Czarne Działy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czarne Działy
Ilustracja
Ściana skalna w Czarnych Działach
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały, Karpaty

Wysokość

795 m n.p.m.

Położenie na mapie gminy Ślemień
Mapa konturowa gminy Ślemień, po lewej nieco u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czarne Działy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czarne Działy”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czarne Działy”
Położenie na mapie powiatu żywieckiego
Mapa konturowa powiatu żywieckiego, u góry po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czarne Działy”
Ziemia49°44′56,9″N 19°21′36,5″E/49,749139 19,360139

Czarne Działy (795 m) – niewybitne wzniesienie w Paśmie Łysiny w Beskidzie Małym. Znajduje się w środkowej części pasma, między Kucówkami (833 m) a Gibasówką (841 m), od której oddziela go płytka przełęcz Skolarówka. Czarnymi Działami nazywa się również odcinek grzbietu znajdujący się po wschodniej stronie tej przełęczy[1]. Jego północne stoki opadają do doliny Kocierzanki w Kocierzu Rychwałdzkim, południowe do doliny Łękawki w Ślemieniu. Czarne Działy porasta las. Przez ich grzbiet prowadzi zielony szlak turystyczny i dochodzi tutaj ze Ślemienia czarny szlak łącznikowy[2].

Czarne Działy są atrakcyjne dla turystów głównie ze względu na znajdujące się w nich Osuwisko w Czarnych Działach i zespół Jaskiń w Czarnych Działach. Znajdują się one na południowej stronie stoku, nieco poniżej wierzchołka. W osuwisku jest wychodnia z piaskowców istebniańskich, a poniżej niej rów zboczowy, skupisko głazów, jaskinie i schrony. Są to: jaskinia Dziura pod Bukiem, Jaskinia Lodowa w Czarnych Działach, schrony Duży Okap i Mały Okap, Jaskinia Czarne Działy Pierwsza, Jaskinia Czarne Działy Druga, Jaskinia Czarne Działy Trzecia, Schronisko Czarne Działy Czwarte. Od 1993 r. dwie z nich (Jaskinia w Czarnych Działach I i Jaskinia w Czarnych Działach II) są pomnikami przyrody[1].

Szlaki turystyczne[2]
szlak turystyczny zielony Kocierz RychwałdzkiŚcieszków GrońPrzełęcz PłonnaPłonne – Kucówki – Czarne Działy – GibasyWielki Gibasów GrońPrzełęcz pod MadohorąMadohora (Mlada Hora) – rozstaje Anuli – Smrekowica – rozdroże pod Smrekowicą – SuworyKrzeszów
szlak turystyczny czarny Ślemień – Czarne Działy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Radosław Truś, Beskid Mały. Przewodnik, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008, s. 174, ISBN 978-83-62460-50-2.
  2. a b Beskid Mały. Mapa 1:50 000, Kraków: Compass, 2014, s. 2, ISBN 978-83-7605-329-5.