Curb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Curb
Wykonawca albumu studyjnego
Nickelback
Wydany

Kanada 3 marca 1996
Unia Europejska 25 czerwca 2002

Nagrywany

StyczeńLuty 1996 w Crosstown Studios w Vancouver, oraz w Turtle Recording Studios w Richmond (Kolumbia Brytyjska)

Gatunek

post grunge, metal alternatywny[1]

Długość

46:21

Wydawnictwo

Wydany niezależnie (1996)
Roadrunner (2002)

Producent

Chad Kroeger, Larry Anschell

Oceny
Album po albumie
Hesher
(1996)
Curb
(1996)
The State
(1998/2000)
Single z albumu Curb
  1. Fly
    Wydany: Lipiec 1996 tylko (USA)

Curb – debiutancki album kanadyjskiej grupy rockowej Nickelback, wydany 3 marca 1996 roku. Album ukazał się początkowo niezależnie, jedynie w ojczystej Kanadzie. Współproducentem krążka został Larry Anschell, właściciel studia nagraniowego "Turtle Recording Studios", w którym został nagrany materiał. Jest to jedyny album długogrający w dyskografii grupy nagrany z perkusistą Brandonem Kroegerem, który rozstał się z zespołem w roku 1998. Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Roadrunner Records, 25 czerwca 2002 roku ukazała się reedycja albumu wydana także w Europie. Album nie odniósł sukcesu, dotarł za to do 182 miejsca na prestiżowej liście Billboard 200[5].

Pisanie i nagrywanie[edytuj | edytuj kod]

Na początku 1996 wokalista grupy Chad Kroeger pożyczył od ojczyma 1500 dolarów i przekonał swego brata Mike'a Kroegera, przyjaciela Ryana Peake oraz kuzyna Brandona Kroegera do nagrania ich w studiu w Vancouver. Przyjaciel Mike'a Kroegera zarezerwował im czas w studiu należącym do "Crosstown Studios"[6]. W przeciągu kilku dni nagrali EP "Hesher", na którym znalazło się 7 premierowych utworów. Grupa nagrywała pod okiem producenta Jeffa Bonda. W lutym na rynku w liczbie ponad dziesięciu tysięcy egzemplarzy ukazała się wspomniana EP-ka. Kiedy sprzedaż minialbumu przekroczyła liczbę 10 000 kopii, wycofano ją z produkcji, na rzecz nagrania albumu długogrającego.

Właściciel studia "Turtle Recording Studios", Larry Anschell poznał zespół przez ich managera Clyde'a Hilla. Był on producentem zespołu Jar w MR Management. Zespołowi spodobała się płyta wyprodukowana przez Anschella, który zaprosił grupę do swojego studia na przesłuchanie. Po przesłuchaniu grupa wraz z Anschellem podjęła wspólnie decyzję o nagraniu materiału na debiutancki album. Prace nad płytą trwały od stycznia 1996 roku. Zespół część utworów nagrał w "Crosstown Studios" pod okiem producenta Jeffa Bonda, (cześć tych utworów została zamieszczona na albumie "Hesher"), a część w "Turtle Recording Studios" pod okiem producenta Larry'ego Anschella. Sesja nagraniowa trwała 10 dni. Zespół nagrał w tym czasie 8 premierowych utworów, oraz wykorzystał 4 utwory zawarte na minialbumie "Hesher" ("Where?", "Fly", "Left", "Window Shopper").

Tytuł krążka, został zaczerpnięty z utworu o tej samej nazwie, który trafił na płytę. Okładka płyty z oryginalnego wydania albumu z 1996 roku, przedstawia wrak samochodu po wypadku. Utwór "Curb" opisuje autentyczną historię przyjaciela wokalisty, Chada Kroegera, mianowicie tekst opowiada o tym jak pewnego wieczoru chłopak wymknął się z domu, wziął samochód i postanowił pojechać do swej dziewczyny, aby zrobić jej niespodziankę. Wyjechał na zakurzone wzgórze, gdzie zderzył się czołowo z samochodem jadącym z naprzeciwka. Będąc zakrwawionym, zdołał się wydostać z samochodu, i otworzyć drzwi drugiego samochodu. W środku znajdowała się jego dziewczyna, która poniosła śmierć. Wokalista w tym utworze próbował wyobrazić sobie co Jego przyjaciele czuli tamtej nocy[7].. Okładka z wydania z 2002 roku, przedstawia jedynie drogę.

Brzmienie, wydanie, promocja[edytuj | edytuj kod]

Premiera krążka nastąpiła 3 marca 1996 roku. Album ukazał się niezależnie, wydany jedynie w Kanadzie. Aby jak najlepiej wypromować album, członkowie zespołu sami wykonywali plakaty koncertowe, oraz jeździli do rozgłośni radiowych z własnymi nagraniami.

Utwory zawarte na albumie charakteryzują się ciężkim oraz surowym brzmieniem gitar. Na albumie usłyszeć można zarówno utwory utrzymane w hardrockowym stylu, jak i post grunge'owym. Album zawiera także ciężkie kompozycje zahaczające o brzmienie zbliżone do metalu alternatywnego. Grupa dążyła do jak najcięższego brzmienia. Teksty do wszystkich utworów napisał wokalista grupy, Chad Kroeger, który wraz z Larrym Anschellem jest producentem krążka. Utwory zarówno z "Heshera" jak i debiutanckiego krążka były dość często puszczane w lokalnych kanadyjskich stacjach radiowych, dzięki czemu płyta cieszyła się w miarę umiarkowanym powodzeniem i pozwoliła grupie zaistnieć na kanadyjskim rynku.

W 1997 roku grupa podpisała kontrakt z małą kanadyjską niezależną wytwórnią fonograficzną Shoreline Records. 17 czerwca grupa wydała swój pierwszy teledysk do singlowego utworu "Fly". W pomaganiu powstania clipu grupie pomogła firma Pyramid Productions. Muzyka grupy była także wykorzystywana m.in. w serialu Highlander, a utwór "Fly" trafił na soundtrack do filmu "Horsey".

13 czerwca grupa ruszyła w swą pierwszą trasę koncertową "Curb Tour", która obejmowała małe lokalne kluby w większych i mniejszych miastach Kanady. Trasa trwała pół roku i zakończyła się 20 grudnia. W tym czasie zespół dał 27 koncertów, grając materiał zarówno z płyty "Curb", jak i wiele coverów, m.in. Pearl Jam czy Red Hot Chili Peppers. W zorganizowaniu trasy grupie pomagał pierwszy manager Clyde Hill.

Reedycja[edytuj | edytuj kod]

25 czerwca 2002 roku, po ogromnym sukcesie płyty "Silver Side Up", wytwórnia Roadrunner Records wydała reedycję płyty, dzięki czemu fani zespołu w Europie mogli zapoznać się z albumem, który przed sześcioma laty został wydany jedynie w Kanadzie. Album różnił się okładką, zdjęcia wewnątrz krążka wykonał Daniel Moss. Krążek został ponownie zmasteringowany tym razem przez George'a Marino w "Sterling Sound". Dzięki tej reedycji sprzedaż krążka wyniosła ponad 100 tysięcy kopii na całym świecie. W marcu 2010 roku, album po 14 latach od momentu wydania, uzyskał status złotej płyty w Kanadzie za sprzedaż 50.000 egzemplarzy[8].

Konflikt z producentem[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku, studio nagrań złożyło w Sądzie Najwyższym w prowincji Kolumbia Brytyjska pozew przeciwko grupie Nickelback. Producent krążka Larry Anschell z "Turtle Recording Studios" twierdzi że on jak i jego spółka posiada prawa producenckie i własnościowe do utworów zawartych na albumie. Anschell domagał się ustawowego odszkodowania oraz pokrycia kosztów prawnych[9]. Ostatecznie spór wygrała grupa Nickelback.

W lipcu 2002 roku, Nickelback wygrał proces przeciwko swoim byłym managerom, dotyczący prawa własności do krążka. Grupa zarzuciła firmie Amar Canada Productions oraz Clyde'owi Hillowi, że nielegalnie posiadają kopię-matkę tego albumu[9][10].

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Tekst Muzyka Długość
1. "Little Friend" Chad Kroeger Nickelback 3:48
2. "Pusher" Chad Kroeger Nickelback 4:00
3. "Detangler" Chad Kroeger Nickelback 3:40
4. "Curb" Chad Kroeger Nickelback 4:50
5. "Where?" Chad Kroeger Nickelback / Jeff Boyd 4:25
6. "Falls Back On" Chad Kroeger Nickelback 2:57
7. "Sea Groove" Chad Kroeger Nickelback 3:58
8. "Fly" Chad Kroeger Nickelback / Jeff Boyd 2:53
9. "Just Four" Chad Kroeger Nickelback 3:54
10. "Left" Chad Kroeger Nickelback / Jeff Boyd 4:03
11. "Window Shopper" Chad Kroeger Nickelback / Jeff Boyd 3:42
12. "I Don't Have" Chad Kroeger Nickelback 4:06

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Nickelback

Muzycy sesyjni

Produkcja

  • Nagrywany: StyczeńLuty 1996 roku w Studio "Trutle Records Studios" w Vancouver
  • Producent muzyczny: Chad Kroeger, Larry Anschell oraz Jeff Boyd (utwory (5), (8), (10), (11)
  • Miks albumu: Larry Anschell w "Turtle Recording Studios" (Luty 1996)
  • Mastering: Larry Anschell
  • Inżynier dźwięku: Larry Anschell
  • Zdjęcia: Mr. Scott
  • Legal Representation: Jonathan Simkin
  • Utwory "Fly" oraz "Window Shopper" wyprodukowane przez Jeffa Bonda w "Crosstown Studios", miks: Larry Anschell w "Turtle Recording Studios", mastering: Larry Anschell oraz George Leger w "Utopia Parkway"
  • Aranżacja: Chad Kroeger, Mike Kroeger, Ryan Peake, Brandon Kroeger
  • Teksty piosenek: Chad Kroeger
  • Management: Amar Management
  • Manager: Clyde Hill
  • Wytwórnia: Wydany niezależnie

Reedycja (25 czerwca 2002):

  • Producent muzyczny: Chad Kroeger, Larry Anschell
  • Mastering: George Marino w "Sterling Sound"
  • Zdjęcie okładki: Daniel Moss
  • Zdjęcia wewnątrz krążka: Mr. Scott
  • Management: Bryan Coleman
  • Miks: Larry Anschell
  • Wytwórnia: Roadrunner, EMI

Certyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Wydania albumu[edytuj | edytuj kod]

Kontynent Wydawca Data wydania Wersja
Kanada Kanada
Wydanie niezależne
3 marca 1996
CD
Unia Europejska Europa
EMI
25 czerwca 2002
CD

Pozycje[edytuj | edytuj kod]

Lista Najwyższa
pozycja
Data
Stany Zjednoczone Billboard 200
182
13 lipca 2002
Szwajcaria Szwajcaria
72
-
Anglia UK Albums Chart
185
-

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. allmusic ((( Curb > Overview )))
  2. [1]
  3. Nickelback - Curb User Opinions - sputnikmusic
  4. Arek Lerch. Recenzja albumu. „Metal Hammer”. 2/2002, s. 50. Tomasz Dziubiński. Metal Mind Productions Sp. z o.o.. ISSN 1231-9759. (pol.). 
  5. Curb Chart History at Bilboard.com. [dostęp 2009-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-24)].
  6. JAM! - First Nickelback CD soars in value. [dostęp 2009-08-11].
  7. www.topaz.gda.pl: Opis utworu Curb. nickelback.world.prv.pl. [dostęp 2008-12-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-05-22)].
  8. Gold & Platinum - March 2010. Canadian Recording Industry Association. [dostęp 2010-04-13].
  9. a b Justi: Nickelback w sądzie. www.rockmetal.pl.
  10. Konflikt ze studiem nagraniowym. www.wp.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]