Drobnołuszczak szarobrązowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Drobnołuszczak szarobrązowy
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

łuskowcowate

Rodzaj

drobnołuszczak

Gatunek

drobnołuszczak szarobrązowy

Nazwa systematyczna
Pluteus cinereofuscus J.E. Lange
Dansk bot. Ark. 2(no. 7): 9 (1917)

Drobnołuszczak szarobrązowy (Pluteus cinereofuscus J.E. Lange) – gatunek grzybów należący do rodziny łuskowcowatych (Pluteaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Pluteus, Pluteaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Synonimy[2]:

  • Pluteus cinereofuscus f. olivaceus (P.D. Orton) Wuilb. 2001
  • Pluteus godeyi sensu Orton
  • Pluteus nanus var. major Cooke ex Massee 1893
  • Pluteus olivaceus P.D. Orton 1960

Alina Skirgiełło w 1999 r. opisała ten gatunek pod nazwą łuskowiec szarobrązowy[3]. Władysław Wojewoda w 2003 r. zaproponował nazwę drobnołuszczak szarobrązowy[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica do 4,5 cm, u młodych okazów półkulisty lub stożkowaty, z wiekiem rozpościerający się, płaskowypukły, czasem z niewielkim garbkiem i na środku pomarszczony. Powierzchnia gładka, o barwie brązowawej, oliwkowobrązowe lub oliwkowoszarej, w starszych okazach blaknąca, mniej brązowa, na środku szara lub oliwkowa. Jest higrofaniczny[3].

Blaszki

Dość gęste, brzuchate, o szerokości do 6 mm, początkowo białe, potem różowe lub szaroróżowe. Ostrze biało kosmkowate[3].

Trzon

Wysokość 4–6 cm, grubość do 0,2–0,5 cm, walcowaty, ku podstawie nieco rozszerzający się, początkowo pełny, potem pusty. Powierzchnia biała, dołem nieco szarawa[3].

Miąższ

Szarawy, w stanie suchym jaśniejszy. Zapach ziemisty, nieprzyjemny[3].

Cechy mikroskopowe

Zarodniki 6,2–9 × 3–7 µm, o kształcie od szerokoelipsoidalnego do kulistego, szkliste. Cheilocystydy liczne, o kształcie od wąskomaczugowatego do workowatego i wymiarach 30–70 × 10–23 µm. Niektóre z nich mają w środku brązowy pigment. Pleurocystydy bezbarwne, liczne, cylindryczne lub maczugowate, czasami butelkowate Skórka kapelusza zbudowana z gruszkowatych lub kulistawych komórek o wymiarach 30–70 × 10–23 µm, czasami z brązowawym pigmentem[3].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Opisano występowanie tego gatunku w niektórych krajach Europy i w Maroku[5]. W. Wojewoda w zestawieniu grzybów wielkoowocnikowych Polski w 2003 r. przytacza 10 jego stanowisk z uwagą, że jego rozprzestrzenienie i stopień zagrożenia nie są znane[4]. Bardziej aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów. Zaliczony w nim jest do gatunków rzadkich, wartych objęcia ochroną[6].

Grzyb saprotroficzny. Występuje w lasach liściastych i mieszanych na próchniejącym drewnie drzew liściastych, zwłaszcza buków, wśród opadłych liści[4], w zaroślach i poboczach dróg na zagrzebanych w ziemi gałązkach drzew[6]. Znaleziono go również na rekultywowanych terenach po kopalni węgla[4]. Owocniki pojawiają się od maja do października[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum [online] [dostęp 2021-01-28] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2021-01-25] (ang.).
  3. a b c d e f g Alina Skirgiełło, Grzyby (Mycota), podstawczaki (Basidiomycota), łuskowcowate (Pluteaceae), Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 1999, ISBN 83-85444-66-1.
  4. a b c d Władysław Wojewoda, Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  5. Pluteus cinereofuscus [online], Discover Life [dostęp 2021-01-26] (ang.).
  6. a b Aktualne stanowiska drobnołuszczaka szarobrązowego w Polsce [online] [dostęp 2021-01-28] (ang.).