Françoise Frenkel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Françoise Frenkel
Frymeta Idesa Frenkel
Imię i nazwisko

Frymeta Idesa Frenkel-Raichenstein

Data i miejsce urodzenia

14 lipca 1889
Piotrków Trybunalski

Data i miejsce śmierci

18 stycznia 1975
Nicea

Narodowość

polska, francuska

Język

francuski

Alma Mater

Sorbona

Dziedzina sztuki

Wspomnienia

Epoka

XX wiek

Françoise Frenkel, właściwie Frymeta Idesa Frenkel-Raichenstein (ur. 14 lipca 1889 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. 18 stycznia 1975 w Nicei) – polska pisarka i księgarka żydowskiego pochodzenia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po szkoleniu w Polsce wyjechała na studia muzyczne do Lipska, a następnie do Paryża. Tam pokochała beletrystykę francuską. Z powstaniem II Rzeczypospolitej nosiła się z zamiarem otwarcia księgarni francuskojęzycznej w Krakowie, ale zdecydowała, że na tamtejszym rynku francuskich pozycji nie brakowało. Wyszła za mąż za Rosjanina Szymona Raichensteina i razem z nim postanowiła otworzyć pierwszą francuską księgarnię w Berlinie, przy ulicy Passauer Strasse 39., La Maison du livre français, czynną od 1921 do 1939[1][2].

W 1933, po nocy kryształowej, Szymon Raichenstein wyemigrował do Paryża, podczas gdy ona została w niemieckiej stolicy aż do sierpnia 1939 i opuściła ją razem z ostatnimi Francuzami na rozkaz francuskiego konsula. Nie wiadomo czy w Paryżu mogła się spotkać z mężem, którego aresztowano w czasie łapanki w lipcu 1942 i który został zamordowany w obozie Auschwitz miesiąc później i o którym w ogóle nie wspomina w swej książce[3].

W 1940, po wkroczeniu Niemców do Francji, wyjechała do strefy Vichy, po czym przeszła granicę szwajcarską. W Genewie w latach 1943–1944 napisała jedyny swój utwór, wspomnienie o swym życiu i wygnaniu we Francji, pod tytułem, Rien où poser sa tête – „nie ma gdzie położyć głowę” – który opublikowała w Genewie w 1945 w wydawnictwie Jeheber. W 2010 znalazł się w Nicei na targowisku, gdzie sprzedawano stary sprzęt ze strychów, jedyny egzemplarz jej książki[4]. W 2015 ukazało się nowe wydanie jej pracy w opracowaniu Patricka Modianego.

Françoise Frenkel zmarła w Nicei w 1975.

Praca[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Florence Bouchy, « Contre l’oubli de Françoise Frenkel », Le Monde des livres, 29 octobre 2015.
  2. Olivier Mony, « L’identité Françoise », Livres Hebdo, 25.09.15. L’identité Françoise.
  3. Claire Devarrieux, «“Rien où poser sa tête”: la fuite française de Françoise Frenkel », cf. bibliographie.
  4. Florence Bouchy, « Contre l’oubli de Françoise Frenkel », cf. bibliographie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]