Cmentarz mariawicki w Prędocinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz mariawicki w Prędocinie
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Prędocin

Adres

Prędocin
27-100 Iłża

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

Kościół Starokatolicki Mariawitów

Stan cmentarza

czynny

Data otwarcia

1909

Zarządca

Parafia Przemienienia Pańskiego w Wierzbicy

Położenie na mapie gminy Iłża
Mapa konturowa gminy Iłża, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Prędocinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Prędocinie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Prędocinie”
Położenie na mapie powiatu radomskiego
Mapa konturowa powiatu radomskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Prędocinie”
Ziemia51°08′49,2″N 21°20′01,5″E/51,147000 21,333750

Cmentarz mariawicki w Prędocinie – niewielki cmentarz katolicki, należący do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, którym opiekuje się parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Wierzbicy, położony na obrzeżach miejscowości.

Cmentarz leży w północno-wschodniej części wsi z dala od zabudowań. Nekropolia jest pozostałością po dawnej parafii mariawickiej w Iłży, z siedzibą w Prędocinie. Założony został wraz z budową kościoła, w 1909. Przez wiele lat cmentarzem opiekowała się siostra Maria Joanna Chełstowska.

W 1977 powstała parafia mariawicka w Wierzbicy, która z biegiem lat przejęła opiekę nad cmentarzem. Z inicjatywy proboszcza parafii, kapłana Tadeusza Marii Fidelisa Kaczmarskiego cmentarz został ogrodzony ceglanym, ażurowym murem z żeliwną bramą i furtką. W opiece nad cmentarzem pomagają wolontariusze z diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Na cmentarzu pochowani są mariawici i Świadkowie Jehowy z okolicznych miejscowości, a także nieznani z imienia żołnierze rosyjscy. Na cmentarzu dominują nagrobki wykonane z lastriko oraz kurhany ziemne. Część mogił wykonana jest z marmuru i miejscowego piaskowca.

Każdego roku w Uroczystość Wszystkich Świętych odprawiane jest nabożeństwo żałobne za zmarłych spoczywających na cmentarzu.