Hari Mata Hari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Hari Mata Hari
Hari Mata Hari Mezzovico.JPG
Hari Varešanović podczas koncertu w 2006 roku
Pochodzenie Sarajewo, Bośnia i Hercegowina
Gatunek Pop rock
Aktywność od 1985 roku
Wytwórnia płytowa Diskoton, Jugoton
Obecni członkowie
Hajrudin Varešanović - wokal
Izudin Kolečić - perkusja
Karlo Martinović - gitara
Nihat Voloder - gitara basowa
Byli członkowie
Željko Zuber, Neno Jeleč, Adi Mulahalilović, Edo Mulahalilović, Miki Bodlović, Pjer Žalica, Emir Mehić, Zoran Kesić

Hari Mata Hari – bośniacki projekt muzyczny, założony w 1985 roku w Sarajewie przez Hajrudina "Hari" Varešanovića, reprezentant Bośni i Hercegowiny podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2006 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Projekt Hari Mata Hari został stworzony w 1985 roku przez Hajrudina "Hari" Varešanovića, który zaprosił do współpracy członków zespołu Baobab: Izudina "Izo" Kolečića, Edo Mulahalilovića, Pjera Žalicę i Zorana Kesića. Muzycy zdecydowali się stworzyć wspólny projekt muzyczny po wygraniu festiwalu Nove nade, nove snage we wrześniu tego samego roku[1][2].

1986-1991: Jugowizja, Ne bi te odbranila ni cijela Jugoslavija, Ja te volim najviše na svijetu, Volio bi` da te ne volim, Strah me da te volim[edytuj | edytuj kod]

W 1986 roku grupa zapowiedziała wydanie ich debiutanckiego albumu U tvojoj kosi. Tytułowy singiel z płyty został zakwalifikowany do finału festiwalu Jugovizija, będący krajowymi selekcjami do Konkursu Piosenki Eurowizji w 1986 roku. Utwór zajął w nim ostatecznie piąte miejsce[1][2].

W 1986 roku ze składu zespołu odeszli Žalica i Kesić, których zastąpili pianista Adi Mulahalilović i basista Neno Jeleč. W tym samym roku premierę miał ich drugi album studyjny pt. Ne bi te odbranila ni cijela Jugoslavija, który otrzymał tytuł Albumu Roku. W 1987 roku zespół ponownie wziął udział w eliminacjach do tytułu reprezentanta Jugosławii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji, podczas których wykonał utwór "Nebeska kraljica", zajmując ostatecznie czternaste miejsce. Rok po udziale w selekcjach, formacja zaczęła nagrywać płyty pod szyldem wytwórni muzycznej Jugoton, mieszczącej się w Zagrzebiu, Pierwszą płytą wydaną po podpisaniu kontraktu była Ja te volim najviše na svijetu z 1988 roku, która została sprzedana w ponad 300 tysiącach egzemplarzy. Rok później na rynku ukazał się krążek Volio bi' da te ne volim, który sprzedano w ponad 500 tysiącach egzemplarzy, a w 1990 roku - Strah me da te volim[1][2].

1992-2002: Rođena si samo za mene, Ja nemam snage da te ne volim, Baš ti lijepo stoje suze[edytuj | edytuj kod]

W 1992 roku, po rozpadzie Jugosławii i wojnie na Bałkanach, grupa podpisała kontrakt płytowy z nową wytwórnią, Diskoton, która wydała ich kolejny album pt. Rođena si samo za mene. Podczas pobytu w Niemczech w 1994 roku, Hari i Izo wydał płytę Ostaj mi zbogom ljubavi, a po jego premierze nawiązali współpracę z nowymi muzykami: Karlo Martinovićem, Miki Bodlovićem, Adi Mulahalilovićem i Emirem Mehićem. Pierwszym krążkiem wydanym w nowym składzie został album Ja nemam snage da te ne volim z 1998 roku. Trzy lata później ukazała się płyta Baš ti lijepo stoje suze, promowana przez utwór "Ružmarin", który został jednym z finalistów Chorwackiego Radiowego Festiwalu w 2002 roku. W tym samym roku zespół wygrał konkurs Davorin w kategorii Piosenka Roku z numerem "Kao Domine", którą napisali Varešanović, Bodlović i Fahrudin Pecikoza[1][2].

2003-2006: Zakon jačega, Konkurs Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku grupa wystąpiła w siódmej edycji Chorwackiego Radiowego Festiwalu, podczas którego wykonała utwór "Navodno" w duecie z Ivaną Banfić. Niedługo potem, do składu zespołu dołączył wieloletni przyjaciel Hari'ego, Franjo Valentić, natomiast współpracę z wokalistą zakończył Bodlović. Na jego miejsce zatrudniony został Nihat Voloder. Zespół wystąpił w nowym składzie podczas ósmego Chorwackiego Radiowego Festiwalu, na którym zagrał utwór "Nema čega nema". W tym samym roku wystąpili na festiwalu w Splicie, na który zgłosili się z piosenką "Zakon jačega", nagraną we współpracy z bośniackim wokalistą Kemalem Monteno. Później tego samego roku, zespół nagrał kolejny album, Zakon jačega[1][2].

W 2006 roku Hari Mata Hari został wybrany wewnętrznie przez telewizję Bosanskohercegovačka radiotelevizija (PBSBiH), na reprezentanta Bośni i Hercegowiny podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji. Podczas specjalnego konkursu Vrijeme je za Bosnu i Hercegovinu, internauci oraz telewidzowie wybrali konkursowy utwór dla grupy, którym został singiel "Lejla", na który przyznano 3 501 głosów. Zwycięską piosenkę napisali Željko Joksimović, Pecikoza i Ivanović, a teledysk do niej wyreżyserował Pjer Žalica. Zespół wystartował w półfinale konkursu, który odbył się 18 maja w Atenach, i awansował do rundy finałowej z drugiego miejsca[3]. W finale piosenka zajęła ostatecznie trzecie miejsce, zdobywając łącznie 229 punktów, w tym maksymalną notę dwunastu punktów od Szwajcarii, Macedonii, Chorwacji, Turcji, Słowenii, Serbii i Czarnogóry, Monako i Albanii[4].

2007-obecnie: Sreća[edytuj | edytuj kod]

Po udziale w konkursie, grupa wydała swój kolejny singiel "Zar je to još od nas ostalo", który zaprezentowali podczas 11. Chorwackiego Radiowego Festiwalu. Dwa lata później, wydali album Sreća, na którym gościnnie zaśpiewali Nina Badrić i Eldin Huseinbegović[1][2]. Niedługo potem, Nihat Voloder został zastąpiony przez Željko Zubera.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy