Freddy Krueger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Freddy Krueger
Pierwszy odcinek Koszmar z ulicy Wiązów (1984)
Ostatni odcinek Koszmar z ulicy Wiązów (2010)
Twórca Wes Craven
Grany przez Robert Englund
Jackie Earle Haley
Liczba odcinków 9
Informacje
Imię i nazwisko Frederick Charles Krueger
Specjalność seryjny morderca
Małżonek Loretta Krueger
Rodzina Amanda Krueger - matka
Kathryn Krueger - córka

Freddy Krueger (pełne imię: Frederick Charles Krueger, nigdy nie pojawia się ono jednak w żadnym z filmów) – fikcyjna postać, główny bohater serii horrorów Koszmar z ulicy Wiązów.

Psychopatyczny morderca dzieci. Uwolniony, z braku dowodów, przez sąd, zostaje zlinczowany (spalony żywcem) przez zdesperowanych mieszkańców miasteczka. Po latach powraca: zakrada się do snów nastoletnich pociech swych zabójców – ale zabija naprawdę; jedynie pokonując własne lęki można podjąć walkę z koszmarem... Postać w panoptikon kina grozy – na miarę klasycznych bestii: ożywionej Mumii, hrabiego Draculi, monstrum Frankensteina[potrzebne źródło].

Pisownia[edytuj | edytuj kod]

Pisownia imienia oraz – przede wszystkim – nazwiska wielu osobom sprawia problemy, dlatego bardzo często zapisuje się je błędnie. Jedyną poprawną formą jest Freddy Krueger[1], jednak spotkać można się z dwoma anglojęzycznymi imionami wymawianymi jako fredi – Freddy i Freddie, których – niesłusznie – czasami używane są zamiennie. W języku polskim pojawia się także Freddi. Warto wspomnieć także o pisowni obu imion przez jedno "d". Dużym problemem jest, wyglądające na niemieckie, nazwisko Krueger – często spotkać można się z pisownią przez u z przegłosem (Krüger), jednak jest ona niepoprawna (nazwisko wymawia się jako kruger, nie kriger czy krüger, jak ma to miejsce w przypadku niemieckiego Krüger). Występują także inne, również niepoprawne, formy nazwiska: Kruger (bez "e") lub pisane przez "c" (Crueger, Cruger, Crüger).

W Polsce powstała piosenka Fred Kruger zespołu Top One. Został napisany również utwór "The Legend of Dreams" heavy metalowej grupy Katapulta poruszający tematykę Freddy'ego.

Historia serii filmów[edytuj | edytuj kod]

Ów horrorowy cykl całkiem udanie łączy motyw klasycznego kina grozy (zemsta zza grobu) z motywami współczesnymi (krwawy psychopata). Pierwszy film z serii pojawił się w 1984 roku, wyreżyserował go Wes Craven. Scenariusz Cravena odrzuciło kilka wytwórni, dopiero New Line Cinema zgodziło się wyłożyć pieniądze na realizację filmu. Niedługo później świat poznał bezlitosnego zabójcę z miasteczka Springwood, który zaciągał do kotłowni, a następnie mordował dzieci. Film bardzo się spodobał i doczekał się ośmiu sequeli (ostatnim filmem, w którym pojawia się Freddy, jest Freddy kontra Jason, w którym Freddy staje przeciwko Jasonowi Voorheesowi, znanemu z Piątku 13.). Filmy z udziałem Freddy’ego zarobiły na całym świecie kilkadziesiąt milionów dolarów. Bezlitosny morderca dziś fascynuje kolejne pokolenie widzów. Mimo przestarzałych obecnie efektów specjalnych, film niezwykle wciąga współczesną młodzież, a postać demona ze spaloną twarzą nadal budzi grozę. Przez wszystkie lata w rolę Freddy’ego wcielał się aktor Robert Englund. Ciekawostka: w pierwszym filmie cyklu jedną z nastoletnich ofiar psychopaty zagrał Johnny Depp.

Biografia Freddy’ego[edytuj | edytuj kod]

Freddy Krueger jest owocem gwałtu. Jego matka, zakonnica Amanda Krueger, była pracownicą szpitala psychiatrycznego w Springwood. Pewnego dnia została niechcący zamknięta w wieży szpitala, w której przebywali najniebezpieczniejsi chorzy. Zakonnica została wielokrotnie zgwałcona, zanim pracownicy szpitala zorientowali się, gdzie jest.

Jako zakonnica nie usunęła ciąży i na świat przyszedł Freddy. Chłopiec trafił do sierocińca, skąd przygarnął go pewien alfons, mając nadzieję, że zrobi z Freddy’ego jakiś użytek. Freddy nie spełniał jednak oczekiwań, dlatego często był bity. Po jakimś czasie ból zaczął sprawiać mu przyjemność – do tego stopnia, że zaczął sam się okaleczać brzytwą ojca. Pewnego dnia wynajął podpalacza by spalił dom w jakim mieszkał pod jego nieobecność. W pożarze ginie jego ojciec.

Minęło kilkanaście lat. Freddy ożenił się, miał córkę, mieszkał przy spokojnej ulicy Wiązów. Jednak w miasteczku Springwood zaczęły znikać dzieci. Jak nietrudno się domyślić, sprawcą wszystkiego był Freddy. Skonstruował narzędzie zbrodni – rękawicę z ostrzami zamiast palców. Krueger nie wahał się zamordować własnej żony, gdy ta dowiedziała się, że jej mąż jest mordercą dzieci i chciała to zgłosić na policję. Niedługo później mieszkańcy Springwood odkryli, kto porywa i morduje ich dzieci. W wyniku błędu w procedurze sądowniczej Freddy uniknął kary. Rodzice zaczęli ścigać go na własną rękę. Spalili Freddy’ego w kotłowni w której się ukrywał, a zwłoki wrzucili do bagażnika samochodu na złomowisku. Jednak Freddy przed śmiercią zawarł pakt z siłami zła, które obdarzyły go nieśmiertelnością. Od tej pory Freddy nawiedzał swoje ofiary – dzieci osób, które brały udział w zabójstwie Freddy’ego – w snach. Jeżeli w śnie nie udało się ofierze uciec Freddy’emu, nigdy już się nie budziła. Młodzi ludzie umierali, ponieważ ich przodkowie zamordowali Freddy’ego.

Freddy ginął kilka razy, jednak powracał, aby dokonać nowej rzezi. Ostatecznie zginął z ręki swojej córki – wielu odkryło już, że Freddy’ego nie można pokonać we śnie, więc sprowadzali go do świata realnego. Jego córce udało się dokonać tej sztuki i definitywnie zakończyć żywot Freddy’ego. Mieszkańcy Springwood wymazali go z pamięci, usunęli wszelkie informacje i wzmianki dotyczące jego osoby. Freddy uwięziony został w piekle, z którego nie mógł się wydostać. Znalazł jednak sposób – wskrzesił i wysłał na ulicę Wiązów Jasona Voorheesa, aby zamordował kilka osób, a mieszkańcy pomyśleli, iż Freddy powrócił. Gdy wspomnienia mieszkańców ulicy Wiązów o Freddym są już dostatecznie silne, udaje mu się ponownie powrócić. Freddy chce, aby Jason się usunął, czego ten jednak zrobić nie chce, więc obaj stają przeciwko sobie. Freddy ginie po raz kolejny, jednak ponownie ma powrócić. W ósmym filmie widmo Freddy'ego prześladuje ekipę filmową przygotowującą remake Koszmaru.

Filmy, w których pojawił się Freddy[edytuj | edytuj kod]

Robert Englund, pierwotny odtwórca roli Freddy'ego Kruegera, ze zdjęciem przedstawiającym postać, w którą się wcielał.

Książki, w których pojawił się Freddy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Freddy – tak postać tę nazywają bohaterowie prawie wszystkich filmów z serii, forma ta najbardziej przyjęła się wśród fanów, pojawia się też w tytule filmu z 2003 r. (Freddy kontra Jason) oraz serialu Koszmary Freddy’ego. W czołówce pierwszej części pojawia się napis Robert Englund as Fred Krueger, również bohaterowie tak go nazywają. Formy Freddy zaczęto używać w 2. części, później używano jej już w każdej kolejnej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons