Czyreń wąskoszczecinkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czyreń wąskoszczecinowy
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

szczeciniakowce

Rodzina

szczeciniakowate

Rodzaj

czyreń

Gatunek

czyreń wąskoszczecinkowy

Nazwa systematyczna
Phellinus lundellii Niemelä
Ann. bot. fenn. 9: 51 (1972)

Czyreń wąskoszczecinkowy (Phellinus lundellii Niemelä) – gatunek grzybów z rzędu szczeciniakowców (Hymenochaetaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Phellinus, Hymenochaetaceae, Hymenochaetales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten w 1972 r. opisał Tuomo Niemelä na zbutwiałej brzozie w Finlandii[1]. Synonim: Ochroporus lundellii (Niemelä) Niemelä 1984[2].

Polską nazwę zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Wieloletni, rozpostarty, rozpostarto-odgięty, lub bokiem przyrośnięty, twardy, w stanie dojrzałym zdrewniały, po wysuszeniu lekki. Do podłoża jest silnie przyrośnięty i trudny do oderwania. Osiąga wysokość do 2,5 cm, szerokość 2–4 cm i grubość do 2 cm u podstawy. Krusta o grubości do 1 mm. Powierzchnia naga, gładka, w starszych okazach często porośnięta mchem, czasem strefowana lub z 2–4 koncentrycznymi prążkami, satynowa, ciemnobrązowa, lub o barwie od szarobrązowej do niemal czarnej. Brzeg początkowo tępy, często falisty, filcowaty, nagi, sterylny, bledszy, żółtawobrązowy, u dojrzałych okazów wyraźnie kontrastujący z górną powierzchnią. Ma szerokość do 2 mm. Hymenofor najpierw lekko błyszczący, blado żółtobrązowy do złocistobrązowego, potem czerwonawo brązowy i pomarszczony[4].

Hymenofor

Rurkowaty. Rurki twarde, zdrewniałe, tworzące niewyraźne warstwy o długości do 2,5 mm każda. Mają barwę żółtawobrązową lub rdzawobrązową do szarobrązowej. Starsze ich warstwy są często wypełnione białą grzybnią. Pory okrągłe, faliste na, w liczbie 5–6 na mm. Kontekst o grubości do 1 mm i konsystencji od włóknistej do zdrewniałej i barwie od ciemno czerwonawobrązowej do rdzawobrązowej[4].

Cechy mikroskopowe

System strzępkowy dimityczny. Strzępki generatywne w kontekście proste, cienkościenne, czasem rozgałęzione, od szklistych do brązowych, o średnicy 2–3 µm. Strzępki szkieletowe w kontekście grubościenne, rzadko rozgałęzione, żółtawobrązowe, o średnicy 2,5–4 µm. Strzępki tramy podobne. Podstawki szeroko maczugowate do elipsoidalnych, z 4 sterygmami, bez sprzążek u podstawy, 10–13 × 5–7 µm. Szczecinki w hymenium obfite, wąsko szydłowate do brzuchatych, często wygięte, czasem łukowate, o ostrym wierzchołku, grubościenne, żółtawobrązowe, 8–20 × 4–7 µm. Zarodniki jajowate do szeroko elipsoidalnych, gładkie, cienkościenne lub o lekko pogrubionych ścianach, szkliste, nieamyloidalne, umiarkowanie cyjanofilne, 4,5–6 × 4–5 µm[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w Ameryce Północnej (USA i Kanada), Europie i Azji. W Europie najliczniej notowany na Półwyspie Skandynawskim, występuje także na Grenlandii[5]. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski do 2003 r. jedyne stanowisko podał Stanisław Domański w Puszczy Białowieskiej w 1973 r.[3] Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E – gatunek wymierający, którego przeżycie jest mało prawdopodobne, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[6]. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Niemczech[3]. Jego rzadkie występowanie może wynikać z faktu, że często jest brany za bardzo podobnego i pospolitego czyrenia ogniowego Phellinus igniarius[4].

Grzyb nadrzewny, saprotrof. Występuje w lasach na martwym drewnie drzew liściastych, głównie brzóz, rzadziej na olszach, topoli osice, śliwie, czeremsze pospolitej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-01-01].
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2022-01-01].
  3. a b c d Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d Phellinus lundellii Niemelä [online], Mycoquébec [dostęp 2022-01-01].
  5. Mapa występowania czyrenia wąskoszczecinkowego na świecie [online], gbif.org. [dostęp 2022-01-01].
  6. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.