David Draiman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
David Draiman
Ilustracja
David Draiman (2016)
Imię i nazwisko

David Michael Draiman

Data i miejsce urodzenia

13 marca 1973
Brooklyn, Nowy Jork

Pochodzenie

Chicago

Typ głosu

baryton

Gatunki

hard rock, nu metal

Zawód

wokalista

Zespoły
Disturbed
Device
Strona internetowa

David Michael Draiman (ur. 13 marca 1973 w Nowym Jorku[1]) – amerykański wokalista zespołu nu-metalowego Disturbed.

Urodził się w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej.

Jeden z pięciu artystów występujących na soundtracku do filmu Królowa potępionych wraz z Wayne’em Statikiem z grupy Static-X, Jayem Gordonem z Orgy, Chesterem Benningtonem z Linkin Park oraz Marilynem Mansonem. Ma również na koncie soundtrack w filmie Transformers. Draiman początkowo porzucił rodzinę i swoją wiarę dla kariery rockowej (co bardzo zdenerwowało jego dziadka, który przetrwał Holocaust), jednakże po jego śmierci, ku czci dziadka wydał album Believe i nagrał utwór pt. „Never Again” o Holokauście Asylum. Również jego babcia uniknęła śmierci podczas Holocaustu (była więziona w Auschwitz)[2].

Ma brata Bena, który mieszka w Jerozolimie.

Draiman uczęszczał do Loyola University, na którym ukończył trzy specjalizacje: biznes, nauki polityczne i filozofię. Zanim wstąpił do zespołu, poważnie rozważał studiowanie prawa. W 2003 roku rozpoczął pracę nad swoim pierwszym solowym albumem, przy którym współpracował razem z Danem Doneganem i perkusistą Mikiem Wengrenem, gitarzystą i perkusistą Disturbed.

Zanim został „pełnoetatowym” muzykiem, pracował jako opiekun w służbie zdrowia. David posiada trzy domy, jeden na Brooklynie w Nowym Jorku, jeden w Chicago i jeden w Los Angeles. Do tego w LA, jak mówi Draiman, „uciekam od zimy w Chicago”.

Utwór „Inside The Fire” porusza temat samobójstwa. Teledysk, dość kontrowersyjny w wymowie, opowiada o chłopaku, który zastaje w domu zwłoki swej powieszonej dziewczyny, powstał w dwóch wersjach. Draiman wspominał, że kiedy miał około 16 lat, jego dziewczyna zabiła się, co czyniło nagranie utworu i teledysku trudnym. Na początku tego ostatniego wokalista apeluje do młodych, aby rozglądali się wokół siebie w poszukiwaniu oznak depresji i myśli samobójczych u innych. Jeżeli znajdą się takie osoby, prosi o telefon na specjalną linię pomocy dla osób „pragnących śmierci”. Chce w ten sposób uchronić ich przed losem, jaki spotkał jego dziewczynę.

W 2011 roku jego żoną została Lena Yada, modelka i zapaśniczka; mają jedno dziecko.

Piosenka z albumu „Asylum” pt. „My Child” opowiada o nadziejach wokalisty na dziecko, które miał, kiedy jego dziewczyna była z nim w ciąży, i ich utracie, gdy poroniła (pierwszy trymestr).

W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 42. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader[3].

Był frontmanem w zespole Device[4].

W 2015 powrócił do zespołu Disturbed, który po kilku latach przerwy znów zaczął nagrywać piosenki. Wówczas ukazał się najnowszy album DisturbedImmortalized.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Disturbed.
 Zobacz więcej w artykule Device (zespół metalowy), w sekcji Dyskografia.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Lennon or McCartney” (jako on sam, 2014, film dokumentalny, reżyseria: Matt Schichter)[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Draiman Biography. imdb.com. [dostęp 2016-07-03]. (ang.).
  2. VOICES ON ANTISEMITISM: David Draiman. United States Holocaust Memorial Museum. [dostęp 2019-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-28)]. (ang.).
  3. Hit Parader’s Top 100 Metal Vocalists of All Time. hearya.com. [dostęp 2010-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-08)]. (ang.).
  4. Gregory Heaney: Device Biography. allmusic.com. [dostęp 2014-05-13]. (ang.).
  5. Queen Of The Damned (Music From And Inspired By The Motion Picture). discogs.com. [dostęp 2015-07-31]. (ang.).
  6. Megadeth – Super Collider. discogs.com. [dostęp 2015-07-31]. (ang.).
  7. Halestorm – The Strange Case Of.... discogs.com. [dostęp 2016-02-11]. (ang.).
  8. Trivium – Vengeance Falls. discogs.com. [dostęp 2016-08-07]. (ang.).
  9. Lennon or McCartney (2014). imdb.com. [dostęp 2016-05-24]. (ang.).