Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon

Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon (ur. 7 września 1707 w Montbard w Côte-d'Or, zm. 16 kwietnia 1788 w Paryżu) – francuski filozof, przyrodnik i matematyk. Członek Akademii Francuskiej.

Jego najbardziej znane dzieło to licząca 44 tomy Histoire naturelle, générale et particulière, wydana w latach 1749-1788.

Był jednym z pierwszych uczonych, który próbował szukać naturalnych, pozareligijnych wyjaśnień dla powstania Układu Słonecznego.

Uważany za wynalazcę tzw. soczewki Fresnela.

W zakresie badań geologicznych, obliczył wiek Ziemi, bazując na tempie gromadzenia się osadu i grubościach warstw skalnych okolic Paryża, na 75 tysięcy lat, dokonując rewolucyjnego, jak na owe czasy, postarzenia wieku Ziemi. Zwrócił uwagę także na fakt, iż zmiany środowiskowe wpływają na zmiany wyglądu organizmów.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Niekiedy podaje się, że Karol Linneusz, szwedzki przyrodnik, chcąc dokuczyć Buffonowi, nadał ropusze Bufo oraz rodzinie ropuchowatych Bufonidae nazwy nawiązujące do jego nazwiska. Nie jest to jednak pewne, gdyż słowo bufo było znane już w łacinie klasycznej, gdzie również oznaczało ropuchę[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy

  1. Słownik łacińsko-polski, red. J. Korpanty, t. 1, Warszawa 2001, s. 255; K. Smagowicz, Mantichora. Etymologiczny słownik nazw zwierząt, Kraków 2004, s. 95.

[[Kategoria:Członkowie Francuskiej Akademii Nauk