Harem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy pomieszczenia. Zobacz też: inne znaczenia terminu.
Giovanni Antonio Guardi, Scena w haremie

Harem (z arab. ulga, zakaz); od arab. harim ("miejsce zakazane lub święte") inaczej perski: sarāy, zenana – określenie oznaczające prywatną strefę domu, powszechnie – choć nie do końca słusznie – określenie kojarzone jako część domu zamieszkiwania wyłącznie przez kobiety (żony) właściciela domu. Do części domu określonej jako harem nie mają wstępu obcy mężczyźni. Jest to zamknięta część domu, przeznaczona wyłącznie dla kobiet z rodziny męża i żony. W haremie – jako pewnej strukturze społecznej – główną rolę wśród kobiet odgrywała matka panującego władcy.

W czasach wielkich władców muzułmańskich, gdy na dworze panującego mieszkały setki niewolnic, haremy często stanowiły ogromne, odosobnione od reszty pałacu budowle, strzeżone przez eunuchów.

W językach europejskich, także w polskim, termin ten oznacza także sytuację wielu kobiet związanych z jednym mężczyzną (np. w wielożeństwie). W znaczeniu bardziej kolokwialnym jest to po prostu każda grupa kobiet podziwiająca czy podążająca za jednym mężczyzną. Zwykle w tym kontekście termin ten ma wydźwięk seksualny.

W sztuce XIX wieku sceny haremowe stały się dla wielu malarzy pretekstem do obrazów o treści erotycznej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons