Escape from Tarkov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Escape from Tarkov
Producent

Battlestate Games

Wydawca

Battlestate Games

Silnik

Unity

Wersja

0.14.6.0
(25 kwietnia 2024) [±]

Gatunek

strzelanka pierwszoosobowa

Kategorie wiekowe

PEGI: 18+

Język

angielski, rosyjski

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows

Strona internetowa

Escape from Tarkov – wieloosobowa (MMO) strzelanka pierwszoosobowa z elementami RPG, symulacji i survivalu, stworzona przez rosyjskie studio Battlestate Games[1]. Zamknięta wersja alfa gry została udostępniona graczom 28 grudnia 2016 roku[2]. 28 lipca 2017 udostępniono wersję beta gry[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Escape from Tarkov jest grą, której akcja odbywa się w obrębie fikcyjnego regionu Norwińsk, mieszczącego się w północno-zachodniej Rosji w specjalnej strefie ekonomicznej, która jest bramą pomiędzy Rosją i Europą. W regionie pojawiły się korporacje o wątpliwych zamiarach, co doprowadziło do wybuchu politycznego skandalu i afery korupcyjnej. Sześć miesięcy później spowodowało to wybuch konfliktu zbrojnego, w który zaangażowane zostały wojska rosyjskie, siły ONZ oraz dwie prywatne organizacje: United Security (USEC) i BEAR. Region Norvinsk wraz z przebywającymi na nim osobami został odcięty od reszty świata[1].

  • USEC zostało zatrudnione przez Terra Group – jedno ze skorumpowanych przedsiębiorstw, które zaangażowane były w skandal polityczny; do utrudniania dochodzenia w czasie konfliktu.
  • BEAR zostało zatrudnione przez rosyjski rząd, aby odkryć dowody świadczące przeciwko Terra Group[4].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Celem gracza jest wydostanie się z obszaru gry w określonym czasie i w określonych miejscach. Każda próba wydostania się z obszaru gry stanowi osobną rozgrywkę, w której śmierć powoduje koniec rozgrywki i utracenie wszystkich przedmiotów, które gracz posiadał na sobie (broń, ubranie, pożywienie i inne przedmioty). Jeśli gracz wydostanie się z obszaru, wówczas zachowuje wszystkie przedmioty oraz zdobywa dodatkowe doświadczenie. Poza rozgrywką polegającą na wydostawaniu się z obszaru gry, gracz może rozbudowywać swoją kryjówkę (hideout), sprzedawać i kupować przedmioty i przygotowywać swoją postać do kolejnej rozgrywki wyposażając ją w odpowiedni ekwipunek. Poza grą postacią główną, gracz może co kilkanaście minut wykonać misję tzw. scavengerem, który nie jest główną postacią, nie może wykonywać misji, a jego głównym celem jest znalezienie w terenie przedmiotów, które mogą być przydatne głównej postaci[2].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Studio Battlestate Games było krytykowane za nadużywanie systemu DMCA YouTube do usuwania filmów zawierających negatywne opinie na temat gry. Użytkownik YouTube Eroktic opublikował film oskarżający Battlestate Games o wyciek danych użytkowników, w wyniku czego Battlestate Games zgłosiło 47 filmów użytkownika do usunięcia. Dwa z nich zostały usunięte za rzekome rozpowszechnianie fałszywych informacji, a reszta za rozpowszechnianie złej prasy”[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Escape from Tarkov [online], Gry-Online [dostęp 2020-02-13].
  2. a b The Escape From Tarkov Extended Alpha has started! [online], www.escapesfromtarkov.com [dostęp 2018-06-17] (ang.).
  3. Closed Beta Testing Started! – Escape from Tarkov [online], www.escapesfromtarkov.com [dostęp 2018-09-27] (ang.).
  4. Escape from Tarkov official page [online], www.escapesfromtarkov.com [dostęp 2018-06-17] (ang.).
  5. Billy D, Escape From Tarkov Devs Abuse DMCA Takedowns Against Eroktic’s YouTube Content [online], One Angry Gamer, 18 grudnia 2018 [dostęp 2019-09-10] (ang.).