Galaktyka spiralna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Galaktyka spiralna NGC 3370 Zdjęcie wykonane przez teleskop Hubble'a.
Zdeformowana galaktyka spiralna ESO 510-G13

Galaktyka spiralna – duży grawitacyjnie związany układ gwiazd (przykładowo w Drodze Mlecznej może ich być około 500 miliardów[1]), pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii, mający postać dysku z ramionami spiralnymi wychodzącymi ze środka zwanego zgrubieniem centralnym lub jądrem galaktyki. Przy spojrzeniu na dysk „z góry” wyraźnie widać jego spiralną strukturę. Galaktyki spiralne stanowią 75% jasnych galaktyk nieba.

Galaktyki spiralne oznaczamy literą S i w zależności od stopnia rozwinięcia ramion dzielimy je na typy a, b, c. Typ Sa ma duże jądro i słabo rozwinięte ramiona. Typ Sc – na odwrót – małe jądro i bardzo silnie rozwinięte ramiona spiralne, typ Sb jest typem przejściowym pomiędzy poprzednimi dwoma. Rozróżniamy galaktyki spiralne z poprzeczką, bez poprzeczki oraz typ pośredni.

Galaktyki spiralne są typem galaktyk charakteryzujących się następującymi własnościami fizycznymi:

Galaktyki spiralne są tak nazwane od obserwowanych jasnych ramion obszarów formowania się gwiazd w dysku. Dysk spiralnych galaktyk otoczony jest sferoidalnym halo gwiazd II populacji, większość z których zgrupowana jest w gromadach kulistych, które okrążają centrum galaktyki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy