Duże Pe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Duże Pe
Imię i nazwisko Marcin Matuszewski
Pseudonim Duże Pe, Pan Duże Pe, Grande Pe
Data i miejsce urodzenia 9 lipca 1981
Warszawa
Pochodzenie Polska
Gatunek hip-hop, ragga, dancehall, freestyle rap
Zawód raper, DJ
Aktywność Od 1996
Wytwórnia płytowa ToSieWytnie Records, UMC Records, Funky Dub Production, JuNouMi Records
Powiązania Tanie Dranie Soundsystem
Zespół
Masala (od 2004)
Cinq G (2002-2009)
Banda Tre (2004-2005)
Cisza & Spokój (2000-2009)
TOA Skład (1996-2000)
Senk Że (od 2009)
Emma Dax (od 2011)

Duże Pe, właściwie Marcin Matuszewski (ur. 9 lipca 1981 w Warszawie[1]), znany również jako Pan Duże Pe i Grande Pe – polski raper, freestyleowiec, DJ, autor tekstów, dziennikarz i promotor muzyczny. Laureat drugiej edycji Wielkiej Bitwy Warszawskiej. W 2011 roku znalazł się na 28. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[2]. Występuje i nagrywa solowo oraz w ramach zespołów Masala i Senk Że. W przeszłości związany był również z grupami Cisza & Spokój oraz Banda Tre.

Poprzedzał występy takich wykonawców jak Guru, Lone Catalysts, DJ Vadim, Mr. Thing, Killa Kella, Rahzel, DJ Q-bert, Indy a Wich, DJ Cut Killer, Gentleman, Sizzla, Hakim, Party Ben, Loo & Placido, Kid Fresh, Pirate Soundsystem, Tittsworth, Cartel Communique, Egyptrixx, Soundhog, Baobinga, Ariel Pink's Haunted Graffiti oraz Arts The Beatdoctor & Skiggy Rapz. Matuszewski współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Doniu, Mezo, Prezes, Mista Pita, IGS czy Pięć Dwa Dębiec.

Pseudonim artystyczny muzyka ma wyrażać sprzeczność – z jednej strony Duże Pe to "Playa" – nie stroniący od zabawy gracz, wierny jednak esencji hip-hopu, jaką jest freestyle, czy braggadocio. Z drugiej – Duże Pe to "Poeta" – przytłoczony przez otaczającą go szarość i pęd dzisiejszych czasów, szukający w słowach ucieczki od zimna betonowej dżungli.

Poza działalnością artystyczną od 2009 prowadzi wytwórnię muzyczną i agencję koncertową ArtAgencja I-N-I[3].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Działalność artystyczną Matuszewski rozpoczął w 1996 roku tworząc wraz z przyjaciółmi z liceum pierwsze nieprofesjonalne nagrania[4]. Przed szerszą publicznością raper po raz pierwszy wystąpił w 2000 roku freestyleując w ramach imprezy magazynu Uwaga zorganizowanego w warszawskim klubie Kotły. Podczas występu poznał późniejszego współpracownika DJ Spoxa[4]. Latem tego samego roku muzycy założyli grupę muzyczną Cisza & Spokój. W 2001 roku Duże Pe we współpracy z Ajronem nagrał utwór zatytułowany "Elo-kwencja". W maju 2002 roku zespół Cisza & Spokój zagrał pierwszy koncert, który odbył się w warszawskim klubie Piwnica pod Harendą w ramach cyklu Konkretna Impreza. Występ spotkał się z uznaniem i przyczynił do kolejnych licznych występów. W międzyczasie zespół zrealizował kolejne utwory jednakże nie zostały one opublikowane oficjalnie.

Pod koniec 2001 roku Duże Pe nagrał utwór zatytułowany "Labirynt", który ukazał się na albumie producenckim Rico pt. Rap Propaganda. Było to pierwsze wydawnictwo na którym oficjalnie ukazał się utwór rapera. W pierwszym kwartale 2002 roku został wydany debiutancki singel formacji Cisza & Spokój zatytułowany Para Zielonej Herbaty[5]. Singel zostały wydany nakładem własnym sygnowany ToSięWytnie Records w formacie CD-R. Do każdego egzemplarza została dołączona porcja zielonej herbaty. Również w 2002 roku kolejny utwór zespołu pt. "Gorączka Sobotniej Nocy" ukazał się na kompilacji JuNouMi EP Vol. 1 prezentującej polskich podziemnych twórców hip-hopowych. Natomiast pod koniec roku ukazała się druga część kompilacji zawierająca współną kompozycję Cisza & Spokój i Flexxip.

W międzyczasie Matuszewski występował na koncertach freestyleowych zarówno hip-hopowych jak i reggae, gdzie poznał przyszłych członków zespołu Cinq G: Mista Pita i Radikal Irie. W 2003 roku Duże Pe poprowadził finał koncertu freestyleowego Wielka Bitwa Warszawska. Tego samego roku raper podjął współpracę z katowickim producentem IGS z którym nagrał czteroutworowe demo. Nagrania wzbudziły zainteresowanie wytwórni muzycznej UMC Records, która podpisała z muzykami kontrakt. W międzyczasie Duże Pe został zaproszony do współpracy przez Radki Irie znanego z występów w grochowskiej Transmisji. W ramach współpracy powstała dancehallowa grupa 5G, którą tworzyli ponadto Piotr "Mista Pita" Zabrodzki (keyboard), Filip "Erudejgrek" Jurczyszyn (gitara basowa) i Bartek "Ważniak" Ważny (perkusja). Początkowo podczas koncertów muzyków wspierali liczni wokaliści w tym raperzy Vienio & Pele. W 2003 roku Duże Pe został oficjalnym członkiem zespołu, który przyjął wkrótce potem nazwę Cinq G.

Pod koniec 2003 roku Duże Pe poznał twórców kolektywu Masala – Maxa Cegielskiego i Rafała Kołacińskiego. Wkrótce potem Duże Pe i Mista Pita zostali zaproszeni do nagrań album zatytułowanego Long play, który ukazał się rok później. Muzycy wystąpili w utworze pt. "Od Tarnobrzegu po Bangladesz". Matuszewski przyjął również zaproszenie Masali do występów podczas koncertów formacji. W międzyczasie raper rozpoczął współpracę z Wojciechem Konikiewiczem, który zaproponował muzykowi występ w ramach TransTechnoLogical Orchestra podczas koncertu WydRAPane Na Murach. Koncert upamiętniający wprowadzenie stanu wojennego w Polsce był ponadto transmitowany na antenie stacji telewizyjnej Polsat. 14 maja 2004 roku Duże Pe został laureatem drugiej edycji Wielkiej Bitwy Warszawskiej[6]. Natomiast w kwietniu ukazał się debiutancki album rapera zrealizowany z producentem IGS i DJ Spox zatytułowany Sinus[7][8]. Z kolei w lipcu nakładem Funkydub została wydana debiutancka płyta Cinq G – P.I.Ę.Ć.G.I.E. Panama. W międzyczasie Duże Pe rozpoczął współpracę z soundsystemem Ruff Soundz Massive grającym imprezy skoncentrowane na muzyce 2step i UK Garage.

Pod koniec 2004 roku Polskie Radio Bis zaproponowało raperowi prowadzenie autorskiej audycji muzycznej. W programie pod nazwą RadioBis:Ta Audycja zrealizowanym w konwencji live mix uczestniczył również DJ Spox. W grudniu Duże Pe wygrał charytatywny turniej freestyleowy Christmas Rappin'. W lutym 2005 roku nakładem Afterbeat ukazała się płyta projektu Banda Tre pod tym samym tytułem. W skład formacji wchodzili również Mista Pita i Lady Mocca. W marcu 2005 roku Duże Pe wziął udział w koncercie Trans-Fuzja, czyli zderzenie Rapu i Poezji, który odbył się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i transmitowany był na żywo przez Radio Bis. Jego ideą było zderzenie współczesnej polskiej poezji recytowanej przez aktorów (m.in. Magdalena Różczka, Mateusz Damięcki, Maciej Zakościelny) z freestyleowymi refleksjami na temat usłyszanych wierszy rymowanymi przez raperów na muzycznym tle stworzonym przez Orkiestrę TransTechno Logiczną Wojciecha Konikiewicza. W czerwcu również 2005 roku Duże Pe wziął udział ponownie w finale Wielkiej Bitwy Warszawskiej gdzie uzyskał 3. miejsce. Był to również ostatni oficjalny występ freestyleowy rapera. W międzyczasie zostały zarejestrowane partie wokalne na debiutancki album Cisza & Spokój. W październiku tego samego roku Michał Urbaniak zaproponował zespołowi Cinq G przygotowanie utworu na jego album, na którym współcześni artyści zaproponowali współczesne wersje piosenek Mieczysława Fogga. Jednakże w wyniku opóźnień terminu wydania albumu członkowie zespołu zdecydowali się na realizację własnego wydawnictwa z kompozycjami Fogga.

W połowie 2006 roku w związku ze zmianami w Polskim rządzie doszło do zmiany dyrektora w Polskim Radiu Bis. W wyniku zmiany na stanowisku dyrektora Radia Bis autorski program Duże Pe został zdjęty z emisji. Debiut Cisza & Spokój pod tym samym tytułem ukazał się 20 listopada 2006 roku. Natomiast 10 grudnia został wydany album Cinq G Fogga Ragga z interpretacjami utworów Fogga. Również w 2006 roku Matuszewski podjął się organizacji imprez oraz promocji freestyleu w ramach lokalnych imprez klubowych. Tego samego raper zorganizował również koncert pod nazwą Bitwa o Mokotów. Na początku 2007 roku zespół Cinq G podjął intensywne prace nad kolejnym albumem. Gotowe już utwory zostały przearanżowane i w dużym stopniu ponownie nagrane. Natomiast w lutym został wydany album Obywatele IV Świata, który uzyskał 3 miejsce w plebiscycie portalu onet.pl na krajowy alternatywny album roku. Z kolei płyta Cinq G pt. Juma ukazała się 17 września nakładem Funkydub Production. Została wydana w dwóch wersjach: regularnej jednopłytowej i rozszerzonej dwupłytowej, która zawierała również album Live! nagrany w warszawskim klubie Proxima pod koniec 2006 roku podczas jednego z koncertów zespołu. Pod koniec roku Duże Pe zaczął intensywnie występować jako DJ. Występował w klubach Jadłodajnia Filozoficzna i Obiekcie Znalezionym. Selekcja rapera początkowo opierała się o mash-up i bastard pop, a następnie reggae, rap, pop, dance, punk, electro, b-more, bassline, dubstep czy drum'n'bass. Natomiast w listopadzie Duże Pe zaprosił na trzy występy w Polsce amerykańskiego DJ Party Bena.

W maju 2008 roku zorganizował kolejne koncerty m.in. francuskiego duetu Loo & Placido, Kid Fresh, Pirate Soundsystem , Tittsworth, Cartel Communique czy Egyptrixx. 3 października 2008 roku ukazał się kolejny album kolektywu Masala na którym wystąpił Duże Pe zatytułowany Cały ten świat. W ramach promocji nagrań odbył się szereg koncertów w kraju jak i zagranicą. Wydawnictwo było rozwinięciem kierunku jaki Masala obrała na płycie Obywatele IV Świata. W lipcu 2009 Duże Pe zdecydował się na zawieszenie działań zespołu Cisza & Spokój oraz prowadzenie dalszej działalności wydawniczej pod marką TSW. Następnie rozpoczął prace nad kilkoma solowymi albumami. Pierwszy z nich to przygotowywana wspólnie z Kixnarem płyta Zapiski z życia na terytorium wroga, której premiera nakładem wydawnictwa ArtAgencja I-N-I odbyła się 15 lutego 2010[9].

Od 26 kwietnia 2010 roku prowadzi wraz z Filipem "Rudanacją" Antonowiczem audycję radiową "Cztery gramy" w Programie Czwartym Polskiego Radia[10].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Cinq G, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Cisza & Spokój, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Masala (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
2004 Sinus (oraz IGS, DJ Spox)
 • Data: 29 kwietnia 2004
 • Wydawca: UMC Records
39[11][a]
2010 Zapiski z życia na terytorium wroga
 • Data: 15 lutego 2010
 • Wydawca: I-N-I ArtAgencja/Rockers Publishing
"—" oznacza, że pozycja nie była notowana.

Notowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście
SLiP
[12]
PiK
[13]
30 ton
[14]
2004 "Nasze życie" 43
2005 Pięć Dwa Dębiec, Duże Pe i inni – "Jest nas wielu" 16 11 30
"—" pozycja nie była notowana.

Mixtape'y[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł
2011 Nowoczesny hip-hop vol. 1
 • Data: 21 października 2011
 • Wydawca: I-N-I ArtAgencja/My Music
Nowoczesny hip-hop vol. 2
 • Data: 22 listopada 2011
 • Wydawca: I-N-I ArtAgencja/My Music

Inne[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Uwagi
2005 Banda Tre – Banda Tre (EP)
 • Data: 2005
 • Wydawca: Afterbeat Records
 • album
2006 DJ Spox – Sinus vs RJD2 – The Blend Album
 • Data: styczeń 2006
 • Wydawca: ToSieWytnie Records
 • album

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Utwór Źródło
2001 Rap propaganda
 • Data: 2001
 • Wydawca: Yaneck Recordz
 • Duże Pe, DJ Spox – "Labirynt"
[15]
2004 Bravo – hiphopowy wypas sylwestrowy
 • Data: grudzień 2004
 • Wydawca: Bravo
 • Duże Pe, Mezo – "Nasze życie" (Remix)
[16]
Pepsi Music Mixer
 • Data: maj 2004
 • Wydawca: Dlaczego
 • Easy Band All Stars – "Najpiękniejszy sen" (gościnnie: Duże Pe)
[17]
Bravo – Złota Płyta Polski Hip Hop
 • Data: 2004
 • Wydawca: Bravo
 • Duże Pe, DJ Spox – "Czeki"
 • Duże Pe, Mezo – "Futbol"
[18]
Hiphopstacja
 • Data: 28 czerwca 2004
 • Wydawca: Sony Music
 • Duże Pe, IGS, Dj Spox, Mezo – "Nasze życie"
[19]
Viva Hip Hop vol. 4
 • Data: 2004
 • Wydawca: Fonografika
 • Duże Pe, IGS, DJ Spox, Mezo – "Nasze życie"
[20]
Rap eskadra
 • Data: 8 listopada 2004
 • Wydawca: UMC Records
 • Duże Pe, Mezo – "Nasze życie"
 • Mezo, Duże Pe – "Futbol"
[21]
2005 Jest nas wielu
 • Data: 10 marca 2005
 • Wydawca: UMC Records
 • Greenjolly, Ascetoholix, Duże Pe, Mezo, Owal/Emcedwa, 52 Dębiec – "Jest nas wielu"
 • Greenjolly, Ascetoholix, Duże Pe, Mezo, Owal/Emcedwa, 52 Dębiec – "Jest nas wielu" (Tabb RMX)
 • Greenjolly, Ascetoholix, Duże Pe, Mezo, Owal/Emcedwa, 52 Dębiec – "Jest nas wielu" (DJ Story RMX)
 • Greenjolly, Ascetoholix, Duże Pe, Mezo, Owal/Emcedwa, 52 Dębiec – "Jest nas wielu" (DJ Spox RMX)
 • Greenjolly, Ascetoholix, Duże Pe, Mezo, Owal/Emcedwa, 52 Dębiec – "Jest nas wielu" (Teledysk)
[22]
Rap eskadra 2
 • Data: 10 marca 2005
 • Wydawca: UMC Records
 • Duże Pe, IGS, Dj Spox, K. Borecka – "Para z zielonej herbaty"
[23]
2007 Rap eskadra 6 – Zima 2008
 • Data: 23 listopada 2007
 • Wydawca: My Music
 • Mezo/Tabb gościnnie: Duże Pe – "Co słychać"
[24]
5 Lat JuNouMi Records
 • Data: 20 marca 2007
 • Wydawca: JuNouMi Records
 • Łona, Duże Pe, Stasiak, Dizkret, TenTypMes, Pjus, Pan Wankz, Emil Blef, Namaste – "Znasz mnie"
[25]
2008 Hip-Hop.pl Składanka 2008
 • Data: 12 grudnia 2008
 • Wydawca: My Music
 • Raca/Stona/DJ Ike – "Czysty hip-hop" (gościnnie: Visual, Duże Pe)
[26]

Występy gościnne[edytuj | edytuj kod]

Rok Wykonawca/Album Utwór Źródło
2003 Prezes – Rapterapia
 • Data: 2003
 • Wytwórnia: brak (nielegal)
 • "Dorosłem" (gościnnie: Mezo, Duże Pe)
[27]
MezoMezokracja
 • Data: 22 maja 2003
 • Wytwórnia: UMC Records
 • "Harmonia" (gościnnie: Duże Pe)
[28]
2004 DoniuMonologimuzyka
 • Data: 15 listopada 2004
 • Wytwórnia: UMC Records
 • "Energia" (gościnnie: Duże Pe)
[29]
Masala – Long Play
 • Data: 2004
 • Wytwórnia: Antena Krzyku
 • "Od Tarnobrzegu po Bangladesz" (gościnnie: Duże Pe, Mista Pita, DJ Spox)
[30]
2005 Mezo/TabbWyjście z bloków
 • Data: 24 lutego 2005
 • Wytwórnia: UMC Records
 • "Co słychać?!" (gościnnie: Duże Pe)
[31]
IGSNa klucz
 • Data: 26 września 2005
 • Wytwórnia: Doperacja
 • "Uzależniony" (gościnnie: Duże Pe, Losza Vera)
[32]
Bla Bla – W pracowni słowa i dźwięku
 • Data: 2 grudnia 2005
 • Wytwórnia: EMI Music Poland
 • "Rap to pokaz umiejętności" (gościnnie: Duże Pe)
[33]
DreadsquadDread za dreadem
 • Data: 15 września 2005
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Nasza banda" (gościnnie: Banda Tre)
[34]
DJ Frodo – Dancehall Terrorists vol 1
 • Data: 2005
 • Wytwórnia: Wielkie Joł (mixtape)
 • Numer Raz – "Morenas Riddim"
[35]
2006 Afro KolektywCzarno widzę
 • Data: 6 lutego 2006
 • Wytwórnia: Blend Records
 • "Trener Szewczyk" (gościnnie: Duże Pe)
 • "Alter" (gościnnie: Duże Pe)
[36][37]
2007 RacaStona – Znasz nas?
 • Data: 24 kwietnia 2007
 • Wytwórnia: ToSieWytnie Records
 • "Właśnie ona" (gościnnie: Duże Pe)
[38]
MezoDekada 1997–2007
 • Data: 1 czerwca 2007
 • Wytwórnia: My Music
 • "Futbol" (gościnnie: Duże Pe)
[39]
Holdcut – Inept Vision
 • Data: kwiecień 2007
 • Wytwórnia: brak (wydanie własne)
 • "Inept Vision" (gościnnie: Duże Pe)
 • "We Were Here" (gościnnie: Duże Pe, Magdalena Dzięgiel)
[40]
Raca/Stona – Znasz nas?
 • Data: 24 kwietnia 2007
 • Wytwórnia: ToSieWytnie Records
 • "Właśnie ona" (gościnnie: Duże Pe)
[41]
2008 RacaStona – Samotność, wolność, pasja (gośc. DJ Ike)
 • Data: 27 października 2008
 • Wytwórnia: ToSieWytnie Records
 • "Tak jak życie nie boli nic" [Wersja Płytowa] (gościnnie: Ras Luta, Duże Pe)
 • "Czysty hip-hop" (gościnnie: Visual, Duże Pe)
 • "Wolność" (gościnnie: Emilio Rojas, Duże Pe, Peshi)
 • "Ostatnie słowa" (gościnnie: Duże Pe)
 • "Tak jak życie nie boli nic" [Wersja Długa] (gościnnie: W.E.N.A., Ras Luta, Duże Pe)
[42]
Pięć Dwa DębiecP-ń X
 • Data: 21 listopada 2008
 • Wytwórnia: My Music
 • "Jest nas wielu" (gościnnie: Greenjolly, Ascetoholix,
  Duże Pe, Mezo, Owal/Emcedwa)
[43]
Freak of Nature – Fabryka zła
 • Data: 2008
 • Wytwórnia: brak
 • "Unikaj takich miejsc" (gościnnie: Duże Pe)
[44]
2009 HoldCut – Remote Vision
 • Data: 1 czerwca 2009
 • Wytwórnia: brak (nielegal)
 • "Another Day" (gościnnie: Duże Pe, Mista Pita)
 • "God, Silence & Vodka" (gościnnie: Duże Pe)
 • "Seconds" (gościnnie: Duże Pe)
[45]
EMATeI/DJ HaemPalenie mikrofonów nie
powoduje wack'a ani choroby w wersach
 • Data: 25 października 2009
 • Wytwórnia: brak
 • "Kochałem Yo, E.h.h..." (gościnnie: Duże Pe)
[46]
Klasiik – Dopuszczający mixtape
 • Data: 8 listopada 2009
 • Wytwórnia: brak
 • "Szkoda mi słów" (gościnnie: Skajsdelimit, Duże Pe)
[47]
Holdcut – Pure & Life
 • Data: grudzień 2009
 • Wytwórnia: brak (wydanie własne)
 • "Oddychaj" (gościnnie: Duże Pe, Natalia Grosiak)
 • "Untitled Track" (gościnnie: Duże Pe)
[48]
DJ Cider – Mixtape Volume One
 • Data: 6 lipca 2009
 • Wytwórnia: brak (mixtape)
 • "Wchodzisz w to?" (gościnnie: Duże Pe, Skor)
[49]
Flint – Radosny futbol 2
 • Data: 2009
 • Wytwórnia: brak (mixtape)
 • "Pokojowy free" (gościnnie: Duże Pe)
[50]
2011 Holdcut – Rozmowy
 • Data: grudzień 2011
 • Wytwórnia: brak (wydanie własne)
 • "Way" (gościnnie: Duże Pe)
[51]
Zbylu – Operacja: sampling
 • Data: 4 kwietnia 2011
 • Wytwórnia: ArtAgencja I-N-I
 • "Góra dół" (gościnnie: Duże Pe)
 • "Muzyka, mikrofon, scena" (gościnnie: Duże Pe)
 • "Hepi tajm" (gościnnie: Duże Pe)
[52]

Inne utwory[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Uwagi
2000 Duże Pe – "Jak mam na imię freestyle" Podkład: Eminem – "My Name Is"
2003 "Jak Introdukcja" (demo) Sesja nagraniowa albumu Sinus
"Untitled Track"
2001 Duże Pe – "Elo-kwencja v2" prod. Ajron, add. prod. DJ Spox, scr. DJ Spox
Duże Pe – "Elo-kwencja v1" prod. Ajron, add. prod. Dena, scr. DJ Sekta
Cisza & Spokój gościnnie: Kfiat (Siła Dźwięq) – "Atodopierosięzaczyna" prod. DJ Spox
Cisza & Spokój – "K.O.bietki" Podkład: Musiq Soulchild – "Just Friends"
2002 Duże Pe – "(Nie) słucham o czym mówią" prod. Afro Jax, wersja demo
Cisza & Spokój – "Z perspektywy 6 pięter" (Duże Pe Remix) prod. Duże Pe
Cisza & Spokój – "Para z zielonej herbaty" (Rico Remix) prod. Rico, wersja demo
Cisza & Spokój – "Para z zielonej herbaty" (Afro Jax Remix) prod. Afro Jax, wersja demo
Cisza & Spokój – "Z perspektywy 6 pięter" prod. DJ Spox
Cisza & Spokój – "Ogranicenia" wersja demo
Cisza & Spokój + Flexxip – "Liryczna rewolucja" prod. Ten Typ Mes, scr. DJ Spox
2004 "Kto To Jest" (wersja IGS-a) Odrzuty z sesji albumu Sinus
"Praktyka" (wersja IGS-a)
Duże Pe feat Mezo – "Nasze życie" (Mista Pita Remix) prod. Mista Pita
Duże Pe feat Mezo – "Nasze życie" (Mista Pita Wersja Milsza Remix) prod. Mista Pita
Duże Pe feat Emil Blef & Eldo – "Taktowani werblem sekund"
(Mista Pita 'Black Beauty' DNB Remix)
prod. Mista Pita
Duże Pe feat Gutek – "Tak jak teraz jest" (Mista Pita Remix) prod. Mista Pita
2005 Cinq G – "Onananana" (Pe & Pita Hip-Hop Re-Work) prod. Duże Pe & Mista Pita
Duże Pe feat Mezo – "Nasze życie" (Spox Remix) prod. DJ Spox
2006 "Koniec" Utwory grupy Cisza & Spokój dissujące Piha
"Post Scriptum" (Święto Zmarłych)
"Jutro"
"Errata do Post Scriptum"
Duże Pe, Jimson, Eskaubei & Deobe – "Vote or Die" prod. DJ Creon
Legendarny Hoor WooYooW – "Futbol 2006" prod. DJ Spox
2009 "Dzień w dzień" (Spontan) prod. Bob Air; powstała również wersja z udziałem Flinta, Białasa i Solara
Duże Pe & Flint – "DOA" (Spontan) Podkład: Jay-Z – "Death of Autotune"

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Kategoria Nota Źródło
2010 Superjedynki Płyta hip-hop (Zapiski z życia na terytorium wroga) Nominacja
[53]

Uwagi

 1. Zestawienie miesięczne za kwiecień 2004. Lista bestsellerów przygotowywana na podstawie danych pochodzących z firm fonograficznych, opracowana przez ZPAV.

Przypisy

 1. Duże Pe (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-06-01].
 2. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 3. ArtAgencja I-N-I (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-01].
 4. 4,0 4,1 Biografia Duże Pe (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-29].
 5. Duże Pe – "Para z Zielonej Herbaty" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-20].
 6. Pan Duże Pe wygrywa (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-29].
 7. Premiera płyty "Sinus" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-29].
 8. Sinus = Duże Pe + IGS + DJ Spox (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-20].
 9. Duże Pe – Zapiski Z Życia Na Terytorium Wroga (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 10. Polskie Radio Euro (pol.). www.polskieradioeuro.pl. [dostęp 2010-07-01].
 11. ZPAV – najpopularniejsze płyty w Polsce Najlepiej sprzedające się płyty w kwietniu 2004 r. (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-12-01].
 12. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Duże Pe feat. Mezo (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-17].
 13. Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2005 do nr 792 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
 14. 30 ton – lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2013-09-26].
 15. Rap Propaganda (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 16. Bravo – Hiphopowy Wypas Sylwestrowy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 17. Pepsi Music Mixer (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-10-30].
 18. Bravo – Złota Płyta Polski Hip Hop (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 19. Hiphopstacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 20. VIVA Hip Hop vol.4 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 21. Rap Eskadra (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 22. Jest Nas Wielu (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 23. Rap Eskadra 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 24. Rap Eskadra 6 – Zima 2008 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 25. 5 Lat JuNouMi Records (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-29].
 26. "Hip-Hop.pl Składanka 2008" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 27. Prezes – Rapterapia (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 28. Mezo – Mezokracja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 29. Doniu – Monologimuzyka (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 30. Masala – Long Play (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-10-30].
 31. Mezo/Tabb – Wyjście Z Bloków (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 32. IGS – Na Klucz (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 33. Bla Bla – W Pracowni Słowa I Dźwięku (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 34. Dreadsquad – Dread Za Dreadem (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-10-30].
 35. DJ Frodo – Dancehall Terrorist Vol.1 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 36. Afro Kolektyw: Nowa płyta gotowa (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-01-29].
 37. Afro Kolektyw – Czarno Widzę (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 38. RacaStona – Znasz Nas? (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 39. Mezo – Dekada 1997-2007 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 40. Holdcut – Inept Vision (ang.). holdcut.bandcamp.com. [dostęp 2012-10-30].
 41. Raca/Stona – "Znasz Nas?" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 42. RacaStona – Samotność, Wolność, Pasja (Feat. DJ IKE) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 43. 52 Dębiec – P-ń X (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 44. Freak of Nature – Fabryka zła (pol.). www.uwolnijmuzyke.pl. [dostęp 2012-10-30].
 45. HoldCut – Remote Vision (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 46. EMATeI/Dj Haem – Palenie Mikrofonów Nie Powoduje Wack'a Ani Choroby W Wersach (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 47. Klasiik – Dopuszczający Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-01-28].
 48. Holdcut – Pure & Life (ang.). holdcut.bandcamp.com. [dostęp 2012-10-30].
 49. DJ Cider – "Mixtape Vol. 1" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 50. Flint – "Radosny Futbol 2" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 51. Holdcut (pol.). www.bandcamp.com. [dostęp 2013-03-13].
 52. Zbylu – "Operacja: Sampling" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-30].
 53. SuperJedynki 2010: Oto nominowani! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].