Edward King

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Strona z londyńskiego wydania dzieła Edwarda Kinga "Antiquities of Mexico"

Edward King (ur. 16 listopada 1795, zm. 27 lutego 1837) – angielski wicehrabia Kingsborough, najstarszy syn trzeciego hrabiego Kinston i lady Eleny Moore; pasjonat i wydawca prekolumbijskich kultur Meksyku.

Edward King urodził się 16 listopada 1795 roku w Cork w Irlandii. Studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim. W latach 1820-1826 reprezentował Cork w parlamencie, by w latach następnych, głównie z powodu wojny w Stanach Zjednoczonych, poświęcić się wyłącznie studiami nad prekolumbijską historią Meksyku.

Największą fascynację przejawiał do kodeksów azteckich, które po raz pierwszy zobaczył na wystawie w Londynie w 1824 roku. Był przekonany, że Indianie meksykańscy to potomkowie jednego z dziesięciu szczepów Izraela. Dzięki majątkowi polecił specjaliście od kalkowania oryginałów, A Anglio, skopiować wszystkie rysunki z kodeksów znajdujących się w całej Europie. Po pięciu latach od sporządzenia kopii w 1831 roku wydał pierwszych siedem tomów Antiquities of Mexico, w których zamieścił rysunki kodeksów z europejskich muzeów, materiały nigdy wcześniej nie udostępnianych i nie publikowanych. Dwa pozostałe tomy zostały wydane już po jego śmierci. W swojej pracy zestawił również wiele tekstów, rękopisów, tłumaczeń i interpretacji kodeksów majańskich - Kodesku Mendicino, Telleriano - Remensis i Watykańskiego. W tej monumentalnej pracy powielił również prace Bernardino de Sahagun'a History of the Things of New Spain, Kronikę meksykańską (Mexican Chronicle) autora Fernando de Alvarado Tezozomoc, Chichimecką Historię (Chichimeca History) Fernanda de Alva Ixtilxochchitl i wielu innych.

Według większości źródeł i Encyklopedii Brytyjskiej wielkie przedsięwzięcie Edwarda Kinga przerosło jego budżet; zaciągnął on dług, którego nie mógł spłacić. Za to trafił do więzienia w Dublinie i 17 lutego 1837 roku zmarł. Inne źródło, gazeta "The Gentelmen" wychodząca w ówczesnym czasie w maju 1837 roku zamieścił notkę na temat Edwarda Kinga jakoby trafił on do więzienia nie z powodu swoich długów lecz z powodu długów swojego ojca. [1]. Również dzieło jego życia zostało mylnie sklasyfikowane w katalogu Muzeum Brytyjskiego i widnieje na nim autor A. Aglio, który był jedynie odpowiedzialny za stronę techniczną dzieła.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. "The Gentelmen" maj 1837, za M. Stern "Malowane księgi dawnych narodów Meksyku" Wyd. Literackie, Kraków 1980, str. 113-114