1856. 
  2. a b c d Y. Bousquet. Catalogue of Geadephaga (Coleoptera: Adephaga) of America, north of Mexico. „ZooKeys”. 245, s. 1-1722, 2012. DOI: 10.3897/zookeys.245.3416. 
  3. Thomas L. Casey. Studies in the Caraboidea and Lamellicornia. „The Canadian Entomologist”. 41, s. 253-284, 1909. 
  4. Thomas L. Casey: Memoirs on the Coleoptera. IV. Lancaster (PA): The New Era Printing Company, 1913.
  5. a b Thomas L. Casey: Memoirs on the Coleoptera. XI. Lancaster (PA): The New Era Printing Company, 1924.
  6. Walther Horn: Coleoptera Adephaga. Fam. Carabidae: subfam. Cicindelinae. Genera Insectorum. Fasc. 82C. Bruxelles: Wytsman, 1915.
  7. a b Walther Horn: Carabidae: Cicindelinae. W: W. Junk, S. Schenkling: Carabidae: CicindelinaeColeopterorum catalogus. Pars 86. Berlin: W. Junk, 1926.
  8. C.W. Leng. Revision of the Cicindelidae of boreal America. „Transactions of the American Entomological Society”. 28, s. 93-186, 1902. 
  9. E.C. Van Dyke. New species of Coleoptera from western North America. „The Pan-Pacific Entomologist”. 23, s. 155-161, 1947. 
  10. a b c d David L. Pearson, C. Barry Knisley, Daniel Paul Duran, Charles J. Kazilek: A Field Guide to the Tiger Beetles of the United States and Canada. Identification, Natural History and Distribution of the Cicindelidae. Oxford University Press, 2015, s. 71-72.