Dope (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dope
ilustracja
Rok założenia

1997

Pochodzenie

 Stany Zjednoczone

Gatunek

industrial metal, nu metal, metal alternatywny

Strona internetowa

Dope – amerykański zespół industrial metalowy z Villa Parku, który został założony w 1997 w Chicago.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony przez autora tekstów i wokalistę Edsela Dope’a w 1997. Jako dziecko Edsel i jego brat Simon, zostali rozdzieleni, gdy ich rodzice się rozwiedli. Kiedy dorośli, połączyli się ponownie i Simon dołączył do zespołu Edsela, grając na klawiszach. Bracia następnie przyjęli Trippa Eisena jako gitarzystę, Prestona Nasha jako perkusistę, i Aceya Slade’a jako basistę.

W przeciwieństwie do wielu popularnych zespołów z 1990, Dope wywodzi swoje brzmienie z wpływów hardrockowych zespołów i połączyli to z brzmieniem industrial rocka.

We wczesnych latach, grupa sprzedawała narkotyki, aby przetrwać i zakupić instrumenty. Ponadto, nazwa Dope odnosi się do narkotyków i kultury narkotykowej, jak wynika ze wcześniejszych projektów t-shirtów, na których były widoczne igły do iniekcji.

Felons and Revolutionaries[edytuj | edytuj kod]

Felons and Revolutionaries został stworzony po wystąpieniu w nowojorskim klubie, i po wydaniu kilku promocyjnych kaset. Zespół podpisał kontrakt z Epic Records. Album zawierał czternaście utworów, w tym dwa covery pod tytułem: „Fuck tha Police” grupy N.W.A. i „You Spin Me Round (Like a Record)” grupy Dead or Alive, który został użyty w filmie American Psycho. Debonaire był także użyty w filmie Krzyk 3 i w Szybcy i wściekli podczas akcji antyterrorystycznej.

Nagranie na żywo dla utworu Sick zostało nagrane, aby ukazać energię grupy. Pierwszym singlem i nie nagranym na żywo promocyjnym wideo było Everything Sucks, który nie odniósł sukcesu. Drugi singiel – cover You Spin Me Round – zwrócił większą uwagę na zespół; uzyskał 37. miejsce na amerykańskich rockowych stacjach.

Life[edytuj | edytuj kod]

Po sukcesie ich debiutanckiego albumu, Dope zadecydował nagrać nową płytę pod tytułem Life. Zespół zmienił skład; Tripp Eisen opuścił grupę i dołączył do industrial metalowej grupy Static-X, więc Virus, gitarzysta, który był pierwotnie przydzielony do basu, zastąpił go na gitarze w 2000. Acey Slade był przeniesiony na pozycję gitary, kiedy Sloane Jentry zajął miejsce na basie. Na bębnach Preston Nash był także zastąpiony przez Racciego „Sketchy’ego” Shaya.

Dwa single z Life’a; „Now or Never” i „Slipping Away” zajęły 28-ste i 29-te miejsce na rockowych stacjach. Sam album zajął miejsce 180 na liście Billboard i 6-te na Top Heatseekers. Po wydaniu albumu, Simon Dope opuścił grupę, aby rozpocząć karierę jako producent gier wideo.

Group Therapy[edytuj | edytuj kod]

Przez brak promocji dla poprzedniego albumu, rozczarowany zespół opuścił Epic Records i dołączył do Artemis Records – nowojorskiej niezależnej wytwórni płytowej.

Trzeci studyjny album Dope’a został zatytułowany Group Therapy. Jeden utwór z tego albumu – Today is the Day – został użyty jako oficjalny motyw dla World Wrestling Entertainment w październiku 2003. Utwory Falling Away, Bitch, Motivation, Burn i So Low występowały w grach wideo.

American Apathy[edytuj | edytuj kod]

W 2005, Dope zmienił skład po raz kolejny, dołączając nowego basistę – Briksa Milnera. W American Apathy zespół wrócił do mocniejszych dźwięków, podobnych do tych, jakie były na pierwszej płycie, czyli w stylu industrial metalowym. Ostatni, 14-sty utwór – People Are People – był coverem Depeche Mode’a.

Chociaż minęło osiem lat, odkąd zespół został stworzony, i zdołał wydać cztery albumy, American Apathy otrzymał dobre wyniki na listach przebojów. Miał 1-sze miejsce na liście Top Heatseekers, po raz pierwszy w historii zespołu, i także otrzymał jedno z wyższych pozycji na liście Billboard.

No Regrets[edytuj | edytuj kod]

No Regrets jest piątym albumem studyjnym grupy. Album został wydany 10 marca 2009. Zadebiutował na 88-mym miejscu z 6200 kopiami sprzedanymi w pierwszym tygodniu. Ten album jest inny od reszty wydań, choćby w utworach Dirty World, My Funeral i We Are jest powtarzana nazwa albumu. Addiction jest trzecim singlem z tego albumu. Utwór zawiera solówkę gitarową, wykonaną gościnnie przez Zakka Wylde’a.

Jeszcze przed wydaniem albumu, w grze Guitar Hero III: Legends of Rock pojawił się utwór Nothing For Me Here.

Album zawiera cover Billy’ego IdolaRebel Yell.

Podczas koncertu 12 sierpnia 2011, Edsel Dope zapowiedział to, iż grupa pracuje nad nowym albumem.

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Aktualni członkowie[edytuj | edytuj kod]

  • Edsel Dope (właśc. Brian Charles Ebejer) – główny wokal, gitara rytmiczna, klawisze, sample (od 1997)
  • Virus (właśc. Andre Michel Karkos) – główna gitara, sample, wokale w tle (od 2000)
  • Angel Bartolotta (właśc. Andrew Bartolotta) – bębny, perkusja (od 2006)
  • Tripp Lee (właśc. Derrick Tribbett) – bass, wokale w tle (od 2006)

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]