Nalotniczka fioletowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hypochnella violacea)
Nalotniczka fioletowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

błonkowce

Rodzina

błonkowate

Rodzaj

nalotniczka

Gatunek

nalotniczka fioletowa

Nazwa systematyczna
Hypochnella violacea Auersw. ex J. Schröt.
Krypt.-Fl. Schlesien (Breslau) 3.1(25–32): 420 (1888) [1889]

Nalotniczka fioletowa (Hypochnella violacea Auersw. ex J. Schröt.) – gatunek grzybów z rodziny błonkowatych (Atheliaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Hypochnella, Atheliaceae, Atheliales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten w 1888 roku opisali Bernhard Auerswald i Joseph Schröter[1]. Synonim: Hypochnus violaceus (Auersw. ex J. Schröt.) Sacc. 1888[2].

Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 1999 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Rozpostarty, przy oddzielaniu od podłoża odrywający się w kawałkach, miękki, początkowo pajęczynowaty, potem bardziej ciągły, prawie błoniasty, cienki. Żywy ma barwę ciemnofioletową, ale po wyschnięciu blaknie do jasnofioletowej, a eksykaty w zielniku mają barwę od ochrowej do jasnobrązowej. Brzeg mało zróżnicowany[4].

Cechy mikroskopowe

System strzępkowy monomityczny. Strzępki bez sprzążek, rozgałęziające się mniej więcej pod kątem prostym. Strzępki podstawek o pogrubionych ściankach, pigmentowane, pod mikroskopem brązowawe, szerokości 7–10 (–12) µm, strzępki subhymenium cieńsze, szerokości 5–8 µm, mniej lub bardziej inkrustowane niewielkimi kryształami o nieregularnym kształcie[4]. Cystyd brak. Podstawki początkowo wąsko maczugowate, potem prawie cylindryczne, w dojrzałym stanie workowate, 20–27(–35) × 6–8 µm, z 4 sterygmami bez sprzążek. Bazydiospory mniej więcej jajowate, wrzecionowate lub nieco migdałowate, gładkie, pigmentowane, pod mikroskopem brązowawe, grubościenne, amyloidalne, z wyraźnym wierzchołkiem, 6,5–8 × 4–5 µm[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Znane jest występowanie nalotniczki fioletowej w Ameryce Północnej, w Argentynie i w Europie[5]. W Europie gatunek bardzo rzadki[4]. W Polsce do 2003 r. znane było jedno tylko stanowisko, już historyczne, podane przez J. Schrötera w 1889 r. w Wodzisławiu Śląskim[3]. W Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ma status gatunku na terenie Polski wymarłego[6]. Została jednak w Polsce znaleziona. W 2021 r. jej nowe, ale niezweryfikowane stanowisko podano w internetowym atlasie grzybów[7].

Nadrzewny grzyb saprotroficzny[3]. Występuje na silnie zbutwiałym martwym drewnie w lasach[4].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Nalotniczkę fioletową można łatwo ozidentyfikować po fioletowej barwie, pigmentowanym strzępkom oraz grubościennych, gładkich i amyloidalnych zarodnikach. Istotne przy identyfikacji jest również to, że fioletowa barwa w martwych osobnikach po pewnym czasie zanika. Amyloidalność zarodników jest raczej trudna do zaobserwowania, ponieważ częściowo jest zamaskowana barwną ścianą zarodników[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2021-12-15].
  2. Index Fungorum [online] [dostęp 2021-12-15].
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f Hypochnella violacea [online], Mycobank [dostęp 2021-12-15].
  5. Mapa występowania nalotniczki fioletowej na świecie [online] [dostęp 2021-12-15].
  6. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.
  7. Aktualne stanowiska nalotniczki fioletowej w Polsce [online] [dostęp 2021-12-15].